W GESPREK MET. de Bruvn: de babbels de liedjes en de humor... BOOT praa,ie b- GESCHENKEN groot en klein INTELLIGENTIE Geen plastic vuilzak voor Schiedam GEZAMENLIJKE AANPAK VAN RIOOLWATER JUWELIER voor han,il!fft!.ientailenrIi(fdjes die. stadgenoot Leen de Bruyn ui schreef, kwam mij deze week in handen En beslist niet. H„ gaat er fier rechtop voor ritten. In zjn BS lige woning aan de Westerkade 47, waar zijn vrouw somféén m,v,'!f,zaa"''' Vr0agljr was hi' praktisch nooit thuis Nu ge- alln giJn™" Ja/meer SaV°nd Wan' °p,reden doe' Taalgevoel SINTERKLAAS IDEETJES v.a. 33,— v.a. ƒ51, Doublé armbanden v.a. 11,75 Eindeloos Teleurstelling A. C J. SCHEFFERS DAM 35 Hij is een geboren en getogen Schie dammer. Zijn wieg stond op het Hoofd in de Gorzen. In de eerste klas op die school in de Dwarsstraat bemerkte de juffrouw zijn muzikale inslag al, want hij mocht een liedje zingen. Iets wat hij heel graag en heel hard deed! Leen komt uit een artistieke fami lie. Vader de Bruyn speelde in de toneelvereniging van de typogra fen en dan fungeerde zoon Leen als souffleurAls lid van de knapen- vereniging van de Lutherse Ge meente nam Leen deel aan een voordrachtswedstrijd. Hij herin nert zich als de dag van gisteren dat hij toen met „In en uit de brand een eerste prijs verwierf: het boek „In een kist naar het he melse rijk van Jules Verne. De man met de vér (vooruitziende blik. Heintje mag hier in Nederland niet optreden, twaalfjarige Leen deed dat indertijd wel. In de officieren- tuin, met een jacquet door zijn moeder gemaakt aan en afgebiesd met een gouden rand. En een hoge hoed op! Met bonzend jongenshart stond hij daar achter de coulisen te wachten. Op een dreunend to neel vanwege die polonaisse. Maar hij had succés. En dat succes zou hem nimmer verlaten... Aan declamatie had hij zijn hart verloren. Hij was er verschrikke lijk trots op dat bij het toekennen van een eerste prijs (waarop hij geabonneerd was!) in het jury rapport de aantekening vermeld stond: een compliment voor de zuivere Nederlandse taal. Op school gaf men hem de raad onderwijzer te worden. Maar dat kón niet. Er waren thuis zeven kin deren. Na de lagere school werd hij bak ker. En kwam hij later in dienst bij de Coöperatie, waar hij bijna 40 jaar geweest is. Toen had hij er genoeg van. Daar tussendoor was hij lid van de gemengde zangvereniging „Poly hymnia", de mannenzangverenigin- gen „Internos", „Zang en Vriend schap" en het kerkkoor van de Lu therse Gemeente. Hij bleef deel nemen aan verschillende voor drachtswedstrijden, maar bouwde daarnaast een eigen repertoire van Gouden letterbroche ƒ18,50 Gouden damesringen Gouden herenringen Gouden armbanden v.a. 44, Manchetknopen v.a. 5/75 Horloges v.aƒ39,50 Limoges- en Saksisch porcelein Oud en nieuw tin en kristal Bij Uw K.E.S. JUWELIER SCHIEDAM TEL. 267937 BROERSVEST 93 Deelnemer St. Nicolaas-actie liedjes en conferences op. Hij wist types op een magnifieke wijze uit te beelden. Denkt u maar eens aan die stadsomroeper. Oud-Schiedam bracht hij tot leven. Hetgeen voor al bij de bejaarden zeer gewaar deerd werd. 9 Amicitia 99 Er werden vroeger heel wat eisen gesteld aan een artiest. Wilde men aan een wedstrijd meedoen dan moest men zichzelf schminken en voor een eigen pianist zorgen. De eerste keer trad hij in „Amicitia" te Rotterdam op, met begeleiding van Jan Krabbendam. Later Jan Hakkert, de vader van de tegen woordige Hakkert, Cor Schilper- oort en organist Droppert. Hij heeft Gerard Bressers groot zien worden, contacten gehad met Wil lem Duys en Arie Kleywegt, maar ook met artiesten in het gehele land. Hij kent de beide Manders al zovele jaren. Dezer dagen kreeg hij van Piet Struyk, dirigent van het Rotter dams Operakoor in De Doelen, het R.E.T.-mannenkoor en het West- lands Mannenkoor, een uitnodi ging de receptie bij te wonen die ter gelegenheid van diens zilveren jubileum op 30 november a.s. in de Rivièrahal gehouden wordt. Piet was destijds een van zijn be geleiders. Hij is nu een van de beste dirigenten van Nederland. Omdat hij zijn eigen liedjes maak te, aangepast aan het aktuele, had hij altijd een heel apart en gewild repertoire. Hoeveel liedjes hij in al die jaren geschreven heeft? Het zijn er eindeloos veel. In verschil lende boeken zijn de pianopartijen geregistreerd. Daarboven de tek sten. Hij schreef in 1937 het toen nog al omstreden „Hand in hand kameraden..." voor „zijn S.V.V." Maar ook een „Ode aan Schie dam", het Sterrebos, de Maaskant. Allemaal verleden tijd. Een groot succes werd .Allemaal naar de put" toen „Nieuwland" in aanbouw was. En dan zijn onver getelijke „Tante Betje". Geschre ven nadat hij een bezoek aan een tante in het Hervormde rusthuis aan de Tuinlaan gebracht had. Het werd een heerlijke roddelpar tij over de medebewoners. Maar het refrein van zijn lied „Tante Betje, tante Betje heeft het zelf gezegd, dus is het heuselijk waar. Tante Betje, tante Betje heeft ze allemaal bij elkaar..." Met de be vrijdingsfeesten in Rotterdam werd een levensgrote pop „Tante Betje" meegedragen! Bij het huwelijk van mr. Pieter van Vollenhoven met prinses Mar griet schreef Leen de Bruyn het lied Schiedam viert feest". Dat LEEN DE BRUIJN Leen de Bruyn met zijn gekleurde strooien hoed op en de onafscheide- !l| PIJP ,n de m°nd' Zo heeft hij vele maiernootnH St!VOnden onze stad' maar ook daar buiten, een bijzondere tint gegeven. Deze foto is gesigneerd de°r a6." J3" Z'jn vele v"enden. Van- hecht J 8r bijzondere «aarde aan door 4500 kinderen toen in de Sporthal werd gezongen. Met be geleiding van Stef Meeder. On danks dit succes werd deze dag min of meer een teleurstelling voor hem. Hij had het zo heel anders bedoeld. Maar niet alle scholen hadden dit lied ingestu deerd... Hij heeft slechts een half jaar vioolles gehad van de heer J. C. M. Feltzer, fluittist en violist bij het Rotterdams Philharmonisch or kest. Maar hij heeft er muzikaal enorm veel opgestoken. Een een voudig wijsje, een aparte gebeur tenis en een nieuw lied was ge boren! Zes jaar geleden kreeg hij een lichte hartaanval en een waar schuwing Jiet kalmer aan te doen. Hij zette overal radikaal een streep achter. Al bleven de vele, vele vriendschappen in zijn leven bestaan. Een lid van Verdienste van S.V.V., die bij elke thuiswedstrijd door zijn vriend Rien Maan per auto gehaald en gebracht wordt. Ik be sluit dit gesprek met zijn mening over het spel van S.V.V. te vra gen. Hij is strikt eerlijk: „De kwa liteit hebben ze wel. Maar er gaan nog teveel kansen verloren. Ze spelen nog te onbesuisd. Maar als ze dit elftal aanhouden zal je vol gend jaar wat zien". M.W.—S. De gemeenten Rotterdam, Schie dam, Vlaardingen en Maassluis ontwerpen tezamen een plan voor gemeenschappelijke rioolwaterzui vering. Hierbij wordt gedacht aan persleidingen, beginnende in Rot terdam-noord, lopende door Schie dam en Vlaardingen en eindigen de in een gemeenschappelijke zui veringsinstallatie, liggende tussen Vlaardingen en Maassluis met ver volgens lozing van het effluent op de Nieuwe Waterweg. Gedeputeer de Staten verlenen bij de uitwer king van het plan technische mede werking, aldus delen B. en W. des gevraagd mee in de Memorie van Antwoord. Shaker vanaf 41, Fotolijst vamaf 16,75 Kam in étui vanaf5,50 Dr. Wibautplein 15, Tel. 266905 Men heeft de laatste tijd in de kranten berichten kunnen lezen over de vermeende samenhang tussen standsverschillen en intelligentie gehalte. Veel menselijke eigenschappen zijn erfelijk. Men kan van muzikale ouders zeggen dat ook hun kinderen van muziek zullen houden en bestudeerde ouders zullen over het algemeen kinderen hebben met aanleg tot studie. Door 'n bepaald milieu kunnen kinde ren moeilijker of makkelijker in de gelegenheid zijn die aanleg al dan niet te verwerkelijken. Maar men mag de samenhang tussen erfelijke faktoren en milieuver schil niet overdrijven door te beweren dat intelligente kinderen vooral in hogere milieus voorkomen. De fei ten bewijzen het tegendeel. Prof. Hooykaas uit Utrecht ging nog verder. Hij pleitte ervoor dat de overheid door geboortebeperking in moest grijpen om te voorkomen dat door het grotere aantal kinderen uit de lagere milieus, het intelli gentiepein van de hele bevolking zou dalen. De professor heeft in middels zijn ontslag aangeboden. Naar aanleiding van de ontstane discussies heeft men betoogd dat de Zg- legere milieus juist het meeste potentieel aan intellect opleveren. Door de betere studiemogelijkheden krijgen steeds meer van deze kinderen de kans om hun aanleg te ontplooien. Betere stand en ge zond verstand zijn lang als identiek beschouwd. Die tijd is voorbij. Uit hogere milieus kunnen domme kinderen voortkomen, uit de ar beidersklasse genieën. Daarbij spelen erfelijkheid en milieu wel 'n rol, maar iedereen zal met hard werken z'n talenten zelf waar moeten maken zonder zich te kunnen beroepen op afstamming of loutere aanleg. Deze tijd brengt met zich mee dat we niet zoveel waarde hechten aan standsverschil, alsof geld of afstamming bepalend zijn voor wat je doet of bent. Ieder is zoveel waard als hij zichzelf waar maakt. Daarbij kan men door bepaalde geërfde eigenschappen 'n voorsprong hebben op anderen, maar de aanleg moet je zelf vorm geven. Wanneer b.v. intellect 'n louter erfelijke faktor was. zou ook die andere professor gelijk hebben die jaren geleden al pleitte voor gehuwde priesters omdat door het celibaat 'n belangrijk potentieel aan toekomstig intellect aan katholiek Nederland onttrokken werd! Hoe gevaarlijk het is té veel waarde te hechten aan erfelijke fak toren, dat heeft destijds de beroemde Engelse schrijver Shaw duide lijk gemaakt, 'n Zeer aantrekkelijke filmster deed hem eens 'n huwe lijksaanzoek: „laten wij gaan trouwen, want wat zullen wij dan geniale kinderen krijgen, u met uw intellect en ik met mijn schoon heid". Shaw antwoordde toen: „ik zie toch maar af van dit huwelijk om te voorkomen dat de kinderen mijn schoonheid en uw verstand zullen krijgen". DR. E. J. M. ROBBEN BANKETBAKKERIJ Het tuiste adres Góón filialen - Tel. 267823 Nog even een Sinterse terugblik op die zaterdagse intocht. De offi ciële ontvangst zit er weer op als het paard Veronica de Gemijterde door de dichtbevolkte winkelstraten rijdt en Sint juist met een hoofse groet aan de achterblijvers de Grote Markt verlaten heeft. Stapvoets, uiteraard. En al even vanzelfsprekend omstuwd door de uit gelaten kinderschare. Al geeft dat meisje op de voorgrond dan ook een andere rirhtinn aan Vraag bij de schriftelijke begro tingsbehandeling: - Evenals Amsterdam en Utrecht maakt ook Rotterdam een aanvang met het invoeren van plastic zak ken voor de afgifte van huisvuil. Is het college bereid ook hier een proef te laten nemen met deze plastic zakken? B. en W. geven hierop ten ant woord: - „Het gebruik van plastic vuilnis- zakken ontmoet vooralsnog bezwa ren, omdat het Schiedamse vuil, vnl. het huisvuil, verwerkt wordt tot compost in het plaatselijke compostbedrijf van de N.V. Vuil afvoer Maatschappij „V.A.M.". Ook de over enige tijd per spoor af te voeren afvalstoffen zijn bestemd voor de beide grote compostbe- drijven van de N.V. „V.A.M." in Drente en Brabant. Contractueel wordt als eis gesteld, dat de plastic zakken in openge scheurde toestand bij de compost- bedrijven arriveren. Hoewel naar stig gezocht wordt naar mogelijk heden hiertoe, zijn de niet eenvou dige technische problemen nog niet opgelost en kan daarom nog niet worden overgegaan tot het nemen van proeven met of het in voeren van plastic vuilniszakken. Zowel de proefnemingen in ande re gemeenten als de publiciteit t.a.v. deze materie worden door ons nauwgezet gevolgd en zodra wij de mogelijkheden zien zal proefneming voor onze stad in overweging worden genomen". HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 3 - VRIJDAG 22 NOVEMBER 196?

Het Nieuwe Stadsblad | 1968 | | pagina 3