Het nieuwe Wat gebeurt er met het Frankelandorgel PONTIAC SIP VLERK I B Gedane zaken keer; maar W.F. verbreekt nemen geen directie stilzwijgen Uppsala en Schiedam Westerkade 24 260111 VOORWEDSTRIJD BIJ S.V.V.-R.B.C. m WIJ ZIJN VERHUISD Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam. Kethel en Oud-Mathenesse (Rotterdam) Zondag 29 september a.s. worden er voor het laatst in de St. Liduina- of Frankelandkerk de Eucharistie vieringen gehouden. Dan gaan de deuren voorgoed dicht. De eerste steenlegging van deze kerk vond plaats op 6 mei 1858, waarna de plechtige inzegening plaats vond op 8 augustus 1869. Pastoor van Leeuwen was toen bouwpastoor. De noodkerk werd gevestigd in de Vleeshal aan de Boterstraat, nu een par- keerterre.n. In het bovengedeelte van deze vleeshal was een ziekenfondskantoor gevestigd, bekend als de „Moffenbus'doch ook het kantoor van 's Rijks directe belastingen. Beneden ston den de banken van de vleeshouwers. Curiositeiten Gores 6 uur geweestBloemen vergeten dan naar IRIS bloemenkiosken iii 1 i edelsleenkundige*^^'* stinfy T V. DEFECT bet RADIO „ACTIEF" Telefoon 151604 263420 VRIJDAG 20 SEP1 EMBER 1968 18e JAARGANG Redaktie en Advertenties: Broersvest 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-267368 en 263939 Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. HoofdredaktieP. J. Hovingh De „Randstad-edities" geven uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n editie voor geheel Westland en beschikken over een uitgebreid N.I.P.O.-rapport Hoewel het vrijmaken van dit pand niet over rozen liep, gelukte het pastoor Van Leeuwen deze hal om te bouwen tot die noodkerk, waarbij het bovengedeelte tot koor met galerijen werd vertim merd. Op zondag 13 november 1853 vond daar de eerste kerk dienst plaats. In artikelen van De Nieuwe Schie- damsche Courant lezen we (op het Gemeente-archief) dat in de eerste helft van 1853 een zangge zelschap „Thalia" was opgericht. Directeur hiervan was de heer W. H. Kuhne, terwijl het bestuur bestond uit de leden, P. J. Kuy- pers, praeses, H. J. van Otterdijk, penningmeester en P. S. Engering, secretaris. Op zondag 27 november 1853 la ten de leden van „Thalia" zich in deze kerk horen. Met begeleiding van een orgel, in bruikleen gege ven door de heer Henricus Jaco bus van Otterdijk, koopman van beroep, gehuwd met Sara Elisa beth Melchers. Het gehele kerk koor bestond toen uit de heren W. H. Kuhne, P. J. Kuypers, P. S. Engering, G. J. Bertels, P. J. Huy- gen, S. van Pinxteren en A. Hol- terman. De eerste organist van deze kerk was de heer Kuhne, geboren in Kleef en die zich sinds 3 septem ber 1851 in onze stad bevond. Zo verrukt was pastoor Van Leeu wen over dit optreden, dat hij de leden van „Thalia" uitnodigde voor een diner op 25 juni 1854. Later is dit koor overgegaan in het zo bekende koor van de Fran kelandkerk „Cantemus Domino' Na 1 oktober a.s. zal hier onge twijfeld meer over bekend worden als het kerkarchief overgaat naar het Gemeente-archief. Mogelijk zal dit orgel een andere bestem ming kunnen krijgen in onze stad. Bij de sloop van deze eeuwenou de kerk aan de Nieuwe Haven zal behalve een in latijn geschreven procesverbaal, vervat in een holle steen, een gedenkpenning met de beeltenis van paus Pius IX, als mede een rijksdaalder met de beeltenis van koning Willem III te voorschijn komen. Het staat allemaal stevig geboekt en deze curiositeiten zal men be waren. Wat er echter met dit or gel gebeurtHet antwoord zal hierop binnenkort wel gegeven worden. in de Hagastraat wijk G en trouwt op 27 augustus 1863 met mejuf frouw E. V. H. van den Heuvel in Ravesteijn. Hoezeer men hem waardeert blijkt wel uit het feit, dat het gehele koor uit Schiedam acte de presen ce gaf. Gp 20 maart 1891 ver liest deze kerk een eminent orga nist, die heel wat eigen composi ties in deze kerk heeft doen klin ken. Zijn plaats wordt ingenomen door de heer Henri Veugelers. Zijn zil veren jubileum wordt op grootse wijze gevierd en het orgel, waar over geen bijzonderheden ge noemd worden, wordt dan be speeld door de heer D. Zoetmul der. Op 6 maart 1926 overlijdt een der heren van het zangkoor, de heer Chr. J. Wouterlood, vele jaren pre sident van dit koor. Bijzonder heid: hij was de oprichter van De Nieuwe Schiedamsche Courant, destijds gevestigd op de Koemarkt en later op de Dam. De opheffing hiervan betekende een gevoelig verlies voor Katholiek Schiedam. Op 19 augustus 1928 overlijdt de heer Veugelers. Tot 1932 schijnt men dan geen vaste organist ge had te hebben, die dan echter op 1 juni zijn plaats achter dat irrys"- terieuze orgel inneemt. Het is de heer W. van Rooyen. Wilton-Fijenoord Nieuws is met een „bijzondere editie" verschenen waarin directie en ondernemingsraad de leden van het personeel „toespreken" over de nieuwe situatie. In een „bijzondere mededeling" heet het: „Het is ons een behoefte u na de gebeurtenissen van de afgelopen dagen het volgende mede te delen: De Dok- en Werf-Maatschappij Wil ton-Fijenoord N.V. zal door de bun deling der maritieme aktiviteiten met de Rijn-Schelde groep blijven voortbestaan en zich van haar oor spronkelijke taak blijven kwijten. De werf zal als een werkmaat schappij op een verstandige manier worden ingepast in het Rijn-Schel de concern. De naam van deze werkmaatschappij zal ongewijzigd blijven. De Machinefabrieken van Brons- werk-Fijenoord Schiedam, die geo grafisch gebonden zijn aan de werf, zullen weer deel gaan uitma ken van Wilton-Fijenoord. De lopende produktie als onderno men door Bronswerk-Fijenoord rtcnTCCTÏl111 r.H! vei uvt twji O* werkt. De bepaalde aktiviteiten van De allereerste organist van de Frankelandkerk was Bernardus Lambertus Leonardus Johannes Gores, zoon van Hermanus Gores, steenhouwer van beroep en van Agatha de Breet. Hij presenteert zich als zodanig op zondag 18 juli 1861. Deze organist, een zeer bekwaam muziekleraar viool, piano, zang) plaatst een advertentie, waarin hij zich bescheiden aanbe veelt voor het geven van muziek- en zangonderwijs. Die advertentie leverde hem de aanstelling van vaste organist op. Hij woont dan STATIONSPLEIN (ingang STATION) Elke dag geopend van 8.30 tot 21.00 uur. OOK ZONDAGS. Terwijl er zich boven de hoofden van de grote werven nog donkere fusiewolken samenpakken, niet 't minst boven Schiedam, doet Ver- olme van zich spreken met arbeidsonlusten. De werf op Rozenburg was gisteren in rep en roer door een wilde actie van een driehonderd tal stakers, die zoveel verwarring wisten te stichten, dat het werk bij Verolme volledig stil kwam te liggen. Er is overigens niet ge vochten en de meesten van de 2500 werknemers trokken zich in de kantines terug of verlieten het terrein. De erkende vakbonden distan- ciëren zich nadrukkelijk van deze wilde actie. Hier een beeld van het samenhokkende werfpersoneel, dat de situatie bespreakt. Het werk kwam volledig stil te liggen. B.F. Schiedam die niet duidelijk geografisch gebonden zijn aan het werfbedrijf en duidelijk op land- aktiviteiten zijn gericht zullen in nader overleg via Bronswerk-Fije- noord in VMF-verband worden voortgezet. Eventuele veranderingen die de werknemers raken zullen in over leg met betrokkenen worden ge regeld. Nadere detaillering is op het huidi ge ogenblik niet mogelijk. Wilton- Fijenoord heeft nog steeds grote behoefte aan meer werknemers. Derhalve zijn er ook thans geen redenen tot ongerustheid voor de werknemers van ons bedrijf. Wij begrijpen dat er bij onze werk nemers een groot aantal vragen is gerezen en doen onze uiterste best hierop op zo kort mogelijke ter mijn een antwoord te geven". Schiedam, 12 september 1968. Dok- en Werkmaatschappij Wilton-Fijenoord N.V. r><. rurpptie. Verder wordt in deze bijzondere editie van directiezijde, na een uit voerige uiteenzetting over de gang van zaken (gedane zaken nemen ook hier geen keer-Red.) nog een volgende samenvatting gegeven: „Wij hebben de laatste tijd heel wat te verwerken gehad en wij zul len allen onze momenten hebben beleefd van ongerustheid en twij fel. Ook zal het velen van ons niet gemakkelijk vallen zich direct met de nieuwe toestand te verenigen. Maar dat is uiteindelijk wél nodig en het heeft ook zin. We kunnen weer meer gerust zijn, niet alleen wat betreft de werkgele genheid, maar ook vooral wat be treft de toekomst van het bedrijf. Er zijn nieuwe en betere vooruit zichten ontstaan en dat is voor ons allen één van de belangrijkste din gen. Tenslotte willen wij hier her halen, dat wij ons uiterste best zul len doen zo spoedig mogelijk ver dere antwoorden op brandende vragen te geven. Wanneer we gezamenlijk de schou ders eronder zetten, zullen er goede dingen te bereiken zijn". Over de vergadering van de we reldraad van kerken, welke van 4 t/m 20 juli in Uppsala werd ge houden, si door het werk van dc huidige publiciteitsmedia reeds het een en ander bekend gewor den. Hoe het door enkele deelne mers persoonlijk werd beleefd kan u het beste mondeling wor den overgebracht. Mej. ds. G. Westerouen van Mee- teren en ds. H. Wethmar, beiden afgevaardigden naar de vergade ring van de wereldraad van ker ken, zullen hun indrukken over deze ledenvergadering van de ker ken der wereld weergegeven in een bijeenkomst op maandag 23 september 1968 in de grote zaal van het wijkcentrum Nieuwland, dr. Wibautplein 129 te Schiedam. Aanvang 20.15 uur. Bij deze bijeenkomst, die is geor ganiseerd door de contactcommis sie van de Doopsgezinde- de Re- monstrantsekerk en de Nederl. Protestantenbond in het Rijn mondgebied sluit de plaatselijke oecumenische raad van kerken zich gaarne aan en nodigt u har telijk uit deze bespreking mede te maken. U bent hartelijk welkom! gggsgggsggggggj SSSSSSSSS3 :zzzzzzzzq :zzz: mi :zzzzzzzzz| rjj M.W.—S. rood, duidelijk afleesbaar De rand is met diamant gesneden goud met stalen bodem f 132.- 'n PONTIAC hebt U reeds voor 59. 2 jaar garantie en all-risk verzekerd 1 Juwelier- ROTTEHDAMSEDIJK 268 SCHIEDAM} HOOGSTRAAT 154 SCHIEDAM TEL.(010) 26 3787 ZEISS-DF.ALF.R Wij garanderen aat Uw bril zrvz j-. - «- I.,.. verzekerd is. ^VRIJDAGAVOND GEOPEND. WIJ HELPEN DIRECT Tot 's avonds 11 u. bereikbaar Corn. Drebbelsrt. 7, Schiedam Verkoop en inruil van alle merken Twee schoolelftallen nl. jongens van de Mgr. Bekkersschool en de Burg. Verveen behorende bij de wijk vereniging „O roenoord" spelen a.s. zondag 22 september een voor wedstrijd en wel om hall 1. Waarbij de vaders van deze jon gens natuurlijk geen verstek laten gaan! Daarna de wedstrijd S.V.V.R.B.t HANDEL NV van PARKWEG 106 naar te Schiedam Westerkade ligt tussen Stad houderslaan en Nieuwe Haven Telefoon blijft ongewijzigd

Het Nieuwe Stadsblad | 1968 | | pagina 1