Met de pont na ar Azie: schoenpoets en perzik Kinderspelen op „Vijfsluizen" k^Htand Shoes are always dirty sir - Much tot clean geeft Een der eersten I burgerlijke Bouw Lom-school met afd. voor zeer jeugdigen MUZIKALE OPTOCHT MET O.B.K. EN MAJORETTES een advertentie in dit blad u een uitgebreide klanten kring Bouwkrediet van 3,1 miljoen gevraagd Familieambacht Lastdragers Perziken HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 13 - WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1968 Peter van IJsselstein in Istanbul. Drie verhalen over de stad in Turkije publiceerden wij al eerder van hem. Het laatste volgt hieronder. Een gammele houten vlet ligt hakkepuffend aan de kade. Aan de overzijde van de Bos porus: Usküdar, het gedeelte van de stad Istanbul in Azië. De vlet gaat mij er heen bren gen, samen met een twintigtal Turken die reeds op elkaar ge pakt in het vaartuig zitten. Op het eerste gezicht lijkt het een hachelijke onderneming te wor den. De schipper is echter een zor geloze figuur en dat stelt gerust. Een gevoel dat blijft als hij de vlet de Bosporus op laat tjoeken. On danks dat de onbedekt staande motor een zeer onregelmatig toe rental draait en zo nu en dan straaltjes zwarte olie produceert, wordt het een voorspoedige over tocht. Er wordt soepel tussen en kele zeeschepen doorgelaveerd en Usküdar wordt zonder ongelukken bereikt. De extra kick die men in Istan bul kan krijgen als Europeaan: voet zetten op Aziatische bodem. In feite verschilt Usküdar natuur lijk niets van de rest van Istan bul. Dezelfde moskeeën, dezelfde sfeer. Aan de kade viert de com mercie weer hoogtij. Vooral de schoenpoetsers zijn er druk in de weer om het schoeisel, dat volgens hen van het varen over de Bos porus sterk te lijden heeft, weer superglans te geven. Ik zoek de beste uit. Althans, de poetser die over de fraaiste poetsdoos be schikt. De vierde van links van een rij van circa vijfentwintig heeft een hele mooie. Alle potjes en flesjes in de doos zijn van glimmend en fraai bewerkt koper en beloven een poetser met allure. Behalve een geweldige tandpastasmile, blijkt de man ook nog wat Engels te kunnen produceren. Hij wil mistuh Olanda best iets vertellen Moderne auto's en een lastdrager voor wie de tijd heeft stilgestaan 0 Ook viervoetige lastdragers zij" nog in over het vak, dat hij al twintig jaar uitoefend. Vóór hem was zijn vader schoenpoetser en diens va der was het ook. De poetsdoos is dus van vader op zoon gegaan en zal Over een aan tal jaren weer naar zijn oudste zoon overgaan. Het schoenpoetsen is een familie-ambacht. Is vader schoenpoetser, dan wordt zoon het ook. Heeft hij een IQ van om en nabij de 150, dan zal dat erg geappricieerd worden, maar hij wórdt schoenpoetser, dat is zeker. Mijn schoenen hebben inmiddels drie behandelingen met even zo vele smeerseltjes gekregen en zijn drastisch van kleur veranderd. Waren zij eerst middelbruin, nu domineert een oker-kleur. Enigs zins bezorgd staar ik naar mijn stappers. Twee borstels gaan ra zendsnel over de neuzen en de kleur bruin komt weer terug. Wat verdient een schoenpoetser per dag, per weekHij toont een berustende glimlach. Mistuh, you know, we want eat. Shoes are al ways dirty, much to clean. Money to eat. That is enough". Mijn schoenen zijn klaar. Hoeveel is het? Dat laat hij aan mijn ei-, gen beleefdheid over. Eén Turks pond vindt hij niet erg beleefd, twee kan er net mee door...- Ook in Usküdar lopen de lastdra gers. Sloffende, vermoeide manne tjes met onwaarschijnlijke pakken op hun rug. Een compleet dres soir, balen wol, een partij hout. Zij lopen bijna negentig graden gehoekt met soms meer dan tach tig kilo, stoïcijns voortgaand, als robotten. In hun spoor de waterverkopers. Ook al weer een commercie die volgens familie-traditie beoefend wordt. Mannekes met een tank op de rug. Voor een paar centen tap pen ze Turks H20. Vooral in de middaguren doen ze zaken. En als de tank leeg is, is het eerste de beste theehuis hun rustpunt en dan lessen ze hun eigen dorst. Niet met water... Vijf minuten varen en ik ben weer terug in Europa". Istanbul is, om met de Schaduw te spreken, een hoogstmerkwaardige stad. Fasci- De volkstuindersvereniging de „Vijf sluizen" bij het slachthuis organiseert op zaterdag 24 augustus a.s. een spe ciale middag bestemd voor de kinde ren der leden van 4-14 jaar. Een mid dag vol verrassingen, zowel voor de kleintjes als de ouderen. Waarbij voor de laatsten veel handigheid te pas zal komen, want op een zeil met zeep sop wordt touwgetrokken! Doch ook horde lopen komt er aan te pas en nog veel meer. Een echte kindermiddag dus, waarbij de belangstelling van de ouders door het bestuur van bo vengenoemde vereniging zeer op prijs gesteld zal worden. En er zijn natuurlijk fraaie beloningen voor beschikbaar gesteld. Zij die minder gelukkig zijn mo gen een duik nemen in de grab belton. En krijgen eveneens een flesje coca-cola, de frisdrank bij uitnemendheid voor de jeugd, aangeboden. Het bestuur bestaande uit de he ren t Th. de Jong, voorzitter, -H. Muusse, secretaris en A. Hoppe, penningmeester is van mening, dat wil men het contact onderling verstevigen op de tuinen, men dan ook iets voor de kinderen moet organiseren. Zij zijn immers de volkstuinders van de toekomst! Op het ogenblik telt de „Vijfslui zen" 420 leden, van wie verschil lende op de bres staan voor dit complex en de onderlinge ver standhouding. Geeft u uw kinderen daarom vanavond nog op bij de heer A. Hoppe, tuin 102, J. Zandwijk, tuin 365, H. Muusse, tuin 540 of uiter lijk zaterdagmorgen bij het club- nerend, van uur tot uur, van dag tot dag. Een stad die je gaat waar deren, door de rusteloosheid en de ogenschijnlijke wanorde. Achteraf wil ik niet stellen dat alles er op rolletjes loopt, maar overal zit veel meer lijn in dan men aan vankelijk vermoedt. Istanbul is een stad die me lang zal heugen. Een stukje van een andere we reld, een onbekende wereld. 's Morgens vroeg verlaat ik de stad. De minaretten zijn nog in ne velen gehuld. Een aanblik als de bekende tekeningen van Anton Pieck in talloze sprookjesboeken, grillig en onwerkelijk. Ik rij een manspersoon voorbij, die in zijn goede tijd ongetwijfeld lastdrager is geweest. Hij heeft nu niets op zijn rug, maar zijn li chaam is nog immer gehoekt. Het geluid van mijn auto doet hem op kijken en al zijn rimpels trekken op in vriendelijkheid. Of hij een lift kan krijgen? Weg uit Istanbul met de oude baas, die na tien minuten te ken nen geeft dat hij er uit wil. Op het stoeltje laat hij twee bedui melde perziken achter... PETER gebouw tussen 10 en 12 uur. De spelen vangen om 2 uur precies aan en eindigen om 6 uur. Als extra attractie: op een ver sierde wagen zullen de negen prijswinnaars(essen) 's avonds om acht uur door de lanen rijden. Geflankeerd door de marjorettes van O.B.K. en hun pittige muziek. U komt toch ook kijken? P.S. Om te onthouden: op zater dag 7 september a.s. heeft weer een bingo-avond plaats in het ei gen clubgebouw. Medewerking van quizmaster Wallast en accor- deonmuziek van Lida van Doorn. Alle thuiswedstrijden van de R.K. Sportvereniging „Excelsior '20" mogen door de bejaarden op ver toon van hun A.O.W.-kaart geheel GRATIS bezocht worden. Hoeden af voor „Excelsior '20"! GEBOREN Elisabeth C. M. d.v. H. J. A. Son- dermeijer en J. E. M. Nefkens; An- gélique F. G. M. d.v. A. T. M. Poiesz en I. G. Renzen; Elizabeth M. d.v. T. C. J. de Reeder en E. M. van Nieuwenhuize; Elisabeth J. M. d.v. C. W. de Bus en G. P. Molenaar; Paul z.v. W. van den Berg en H. C. van Hagen; Esther M. d.v. G. Snatersen en M. E. Werner; John M. z.v. J. E. de Vries en M. R. Nug- teren; Peter z.v. C. J. Slootweg en C. Dierich; Paul z.v. W. Koning en C. W. J. Kreuger; Arthur M. P. z.v. J. M. Waalboer en A. Koppelaar; Sandra d.v. M. Coster en R. Eg berts; Gerda d.v. G. H. Deijl en G. J. Sloff; Marco z.v. A. van Katwijk en J. P. M. Dingenouts; Edward G. z.v. M. J. Kerkhof en S. J. M. Vaarting; Edwin z.v. H. Sandra en C. E. van der Vlies; Bernardus A. J. z.v. R. C. Zoetmulder en W. van Dijk; Annemieke d.v.- L: van der Mark en L. W. de Bruijn; Marian A. C. d.v. L. J. de Kok en M. A. G. Thomas; Ramona J. d.v. C. W. van Keulen en H,. M. Klos; Annabelle d.v. C. J. A. Birnie en A. E. Roden burg; Daniëlla d.v. A. Poot en M. van Haften; Rosemarie d.v. M. Schrptnpf en F. L. Meijer; Erwin C. P. z.v. C. Leenders en C. A. Bor- ninkhof. ONDERTROUWD A. A. van Bochove, 28 jr. en F. van der Marei, 23 jr.; A. Boes, 31 jr. en E. Hagens, 19 jr.; F. Boomert, 21 jr. en M. Ottevanger, 21 jr.; H. W. G. van Druten, 28 jr. en A. M. de Graaf, 26 jr.; G. J. van Kasteren, 22 jr. en M. J. M. Vaarting, 19 jr.; W. H. van Klink, 22 jr. en M. C. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam, dagelijks van 9.00-17.00 uur, behalve op za terdag en zondag: manchetknoop; hoofddoek; kin derlaarsje; brandblusapparaat (Buitenhavenweg); hondenriem; tafel wekkers (kermis); wandel wagentje; etui met shag; kente kenplaat; verz. bewijs; portemon nee; herenportemonnee met inh.; damesparapluie; portemonnee; knipportemonnee; weekendtas; portemonnee met inh.; knipporte monnee; portemonnee; knipporte monnee met inh.; tas; knipporte monnee; portemonnee; portemon nee; portemonnee met inh.; por temonnee; portemonnee met inh.; ring met sleutels; ring met sleu tels; lipssleutel; sleutels; ring met sleutels; ring met sleutels; lipssleu- tels; ring met sleutels; fietssleu- teltje; ring met sleutel; ring met autosleutels; sleutel; bril; sleu tels; parkiet. Bakker, 20 jr.; P. W. van Leeuwen, 24 jr. en C. P. A. Kerklaan, 23 jr.; M. M. Neuschwanger, 19 jr. en A. Esbach, 16 jr.; H. J. van der Poort, 26 jr. en G. F. Jeup, 23 jr.; J. Schaf fels, 21 jr. en M. M. van Dijk, 20 jr.; B. H. A. van der Ven, 28 jr. en I. M. van Kleef, 28 jr.; D. Visser, 27 jr. en L. Hoogstad, 17 jr.; H. T. Zandbergen, 23 jr. en C. W. T. Pe ters, 19 jr. GEHUWD J. B. Bené, 22 jr. en Y. ter Steege, 16 jr.; P. van Grootveld, 24 jr. en A. de Bruin, 20 jr.; J. van Vulpen, 24 jr. en A. van Dijk, 21 jr.; J. W. E. van Dijk, 22 jr. en M. J. Spronk, 22 jr.; H. L. Zuidema, 20 jr. en E. D. Groenewoud, 17 jr.; E. Roden rijs, 24 jr. en C. A. M. Heijdra, 23 jr.; A. Zuidgeest, 19 jr. en H. Klein, 16 jr.; G..H. Ouwens, 28 jr. en C. A. Telman, 22 jr.; D. D. Meijer, 23 jr. en J. Schaap, 21 jr.; N. Kaka- gias, 33 jr. en J. Hamakers. 30 jr.; M. H. de Heij, 22 jr. en M. H. Hui- bers, 21 jr. OVERLEDEN J. D. de Ruiter, 55 jr.; C. Zijdeveld, 82 jr.; N. von Beers, 56 jr.; J. H. Nijs, 69 jr.; J. Scholte, 50 jr.; J. J. Alewijn, 82 jr.; P. C. van der Loop, 74 jr., wed. van W. A. Thomassen; A. Hoi, 64 jr.; L. H. Gommans, 77 jr., echtg. van M. van Duppen. De gemeenteraad krijgt in haar ver gadering van maandagavond a.s. een voorstel voorgelegd tot het stichten van een nieuw schoolgebouw t.b.v. de W.A. van Lieflandschool (l.o.m.), thans gehuisvest in de Finse school aan de Fahrenheitstraat en in een dependan ce aan het Frans Halsplein. En hier voor een krediet te verstrekken van f 3.190.550,B. en W. vragen de raad voorts machtiging tot onderhandse be steding over te gaan. Reeds in 1964 verkreeg het rijk een urgentieverklaring voor de bouw van een 10-klassige school voor kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden (l.o.m.). On der deze urgentie valt tevens de bouw van een gymnastieklokaal. Het bouwterrein is gelegen in de hoek, die wordt gevormd door de Schiedamseweg en de nog in oos telijke richting te verlengen Prin ses Beatrixlaan. Gemeentewerken heeft inmiddels een bouwplan ontworpen, omvattende vijf leslo kalen, twee vaklokalen, twee speelwerklokalen, een overblijflo kaal, keuken, kamers voor hoofd, leidsters, was- en kleedlokalen, hal en toiletten. De nieuwe school voorziet ook in een afdeling voor zeer jeugdige kinderen, voor wie de twee speel werklokalen zijn gedacht. Met de ze klassen wil men iets doen voor de onaangepaste kleuters, die om allerlei redenen, bijv. verlate spraakontwikkeling, aanpassings moeilijkheden in de spelsituatie, op de gewone kleuterschool niet op hun plaats zijn, zonder dat de diepere oorzaak van deze moei lijkheden bekend is

Het Nieuwe Stadsblad | 1968 | | pagina 13