Het nieuwe Ruim 500 Schiedammers bij de V.U. Rotterdam te biecht... v?. SHOW-SHOP, *ÜP VLERK r: Na een halve eeuw nog zeer ambitieus OOGSTDIENST HERVORMDE GEMEENTE NIEUWE MEISJES MODE BRILJANT Schoolvakanties Singelkwartier viert feest Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud-Mathenesse (Rotterdam m •Jf.1 kV*. d| LI is -4 In de SHOWSHOP Bij een jublileum van persoon of instelling is het immer de gewoonte de loftrompet te steken. Nare dingen uit het verleden worden (een beetje) vergeten. Over alles gaat een grote lading feestelijk zand en worden er vele kelkjes gele digd op het welzijn van de ju bilaris. Schiedam V 0 Wie-wat-waar 0 l'rogranama O Cursussen Iedereen i Juwelier- t t edelsteenkundige T V. DEFECT bel RADIO „ACTIEF" Telefoon 151604 263420 sting 18e JAARGANG VAiJDAG 11 OKTOBER 1968 Redaktie en Advertenties: Broersvest 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-267368 en 263939 Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Hoofdredaktie P. J. Hovingh De „Randstad-edities" geven uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n editie voor geheel Westland en beschikken over een uitgebreid N.l.P.O.-rapport Witte blouise's 22,50 Rode spencers lang model 24,75 Zwarte rokken 17,95 't is mode... en U vindt het t De affiche die Jac. Jongen ont wierp en Rotterdam in die beginjaren naar de Volksuniversiteit riep. En zou je dan eens iets boosaardigs willen zeggen, dan slik je dat meest al bijtijds in. Een jubileumfeest moet gevierd worden zoals het hoort. Erg lief zijn en veel cadeaus. Onlangs bestond de Rotterdamse Volksunversiteit een halve eeuw. Het gedenken van deze instelling is een echter vrij probleemloze zaak. Vijftig jaar educatie-steun honderden en nog eens honderden leergierigen is een bijzonder ple zierige staat van dienst. Een jubileum dat gememoreerd kan worden, zonder verborgen boosaardigheid, zonder extra lief te zijn. Daarvoor is primair één reden aan te wijzen: de V.U. (om deze gangbare afkorting nu maar verder te gebruiken) heeft in al die jaren zonneklaar en volstrekt bewezen bestaansrecht te hebben. Na vijftig jaar is het een instel ling die bloeit als nooit tevoren en die een steeds groter deel van de Rijnmond bestrijkt. Inderdaad, de V.U. is een Rijn- mondiaal instituut. Weliswaar ge legen aan de robuuste basis van de Rotterdamse Westzeedijk, maar de hoofdzakelijke gericht heid op de Maasstad is beslist ver leden tijd. Illustratief is het feit dat bij de V.U, alleen al circa vijfhonderd Schiedammers staan ingeschre ven! Over het verleden van de V.U. in dit artikel weinig woorden. Niet omdat het de moeite van het be schrijven niet waard is, integen- Pottenbakken kt V.U.-verttend deel. Maar wie zich in vijftig jaar volksuniversiteit wil verdiepen kan veel beter bij Leo Ott te recht, de schrijver van een even fraai als plezierig boekje, getiteld „Naar wijder horizon", uitgegeven door het Historisch Genootschap. De geboorte, groei en het volwas sen worden van de' V.U. worden er minitieus in beschreven. De goede èn de kwade dagen, voor én tegenspoed, want het laat zich begrijpen dat de V.U. niet.zonder moeilijkheden vijftig jaar oud is geworden. Op een van de laatste bladzijden van zijn boekje schrijft Ott onder meer: „Gemakkelijk zal de Volks universiteit 'te Rotterdam het ih de tweede helft van haar eeuw niet krijgen, maar zij is in de strijd gestaald. Het was in de eerste helft ook niet gemakkelijk. Toch is de weg altijd gevonden, de weg naar de tienduizenden, die de hand grepen welke zij hun bood, en de weg naar het voortbestaan, berustend op eigen geloof en doel". De biedende hand heeft de V.U. ook voor het seizoen 1968/69 weer uitgestoken. Voor wie? Voor alle leden van de V.U. Hoe kan men lid worden en welke bepalingen zijn er aan het lid maatschap verbonden? Iedereen die de leeftijd van zes tien jaar bereikt heeft, kan lid van de V.U. worden. Het vereni gingsjaar loopt van 2 september tot en met 31 augustus. De mini- mum-contributie bedraagt 5, voor 16-18 jarigen een rijksdaal der. De leden kunnen gratis gebruik maken van de leeszaal, alle bij eenkomsten van de V.U., in welk district dan ook, bijwonen tegen de ter plaatse geldende tarieven en cursussen of lezingen volgen tegen naar verhouding matige ver goedingen. In de programmanummers die de leden gratis ontvangen staan de activiteiten van de V.U. duidelijk omschreven. Een bloemlezing uit het eerste nummer van dit sei zoen: De film van de maand: „Huckleberry Finn" (voor leden 0,75 entree), het cabaret Can- tater 2,50), première voor Rotterdam van de nieuwe (die ren) kleurenfilm „Serengeti darf nicht sterbei:" (0,75), „Duizend kilometer te voet door de Hima laya" - lezing met kleurendia's 2,00) en een dagexcursie naar het Sint Liobakklooster en de Zaanse Schans 15,00). Afgelo pen jaren is gebleken, dat wat er op dit gebied door de V.U. gedaan wordt, misschien niet altijd het predikaat „spektakulair" verdient, maar wel kundig is, in organisa tie en presentatie. Een hoofdstuk apart vormen de cursussen van de V.U., zowel op het artistieke vlak liggend als meer in de sector van „de middel-» bare en hogere school". .Het is een hele reeks, die we ech ter toch volledig willen noemen: Muziekgeschiedenis, Opera en Operette, Dans en bewegingsscho ling, Toneel en cabaret, Voor drachtskunst, Schaken, De spraak van de stem, Spreken in het open baar, Bloemschikken, Sieraden maken, Handenarbeid, Karweitjes in huis, Goede foto's en dia's ma ken, Mode, Hoedjes maken, Teke nen en schilderen, Pottenbakken, Poppen maken, Bonkenfiekjen (beensnijden), Naald en Sier kunst, Handschriftverbetering, Gymnastiek, Fries lezen en Geolo gie. Natuurlijk ook taalcursussen voor beginners en gevorderden: Neder lands, Frans, Engels, Italiaans, Russisch, Spaans, Servo-Kroa- tisch, Latijn, Oud Grieks, Portu gees, Zweeds, Deens, Nieuw Grieks, Turks en Modern He breeuws. Inderdaad, dat is heel wat. De cursusgelden variëren sterk, al naar gelang de duur en de inten- sie. Een paar gemiddelden: Teke nen, 24 lessen van anderhalf uur: f 55,Voordrachtskunst, 10 les sen van twee uur: 30,Itali aans, 24 lessen van anderhalf uur: f 60,—. Keuzemogelijkheden te over en voor iedereen! Dit laatste zij met nadruk gesteld. De naam VOLKS- Universiteit wijst immers al in het bijzonder op een „algemeen zijn". Een vorm van hoger onderwijs buiten het wettelijke universitai re om. Om een van de V.U.-cursussen te volgen zijn geen diploma's nodig waaruit blijkt hoeveel kennis men tevoren heeft vergaard. Iedereen, elke Schiedammer, Rotterdammer enz. kan naar de V.U. om zich voor een cursus op te geven. Of een en ander met goed gevolg doorlopen kan wor den, hangt van de zelfkritiek van de aspirant-cursist af. Men kent de eigen capaciteiten, de mate van intelligentie; men moet zich eer lijk afvragen: „Kan ik dat?" Is daar. dan een zinnig positief antwoord op gekomen, dan staat men bij de V.U. ten allen tijde klaar voor informatie over de di verse mogelijkheden. De Volks-universiteit te Rotter dam bestond onlangs vijftig jaar. Dat is een lange tijd. Duizenden plukten de vruchten van initia tieven en daden van Rotterdam mers aan het begin van de twin tigste eeuw. Vruchten van een boom die nu 1968 zeer ste vig wortel heeft geschoten en die van september tot en met augus tus een bladerdak heeft, waaron der het goed toeven is. Helemaal nieuw is de collectie bij ALJA MEISJESMANTELTJES MEISJESJURKJES JACKS - PANTALONS ROKKEN-BLOUSES JUMPERS Voor moeder en dochter BROERSVEST 111 TEL. 267416, SCHIEDAM In de kerken van de hervormde gemeente worden zondag 27 okto ber de jaarlijkse oogstdiensten ge houden. De commissie van voorbereiding gaat ook dit jaar de nodige voor bereiding treffen om ter gelegen heid van de oogstdiensten aan een groot aantal zieken, bejaarden en eenzamen op de oogstdienstzon- dag'een groet van de kerk te kun nen zenden. Een kleine tweedui zend bakjes fruit resp. bossen bloemen zullen op zondag 27 ok tober door de kerkgangers aan zieken en bejaarden worden ge bracht. De leden van de hervorm de gemeente kunnen daartoe adressen van zieken, bejaarden en eenzamen opgeven aan de admini stratrice van de oogstdienstcom- missie, mevrouw J. Taat-Kreft, Rotterdamsedijk 166a te Schiedam voor dinsdag 22 oktober aanstaan de. Op vrijdag 25 oktober*worden in alle kerken de gaven in natura, in hoofdzaak fruit, ingezameld dat zaterdag 26 oktober door een groot aantal vrijwillige mede werksters en medewerkers in de Grote Kerk wordt verwerkt in het benodigde aantal fruitbakjes. De hoeveelheid fruit hiervoor is echter zo groot dat behalve het fruit dat door de gemeenteleden wordt gebracht, een grote inkoop van fruit nodig is. De benodigde gelden hiervoor komen uit de tweede collecte op zondag 27 ok tober en gaven welke door de pen ningmeester van de oogstdienst- commissie gaarne op giro no. 47800 worden ontvangen. De oogstdienstcommissie nodigt gaarne alle belangstellenden, ge meenteleden e.a. uit, haar ook dit jaar door medewerking ggven en giften in de gelegenheid te - stel len de oogstdienst te doen slagen. Groot is de verscheiden heid sieraden met briljant. In wit of geel goud gemonteerd. Prijzen reeds v.a. 76,50 I Met kwaliteits-beschrij- I vend certificaat en foto I i ROTTERDAMSEDIJK 268 SCHIEDAM „MOGEN onze kinderen zelf hun geloof kie zen?" Hierover spreekt ds. C. A. Korevaar uit Rotterdam voor de leden van de Ned. Chr. Vrouwen bond afd. Vlaardingen-Nieuwland op donderdag 17 oktober a.s. in een der lokalen van de Joh. Cal- vijnschool aan de De Wildestraat alhier. Aanvang: 8 uur. Dit lijstje van de vakanties van de lagere scholen knipten we uit het schoolblad van Prinses Juliana op de Oostsingel 9! U weet nu wanneer uw kinderen precies vakantie krijgen en hoe lang. Deze school brengen we met een een compliment voor de origi nele wijze van bekendmaking. Geef u het een plaatsje in uw agenda of in uw huishoudboek. Als u een volmaakte huisvrouw bent: Herfstvakantie van 14 oktober tot en met 18 oktober. Kerstvakantie van 23 december 1968 tot en met 3 januari 1969. Paasvakantie van 4 april 1969 tot en met 11 april 1969. Pinkstervakantie van 26 mei 1969 tot en met 30 mei 1969. Zomervakantie vangt aan op 7 juli 1969. WIJ HELPEN DIRECT Tot 's avonds 11 u. bereikbaar Corn. Drebbelsrt. 7, Schiedam Verkoop en inruil van alle merken Zang, muziek, dans... Accordeon- muzie van Harry Mooten, Benny Behr en Sem Nijveen als duellisten op de viool, Jan Blaazer die dit programma in gebouw „Odeon" aan elkaar praat zolang Schiedam nog geen uitgaanscentrum heeft. En Ronnie Tober die voor een da verend slot zorgt... Dat is het wat de duizend leden van Schiedams oudste wijkvereni- ging „Het Singelkwartier" op zater dag 19 oktober a.s. geboden wordt t.g.v. het 37e Jaarfeest. Muzikale omlijsting hiervan: Cas Oosthoek, die tevens de leiding van de dansmuziek heeft. „Romantica" zal voor de juiste sfeer op de dans vloer zorgen! En... denkt u aan de loten die a twee kwartjes per en veloppe aangeboden zullen worden in de pauze? Plaatsbespreken voor deze avond die zal klinken als de befaamde klok: dinsdagavond tussen 19 en 21 uur op vertoon van de toe gangskaarten. Kosten hiervoor: 20 cent p.p. t Aanvang feestavond: 8 uur, zaal open half 8. HOOGSTRAAT 154 SCHIEDAM TEL.(0I0) 26 3787 ZEISS-DEALER Wij garanderen dat Uw bril 2Vi jaar lang gratis all-risk verzekerd Is. VRIJDAGAVOND GEOPEND

Het Nieuwe Stadsblad | 1968 | | pagina 1