bij R.D.M. DE VRIJE ACADEMIE VLAARDINGEN Nieuwe werkplaats zware apparatenbouw voor zeer Vreugdevolle ontplooiing van creatieve gaven Gerieflijker behuizing voor Alg. Bond Bejaarden van urgerlijke tand Op straat onwel geworden Dag pinda's en slasaus Weer twee doden geborgen uit de „Agua Clara" Bocht was te g root Rectificatie Horvathweg is geen racebaan HETN1EUWE STADSBLAD - PAG. 15 - VRIJDAG 19 JULI 1968 0 Het reactorvat voor de atoomcentrale nabij Santa Maria de Garona (Spanje) in de apparatenbouwwerkplaats van de R.D.M., na afloop van de geslaagde persproef. Zeert binnenkort zal een begin worden gemaakt met een belangrijke uitbreiding van de apparaten bouwwerkplaats van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij N.V. (lid van de Rijn-Schelde Groep). Deze uitbreiding bestaat uit een 120 meter lange en ruim 30 meter brede hal, o.a. uitgerust met een kraan met een hijscapaciteit van 750 ton. De hal wordt ingericht voor het sameniassen en machinaal bewerken van grote en uiterst zware drukvaten, zo als die voor nucleaire electriciteitscentrales en in de procesindustrie worden gebruikt. Zodra de nieuwe hal gereed is, zat de R.D.M. over een apparatenbouwaccommodatie beschikken met een totaal vloeroppervlak van 15.000 vierkante meter. De R.D.M. behoort thans tot de voornaamste pro ducenten van drukvaten. De uitbreiding van de apparatenbouwwerkplaats is noodzakelijk om deze positie ook in de toekomst te handhaven en om haar reeds groeiende omzet op dit gebied nog meer te kunnen vergroten. Vanzelfsprekend gaat met deze investering tevens een uitbreiding van het aantal vakkundige mede werkers gepaard. Door de gunstige ligging van de R.D.M. en de uitstekende faciliteiten van het Rotterdamse haven gebied (drijvende bokken, grote pontons etc.) schept het transport van zware drukvaten naar alle delen van de wereld geen enkel probleem. OPDRACHTEN wil «mmt P-Wi' fJUi O AO tl 51V Tot op heden ontving de R.D.M. uit binnen- en buitenland diverse interessante bouwopdrachten voor reactorvaten. Na de aflevering van het reac torvat voor de kerncentrale in Dodewaard (in januari jl.) heeft onlangs het 375 ton zware vat voor een Spaanse atoomcentrale in Santa Maria de Garona met succes de eindbeproeving door staan. De aflevering vindt over enkele weken plaats. De R.D.M. is verder bezig met het uitvoeren van werkzaamheden aan een kernreactorvat, dat in samenwerking met Sulzer in Winterthur (Zwitser land), voor een Zwitserse kerncentrale wordt ver vaardigd. Voorts bouwt de R.D.M., ditmaal in sa menwerking met Ruhrstahl in Hattingen (Ruhrge- bied), een bijzonder zwaar vat van 470 ton voor een Argentijnse centrale. Zeer recent is de opdracht die de R.D.M. van Westinghouse Electric Corporation (Pittsburgh, U.S.A.) verkreeg voor de bouw van twee kern reactorvaten, bestemd voor een nieuwe electrici- teitscentrale in de Verenigde Staten. Dit is de eer ste maal, dat reactorvaten voor een Amerikaanse kerncentrale buiten de U.S.A. in bestelling wor den gegeven. De te bouwen centrale wordt met twee eenheden van elk 1195 MWe uitgerust. Daar mee wordt dit de krachtigste watergekoelde kern centrale ter wereld. De voor Amerika bestemde vaten zullen uit naadloos gesmede ringen worden vervaardigd, die in de smederij van de R.D.M. wor den gemaakt. De maximale dikte van de lasnaden bedraagt 27,5 cm. Het eerste vat zal op 1 januari 1971 en het tweede vat op 1 juli 1971 worden af geleverd. De R.D.M. is lid van Neratoom. Deze groep heeft in samenwerking met Westinghouse een aanbie ding uitgebracht voor een tweede Nederlandse kerncentrale. Men kan zich als cursist aanmel den bij: mevrouw W. J. Veltkamp, Van Blankenheimstraat 19, Vlaar- dingen, tel. 346546, administratrice. Momenteel bedragen de lesgelden voor de groepen I, II en III respec tievelijk 5,6,en 7,50 per maand. De te gebruiken gereedschappen en materialen worden, dure uitge zonderd, door de Academie ver strekt. hi -DAI - 3AJ82GAT-J IWUï'H T3H De bedoeling van de Vrije Academie is zeker niet om een vakopleiding te geven, zoals reclametekenaar of fo tograaf. Hoofdzaak is dat de cursist zich vrij voelt bij de beoefening van de techniek van de kunst die hem aantrekt, dat hij er plezier van be leeft en dat hij hiertoe de benodigde technische vaardigheid opdoet. Op de tentoonstelling welke tot en met 10 augustus a.s. in het gebouw van de Academie in de Zomerstraat 31 gehouden wordt van werk van de cur sisten, kan men de resultaten van de ze vaardigheid bewonderen. Ook in de Visbank, waar op het ogenblik het hoofdbureau van „Jeugd Vakantie Vreugd" geves tigd is, zijn werken van cursisten tentoongesteld. De directie van de Vrije Academie meent dat ons onderwijssysteem nog vaak niet de plaats inruimt aan de expressievakken die deze door hun belang voor de geestelij ke gezondheid zeker verdienen. Oudere generaties hebben vroeger in het geheel niet geleerd hun crea tieve gaven te ontplooien. De Vrije Academie stelt zich als doel deze leemte te vullen. Zij tracht dit door het geven van cursussen op de gebieden van: te kenen, boetseren, handenarbeid, naaldwerk en fotografie, in de toe komst misschien ook op andere terreinen. De vakken zijn onderverdeeld in drie leeftijdsgroepen: groep I voor cursisten van 6 tot 12 jaar, groep II voor cursisten van 12 tot 16 jaar en groep III voor cursisten van 16 jaar en ouder. Elke cursist krijgt V/2 uur per week les van 1 september tot 1 mei. Van het werk van deze „kunstz.in- nige amateurs" hebben wij hier bij enkele afbeeldingen geplaatst, te zien zijn. Het is inderdaad een vrije expres sie en er wordt zelfs niet naar een vastomlijnd eindpunt gewerkt. Inlichtingen verstrekken: Mevrouw A. J. van der Gugten, Mr. Verschuurstraat 16, Vlaardingen, tel. 348013, adjunct-directrice, en de heer J. Breeman, Karei de Gro telaan 102, Vlaardingen, tel. 347734, directeur. De 54-jarige ijzerwerker G. Ra- maeker wonende op de Stations straat wandelde met zijn hond op de Hogebanweg en werd onwel. Omstanders troffen hem hangen de over het prikkeldraad aan en waarschuwde de G.G. G.D., die hem naar de Dr. Nolebsitichfing overbracht, waar hij ter observa tie is opgenomen. De snelheid opvoeren op de Hor vathweg blijkt voor de automobi listen nog een geliefkoosde sport. Elf daarvan hebben nu een bekeu ring hieraan overgehouden. Hoog ste snelheid: 81 km per uur... De 19-jarige chauffeur W.P. zette vol vertrouwen zijn vrachtauto neer in de Westmolenstraat ter hoogte van de Elzeosteeg. Dat vertrouwen is nu ernstig ge schokt, want hij deed bij de poli tie aangifte van vermissing van drie dozen pinda's en een doos slasaus. Schade: 300, Een groep jongeren van de Hervorm de Kerk bood in het voorjaar aan, de sociëteit van de Algemene Bond van Bejaarden afd. Schiedam in het zgn. „Blauwhuis" op te knappen. Het werd een stimulans voor de aktieve leden daarbij een aardig handje te helpen omdat alleen op zaterdagmor gen het hele jaar zou vergen. Uit deze samenwerking groeide een „opknapploeg" bestaande uit de he ren L. J. van Grondelle, M. v.d. Lin den, K. Levering en D. van der Soest. Men kwam tot diiit besluit nadat de kachel, die altijd zoveel (roet zwarte) ergernis gegeven had, verwijderd was. Men hoopt nu op aardgasverwanminig, want anders is al dit zwoegen voor niets ge weest. En dat zou verschrikkelijk jammer zijn. Ontmoedigend zelfs, na al wat men in die maanden ge presteerd heeft. Heel veel medewerking heeft men ondervonden o.a. van de Gemeen telijke instanties. Doch ook van particulieren, die materiaal tegen inkoopprijs ter beschikking stel den. Het resultaat is nu verrassend. Wie de sociëteit vóór die tijd be zocht zal dit volledig beamen. Vandaar dat het bestuur bestaan de uit krasse voorzitter B. van Kerssen, secretaris L. Wielaard en penningmeester L. J. Grondelle een vriendelijk bordje bij de in gang bevestigd heeft: Wie 55 jaar is kan lid worden. Het is maar dat u het weet. Van het grote biljart is het laken gekeerd, zijn de banden ver nieuwd en is verwarming onder het biljart aangehracht. Rondom frisse lopers op geverfde vloeren, evenals het plafond geheel ver nieuwd. Voor het biljart bestaat altijd veel belangstelling. Vandaar (tot het bestuur er zo graag een der de bij zou willen hebben. Maar al les gaat nu eenmaal niet ineens. En wie weet heeft iemand nog wel een biljart voor hun over... Zes keu's staan keurig op een rijtje in een rek. Het buffet is veel ge zelliger geworden. Hetgeen eveneens voor de ruimte van de Vrouwenclub „Onder Ons" geldt. Dinsdagavond 23 juli a.s. om 7 uur wordt het gemoderniseerde tref punt van de ruim 2000 bejaarden van de Algemene Bond van Be jaarden een klein beetje feestelijk geopend. Er zijn nog heel wat problemen die men zo goed mogelijk tracht op te lossen. Daarom is men ten slotte lid van de Bond. Die voor lopig weer voor vier jaar een .ge riefelijker behuizing hieeft. En dat is een oprechte gelukwens vanaf deze plaats waard... Op het ogenblik zijn twee doden geborgen uit het wrak van de „Agua Clara" waarop een week geleden die explosie plaats vond bij Tankercleaning in de Wilhel- minahaven in Schiedam. Waarschijnlijk bevinden de stof felijke resten van de andere vier vermisten zich nog in de verniel de tanker. De namen van de ver ongelukten tot nu toe zijn de Turk Cemal Yuksel, die illegaal in ons land verbleef en de 21-jarige clas sificeerder Karei Eduand Putto uit Den Haag, een Antilliaan. De toestand van de andere zeven gewonden is nog zeer ernstig. Eén daarvan is naar het Dijkzigt- ziekenhuis overgebracht. 0 De foto bovenin roont een overzicht van de tentoonstelling van de Stichting Vrije Academie in de Zomerstraat 31. Het is beslist de moeite van het gaan zien waatd. Zeker wanneer men bedenkt dat hier werk is geëxposeerd van kunstzinni ge „amateurs". De foto hierboven toont boetseerwerk van een groep cursisten. zoals deze op de tentoonstelling De 17-jarige scholier J. A. van W. nam op zijn brommer de bocht te groot toen hij de Dorpsweg op reed en op de hoek bij de Schie- damseweg tegen de auto van de 28-jarige heer J. L. van A. uiit Schipluiden opbotste. Met een zware hersenschudding werd hij door de G.G. G.D. naar de Dr. Nolet stichting ver voerd en aldaar opgenomen. Ten onrechte werd in ons artikel van woensdag 17 juli jl. „Met de Viking .spelevaren met modeljach- ten" vermeld: „Sinds vorig jaar maken de heren H. J. van Drunen en A. Krowinkel kleine zeiljacbt- jes die, compleet met tuigen en een met loodverzwaarde kiel, slechts 1,35 kosten". U gelieve na tuurlijk te lezen 35,Hetgeen eveneens geldt voor de basis van de bouw van een eigen boot voor 1,15. Dit moet zijn: 15, GEBOREN Robert z.v. A. J. Koppenol en E. A. H. van Son; Maria d.v. J. A. Os- sewaarde en G. J. de Jager; Irene d.v. A. C. M. L. Borsboom en M. C. J. de Bruin; Robert z.v. C. du Pree en M. van der Windt; Petro- nella W. M. d.v. J. de Vette en C. J. M. Olsthoorn; Edith d.v. J. van Leeuwen en I. K. Hordijk; Leen- dert W. z.v. J. B. Sprong en A. Roozeboom; Marius A. z.v. G. H. Stam en C. van der Meer; Petrus R. z.v. E. J. van Leeuwen en P. D. Timmerman; Ingrid P. F. d.v. P. Kok en M. M. G. Strijfoasch; Gerrit A. z.v. A. M. Jongebreur en W. A. Verhoeven. OVERLEDEN E. van Vliet, 60 jr., echtg. van J. M. Timmerman; G. van der Bil, 68 jr.; C. Yüksel, 30 jr.; J. H. M. de Bruijn, 73 jr.; J. M. D. de Groot, 2 jr.; A. A. van Deijck, 79 jr., wed. van L. Kruijer; G. Jongejan, 90 jr.; J. F. van den Bos, 58 jr.

Het Nieuwe Stadsblad | 1968 | | pagina 15