Het nieuwe 70 jaar Heilsmuziek met een boodschap L mVLERK Wat voerden zij in hun schild De politie meldt OPENING t TAARTJE Fox in riool: hoe zit dat OMEGA 9 november: groots muziek festival in de Magn. Deïkerk Wie maakte de mooiste vlieger PONSTYPISTE Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud-Mathenesse (Rotterdam) 0 Dlijlieid 0 „Overwinning" O 0 Weer 'Weergang* T V. DEFECT bel RADIO „A< riEF 1 Juwelier- W edelsteenkundige ~^ST ZAG II DIE Redaktie en Advertenties: Broersvest 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-267368 en 263939 Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Hoofdredaktie: P. J. Hovingh De „Randstad-edities" geven uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n editie voor geheel Westland en beschikken over een uitgebreid N.I.P.O.-rapport Naast de forse breedgeschouderde majoor F. Zuidema van het Leger des Heils in onze stad voel ik me klein en nietig als ik met hem een repetitie van het muziekkorps van „zijn leger meemaak, in het eigen pand aan de Lange Haven. j De jonge kapelmeester A. Bijloo (op 28 februari hoopt hij zijn 27ste verjaardag te vieren.) „eeft aanwijzingen en dan laten de koperen instrumenten in verschillende variaties zich horen. Niet altijd geheel naar wens. Maar daar is het ook een repetitie voor. En wat voor een repe; titie. Op zaterdagavond 9 november a.s. om 8 uur heeft een groot muziekfes tival plaats in de Magnalia Deikerk aan de Albardastraat alhier. Dan kunt u luisteren naar het groot koor van 200 zangers o.l.v. de heer C. A. Sche per, het Mannenkoor o.l.v. de heer A. G. van Tooren, het Meisjeskoor o.l.v. mevrouw J. Vooren-Westerman, de Tamboerijn-Brigade o.l.v. mevrouw W. Weergang-Klepke, terwijl het or gel zal worden bespeeld door de heer G. v.d. Schoor. Zoals u misschien wel weet praat men hier over „broeders en zusters". Het Muziekkorps van het Leger des Heils werd in 1898 in onze stad op gericht en het bestaat dus 70 jaar. Reden genoeg om hieraan muzikale aandacht te wijden. Daarom heb ik donderdagavond die repetitie-avond meegemaakt. Dit korps brengt immers 70 jaar muziek-met-een-boodschap. Met veel blijheid verwerkt in de tekst van de zang. Door al die ja ren heen. Maar die op die éne avond speciaal uitgedragen zal worden. Ómdat men trots is op de groei van dit korps, dat acht jaar na de 90-ste vestiging van het Le ger des Heils in 1890 werd ge vormd. Heel veel moeilijkheden zijn er int, die allereerste jaren overwonnen. Men heejt dit allemaal moedig ge trotseerd. In 1891 kwam het vermaarde En gelse muziekkorps (30 man) o.l.v. stafkapelmeester Applebey zich in Schiedam presenteren in de v.m. Officierentuin. Naast de beoefening van muziek, zang en het uitspreken van een gebed werd natuurlijk ook gesproken over de oprichting van een muziekkorps. Men vertelde over de reizen in Ca nada en de Ver. Staten. Hetgeen allemaal vertaald werd. Adjudant Velleman was toen be last met de spreekbeurt en adju dant Bonthuis sprak de dankzeg ging uit. Na alle narigheid in het begin toen het Leger des Heils hier vele barricades moest over winnen, was deze avond de getui genis, dat men ze geaccepteerd had in de gemeenschap. Want er werd geen wanklank gehoord. Het gouden bestaan werd een groot succes met heel veel belang stelling. Muziekkorpsen in en bui ten het Leger des Heils verleen den meerdere luister aan deze avond. Het muziekkorps had zich toen reeds een vaste plaats bij het 9 iedere donderdagavond repeteren de leden van het Muziekkorps van het Leger des Heils in hun eigen gebouw aan de Lange Haven. Op zaterdag 9 no vember a.s. laten zij zich van hun allerbeste kant horen, want dan viert men hun 70-jaar Heilsmuziek in onze stad Leger verworven en misschien is het wel aardig hierbij aan te ha len hoe uitstekend de bariton-so lo „Ik zing omdat ik moet" weer gegeven werd. Dat was in 1948, dus 20 jaar geleden. De avond was toen geopend met „Mars der over winning". Die overwinning heeft dat muziekkorps wel behaald. Dat jaar was trouwens een heel bijzonder jaar voor het Leger, want op 28 april werd het Jeugd- muziekkorps opgericht. Leeftijc der musici: 8-14 jaar. Leider hier van was de heer W. v.d. Horden en de plechtige installatie vond plaats door kapitein Douglas J. Rolls. Tien jaar later de viering van het zestigjarig bestaan. Met als ere gast kolonel Blain van het inter nationaal Hoofdkwartier, die toe vallig in ons land verbleef. Kolo nel Smael haalde toen herinnerin gen op uit de jaren van het pril le begin en gaf de boodschap van het Leger door: „Christus voor de wereld, de wereld voor Christus". Een avond vol zang, muziek en feestelijke toespraken. Doch ook een bemoedigend woord... Majoor Zuidema luistert nu nog gespannen op de repetities. Maar op de grote dag van zijn Muziek korps valt dit allemaal van hem af. Dan zal hij tevreden met de armen over elkaar luisteren in de Magnalia Deïkerk en weten dat het allemaal goed is. Dat er een reden is om blij te zijn. Want die 23 jonge mensen van dit korps (gemiddelde leeftijd 26 jaar) on der wie drie meisjes Mar go Ver- sam, Jenny Rietma en Ria Weer gang staan „hun mannetje". Weer een „Weergang" als jongste. Ria moet nog 16 worden. Marijke was bij de viering van de Zangbrigade de jongste. „Is de kapelmeester niet erg jong?" vraag ik een beetje aarze lend aan majoor Zuidema. Hij schudt echter onbekommerd het hoofd. „Natuurlijk stellen we ei sen" verduidelijkt hij. „Maar deze jongeman is al vanaf zijn veertien de jaar in het Leger. Hij heeft de capaciteit, die hiervoor nodig zal zijn. En. hij heeft overwicht. Op het Hoofdkwartier in Amsterdam heeft hij een test van zijn be kwaamheid afgelegd, die goed werd bevonden". Op datzelfde moment heft de ka pelmeester zijn handen en laten de baritons zich horen. Een van de mooiste selecties zojuist uit Engeland gearriveerd, wordt inge studeerd. En direct afgetikt. „Veel zachter astublieft..." Opnieuw wordt ingezet. Ik kijk ernaar. En ik luister naar majoor Zuidema die zich na slechts enkele maanden inwerken al geheel de leider van dit Leger des Heils gevoelt. Die vertelt dat die instrumenten kapitalen kos ten. Een bas 2600,een trom bone 650,En hier van zijn er drie nodig. Men speelt uitsluitend liederen door de Heilsofficieren gecompo neerd. Iedere maand laten ze zich horen in de hal van het Gemeen teziekenhuis, terwijl de Zangbri gade een keer medewerking ver leende in een mis in de Dr. No- letkapel. Dat had men beslist in 1890 niet kunnen dromen! De tijden veranderen. Doch de muziek van het Leger des Heils blijft. Op zaterdag 9 november a.s. kunt u dit zelf beluisteren. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de bekende adres sen of bij de majoor aan de Tuin- laan 30. Nog heel veel goede jaren, man nen en vrouwen van het jubile rende Muziekkorps van het Leger des Heils in onze stad! M.W.—S. VRIJDAG 11 OKTOBER 10 UUR v.m. VAN DE MODERNE LUXE BAKKERIJ HOOGSTRAAT 52 TELEFOON 265352 SCHIEDAM BROOD BANKET GESPECIALISEERD IN LUXE DOZEN BONBONS Op onverklaarbare wijze geraakte een fox, D/2 jaar oud, een reu, wit- bruin terecht in een riool van de Lange Haven tegenover de Vis markt. Inspecteur Spermon heeft het dier met heel veel moeite met behulp van de politie hieruit be vrijd, maar vraagt zich nu af hoe dit gebeurd kan zijn. Alle inlichtin gen hierover graag via telef. 261589. In het asiel wacht de hond nu op zijn baas... Telefoon 151604 263420 WIJ HELPEN DIRECT Tot 's avonds 11 u. bereikbaar Corn. Drebbelsrt. 7, Schiedam Verkoop en inruil van alle merken De oudercommissie van de Burg. Verveenschool in Kethel heeft een vliegerwedstrijd georganiseerd, waarvoor heel wat werk is verzet. Want het gaat erom de mooiste en origineelste vlieger straks op zaterdag 19 oktober op te laten (bij slecht weer op 26 oktober). De jury bestaat uit mevr. G. D. de Graaff, wethouder van onder wijs en culturele zaken, de heren K. Giel, voorzitter Volksonderwijs Kethel en P. J. Mulder, hoofd van de Gerhardschool in Schiedam. De vliegers worden om kwart voor 10 op het D.H.S. terrein in Kethel opgelaten. En „St. Radboud" zorgt voor de vrolijke toon. Omega Speedmaster f De waterdichte chronograaf die in de ruimte wandelde. Dit astro- nautenhorloge is ook voor U weg- gelegd Met stalen band f 458,— p U koopt al een 1 I Omega chronograaf voor 198,I IROTTERDAMSEDIJK 268 SCHIEDAM In de nacht van vrijdag op zaterdag reed een Citroën op de Koemarkt richting Rotterdam. Bij de Boerhaavelaan reed men weer terug over de Koemarkt, Gerrit Verboonstraat, Lange Nieuwstraat, verbindingsweg, Tuinlaan, Hooikade, Hoofd straat. De surveillance-wagen die hun gevolgd had vond hun gedrag nogal vreemd. Hetgeen klopte, want de in Brussel wonende Italianen de 23-jarige meu belmaker A. T„ de 21-jarige ober G. C. en de 21-jarige danseres V. M. F. hadden blijkbaar iets in hun achterhoofd wat nu precies niet uitgewerkt kon worden. In de auto vond men een rubber hamer, de glasscherven zaten er nog in, een complete micro-fotoapparatuur en een revolver. Bijpassende patronen zaten in de sokken van de Italianen. Dit alles bleek gestolen te zijn uit een in Rotterdam geparkeerde wagen. Doch de Citroën was het eigendom van de heer J. v.d. B. die zijn auto aan de 's Grave- landseweg had geparkeerd. Of deze Italianen iets met de overval vorige week op de pompbediende gepleegd in de Mgr. Nolenslaan te maken hebben wordt ondertussen uitgezocht BOCHT, BERM, BEEK Uitwijkend voor een andere perso nenauto in de bocht van de Kerk- weg belandde de 18-jarige lood gieter via de berm in de landelijke beek. Een berkje werd daarbij omgetrokken. FOTO-TOESTEL EN FILMCAMERA TERECHT De 42-jarige portier H.R.R. wonen de in de J. A. Thijmstraat deed aangifte van diefstal van een foto toestel en een filmcamera. Wegge haald uit een afgesloten kast. Ze zijn terecht, want de politie uit Amsterdam meldde, dat de 27-ja- rige Belgische classificeerder E.R.H., zonder vaste woon- of ver blijfplaats, deze verdwenen goede ren in zijn bezit had. BROMFIETSER WERD VOETGANGER Met een snelheid van 55 km reed de Vlaardingse scholier B.P.H., 16 jaar, in de B.K. laan. Hij zal nu moeten „bussen" of lopen, want zijn bromfiets is in beslag geno men. Dit ter waarschuwing voor andere snelheidsmaniakken. ALS DE DRANK De 25-jarige opperman C.G. had zaterdagavond behoefte aan een „bloemetje" nadat hij de befaam de blik in het glaasje geworpen had. Dat gelukte niet al te best bij de automaat. Hij belde aan, kreeg zijn gulden terug, maar eis te slechts bloemen. Niet verkrijg baar na sluitingstijd. Hetgeen voor deze opperman het sein werd de deur resoluut in te trappen. Waarna de sterke arm van Hermandad hem meevoerde. ARM UIT DE KOM De 72-jarige mevrouw A. T. uit de Nieuwlandflat wandelde op de Nieuwe Damlaan en zag daarbij het verhoogde voetpad niet. Zij kwam te vallen, waarbij haar arm uit de kom geraakte. Door de G.G. G.D. werd zij naar het Gemeen teziekenhuis vervoerd. Er stond een Vespa-scooter van de 21-jarige student R. W. H.: onafge sloten. Nu moet die student van de Lange Haven lopen want een ander rijdt erop... vraagt een Belangstellenden worden verzocht zich in verbinding te stellen met de heer J. Kroon, hoofd Personeelszaken, Burg. Honnerlage Grete- laan 159, telefoon 260500 (privé 158302)

Het Nieuwe Stadsblad | 1968 | | pagina 1