Hij bouwt (MET OUDE STENEN) aan zijn toekomst kerkramen, torenspitsen, tegels en plavuizen vinden weg naar moderne woningen m Antieke lantaarns, DOORBRAAK TRANSPORT APART Opeens is het een rage geworden: antiek! Niet de koperen fluitketel van overgrootmoeder, het Delfts blauw van de zolder en de Queen Ann-meubeltjes waar niemand jarenlang raad mee wist. Maar: de originele en onverwachte zaken, die eens kerken en kerkjes, boerenhof- stedes en patriciërshuizen, verouderde kantoorpanden en onderkomens van deftige personen sierden. Daar gaat het om, die vormen plotseling het jachtterrein van de in moderne recht toe recht aan huizen gehuisveste 20e eeuwers. een aantal bekende aannemers heel t hij zo al tal van waardevolle gebouwen in ons land van onmis bare elementen voorzien. 9 Stilleven in steen. Gedecoreerd met fraaie ornamenten, eiken lam- brizeringcn, plavuizen en wat de liefhebber verder maar wil. Vreemd? 0 Een stuk marmer dat eens de ge vel van een notariskantoor opluisterde in de kamer. 0 Een afgeknot torenspitsje op het dak van de eigen blokkedoos-bunga- low? 0 Bloembedrukte plavuizen rond de schoorsteen. 0 Een segment van een oude preek stoel die als bloemenbak de hall ver fraait. Het kan allemaal en in het lan delijke Hoornaar, niet ver van het ordelijke Gorkum vertelt ex-bloe- menman W. H. C. Muller me waar om. Vijftien jaar geleden stond hij nog dagelijks aan de kar, Gorku- mer Muller en wekte hij zijn stad genoten met luide stem op anje lieren, ro-zén en gladiolen aan te schaffen. Ik had er een boterham aan, herinnert hij zich nu, maar overhouden was er niet bij. En toen hij in de zomer van '53 met zijn handeltje een ernstige strop leed, zat hij wat moedeloos in een cafeetje achter zijn pils, peinzend over andere middelen van bestaan. Die werden hem als bij toeval in de schoot geworpen toen een van zijn relaties hem met een joke wat uit de put ging helpen. Kun jij me niet aan wat Dordtse drielingen helpen? vroeg de man hem en Mul ler dacht even aan het gemeente huis. Toen meende hij eens gele zen te hebben dat oen bepaalde aardappelsoort naar die naam luis terde en ging hij daar naar op zoek. Een vakman maakte hem duidelijk dait hij er wel heel sterk naast was, bakstenen moet je heb ben zei hij en dus ging bloemen- man Muller op zoek daarnaar. En het lukte. Na veel informeren en recherche ren kwam hij op het spoor van de gewenste stenen en toen hij zijn „opdraohtgever" dat liet weten was die even verbaasd als erkente lijk. Muller leverde de partij oude stenen af en sloot daarmee zijn eerste transactie. Hij nam meteen het besluit om door te gaan. Van de stenen kwam hij op andere ,,af- valprodukten" en nu mag hij zich handelaren in oude materialen noemen. Maar verwar dat niet met opkoper, al gaat de heer Muller re gelmatig afbraakterreinen langs en wordt hij voortdurend op de hoog te gehouden door de slopers. Want zijn koopwaar is geen waardeloos materiaal maar originele, uitge kiende attributen, afkomstig van oude buitenplaatsen, kerken, stads wallen, leegstaande boerderijtjes. Er zijn antieke gaslantaarns waar in op eens een hausse ontstaan is en smeedijzeren koorhekken uit kapelletjes. Kloosters die worden afgebroken leverden hem volop ar- tikelen en dat alles ligt, in de open lucht op zijn terrein in Hoor naar uitgestald als gold het een pasar. Uit alle windstreken komen de ko pers. Vaak mensen die helemaal niet weten wat ze willen kopen of... die uiteindelijk naar huis gaan met heel iets anders dan ze oor spronkelijk van plan waren. Eiken houten lambrizeringen, muurte gels uit Friese hofsteden, opeens worden ze bruikbaar voor hun eigen bouwplannen. Misschien onder invloed van de kortere werkweek, misschien om dat de Nederlander leert dat ieder huis een „kasteel" kan zijn is er een toenem%de aktiviteit van doe het zeivers op woongebied merk baar. De grijze monotie van men sen die niet verder komen dan een wat fantasieloze houten wandbe- timmering in de „mooie" kamer wordt doorbreken. Men waagt zich aan experimenten en daarbij ver lenen oude voorwerpen uit vervlo gen tijden goede diensten. Mar mer uit een trappenhuis, vergulde spiegels uit een historisch boudoir komen tot leven in een eigentijds interieur maar... dat vraagt wel fantasie. Verkoper Muller daarover: „Vaak krijg ik mensen bij me die me be kennen niet te weten wat ze van hun huis zullen maken. Ze hebben in een of ander tijdschrift wat plaatjes gezien en zoeken nu ook naar mogelijkheden om hun huis wat meer warmte en sfeer te ge ven dan de recht toe recht aan- architect er aan verleende. We lopen dan samen het terrein eens over, kijken en links en rechts en praten over hun woning. Plotse ling blijven we staan, bij een oude doopvont misschien of bij een smeedijzeren hek. Is daar wat mee te beginnen? vraag ik dan, want de mensen zelf moeten het zien. Herhaaldelijk gebeurt het dan dat de klant zegt: geef me, daar kan ik iets van maken. De schouw wordt or mee opgeknapt of de trap 0 Bijzonder populair zijn tegelvloertjes en betegelde wanden. Op het terrein in Hoornaar geven borden aan wat men er allemaal mee kan doen. krijgt een nieuwe leuning. Er komt een hanglamp van in de tuin of zo'n doopvont wordt een juweel van een bloemenbak". Een categorie apart onder zijn klanten vormt de Rijksdienst voor Monumentenzorg en de daarvoor werkende architecten. Kunnen par ticulieren zich volledig de vrijheid veroorloven als ze een moderne woning verbouwen of eemoude op knappen, naar eigen inzichten te werk te gaan, de Rijksdienst werkt natuurlijk minder a l'improviste. Als de Dienst de restauratie van een historisch waardevol bouw werk op zich neemt moet dat pre cies volgens de regels gebeuren. En daarbij is men dan ook aange wezen op historisch verantwoorde materialen. Tegels in de juiste maat of „kloos termoppen" zullen moeten worden aangebracht, maar... het is lang niet altijd even eenvoudig die op het spoor te komen. Het is ook dan weer dat de heer Muller zijn bemiddeling gaat verlenen. Net als» bij die Dordtse drielingen zoekt hij net zo lang naar de gewenste arti kelen, totdat hij ze in Hoornaar heeft liggen of wat de transport kosten voorkomt het terrein weet waar ze opgeslagen zijn. Van daaruit brengt hij ze dan regel- recht naar de plaats van bestem- ming. In nauwe samenwerking met - X Dat transport betekent overigens soms een probleem. Wie naar het terrein in Hoornaar gaat zal daar soms aankopen doen die heslist niet in de eigen wagen te vervoe ren zijn. In dat geval zorgt Mul ler voor het vervoer, want een gaslantaarn laadt men nu eenmaal niet in de kofferbak. Het meest spectaculaire transport dat de voormalige bloemenkoop- man uit het Gorkumse ook te ver zorgen kreeg was de verzending van een kapitale collectie tegels en breekbare stenen, die een Ne derlandse miljonair liet thuisbe zorgen voor zijn aan de Middel landse Zee gebouwde bungalows. Het transport deed er een paar weken over, maar... bij aankomst bleek geen enkele steen gebroken. Dergelijke droomhuizen, zij het op wat meer bescheiden schaal staan ook in Nederland. De bewoners zoeken imaar materialen die „oud" aandoen. Men wenst comfort van vandaag gecombineerd met de ro mantiek van zware balken van doortimmerd eiken, rode plavui zen en koperen kronen, waarin 's avonds echte kaarsen branden. De moeilijkheid is altijd waar der gelijke attributen te vinden. Na tuurlijk zijn er antiekwinkels die een ruim assortiment hebben. Maar vaak blijkt de voorkeur van de klant een andere richting uit te ■gaan. En Muller uit Hoornaar is dan vaak het adres waar men slaagt, al gebeurt het ook herhaal delijk dat mensen alleen maar ko men om te kijken. Want ergens is 0 Een wens apart; een oUde gas lantaarn voor het huis. Muller in Hoornaar zorgt dat die er komt. 0 ouuneuen ne< 0 Wie de spits van het kerktoren tje zoekt, het ligt in Hoornaar bij ex-bloemenman Muller die alles in oudheden heeft. het natuurlijk heel fascinerend, zo'n terrein vol met de meest on waarschijnlijke voorwerpen, waar vakbekwame steenhouwers zitten te bikken maar wa^r ook, eigen lijk wat verloren, een natuurste nen zerkje ligt, dat straks dienst zal gaan doen in een watervalletje in een of andere tuin. Zaterdags morgens is het heel druk. Muller: Het lijkt hier dian wel eens wat op een antiek-show, hoewel er van alles ligt opgestapeld. Nee, de meeste spullen blijven niet lang op het terrein. Neem die zware eikenbatken uit de middeleeuwen, ik heb er nu al een bestemming voor. Veel kopers, die de prijs van de materialen toch altijd wat zwaar in de portemonnaie gaan voelen, raadt hij aan ook wat tweede keus te nemen als er een vloertje met tegels moet worden aangelegd, die diverse soorten door elkaar zor gen dian voor een nog verrassender effekt. Urenlang kan hij over zijn werk vertellen, de voormalige Gorkum se bloemenman en hij stelt er een eer in vrijwel nooit „nee" aan klan ten te moeten verkopen. Sinds die Dordtse drielingen is dat een soort erekwestie en degenen, die bij hem in Hoornaar komen kijken of er mogelijk ook iets voor hun gading bij is, varen daar wel bij. Zijn (enige) wens: zelf nog eens een oud boerderijtje te bemachtigen en dat dan geheel inrichten naar eigen smaak. Met, natuurlijk, ma terialen van zijn eigen terrein. 0 Van de bloemen naar de oudheden, de heer Muller mag voldaan aan zijn antieke pomp zwengelen: er zit goed „brood" in, weet hij

Het Nieuwe Stadsblad | 1968 | | pagina 11