Een weekend wild zien op de Hoge Veluwe VOLOP STILTE VLAK BIJ HUIS De grote Groene Stilte DE CONTRACT SPELERS VAN S.V.V. ZO BEGON HET LEER 'T KENNEN HAAR SCHEPPING GROENE STILTE Horvathweg is geen racebaan HET NIEUWE STADSBLAD - F-AG. 11 - WOENSDAG 24 JULI 1968 vaat zal men bordjes met verbo den toegang tegen komen. Overal mag vrij gelopen worden, met uit zondering van de rustgebieden voor het grojwild: edelherten, moeflons, wilde zwijnen en reeën. Want zo'n land is dit nog, je komt er nog herten en hinden tegen. Automobilisten dienen zich strikt aan de maximum snelheid van 40 km te houden, want zelfs op de weg bij het Museum Kröller Mul ler komt men maar vaak genoeg een wild zwijn tegen! museum heeft zij nog juist kun nen meemaken. De verzameuttg, omvat 272 werken van Vincent van Gogh, alsmede een selectie van werken van kunstenaars uit de 19e en 20e eeuw, zoals Seurat, Re- don, Braque, Picasso, Juan Gris en Mondrian. Er ds voorts een kleine verzameling van oude meqsters. Bij het Museum behoort een voor ons land uniek beeldenpark (tien hectare!) dat aansluit bij een beel denhal. Men vindt er onder meer werk van Arp, Hepwortth, Rodin, Bourdelle, Lipchitz, Marini, Ma- scherini, Paolozzi en Moore. Toerisme, de volksverhuizing die jaarlijks omstreeks juli plaatsvindt, is een fenomeen van de laatste tijd. Het reizen en trekken, de grote uittocht tijdens de zomermaanden, is pas gemeengoed geworden toen auto's voor een grote be volkingsgroep betaalbaar wer den. De mens is van nature geen zittertje, hij wil er op uit en hij doet dat op wielen..Niet alleen gedurende de twee of drie weken vakantie, maar óók tijdens de vijftig weekeinden die hem resten. Er zijn in ons land zo'n tweemiljoen personenauto's geregistreerd, twee miljoen brommers en tienduizend auto bussen. „Wat is het vól", op een zon nige zondag is zéker voor de Rand stadwegen een understatement. Uren bumper-rijden in eindeloze files, op dichtslibbende wegen, is een vorm van „recreatie" waarmee de stedeling uit het westen sinds jaar en dag ver trouwd is. Ruim zevenmiljoen Nederlanders brengen volgens de jongste statis tieken hun vakantie door in eigeri land, een land waar volgens de ANVV-slogan „uit" weer „in" is. Al die miljoenen én de zondagsrij ders die met elkaar het twijfel achtige genoegen delen in het dichtstbevolkte woongebied van de wereld te leven, mag best eens ge wezen worden op een oase van groene stilte „vlak bij huis"! Op vele duizenden hectaren puur- natuur, een reservaat vain stilte, waar men vrij kan dwalen in vol strekte rust, zomaar genietend van bos en hei, van landduieen en zil veren vennen. Zomaar, alsof het niet genoeg zou zijn! Men hoort er slechts het lied van de wind, die zingt in het hoog geboomte, of in het rijpende koren, want onver wachts liggen er kleine akkers tus sen het groen. Er is méér onver wachts voor wie zich van de ge baande paden waagt: de ontmoe ting met een roedel roodwild of een kudde moeflons. De doorsnee Nederlander, die ten hoogste een dozijn inheemse vogels kent, zal met verbazing vernemen dat hier in boom en heester meer dan 120 soorten nestelen. „Hier", dat is ons grootste Nationale Park, op zegge en schrijve 80 km van Am sterdam, een uur rijden van Rand stad Holland, een half uur van Rijksweg Eén, waar bermzitters elke vrije dag hun tenten plegen op 'te slaan. Die ruim 5400 hectare groene stilte liggen, zoals dat bij sprookjes behoort het sprookje van rust in dit lawaaierige leven, de natuur naast onze moderne steenwoestenij door een hek werk omsloten. Via een monumen tale toegangspoort, betreedt u het mooiste stuk Nederland, ons Na tionaal betzit „De Hoge Veluwe". „Oh, maar dat weet toch iedereen", zegt men dan. Vergeet het maar. De Hoge Veluwe zoals fotograaf Cas Oorthuys, van wie ook de overige foto's zijn, het zag. Ook dit is Nederland de meeste landgenoten weten niet eens hoe je in Otterlo komt! De Hoge Veluwe kennen zij van naam zoals zij de Hoge Tatra kennen. Ver weg, en het zal er best mooi zijn, maar wie zet zo'n bestem ming op het familieporogramma voor een zondag samen fijn uit? Het gemotoriseerde leger van een dagsvliegen trekt met zon naar Zanidvoort en bij bewolkte hemel naar Madurodam „je moet toch ergens heen met die schapen" en dat betekent dus urenlange rit ten over verstopte autowegen, de kinderen zoethoudend met zuur tjes. Wie één keer op een toeristi sche hoogtijdag in volstrekte rust over de uitgestrekte wildbaan heeft gedwaald, wie de heidevelden en de zandvlakten kent, het pano rama van de Franse Berg en de Kompagnieberg, wie de wazige ver ten rond de Delense Was heeft ge zien op zomerse topdagen, die vraagt zich af waarom de mensen over drukke wegen klagen. Waar schijnlijk willen we gewoon niet anders dan op de stoplichten van de voorganger rijden, met als pau ze het uurtje bermzit. Misschien kan de Nederlander van 1968 de stilte niet meer aan, moet hij de rust die we missen, weer leren ver overen. Want waarom is bijvoor beeld de traditionele Paaswande- ling die de A.N.W.B. organiseert een succes, 'terwijl toch een jaar nóg vijftig weekeinden telt en de Hoge Veluwe in alle seizoenen, van hoog-zomer tot hart je-winter een ideaal wandelgebied is waar men leven lang genoeg aan heeft. Want geloof niet, dat men een terrein van zo'n omvang écht leert kennen door een keer met de auto van Ot terlo naar de Koperen Kop te rij den, of van Hoenderloo naar Rij zenburg. Er zijn in het Park enkele parkeer plaatsen, maar praktisch overal kan men van de weg afrijden, dat wil zeggen, tot vijftig meter, want daar zijn greppels gegraven die het rijden verder onmogelijk ma ken. Een ieder kan dus zijn auto kwijt, om er verder te voet op uit te trekken. Alleen wandelend kan men de Hoge Veluwe verkennen. Nergens in dit unieke natuurreser- Met de naam Kröller-Müller is de sleutel tot het raadsel gegeven, want is het geen raadsel dat in dit overvolle land waar we volgens berekening binnen de dertig jaar met 'twirttigmiljoen mensen leven dat we hier zoveel ruimte tot in de verste toekomst voor recreatie behouden weten? Een halve eeuw geleden zocht een Rotterdams zakenman in het vrije buitenleven ontspanning van de be slommeringen die handel in haven, veem en beurs meebracht. In 1909 kocht de heer A. G. Kröller hier een 'boerenhoeve „de Hars kamp". Na de eerste wereldoorlog brandde de boerderij af, er werd een nieuwe modelfarm gebouwd met als bijgebouw „Het Klaver blad" waar de familie Kröller haar intrek placht te nemen, tot dr. H. P. Berlage het monumentale jacht slot „Sint Hubertus" bouwde. In tussen hadden de heer en mevrouw Kröller-Müller hun bezitting voort durend uitgebreid. Niet slechts met vele 'tientallen hectaren bouw- en weideland groei de het bezit van de nieuwe eige naar, hij richtte zijn belangstelling ook op bossen, heidegronden en stuifzand. Het welige loofhoutge- bied „Harskamper Bos" verwierf hij reeds in 1909 en elk jaar kwa men ar aanzienlijke oppervlakten onder Otterlo, Hoenderloo en zelfs het ver zuidwaarts gelegen Schaars- bergen bij, terwijl hij zijn bezit tingen tenslotte uitbreidde tot bij Teriet aan de straatweg Arnhem- Apeldoonn. Zo verwierf het echt paar Kröller-Müller tenslotte een aaneengesloten natuurgebied van circa 6500 hectare, dat geheel om rasterd werd. Tot op de huidige dag is het Nationale Park om heind, slechts het Hoenderloose Bos en de Terletse Heide (zweef- vliegeentrum) gingen „verloren", zij kwamen in handen van de Ne derlandse Staat. Het ds vooral mevrouw Kröller- Müller die een leven lang geijverd heeft om het bezit in de huidige staat te brengen. Wegen en paden werden aangelegd, het zogenaamde cultuurgedeelte werd door toene mende bebossingen verfraaid, ter wijl de „Wildbaan" de natuurge trouwe 'spiegel bleef van het oor spronkelijke Veluwse landschap. Mevrouw Kröller-Müller heeft, toen de zaken van haar man dat toe lieten, niet alleen natuur „verza meld", zij kocht in 1906 ook haar eerste Van Gogh. Uit die eerste aankoop is de belangrijkste verza meling particuliere kunst van ons land gegroeid. Een leven lang heeft deze vrouw een droom nagejaagd. Zij was er van bezeten. Op de Ho ge Veluwe moest een museum ko men, het natuur- en cultuurreser- vaat, haar schepping, zou ten dien ste worden gesteld van het gehele Nederlandse volk. In 1935 werd het gehele bezit on dergebracht in een Stichting die tot doel had „het scheppen en in stand houden van een monument tot nut en igenot der gemeen schap". De Belgische architect Hen ry van de Velde bouwde in het park het Kröller-Müller Museum dat in 1938 gereed kwam. Nog geen jaar later overleed mevrouw Kröl ler-Müller, de inrichting van „haar" Kunst en natuur zijn op de Hoge Veluwe een gelukkige twee-een heid. Wie buitenlandse vrienden krijgt te logeren kan onmogelijk iets beters bedenken dan een ex cursie naar ons Nationale Park. Het magnifieke landschap ner gens ter wereld gaan kunst en na tuur zó harmonisch samen staat het gehele jaar open, van 's mor gens 8 uur tot zonsondergang. Vol wassenen betalen voor een dag kaart (park én museum én beel dentuin) 1,25, kinderen tot zeven tien jaar twee kwartjes. Een vol wassene mét auto betaalt 2,75. De weg naar het park (wanneer men denkt aan buitenlandse rela ties) leidt door een typisch Neder lands landschap, van Hoevelaken via Barneveld bijvoorbeeld en dan binnendoor naar Otterlo. Via Am- hem heeft men een ingang tot het park bij Rijzenburgnabij Schaarsbergen). Het Nationale Park „De Hoge Ve luwe", een Stichting zoals gezegd, kent geen enkele vorm van subsi die. Het is ons aller bezit, voor enkele kwartjes is men een dag lang grootgrondbezitter, voor enke le tientjes krijgt men zelfs een jaarkaart, rechtgevend op 365 da gen groene stilte! Onderstaand een opgave van het aantal contractspelers (16) voor het nieuwe seizoen 1968-'69, als mede de juiste datum der te spe len oefenwedstrijden, van Beek (24); van Beveren (22) Hazenbroek (24); v.d. Korput (23) v. Leeuwen (28); v. Meeteren (25) Nels (22); vd. Roer (21); v. Schie (23); v.d. Velden 28); Vorsfenbos (20); Warnaar (20). Nieuwe spelers; A. Verboon (21) van Rozenburg; A. Koudijzer (20) van V.D.L.; A. Pansier (21) van Xerxes/D.H.C.; P. v.d. Meer (20) van Xerxes/D.H.C. Oefenwedstrijden Za. 3 aug. Sportpark Harga S.V.V. Fortuna VI., aanvang 18.30 uur; Zo. 11 aug. Sportpark Harga S.V.V. F.C. Twente, aanvang 14.00 uur. Oefenmeester Gosens heeft nog twee oefenwedstrijden gepland te gen onze Schiedamse zaterdagmid dag elftallen van P.P.S.C. en H.B.S.S. welke worden gespeeld op S.V.V. Harga, respectievelijk op woensdag 7 en 14 augustus. De snelheid opvoeren op de Hor vathweg blijkt voor de automobi listen nog een geliefkoosde sport. Elf daarvan hebben nu een bekeu ring hieraan overgehouden. Hoog ste snelheid: 81 km per uur... De Hoge Veluwe doen is ook Kröller-Müller doen. Een oase van kunst in de grote groene stilte.

Het Nieuwe Stadsblad | 1968 | | pagina 11