liever een vrachtauto ri P. v. BUUREN Rijles geven doe ik graag" AFSTANDHOUDEN IN DE CABINE ENOP DE WEG DEN HOPG TURF1T1RRKT 2 070-111133 0 Moeilijk f Druk Geluk Ontspanning 0 Plezierig werk, dat vrachtauto- les geven, vindt de donkerharige Haagse instructrice. YVONNE Net 22 is ze, donkerharige Yvonne ïoonen. Pasgetrouwd en héél gelukkig, maar beslist nog niet van plan haar huidige werkkring op te geven. „Hoe zou ik ook", lacht ze, „ik doe dit immers samen met mijn man. Alleen met dit verschil: ik geef rijles op de vrachtauto, hij op een luxe-wagen. Een vrouw op een vrachtwagen, voelt iemand daar wat voor? „Ik wel" zegt Yvonne, „maar ik doe dit ook al vijf jaar en ik voel me be slist niet minder vrouw dan iemand die de hele dag achter een bureau brieven tikt of verkoopster in een win kel is. Natuurlijk, je komt dit niet el ke dag tegen en de „leerlingen" kij ken dan ook wel eens verbaasd als ze de eerste keer ontdekken dat een vrouw hen de kunst van het vracht autorijden moet bijbrengen. Maar ik heb in de afgelopen jaren toch al tijd met plezier dit werk gedaan". Dagelijks is Yvonne Toonen-Van Buuren dan ook te vinden in het kantoor van haar vader aan de Haagse Turfmarkt óf in de gara ge waar enkele vrachtauto's staan en waaruit ze er 's morgens één kiest voor haar klanten. „Mijn vader was er eerst op te gen", vertelt ze. „Maar we kamp ten met personeelsgebrek. Het is niet gemakkelijk om goede in structeurs te vinden. De zaak is in de laatste jaren sterk uitge breid en we wilden graag onze klanten van dienst blijven zijn, maar het zag er naar uit dat dit heel moeilijk zou worden. Ik bood toen aan te helpen bij het rijles sen geven, maar ik ontdekte al gauw dat het werk -met een vrachtwagen leuker was. Er zit meer pit in en je krijgt ook een andere groep mensen. Meestal mannen die hun brood moeten verdienen met autorijden en dat is natuurlijk een ander slag dan de doorsnee automobilist die een personenwagen berijdt en niet aan een vrachtwagen toekomt." Het werk mocht voor haar dan meer perspectief bieden, gemak kelijk was het beslist niet. Yvon ne ontdekte dat ook vrachtauto chauffeurs zeer uiteenlopende ka rakters hebben. ,,Je moet goed met mensen kunnen omgaan en snel kunnen vaststellen of iemand nerveus is bij het rijden of uiterst kalm. Zoiets is van groot belang en ik kan u wel zeggen dat dit vooral voor mijn vader de grote vraag was toen ik hem aanbood in zijn zaak instructrice te wor den. Je kunt nu wel heel veel er varing op de weg hebben, maar mensenkennis is van even grote betekenis." Haar vader, de heer Van Buuren, knikt bij die opmerking. „Ze was als kind al gek op autorijden", zegt hij. Zijn ogen zijn op het drukke verkeer van de Haagse binnenstad gericht. Onwillekeurig taxeert hij de mensen in al die voertuigen op hun rijprestaties en hun karakter. „Ik nam mijn kin deren vaak vroeger mee „als we zondags met de wagen weggingen. Yvonne moest dan altijd het stuur een tijdje vasthouden. Ze was er helemaal door geboeid en ik merkte dat ze als kleuter al wist waar ze zich in het verkeer aan moest houden. Maar om haar la- les geven, daar dacht geen haar op m'n hoofd aan. Een vrouw is daar niet geschikt voor, vond ik. Maar later heb ik die theorie wel laten varen. Ik kan me geen be ter medewerkster indenken". Een drukke dagtaak is het wel. Het werk begint 's morgens om acht uur en Yvonne en haar va der zijn 's avonds nooit voor tien uur klaar. Zodra één van de auto's „thuis" komt en niet meer die dag gebruikt wordt volgt er een gron dige schoonmaakbeurt en wordt de wagen nauwkeurig geïnspec teerd, zodat men er de volgende dag weer veilig de weg mee op kan. In de avonduren is er de admini stratie, die bijgehouden moet wor den. Yvonne kijkt zelf haar kle ding nauwkeurig na. „Je wilt als vrouw nu eenmaal zeker van je zelf zijn en ook in een vrachtau tocabine is een goed verzorgd ui terlijk nu eenmaal nodig". Een aparte bezigheid is de aan vraag voor examenformulieren, een taak die in veel gevallen ge heel bij de rijschool in handen is. Elke cliënt die geacht wordt het autorijden machtig te zijn en exa men gaat doen brengt weer extra werkzaamheden mee. De heer Van Buuren daarover: „Ik ben het in veel gevallen niet eens met de eisen die het C.B.R. stelt. Neem nu die vrachtwagens. De chauffeur die examen doet voor het vrachtwagenrijbewijs krijgt een auto die iets zwaarder is dan 3,5 ton. De man is als hij slaagt ook bevoegd een te berijden die rond de dertig ton meet. Daarover wordt naar me ning 7te licht geoordeeld. Maar aan de andere kant krijgt een kan didaat die rij-examen doet een bij zonder zware taak. Hij heeft het rijden geleerd van één, soms twee instructeurs. Maar in het verkeer kunnen zich alle mogelijke situa ties voordoen, waarin noch die rij school, noch de rijder zelf kun nen voorzien wat er gaat gebeuren, ook al zijn de lessen nóg zo veel zijdig opgesteld en heeft men alle „Mijn tijd is beperkt, straks wachten weer nieuwe leerlingen". Kwiek stapt iedere morgen Yvonne Toonen in haar auto. Daarin speelt zich een groot deel van haar dagtaak af. ter ook in te schakelen bij het rij- straten van alle steden en roton des wel honderd keer bereden. Goed, de kandidaat neemt plaats naast de examinator en gaat rij den. Nu hoeft er bepaald niets we reldschokkends op straat te ge beuren, maar de man achter het stuur is toch niet zeker van zich zelf. Hij mist de vertrouwde fi guur naast zich, maar wat belang rijker is: hij denkt dat de exami nator dezelfde normen aanhoudt, als de instructeur. Maar dat is nooit het geval. Wat de één lang zaam rijden noemt zal de ander te snel vinden. Het hangt niet al leen van het verkeer af, maar ook van de interpretatie van degene die de nieuwbakken automobilist moet beoordelen." Is het dan een kwestie van geluk hebben, zo'n rij-examen? „Kijk eens", zegt Yvonne, „mensen die wij goed genoeg vinden om de weg op te gaan voldoen degelijk aan de eisen. Het zou te gek zijn als je alles van geluk liet afhan gen. Maar het zijn géén volslagen chauffeurs. Rijden zonder een in structeur is iets wat zij niet ken nen. Hun praktische ervaring op de weg is minder dan die van de man die dagelijks achter het stuur zit, maar ze moeten toch op alles bedacht zijn. Het klinkt wat te genstrijdig maar zo ligt het nu eenmaal. Begrijpelijk ook dat de eisen die aan kandidaten gesteld worden, zwaar zijn. Maar een rij examen kan toch nooit vergeleken worden mat elk ander examen". Dat zijn allemaal problemen waarmee 22-jarige Yvonne Toonen dagelijks te maken heeft. Maar ze weet zich gesteund door haar man die een van de meest vertrouwde instructeurs is van haar vaders rijschool. Samen praten ze die za ken door en in hun schaarse vrije tijd vindt ze met haar echtgenoot wel de ontspanning die zij beiden zo hard nodig hebben om dit werk vol te houden. Overdag is haar tijd beperkt. Er zijn klanten die op haar wachten en ze maakt zelf de vrachtwagens schoon. „Als zij de straat uitloopt om naar de auto te gaan groet menige HTM-buschauffeur haar vriende lijk met ae hand. „Als morgen al die mensen bij de HTM of de Pos terijen die bij mij les gehad heb ben zouden staken zou het bedrijf toch wel in moeilijkheden komen" glimlacht ze. Maar ook de man die nu waarschijnlijk met een zware wagen over de buitenlandse auto baan raast heeft zijn kennis bij haar opgedaan. „Leuk is het altijd, maar of het nu de spelregels in het verkeer of met de klant in de cabine be treft: ik houd mezelf toch altijd maar aan de goede raad: afstand houden...!" Samen met haar vader heeft Yvonne al heel wat klanten door het lastige rij examen geloodst.

Het Nieuwe Stadsblad | 1968 | | pagina 7