Zelfs Taptoe-Delft „paraat als het nodig mocht zijn BANDSTAD SPITES wet Maar voorlopig niet getreurd; de show gaat door Lielitorgel Lieflijk Drie jubilea Te paard luutschoten, dat door de jaren heen steeds tot de taak van de Rijdende Artillerie heeft behoord. Het 55-jarig bestaan van de Ko ninklijke Luchtmacht wordt her dacht onder meer met een show van een dertigtal militairen van dit onderdeel, gekleed in de bij hun functie behorende specifieke tenue. Na de ijzig stille exercitie van het demonstratiepeloton van de Ko ninklijke Luchtmacht, het geza menlijk, optreden van de tamboer korpsen en de vier militaire ka pellen volgt in de finale de ei genlijke militaire taptoe. Deze herdenkingstaptoe wordt dan als steeds besloten met het Wilhel mus. En dat bij dit alles het im posante lichtorgel een belangrijke rol speelt weet u, als één van die miljoen voorgaande taptoe-Delft- gangers zelf het beste. HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 7 - WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1968 Sè1?- JA OA AS - OAJ2-2CATL i De show must go on. En die show heet dan voor de vijf tiende maal Taptoe Delft. Van avond is het alweer de „Gene rale" geblazen en gisteravond waren er in de kijkkast die de Delftse Markt is, weer de eer ste repetities in ceremonieel uniform. Jawel, de show must go on, ook al worden uw dag bladen en beeldbuizen in deze dagen beheerst door het drama Tsjechoslowakije. En kan zelfs het 850-koppige taptoelegertje niet helemaal onder hun staat van paraatheid uit. Met andere woorden: mocht de span ning in Tsjechoslowakije tot het on draaglijke toenemen, dan is het niet denkbeeldig dat sommige taptoe-deel nemers weer rechtsomkeerts zullen moeten maken. Waarbij dan in het bij zonder valt te denken aan het deta chement van de 11e afdeling rijdende artillerie, in de volksmond beter be kend als de „gele rijders". Een nor maal paraat oiderdeel, dat 175 jaar „bereden artillerie" op het carré van de Delftse Markt gestalte moet geven. Laten we hopen dat wat in theo rie gebeuren kan, de praktijk van deze vijftiende taptoe Delft niet zal verstoren. De gegeven moge lijkheden illustreert echter beter dan wat ook dat zelfs zo'n legen darische Taptoe Delft meer is dan louter kijk- en luisterspel. Want militant blijft zo'n taptoe, ook al wordt ze in een Rembrandtiek licht gezet en zorgvuldig getoon zet in een passend en vooral na tionaal getint muzikale omlijsting. Overigens, vergeleken bij wat mi litaire parades elders aan vertoon opleveren kan van de Taptoe Delft met een variant worden gezegd: hoe lieflijk rolt het leven eens ge- rusten (Koninklijke) landmacht, luchtmacht danwel zeemacht heen... Het is dus de toon, de feestverpakking, die de Taptoe Delft nu al voor de vijftiende maal zozeer verkoopbaar maakt. Ruwweg geschat hebben al een slordige miljoen paar ogen en oren dit buitengebeuren, veelvul dig geïmiteerd doch nog nimmer geëvenaard, zo weten de taptoe toppers als VVV-Delft-directeur B. Burmeister: Zij zijn het ook, die van taptoemoeheid niet willen ho ren. En daarvoor telkenjare de be wijzen krijgen via uitverkochte of nagenoeg volle tribunes. En een „fullhouse" zit er voor deze lus trumtaptoe meer dan ooit in, zo voorspellen zij. U heeft het in de speciale taptoe- bijlage in ons vorig nummer al kunnen lezen: de vijftiende Taptoe Delft is aan drie jubilea gewijd de 400-jarige herdenking van de slag bij Heiligerlee 175 jaar Rij dende Artillerie en 55 jaar Ko ninklijke Luchtmacht. Met als hoofdthema 400 jaar onafhanke lijkheid. Want de slag bij Heiligerlee in 1568, het begin van onze vrij heidsstrijd onder leiding van de Oranjes, was tevens het begin van Neerlands onafhankelijkheid. En tot aan de dag van vandaag moet onafhankelijkheid altijd bevoch ten worden, zo wordt ons van ver re maar weer aangezegd... En dan kun je zoiets maar beter al 400 jaar achter de rug hebben dan er nu nog aan te moeten beginnen. Maar goed, verder liever geen ac tuele parallellen getrokken. Feit is, dat voor het behoud van deze vrij heid de drie krijgsmachtdelen in de loop der eeuwen hun aandeel dubbel en dwars hebben geleverd. Door het afzonderlijk optreden van de muzikale vertegenwoordi gers van elk hunner zal daarvoor in Delft andermaal aandacht wor den gevraagd. Bovendien is door de keuze van de muziek getracht de vrijheidsgedachte nader te ac centueren. Om hier nu maar even met zeven mijlslaarzen door het omvangrijke programma te stappen: het histo rische programmapunt, altijd de grote blikvanger van de Delftse taptoe, beeldt ditmaal uit de op mars van de troepen van de Gra ven Lodewijk en Adolf van Nassau naar het slagveld van Heiligerlee. Hierbij geven de beide Nassau's (te paard) leiding aan piek niers en musketiers. Vendeliers zorgen voor een spectaculaire, kleurrijke en historisch verant woorde entourage en tamboers, pijpers en trompetters geven hun signalen. Hierna volgt het optreden van de orkesten der „krijgsmachtdelen", zoals het organiek heet. In het ta bleau de la troupe van de Ko ninklijke Luchtmacht is ingepast een optreden van de Rijdende Ar tillerie uit „verleden en heden", compleet met paukenist en trom petters te paard, een originele be spanning van een stuk 6-veld met caisson van vóór 1940 en een mo dern stuk geschut zoals dit wordt gebruikt bij het afgeven van sa- KREEFT (21 juni tot 21 juli Deze week heeft heel wat aktiviteiten voor u in petto. Omstandigheden en de gevoelens van anderen zullen uw aandacht voor een nieuwe situatie bepalen. Mis schien laat u zich wel een beetje teveel door anderen beïnvloeden, in ieder geval zult u minder zeker zijn van uzelf, kreeft. LEEUW (22 juli tot 21 augustus) Ongetwijfeld zal een onverwachte ontwikkeling bij uw werkzaamheden u het opkikkert je geven, dat de leeuw juist nodig had om zijn prestige wat op te vij zelen. Beken maar leeuw, dat u het nodig had om u wat vrijmoediger te bewegen temidden van uw colle ga's en ondergeschikten. En zet nu ook zo snel mo gelijk die oude plannen door. MAAGD (22 augustus tot 22 september) De omstandigheden zijn niet bepaald gunstig deze week. Het spijt de sterren, maagd, maar u zult zichzelf er doorheen moeten slaan, waarbij overeenkomsten, die meer op de toekomst waren gericht, veranderd zullen moeten worden. En dan nog die oude vriend, die ook nog met ontmoedigend nieuws komt. Allemaal niet zo best. WEEGSCHAAL (23 september tot 22 oktober) Handel deze week zoveel mogelijk alle belangrijke za ken persoonlijk af. Heus, weegschaal, het is nodig, want de fouten van ondergeschikten en partners zul len u alleen maar in verwarring brengen. U zult meer plezier beleven aan onverwachte gebeurtenissen. SCHORPIOEN (23 oktober tot 22 november) Het zal de schorpioen niet meevallen zijn aandacht deze week bij zijn werk te houden. En dat heeft zijn goede kant. De afleiding zal voornamelijk gebracht worden door de andere sexe. Het zal u dus aan ro mantiek niet ontbreken, maar u moet er wel voor open staan. BOOGSCHUTTER (23 november tot 20 december) Uw collega's zullen het af doen weten, juist nu u ze nodig heeft. Aan de andere kant zal uw familie trach ten het u naar de zin te maken als u ogenschijnlijk naar rust verlangt en dat is ook niet gek, schutter! Ofschoon u zelf de onrust Zoekt en uitkijkt naar nieu we aktiviteiten, die u geheel zullen opeisen. STEENBOK (21 december tot 19 januari) De relaties met anderen zullen wat makkelijker ver lopen deze week. Ligt dat aan u, steenbok en ontdekt u dat er nog veel van anderen te leren is? En komt het daardoor dat een slepende kwestie eindelijk maar toch onverwacht tot een oplossing wordt gebracht? WATERMAN (20 januari tot 18 februari) Uw vrienden lijken erop uit te zijn het u deze week lastig te maken. U zult het er dan ook druk mee heb ben. Maar, beste waterman, maak het ze (de vrienden) niet te moeilijk door teveel met uw principes te leuren. TWEELINGEN (21 mei tot 20 juni) Aan het begin van de week zult u bevooroordeeld te genover een persoonlijk probleem staan en dat is nogal logisch, zal tweelingen zeggen. Maar het zal u ervan weerhouden zich met de gebeurtenissen buitenshuis bezig te houden, misschien wel omdat u teveel moeite doet zich voor de buitenwereld af te sluiten. VISSEN (19 februari tot 20 maart) Dit zal een goede tijd worden om de zaken weer eens op orde te brengen, zo direct na de vakantie, nu de herfst niet lang meer op zich laat wachten. U hebt er misschien te lang met de pet naar gegooid, vissen. Maar een goede vriend zal u daarbij de helpende hand bieden. RAM (21 maart tot 20 april) U zult aan het begin van de week een belangrijke en vertrouwelijke mededeling ontvangen, die misschien de hele zaak op zijn kop kan zetten. Het is daarom zaak, ram, er niet op los te stormen, maar over bepaal de intieme relaties uw gedachten eens te laten gaan. Maak plannen, maar voor de toekomst. STIER (21 april tot 20 mei Die geldkwesties komen wel in orde, stier, de sterren zeggen het. En zet die twijfel opzij, er is geen enkele noodzaak voor. Begin eens wat nieuws, iets dat de zin nen wat meer verzet. Daarbij zal een goede raad van iemand in uw buurt van pas komen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1968 | | pagina 7