Petra Tettelaar ROYAL ALBERT OASE urgerlijke tand „ORANJE" orgelt dat *t een lieve lust is.... Thurlede-volkstuinders vallen in de prijzen Karl Barth OOK VOOR QESCHENKEN A. C J. SCHEFFERS DAM 35 HET KLAVERTJE VIER Kerststukjes Voorkom diefstal DAT U. C W Petra Tettelaar kan er nog maar net bijMaar haar rechtervoetje be speelt de pedaal en haar garnalenvin- gers weten de juiste toetsen te vinden achter het electronisch orgel van Ge rard Bressers in „De Gouwe Geit". /V HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 3 - VRIJDAG 13 DECEMBER 1968 -> V l T r 1 v 1 ENGELS PORSELEIN BANKETBAKKERIJ Het (ulste adres Géén filialen - Tel. 267823 SCHIEDAM TEL. 267937 BROERSVEST 93 DR. E. J. M. ROBBEN GEBOREN Peter z.v. M. Peterbroers en M. M. Gouka; Lambertus J. A. z.v. L. A. M. van de Water en H. T. M. Steens; Adriana J. d.v. G. Boes en A. J. Krabbendam; Juliette d.v. W. Brauckmann en P. Ouwens; Karin M. d.v. T. M. Breur en W. Rijke; Margaretha M. d.v. C. van Haat ten en T. van der Wel; Caroline E. d.v. L. Buitenhuis en M. A. Lan- ser; Lucienne J. A. d.v. J. C. Buys- se en G. M. H. Hamilton; JoamV. d.v. H. A. Bakboord en M. C. Louz. OVERLEDEN J. N. Sloof, 53 jr., wed. van L. G. van der Lubben; A. M. C. Hoog land, 49 jr., echtg. van P. Klapwijk; A. de Bruin, 57 jr.; J. Zwarts, 78 jr.; J. Vink, 63 jr.; H. A. Oetker, 82 jr.; M. Kosten, 69 jr.; M. Letter man, 71 jr.; C. van Loenen, 83 jr., wed. van A. de Vries; H. W. J. M. Koevermans, 73 jr.; C. de Wit, 48 jr.; G. C. van Doorn, 76 jr.; A. N. Cino, 63 jr.; P. Stolk, 84 jr. Met de nieuwe telgen van hui zen „Oranje" gaat het goed: Jonge „Oranje", p. liter 8,75 Oude „Oranje" p. liter 8,95 Cognac Vieux „Oranje" per liter 8,95 Citroen „Oranje" p. liter 8,25 Buiten onze jongetelgen een voordelige borrel Jonge Strohalm p. liter 7,95 Oude Strohalm p. liter 8,45 Cognac Vieux Strohalm per liter 8,45 Citroen Strohalm per liter 7,35 Citroenbrandewijn per liter 5,95 Frambozendewijn p. ltr. 5,95 Bessen Strohalm p. liter 5,95 Whisky Taffelquire per fles 9,95 orig. Scotch Uitgebreid assortiment binnen- en buitenlandse dranken Slijterij Wijnhandel ORANJESTRAAT 10-12 TEL. 265997 U belt wij bezorgen geluk brengt. En nog vele andere modellen, vindt U bij... Uw K.E.S. JUWELIER- SCHIEDAM TEL. 267937 BROERSVEST 93 Limburg heeft zijn Heintje, die niet voor de t.v.-camera mag komen, omdat hij dan kin derarbeid verricht... Vijfjarige Petra Tette laar, een turf hoog, weet daar niets vanaf. Zij kan bovendien geen noot of iets anders lezen. Maar sinds kort neemt zij de plaats achter het elektronisch orgel thuis aan het Jac. Urlusplein 93 in en improviseert zuiver op het gehoor. Haar garnalenvingertjes zoeken doelbewust de toetsen. Een beetje schuin zit zij dan op die hoge kruk. Haar rechtervoet bespeelt het pedaal, de linker beweegt ritmisch mee. Dan luisteren we naar de vertolking var „Roodborstje", „Deleilah", een St. Nicolaas- potpourri e.a. Onbegrijpelijk dat dit kind, een kleuter hier kans toeziet. We hebben haar maandagmiddag zo gadege slagen in „De Gouwe Geit". Waar zij een enkel keertje van de organist daar, Gerard Bressers, zijn plaats in mag nemen. Het is een leuk spelletje voor haar, maar iedereen luistert vertederd naar dit kleine ding in het donkergroene gebreide jurkje met de fel oranje strepen, een grijze mal- lot en beige laarsjes aan. Het blonde haar omlijst een gezichtje waarin de ogen, heel donker, stralen om deze belangstelling. Als zij er genoeg van heeft zit zij weer ge woon aan tafel en nipt aan haar glas ranja. Ze vertelt dat haar tweelingzusje niet spe len kan op het orgel. Maar Anita kan in- plaats daarvan mooi kleuren! Petra blijft onbewogen als de fotograaf zegt dat hij dit allemaal erg knap vindt. Zijn ei gen dochtertje kan dat niet. Het wordt voor haar aanleiding om weer eens wat te spelen. Verdiept hierin heeft zij geen oog voor het fototoestel. Interessan ter zijn die glimmende toetsen. Mogelijk Zal zij later beter en gewilliger poseren! Nü is het alleen maar leuk als de mensen echt klappen. De eigenaar van deze zaak de heer J. Gerritsen vindt dit allemaal erg leuk. Hij is, mét het echtpaar H. Voets-Barvoets, een van haar grootste bewonderaars. Hoe is dit allemaal zo gekomen? Petra's moeder (familie van de accordeonist Wim Paulus) kreeg een elektronisch orgel. Het trok direkt de belangstelling van dochter Pe tra, die er eigenhandig op improviseerde. Zui ver op muzikaal gehoor, want zoals u weet, is zij pas vijf jaar en nog op de kleuterschool. Hoe staan haar ouders hier tegenover? Het is voor hun wel een openbaring en zij wil len Petra straks alle kansen geven als blijkt dat zij werkelijk een natuurtalent is. Dan krijgt ze, als ze wat ouder is en le zen kan, een goede opleiding. Op het ogen blik zijn ze, hoe kan het ook anders, diep in hun hart alleen maar wat trots op dit parmantige kleine ding. Maar ze blijven erg nuchter. Ze maken zich geen illusies dat dit een echt wonderkind is. Zij zullen er alles aan doen om haar niet over het paard te tillen. Daar ziet het ook helemaal niet naar uit. Petra mag spelen en improviseren zoveel als ze wil. Dat thuis een heel ander orgel staat dan in „De Gouwe Geit" en dat zij hier totaal geen last heeft, geeft toch wel te denken. Zou zij later? Ook wij blijven nuchter. Maar het is wel 0 Morgen kunt u de kennismaking met de traditionele kerstpotten van het Leger des Heils vernieuwen. Dan wor den ze nl. weer overal in de stad uit gezet. Loop er ook ditmaal niet aan voorbij. Temeer niet daar de opbrengst van de collecte majoor Zuidema sterk is tegengevallen. Hij had gehccp: cp een hoger bedrag dan de ruim 9600 gulden. Hij heeft nu alle hoop geves tigd op de bekende en zo karakteris tieke potten. Mevrouw G. Brok van tuii\ 172 kwam woensdagavond in het trotse bezit ven de wisselbeker „Bloemschikken 1968" haar door de voorzitter van de volks- tuindersvereniging „Thurlede" op een feestelijke bijeenkomst in zaal Chr. Sociale Belangen uitgereikt. Zoals u zich misschien nog herin neren kunt verwierf haar zeilboot, opgemaakt met roze en rode roos jes (vakkundig „steekwerk"vol gens de jury (gevormd door de be zoekers) de eerste prijs met 834 punten. Waardoor zij met kop en schouders boven de anderen uit stak. Dat mag extra genoemd wor den. Buiten mededinging verwier ven bij de tuinkeuringen de tui nen van de heer D. v.d. Kemp 216 punten en die van voorzitter M. J. Bouwer 211 punten. Behalve een feestelijke werd het ook een leerzame avond voor deze volkstuinders. De heer W. J. de Koning, ass. chef van de Gem. Plantsoenendienst berichtte in zijn onderwerp „De plantsoen dienst in onze stad" aspecten die een richtlijn konden vormen. Een en ander werd met het vertonen van dia's toegelicht. In de pauze werden de prijzen be kend gemaakt en uitgereikt aan de volgende personen: heer M. de Rouw 215 punten en de hoofdprijs bestaande uit een waardebon van 25,C. A. Roeling 213 punten, J. Krommenhoek 209 punten, G. J. Grönefeld 207 punten, H. Steen bergen 205 punten, A. Soeters 204 punten, M. de Roo 204 punten, H. C. de Graaf 203 punten, E. J. Baanvinger 202 punten, M. Kars 202 punten, M. v.d. Ven 202 pun ten, H. Christen 201 punten, D. de Boer 200 punten en N. Kolmeijer eveneens 200 punten. Ook zij ont vingen waardebonnen variërend van 5,tot 20, Maandagavond verzorgde de heer Jansen van de volkstuindersvere- niging „Vreelust" een cursus avond betreffende het maken van Kerststukjes en Kerstversieringen in zaal „Beatrix" aan de L. Kerk straat. De tweede ursusavond wordt op 22 decembei gehouden in dezelf de zaal, waarbij men de gelegen heid krijgt de opgedane kennis in praktijk te brengen. Al zij hier als voorwaarde gesteld dat men zelf voor het materiaal zorgt. Op die zondagmorgen om half 11 bent u van harte welkom en krijgt 'u on der die arbeid koffie aangeboden. Ongewenste bezoekers hebben de laatste weken een bezoek aan dit volkstuinencomplex „Thurlede" gebracht. De Schiedamse politie is erin geslaagd verschillende „in brekers" te achterhalen waarvoor het bestuur hun dankbaar is. Het vraagt de leden echter hun mede werking te willen verlenen door tijdens de wintermaanden geen waardevolle voorwerpen als ra dio's, fototoestellen, doch ook geen etenswaren en dranken in de huisjes achter te laten. En de overgordijnen niet te sluiten, waardoor men van de weg af het gehele huis kan doorzien. En bij eventuele inbraak onmiddellijk de politie te waarschuwen. Deze keer 'n woord ter herdenking van 'n groot man. Misschien vindt u dat het niet in deze kolom thuis hoort. Misschien hebt u zelfs nooit van Barth gehoord. Deze week stierf hij: 'n protestants theoloog van fQrmaat, kritisch en onafhankelijk denker, een gepassioneerd christen die door zijn geschriften en professoraten een enorme in vloed heeft gehad, vooral in Zwitserland (waar hij werd geboren en is gestorven)Duitsland en Nederland. In zijn denken en spreken ging hij uit van de oneindige afstand die er is tussen God en mens. Voor hem is God „der ganz Andere", over wie we vanuit het schepselijke niets kunnen weten, zeggen of kennen. Die verborgen God openbaart zich aan ons in Jezus Christus zonder dat God daarbij iets van zijn souvereiniteit verliest. Het is natuurlijk onmogelijk hier nader in te gaan op zijn leer die hij uitwerkte in meters boeken. Laat ik me beperken tot enkele karakte ristieken van zijn persoon. Hij was strijdbaar; niemand durfde zo vroeg en zo fel in 1933 al te waarschuwen voor het gevaar van het Nationaal Socialisme. Hij was venijnig; bij de oprichting van de Wereldraad van Kerken in 1948 te Amsterdam merkte hij op: „de afwezigheid der katholieke kerk be spaart de oecumene 'n ergernis en 'n verleiding"Hij was ook een gevoelsmens en geen dorre kamergeleerde. In verhitte theologische debatten kon hij ineens de discussies staken om gezamenlijk rustig naar een plaatje van Mozart te luisteren. Zijn bewondering voor deze componist was zo groot dat hij eens verzekerde: „als ik in de hemel kom, ga ik eerst kennis maken met Mozart en dan pas met Luther en Calvijn". Hij is van grote betekenis geweest voor het gesprek Rome-Reformatie, toonde zich verrast door de openheid op het twee de Vaticaanse Concilie, en had grote achting voor paus Johannes. Die bewondering was wederkerig. Bekend is het verhaal dat er eens een groep protestantse theologen bij paus Johannes op bezoek was en dat de paus zich toen lovend uitliet over de geschriften van Karl Barth. „Zeg maar tegen hem dat ik hem de grootste theoloog vind die er bestaat". Toen dit bericht werd overgebracht, moet Barth sar castisch hebben opgemerkt: „Zou de paus dan tóch onfeilbaar zijn?" 'n Geweldenaar in denkkracht en christelijk geloven is heengegaan. Hij heeft zóveel betekend dat zijn invloed niet meer is weg te denken en dat zijn naam met eerbied genoemd kan worden naast figuren als Luther en Calvijn, Augustinus en Thomas. Hij zal ze in de hemel ontmoeten. Maar ik denk dat Barth nu zo volkomen gelukkig is met God te kennen, dat hij zelfs niet meer naar Mozart informeert. CONBTANT leuk te weten dat in onze stad aan het Jac. Urlusplein 93 een kleuter woont die af en toe in „De Gouwe Geit" op die hoge kruk kruipt en zomaar leuke wijsjes rondstrooit. M.W.—S. dam 2 telef. 260559 U vindt bij ons een grootse collectie.

Het Nieuwe Stadsblad | 1968 | | pagina 3