Bronzen gedenkplaat verwijst er naar op de winterse toer sa» wsmim wmêmmm Aan de Arij Koplaan in de Westwijk Brood voor de vogels EN VOOR HEN WEER RUIM BAAN •m, DE „VLAARDINGEN CULTUUR EEN BESCHAVING VAN VISSERS EN JAGERS VAN 2400 TOT 2100 VOOR CHRISTUS Kerstmaaltijd iri groepshuis In de wereldwetenschap wordt officieel gesproken over de „Vlaardingen Cultuur" en dan heeft men het over de prehisto rische nederzetting, die archeologen aan de huidige Arij Kop- laan in de Westwijk hebben blootgelegd na 1958. Op die plaats heeft mr. H. van Riel, lid van Gedeputeerde Staten in de pro vincie Zuid-Holland, een bronzen gedenkplaat onthuld. Hescliaving 't llegin Snel Expositie 1 •- - - T.rf 3%*•-.V- ■SgggiJL^ ésm A".' VdH HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 17 - WOENSDAG 18 DECEMBER 1968 Mr. H. van Riel onthult de gedenk plaat die de recente opgravingen in Vlaardingen vastlegt. Toen de onthul ling niet helemaal naar wens verliep greep wethouder Walstra in en werd de onthulling toch nog een feit Men vond aardewerk, die zorgvul dig werden gewassen en later als een legpuzzle aan elkaar werden Deze plaat beeldt in reliëf een ne derzetting van huisplaatsen op oever- wallen uit, die tot ver over onze lands grenzen sterk de aandacht heeft ge trokken. Het was dan ook niet ver wonderlijk dat een groot aantal promi nenten uit archeologische kringen de onthulling van het brons bijwoonden. Toen de Westwijk werd gebouwd gaf de vondst van een vuurstenen bijl een eerste aanwijzing, dat daar lang geleden reeds mensen hadden gewoond. De bijl werd aan een nauwkeurig onderzoek onder worpen en men kwam inderdaad tot de conclusie dat het gebruiks voorwerp daar niet toevallig was terecht gekomen. Lange tijd hebben archeologen na melijk aangenomen, dat in het westen van Nederland sprake was van vaste woonplaatsen in de vroege middeleeuwen, omdat daarvoor hetgrootste deel van Nederland nog onder water lag. Toen men verder ging graven ont dekten de onderzoekers aan de voet van een kreek sporen, die op huizen wezen. Men ontdekte twee perioden van bewoning. De eerste periode noemde men later de Vlaardingen Cultuur, thans officieel in de ar cheologische werken terug te vin den. Het was een beschaving van vissers en jagers van ongeveer 2400 tot 2100 voor Christus. De andere periode noemt men de klokbekercultuur, die zijn oor sprong vindt in Spanje. Deze cul tuur heeft als jaartal 2000 voor Christus meegekregen. In de bur gerzaal van het stadhuis liet prof. dr. W. Glasbergen, hoogleraar-di recteur van het Amsterdamse In stituut voor Pre- en Protohistorie aan de hand van dia's het hele verloop van de graafwerkzaamhe den zien. Aanvankelijk was de belangstej- ling niet zo groot, omdat men bij na niet kon geloven dat een be langwekkende vondst was gedaan. Nadat echter een kleine proefput was gegraven, kwam men op deze nogal sceptische gedachte terug. Onmiddellijk nam men contact op met het gemeentebestuur, name lijk met burgemeester mr. J. Heusdens en met wethouder T. de Bruijn. De heer Glasbergen zei dat hij maar een kwartier kreeg om de noodzaak van verder graven te verdedigen. Hij deed dat met en kele dia's op de kamer van de bur gemeester. Mr. Heusdens raakte overtuigd van het belang, evenals de heer De Bruijn. Een van beiden moeten toen hebben gezegd: „Wanneer wilt u met graven be ginnen, vandaag of morgen". Deze uitspraak heeft de heer Glas bergen uitermate verbaasd, omdat hij wel eens iets anders heeft mee gemaakt. Vaak moet een ambtelij ke weg worden bewandeld, voor dat de archeologen toestemming krijgen hun onderzoek te verrich ten, hetgeen uiteraard vertraging van bouwwerkzaamheden met zich meebrengt. „We waren dan ook heel ver baasd", aldus de heer Glasbergen. „Een dergelijke bereidwilligheid komt zelden voor. Ik ben ervan overtuigd dat er geen onderzoek is geweest, dat zo snel kon wor den aangepakt en dat bovendien tot zulke goede resultaten heeft geleid". Hij bracht hulde aan het gemeentebestuur, dat ondanks de noodzaak van de stadsvernieu wing oog heeft gehad voor het be lang van oudheidkundige vond sten. gelijmd tot vazen en andere ge bruiksvoorwerpen. Ook waren er stenen wapens en werktuigen, be nen priemen en beitels, vattingen voor vuurstenen beitels en hout touw van visnetten en fuiken. Ook mr. Van Riel sprak met waar dering over de houding van het gemeentebestuur, dat alles heeft gedaan om het onderzoek tot een succes te maken. Het belang van de archeologie in Nederland is niet wat wordt gevonden. Dat kan mooi of minder mooi zijn. Het be langrijkste zijn echter de conclu sies die aan deze vondsten kun nen worden verbonden, zei hij. In de burgerzaal van het stadhuis is momenteel een expositie inge richt van oudheidkundige vond sten, die aan de Arij Koplaan, maar ook in Holy en de Broek polder zijn gedaan. Deze tentoon stelling is aangevuld met het ma teriaal, dat permanent reeds in het stadhuis aanwezig is. Verscheidene foto's geven een beeld van de opgravingen. De interessante expositie is tot stand gekomen dankzij het werk van de heren M. Both, P. Bosch man en C. Windt. De laatste is de archeologische adviseur van de gemeente. Wie de expositie nog wil zien moet zich haasten. Deze zal namelijk tot en met vrij dag 20 december te bezichtigen zijn voor het publiek. Dat kan elke dag van 9 tot 11 uur en vrijdag avond van 19 tot 21 uur. Namens de Vereniging „Vogel wacht Rijnmond", de Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging afd. Schiedam en de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren, wordt plaatsing van het volgende verzocht: Zij die bereid zijn bij een even tueel komende algehele voederac tie als depot te fungeren voor het verzamelen van oud brood, alsme de zij die bereid zijn daadwerke lijke hulp te verlenen bij het broodsnijden en het voederen, kunnen zich opgeven aan het die rentehuis van de Ned. Ver. tot Besch. van Dieren, St. Anna Zus terstraat 47 te Schiedam, tel. 266266, tussen 9.00 en 12.00 uur en tussen 14.00 en 17.00 uur of bij de inspecteur C. Sperson, Diepen- brockstraat 68 te Schiedam, tel. 261589. Zij zullen dan nadere gegevens ver krijgen betreffende de start van de voederactie indien dit nodig blijkt te zijn. In het groepshuis van de „Burge meester van Haarengroep" N.P.V. groep 4 wordt voor alle onderde len van het Stichtingsbestuur en de Groepscommissie een Kerst maaltijd geserveerd op zaterdag 21 december a.s. Aanvang: 5 uur. ms JVk, - jfc- - i - %l W t JShJHI|:MnpkI ZÊtl W hés Cj ■iéM i.W, Yk.-y „i-%•>v- J ,1 -V x KSIKBf*!

Het Nieuwe Stadsblad | 1968 | | pagina 17