Het nieuwe IN GESPREK MET H ARG A-FILOSOFI ET J ES kunstnijverheidsvrouwe Mies-handweefster-van Ifossum Bruingebeende H.D.V.S.-ers hielden stand Concert in kerk St. Jan de Doper Even noteren Koopavonden POELIER SLUIS Verschijnf woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud-Mathenesse (Rotterdam) Korte Haven 44 Drempelvrees „Wol en lompen" „Kunstenaars- KUNSTNIJVERHEID IN STEDELIJK SCHIEDAMSE KUNSTWERKEN IX AMERSFOORT Instnif" T V. DEFECT bel RADIO „ACTIEF KAARTEX IX „GROEXOORD" Kerstspel in de Opstandingskerk .„De Wichelroede met Iron Earth -.-„m. r> o \A/<^»cMcr\*r 10 ric<"CJkiQCD 10AR 18e JAARGANG WOENSDAG 18 DECEMBER 1968 Redaktie en Advertenties: Broersvest 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-267368 en 263939 Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Hoofdredaktie: P. J. Hovingh De „Randstad-edities" geven uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n editie voor geheel Westland en beschikken over een uitgebreid N.I.P.O.-rapporl Aan het slot van het fraai ge- illustreerde boek van Hans van der Sloot en Robert Collette „Schiedam nü" komt een zin voor die luidt: „Op het gebied van kunstnijverheid heeft Schiedam het handweefatelier van Mies van Rossum, de laat ste vertegenwoordigster van een oud instituut Er is vroeger al meer over de ze begaafde vrouw geschreven, maar sinds een paar jaar is het ineens stil om haar heen. Betekent dit dat zij niets meer te doen heeft? Hebben de ma chines haar het werk uit han den genomen? Dit artikeltje zou eigenlijk een Kerstverhaal kunnen zijn. Want ja ren geleden vroeg Mies van Ros sum als St. Nicolaas- en Kerst cadeau een weefcursus van „Ons Huis" in Rotterdam aan, waar zij als jong meisje woonde. Voor die tijd vergde de cursus veel geld, maar het was aan haar besteed. Niet ten onrechte zei men op het eind van de cursus: „Zij heeft het in haar vingers en kan er wel een boek over schrijven". Zover is zij nooit gekomen, maar er kwam wel gauw een klein weef- toestel en toen begon het experi menteren. Een vrij dure bezigheid op een grote zolder in de v.d. Poel straat. "Later met twee weefgetou wen én verloofde Wim Tewe, die als echtgenoot daarna het gehele land afreisde. En zijn kunstzinni ge inbreng had. In Hillegersberg gingen ze wonen. Met alweer een getouw meer. Veel vrienden in de Rotterdamse Kunst kring en één spreuk die haar al tijd bijzonder bijgebleven is: „Het is een kunst om van de kunst te leven". Heel toepasselijk in die da gen... Mies van Rossum's hart trok naar een huis met sfeer. Op haar ont dekkingstocht per fiets verkende zij de nabije omgeving, huurde bij na een pand op de Vellevest in Schiedam, maar ontdekte toen een leegstaand huis op de Korte Ha ven 44. „Dat is het" dacht ze meteen en hier werd de basis gelegd voor een bedrijf, dat nu de oudste handwe verij van Nederland is. En waar voor zij in onze stad al 37 jaar op de bres staat. Hier in dit pand met zijn magni fiek uitzicht worden elke dag kunststukken op het weefgetouw gemaakt. Staan er geen drie maar Heeft U voor de Kerstdagen een KALKOEN, KONIJN of BRAADKIP als RELATIE- of PERSONEELS-GESCHENK in gedachten? Dit is Uw juiste adres: (v.h. L. van Dijke) St. Lidulnastr. 50 - Tel. 269884 Groenelaan 32 - Schiedam (Grote afname speciale kwan tum-korting!) Mies van Rossum bezig aan een der weefgetouwen op de zolder boven haar huis aan de Korte Haven 44. Let u even op de fraaie gevel aan de overkant Foto: Robert Collette een veelvoud daarvan op de zol der. Vliegen de spoelen elke dag met een supersnelheid door die ge touwen met zelf-geverfde wol. In verschillende variaties, wat de draad betreft. „De Beiaard" was destijds haar enige klant in Schiedam. Nu is het de woninginrichting N.V. Schrij ver aan de Broersvest. Begrepen heeft Mies van Rossum dit succes nooit. Wekelijks worden talloze opdrachten uit het gehele land door dit atelier uitgevoerd en ver zonden. Weet men in Schiedam niet dat men een tafelkleed uit dit huis van welk formaat of model dan ook, hier kan bestellen? Doch ook meubelbekledingsstof per meter, tafellopers, grote en kleine kus sens? Dat men zelf de kleur be palen kan en dat men hier con trasterend en in patroon werk af levert van klasse? Neen, men weet dit beslist niet. Dat is heel jammer. Nu gaat zoveel moois aan u voorbij. Er is een miniatuur-etalage ge- creërd met kleine kussens erin. Uiteraard van geweven omtrek. Men kijkt ernaar, maar loopt door. Drempelvrees...? De oorlog was voor iedereen moei lijk. Dus ook voor Mies van Ros sum, die een algehele vergunning op het spinnen van wol veroverd had. Daarmede spon zij zich een gevulde maag en kreeg, nadat praktisch alle machines naar Duits land waren verdwenen, van het Bureau voor Wol en Lompen te Til burg de opdracht een proefpartij van 100 kilo ruwe wol te spinnen. Met de hand én met de steun van het gehele atelier. Het werd een groot succes, waar uit een nieuwe opdracht van een enorme voorraad van Nieuw-Zee- landse wol spinnen ontstond. Russinnen, vlak na de oorlog met de Nederlanders in Schiedam ge komen, werkten hier voor de Kor te Haven 44 als zeer gewaardeer de thuiswerksters. Het werd de grondslag voor het bedrijf van nü. Met een overbekende klank in het gehele land. In haar gerieflijke huiskamer ont dek je haar gevoel voor kunst. Kees Oderkerk schilderde een fraai portret van haar dat boven de marmeren schoorsteen hangt. Ge heel passend in dit typische huis vol warmte en sfeer. Vanzelfsprekend ligt er bij haar een „contra-tafelkleed" op de eet- hoektafel en liggen er dito kussens op de bank. gedroogde veldbloemen prijkt in een oude doofpot van Jan Roza. Een houten beeld van Piet van Stuyvenberg heeft een plaatsje op die schoorsteen gevonden. Er te genaan een houten reliëfwerk van dezelfde kunstenaar. Warmgetinte schilderijen. Eén kan afkomstig zijn uit het Domein Bosrijk, voor haar meegebracht door kennissen omdat ze haar hart verloren had aan de t.v.-uitzending voor kinde ren „Johan en de Alverman"! Een kamer met sfeer... In een huis met sfeer, destijds ontdekt aan de Korte Haven 44. Een óud huis wel iswaar. Maar een huis met een be drijf waarop we in Schiedam trots kunnen zijn. Mies van Rossum's handweverij is in geheel Neder land een begrip geworden. Ont houdt u dus haar naam en adres. M.W.^S. 2.e(} «sturencJiuto huren! 4 - 5 - 9 - persoons auto's Telefoon 260160* Burg. H. Gretelaan 273 Schiedam Mevrouw G. D. de Graaff, voorzit ster van de commissie voor het Stedelijk museum te Schiedam opent vanavond de tentoonstelling „Moderne kunstnijverheid" uit de collectie van het museum Boy mans-van Beuningen Aanwinsten 1968. Deze tentoonstelling wordt van 19 december tot 20 januari 1969 in dit museum gehouden. In het „Zonnehof" te Amersfoort wordt een tentoonstelling van kunstwerken uit het bezit van het Stedelijk museum Schiedam geor ganiseerd. Waarvan de officiële opening op vrijdagavond 20 de cember a.s. plaats heeft. De direc teur van het museum in Schiedam de heer J. Paalman, zal deze ope ning verrichten. De tentoonstelling is dagelijks te bezichtigen van 10-17 uur. Zondag en Tweede Kerstdag van 14-17 uur. Eerste Kerstdag en Nieuwjaars dag gesloten. Met vette koppen is in alle dag bladen het aantal bezoekers bij Hermes D.V.S.—V.V.V. (met trein- vertraging!) vermeld. Maar over ziet men het bezoekersaantal bij de topwedstrijden dan mag dit H.D.V.S. nog niet eens mopperen. Het was wel ontiegelijk koud. Te koud om een been, een bloot been te verzetten. De Blauw-Witte jon gens deden het dan ook met mail lots aan. Een breed boord onder de hagelwitte broekjes vandaan! Of ze „laddervrij" gebleven zijn werd niet vermeld.. Geen programma's dus, ook geen wedstrijdbal. Geen opwinding van „Zou...?" Wel een ijskoude tribune en nog steeds geen soep in de be stuurskamer. We houden het nu maar op oliebollen en a.s. zondag op een stuk(je) Kerstkrans. Goed, een kóude bedoening dus. Maar er was een zalige beschuttende gast vrije plaid. En een Chris van Dijk achter me die welgeteld vieren veertig maal diep gezucht heeft. Waarvan tweeëntwintig maal voor de rust... We waren eigenlijk te koud om als een duveltje van onze plaatsen op te veren toen Kees van Kooten doelman Kowcz listig verschalkte: 1-0. Op dat moment noteerde ik Kunstenaars heeft zij in haar huis de gelegenheid gegeven te expose ren. Eén daarvan was Piet van Stuyvenberg, die een tentoonstel ling hield van zijn beelden en schilderijen. Anno 1942! Daarvoor werd de vlag uitgehan gen en telde Piet onder zijn bezoe kers o.a. de burgemeester van S^feiedam in die dagen: Van Haa- ren. De parketvloer is bedekt met twee blauwe vloerkleden. Heel vroeger heeft men ook tapijten geweven in dit wonderlijke huis waar letter lijk van alles kan. Een enorme bos Telefoon 151604 263420 WIJ HELPEN ^IRECT Tot 's avonds 11 u. bereikbaar Corn. Drebbelsrt. 7, Schiedam Verkoop en inruil van alle merken De bridge- en klaverjasvereniging van de wijkvereniging „Groen- oord" organiseert op maandag 23 december a.s. een Kerst-bridge drive en klaverjasconcours. Dit evenement wordt in de grote zaal van de St. Martinuskerk aan de W. Andriessenlaan in Groenoord ge houden. Aanvang: 8 uur. Om de huisvrouwen van „Groen oord" in de gelegenheid te stel len op maandag 23 december rus tig hun Kerstinkopen te doen, is de kindercrèche van deze wijkver eniging 's morgens van 8.45 tot 12.15 uur geopend. Ook peuters van niet-leden zijn welkom. Het parochieel gemengd koor van de parochie van St. Jan de Doper te Schiedam o.l.v. Jan Remmers waal geeft op zondagmiddag 22 december a.s. een concert in de kerk van St. Jan de Doper aan de Mgr. Nolenslaan 99. De orgelbegeleiding alsmede solis tische medewerking is van Ted Temmerswaal. Toegang gratis. Aanvang: half 4. net de datum van de vólgende soosbijeenkomst, de sportsoos dan wel te verstaan. Korte vreugde_ovengsü5^ganLriP- ""mentlo gedecideerd naar die 11 meter stip en de stand was ge lijk. Maar Jaap v.d. Griend loste frank en vrij een heel ver schot dat vrolijk als een vroeg tinke lend Kerstklokje het doel inrol de: 2-1. Een tijd om te ontdooien. Met geen dampende kop s... maar thee met twee kaakjes. Dat vocht inspireerde overigens niet tot grote daden. V.V.V. be keek het op dit besneeuwde veld beter. Er zat meer lijn in de aan vallen. H.D.S.V. zakte beduidend af alsof het met 6-0 voor stond. Dat V.V.V. deze inzinking niet be nutte geeft overigens wel hun sterkte aan. Verbong deed zijn aanhang juichen: 2-2. En toen was het allemaal verkilde droefheid. En een opluchting dat scheids rechter Barmentlo afblies. Ik ben ergens toch wel benieuwd of die maillots laddervrij geble ven zijn...! Vrijdagavond 20 dec. tot 9.30 uur; Zaterdagavond 21 dec. tot 9.00 uur; Maandagavond 23 dec. tot 9.00 uur. Maandagochtend/middagsluiting vervalt op 23 december 1968; dinsdagmiddag sluiting vervalt op 24 december 1968. Vanavond wordt in de Opstan dingskerk alhier het Kerstspel „Een zaak van algemeen belang" (The Business of Good Govern ment) van John Arden opgevoerd. De regie hiervan heeft Piet van der Meulen. Deze wijdingsavond, uitgaande van Wijk 2 der Hervormde Ge meente is voor een ieder toegan kelijk. Aanvang: kwart voor 8. Dit Kerstspel wordt eveneens vol gende week voor de Oecumeni sche Raad in de Koninginnekerk te Rotterdam opgevoerd. In de recreatie-ruimte van de Vre- deskerk aan de Prof. Poelslaan 80 in Oud-Mathenesse presenteert de sociëteit „De Wichelroede" de be kende R. B. group „Iron Earth". En wel op zaterdag 21 december a.s. Inlichtingen hierover verstrek ken de heren W. v.d. Stel, Deense- straat 23b en J. v.d. Waal, Hogen- banweg 20a. Aanvang: 8 uur.

Het Nieuwe Stadsblad | 1968 | | pagina 1