Bungalowtje in 't bos; moet dat duur zijn HELEMAAL ER UIT: IDEAAL VAN STEEDS MEER RANDSTADTERS DUi mwtm SCHUURTJES mmmumt oaten vdkr'jcm »N#r fiai Voor steeds meer mensen in de Randstad wordt vrije tijd een probleem. Alle congressen, stu dierapporten, resoluties en peperdure suggesties ten spijt zal de verkorting van de werkweek in steeds meer gezinnen hoe langer hoe meer een onderwerp gaan uitmaken, waarover men zich het hoofd zal breken. Niet omdat men niets „bedenken" kan waarmee de vrije uren zinvol doorgebracht kunnen worden. Maar eenvoudig omdat voor miljoenen de middelen ontbreken die realisering van de gemaakte plannen mogelijk moeten maken» Tallozen in de dichtbevolkte steden en gebieden van Westelijk Nederland rekenen zich tot de watersportliefhebbers. Zij zouden er graag met een boot op uittrekken, desnoods ieder week end, als het weer tenminste wat meewerken wil, maar. de mogelijkheden van watertoeris me zijn beperkt. Het is beslist niet alleen de vraag: hoe kom ik aan een voertuig, maar ook: waar laat ik dat in de maanden dat er niet gevaren wordt? Weekend-woning Alblasserdam Tuinieren De kosten t De kunst Een simpele bungalow voor een gering bedrag die grote mogelijkheden biedt voor mensen die het liefst in de vrije natuur zijn. vaiak weinig minder rust dan de overvolle nieuwbouwstraat. Juist diegenen die rust in de na tuur zoeken hebben behoefte aan een zekere privacy waar ze tot zich zelf kunnen komen, alleen of met gezinsleden, vrienden of ken nissen hun vrije weekend kunnen doorbrengen. Natuurlijk is de in de bossen ge legen weekend-woning dan de op lossing. Maar... ook hier weer tal van problemen. Want als men al een terrein weet te vinden en die zijn er nog wel in Nederland waar de weekend bungalow geplaatst kan worden voor velen is de aanschaf van zo'n houten vrije tijdshuis een te) kostbare zaak. De kosten van het „alledaagse" wonen stijgen al met het jaar als men daarbij ook nog eens een fors bedrag dient uit te trekken voor een huisje buiten worden bij velen de mogelijkhe den overschreden. Gevolg: tallozen zouden bij een enquête opgeven dat ze het liefst een eigen woning met een ruime tijd zouden bezitten dan wel de beschikking zouden hebben over een privé vrije tijdswoninkje in de bossen, maar... slechts een zeer gering percentage zal die wens kunnen vervullen. In Alblasserdam is een kleine on dernemer, die zich speciaal met dat probleem is gaan bezighou den. Als eigenaar van een timmer fabriek je is het voor hem geen kunst bungalows te maken, die in de papieren lopen, maar op dat gebied is er in Nederland geen ge ring aanbod. Wie over ruime geld middelen beschikt kan zich, mits hij ook nog de hand op een lapje grand weet te leggen, een vakan tiewoning laten zetten die varieert van comfortabel tot zeer luxe. Maar het bedrag dat men daar voor dient uit te trekken zal al tijd in de duizenden belopen. Moet dat? Natuurlijk wel voor de ideale va kantiebungalow, het paleisje in de duinen, onder de bomen of aan de vennen, dat van alle gemakken voorzien is. Maar velen zullen niet zoveel vragen. Zij zullen, na een bewoner speelt zich hun leven af. In toenemende mate ook hun vrije tijd. Voor hen is tuinieren er niet bij, de raakvlakken met de natuur zijn de ramen waardoor ze de blauwe hemel kunnen ontdekken en het balkonnetje, waarop ze hun mini- tuintje kunnen laten floreren. Maar bescheiden is het allemaal wel, heel bescheiden... Natuurlijk zijn er stedelingen die het beton willen ontvluchten. Zij nemen de tent waarmee ze er veelvuldig op uit trekken. Maar tent-kampeerders hebben een be paalde instelling die menige grote stadsbewoner mist. Men voelt weinig voor het geringe comfort, ziet tegen het trekken, opbouwen en afbreken op en vindt het slapen in zo ri zeildoek huis ook niet al les. Echte tentkampeerders zullen die bezwaren weglachen, een feit is dat hun aantal relatief gering is. Caravaimners zullen ook altijd in een minderheid blijven. Daar bij komt nog dat men nu eenmaal in een dichtbevolkt land als het onze niet overal waar men dat wenst zijn tent op kan slaan. En de kampeerterreinen bieden week in de flat, tussen het steen en temidden van het lawaai dat het leven in een dichtbevolkte streek noodwendig met zich mee brengt, niet in de eerste plaats om comfort en luxe vragen. Veelmeer zal hun belangstelling uitgaan naar een simpel „optrekje" dat ze zelf in de loop van de jaren met allerlei gemakken kunnen uitbrei den. Zo'n simpel houten huisje, zelf noemt hij het een schuur of tuin huisje, levert de heer Klaver en zijn timmerende zoon. Vroeger stond er een houtzaagmolen, op de plaats waar nu zijn schuurtje en huisjes gemaakt worden, maar de Britten gooiden er in de oorlog bommen op omdat er in de buurt acetyleen gemaakt werd voor Duitse V.I.'s. Klaver begon met broeiiramen, nu maakt hij zijn mini-huisjes en le vert daar ook opvouwbare tafel tjes en banken bij! Want natuur lijk doet zich bij een dergelijk huisje ook de behoefte aan sim pel tuinmeubilair gevoelen. Een houten bank, een houten tafeltje en... het houten huisje zelf, dat krap zes meter meet bestaat uit een vertrek maar desgewenst kun- 0 Een wa,ertje, een kerkje, een makkelijk bankje voor een zit in de zon, wat is er aantrekkelijker dan (goedkoop) in de openlucht recreëren? Hetzelfde geldt eigenlijk voor de ca- ravanners. Alleen degenen die over een ruime garage of een grote tuin beschikken, waar zij hun vrijetijdswo- ning op wielen kunnen parkeren, zijn goed af. Anderen zien zich geplaatst voor plaatselijke politieverordeningen, die het langdurig parkeren van de ca ravan voor de eigen woning al thans op een en dezelfde plaats verbieden. Sommige gemeenten richten spe ciale caravan parkeerterreinen in, maar., dat gaat uiteraard niet gratis. Terug naar de watersport: het aantal zwembaden is, dat weet iedereen, veel te gering om de be hoefte op te vangen. Ons klimaat is van die aard, dat zwemmen in onverwarmde openlucht baden slechts enkele maanden per jaar mogelijk is. Watersport is maar één voorbeeld, in feite zijn de sportfaciliteiten in het westen op elk gebied te ge ring. Dat geldt ook voor de recre atie. Het vrije tijdsprobleem van morgen en overmorgen zal beslist niet zijn dat de betrokkenen met hun „lege" uren geen raad weten. Het zal inhouden dat tevelen zich op een te gering grondgebied zul len moeten vermaken en dat zij, door welke oorzaak dan ook, daar niet toe in staat zullen blijken te zijn. Een goedkope en ideale vorm van recreatie is nog altijd tuinie ren. De natuur schenkt de beste ontspanning en wie na een drukke werkweek effektief relaxen wil doet er nog altijd het verstandig ste aan de buitenlucht op te zoe ken. Maar de overbevolking in het westen van het land brengt nu eenmaal met zich mee dat ook het aantal bezitters van een eigen tuin relatief gering is. Vele tienduizen den beschikken als zij tenmin ste al volwaardige woonruimte konden veroveren over een flat je of eon etage. Binnen de muren daarvan en hoe weinig geluid- dicht die kunnen zijn weet iedere non er ook afscheidingen in aan gebracht worden. Dan ontstaat er een keukentje. De handige knutse laar zal het echter zelf maken, zo'n hoekje om te koken en zal ook eigenhandig het huisje onder verdelen in een zit- en in een slaapafdeling. Natuurlijk, het gro te gezin zal weinig aan een der gelijk mini onderkomen hebben. Maar juist de groeiende groep van jonge gezinnen zonder kinderen, gepensioneerden die hun oude dag ten dele buiten de grote stad wil len doorbrengen, kleine gezinnen die niet altijd aan de steenmas sa's gebonden willen wijn, zullen een dergelijk vakantiehuisje we ten te waarderen. En de kosten? De verkoopprijs ligt uiterst gun stig, voor net duizend gulden heeft men het hele huis compleet. Dat wil zeggen: aangebracht op de plaats die de eigenaar zelf aan wijst. Klaver zorgt voor het op trekken van het huisje (het werk van een uur, voor een vakman dan). Vroeger werd aan kopers die hun onderkomen zelf wilden opbouwen, korting verleend. Maar dat besparen op de aankoopprijs kwam velen duur te staan, want al spoedig bleken er fouten te zijn gemaakt bij het opstellen en dat leverde tal van ongemakken op. Vandaar dat men in Alblasserdam nu zegt: we leveren de huisjes af en bouwen ze ook zelf op. Dat voorkomt veel moeilijkheden. Een voordeel blijft de verplaatsbaar heid, wanneer men om welke re den dan ook het huisje elders ge plaatst wil hebben, kan dat zon der meer. Herhaaldelijk blijkt die verplaatsbaarheid een argument om toestemming tot het benutten van een bepaald terrein te ver krijgen. Overheidsinstanties zul len meestal weinig animo betonen gronden die op de duur een be stemming krijgen, permanent af te staan. Maar een verplaatsbaar huisje levert dan geen zwarighe den op... De kunist is natuurlijk ergens in Nederland, en niet te ver van huis, een stukje grond te bemachtigen. Als dat gelukt is en is veel ge vallen zal men wel wat kunnen pachten kan het huisje worden geplaatst. Dan begint natuurlijk de ware vreugde pas, voor de liefhebber. Men kan het huisje schilderen in de kleur die men zelf verkiest. Men kan versierin gen aanbrengen, een tuintje aan leggen rondom de woning. Men kan met een vouwwand bijvoor beeld het huisje onderverdelen. (Buta)gas, water en licht moeten er kamen. Plotseling waant men zich temidden van een stukje na tuur dat men zelf gekozen heeft, een pionier. Men draagt de kle ding die men zelf wil, want bu ren zullen er niet zijn op wie .ge let" moet worden. Allerlei voor zieningen kunnen getroffen wor den, maar men kan het ook een voudig houden, De hartstochtelij ke hengelaar, wiens grote hobby de walkant is, zal volstaan met het plaatsen van een bed en wat ro tan-meubels. De thuiswerker die arbeid verricht die overal geschie den kan, zal zijn werk meenemen en een soort openlucht kantoortje weten in te richten. Tuiniersters zullen er haar bloemenhof in rich ten en de handige doe het zeiver zal van zo'n duizend gulden home een paleisje weten te maken. Men kan er alle kanten mee uit, de constructie leent zich daar vol komen voor. Die is overigens ook uitzonderlijk stevig en zodanig, dat zelfs in de felste winterstorm het huisje niet bedreigd wordt. Er wordt veel nadruk gelegd op de fundering en op het voorko men van inregenen in het natte jaargetijde. Klaver in Alblasserdam geeft na tuurlijk niet het antwoord op Het vrije tijdsprobleem. Maar stellig zullen velen die nu meermalen dromen van een huisje buiten zijn bijdrage aan de oplossing waar deren. Want zich eigenaar weten van een „buitenhuis" geeft grote voldoening en temeer daar men, uitgaande van een simpel basis bedrag, alle mogelijkheden heeft tot uitbouw.

Het Nieuwe Stadsblad | 1968 | | pagina 15