HOSPITAALKERKSCHIP „DE HOOP" VOER WEL \f*f HOE DE PAARDEN IN 1968 DRAAFDEN Winter- voedering der vogels Schtedamse Notities Hulp Kerkdiensten Medisch Radio La A tlA Half december keerde „De Hoop" uit de Duitse bocht terug en ^Voor^cuTdek^rotechnikus meerde af naast de sleepboten van Smit in Europoort. vaak eenvoudig werk: met behulp In totaal werden dit jaar twaalf reizen gemaakt naar de vis- Van schema's ergens een buis, gronden van Noordwest Europa, waarbij 21.575 mijlen werden transistor of weerstand vervan- afgelegd. Het einde van het jaar heeft het schip nog eens naar Se£'k™ra*rp ^e van afhankelijk is, oude plekjes gevoerd, zoals de Sandettibank en de Seine Baai een ujtkomst. bij Dieppe, in welke haven vroeger vaak Kerstfeest is gehouden. De monteur putte daarbij uit de Tegenwoordig kunnen de vissers dit feest bij hun gezin thuis voorraad ^s®^er®^sene" afboord vieren Om de hulpverlening zo effektief mogelijk te doen zijn, werd steeds weer gaande gehouden bij de verst van Nederland verwijderde visse- rijconsentraties. Het gebeurde echter meermalen dat de trawlers zo verspreid visten, dat de kotters benoorden de Waddeneilanden werden opgezocht. De meeste kot ters zijn weekvissers, maar als de scheepsarts je 's woensdag van een hevige kiespijn afhelpt, ben je als kottervisser zeer dankbaar dat je niet hoeft pijn te lijden tot je boot vrijdags thuisvaart. De weerprofeten werden door de stuurlieden en de radio-officier blij gemaakt met 1223 scheeps- weerrapporten die meestal binnen vijf minuten na de waarneming op zee, in De Bilt radiotelefonisch binnenkwamen. Via de weersvoor spelling profiteert heel Nederland daarvan mee! In totaal vroeg 568 maal een schip om hulp. In 290 gevallen kon, me de in verband met de grote af stand, met advies via de scheeps- radio worden volstaan. De 278 schepen waar de rubberboot van „De "Hoop" met dokter, dominee of monteur langszij kwam, waren afkomstig uit: Scheveningen 125; Katwijk 59; Vlaardingen 59; Urk 8; IJmuiden 5 en uit Zwartsluis, Den Helder, Texel en Rotterdam elk één; Emb- den 12; Glückstadt 2 en uit Ska- gen, Boulogne en Leer elk één. Per hulpverlening komen vaak di verse diensten in het geweer. Zo kan het voorkomen dat de tech nische dienst een lekke watertank repareert en 10.000 liter drinkwa ter overpompt. Ondertussen zijn de stuurman en het jongmaatje bij de dokter in het scheepshos- pitaal. De stuurman met een zwe rende duim, maar het jongmaatje moet misschien in het hospitaal worden opgenomen. De schipper heeft op de brug van zijn schip een apartje met de radiomonteur over het groene klokje van het Decca-apparaat. En natuurlijk heeft in zo'n geval de scheepspre dikant dan ook zijn kans schoon gezien om mee „over te gaan, „lees" uit te delen en in de mess, als de mannen een bak koffie drinken, een goed woord te spre ken. Als dan de schroeven de beide schepen weer van elkaar wegma- len, is iedereen voldaan; zowel zij die hulp ontvingen, als zij die het gaven. Want het is fijn werk! Dit jaar werden 140 kerkdiensten en avondwijdingen uitgezonden, waarop 970 schippers via de ra dio bericht van goede ontvangst gaven en ca. 2000 vissers, patiën ten en eigen bemanningsleden de diensten in de kerkzaal zelf bij woonden. De predikanten gingen 60 maal op scheepshuisbezoek. Dit cijfer zegt niet alles, want bijv. ds. F. Slomp die door zijn leeftijd wat opzag tegen het enteren van vis sersschepen in volle zee, is zo be kend dat zij hem zelf wel kwamen opzoeken. Zo kon hij velen tot ze gen zijn, zonder het schip te ver laten. In de verantwoordingen van ver kochte bijbels etc. valt vooral op dat er zoveel vraag is naar de ver- telbijbel van mej. Ingwersen. Eens werd zelf tijdens de reis ver zocht om 30 exemplaren met een uitvarend schip mee te geven. Namens deputaten koopvaardij van de Christelijke Gereformeer de Kerk ging dit jaar in augus tus mee ds. C. van der Weele. Hij werd gegrepen door het prachtige werk van De Kerk op Zee en maakt er tot op de huidige dag propaganda voor. Stapels bijbels, gezangboeken en lektuur of gram mofoonplaten bereikten via hem de mannen op de schepen of de supporters van de Vereniging aan de wal. De medische dienst bestreed met veel elan nierstenen, zette gebro ken ledematen, nam patiënten met hersenschudding op en dien de infuus vocht toe na maagbloe ding. In totaal 173 patiënten, waarvan 48 liggende. In 94 geval len bracht advies via de radio a/„ uitkomst. 25 zieken werden aan de wal gebracht; soms gewoon om dat het schip de drie weken erop had zitten, maar ook wel omdat een uitgebreidere behandeling noodzakelijk was. De technische dienst verrichtte in de bankwerkerij of ter plaatse 41 reparaties en gaf elf maal advies in technische kwesties. Op 8 september werd een Scheve- ningse trawler met motorpech voor de rotsen van Cornwall weg gesleept en de werktuigkundigen smaakten het genoegen in rustig water de nokkenas te herstellen en de hoofdmotor opnieuw af te stellen. Als door de langere visreizen brandstof of water opraken, springt „De Hoop" bij. Dit jaar werd aan 16 schepen in totaal 198 ton gasolie in volle zee overge pompt en aan 28 anderen 171.000 liter drinkwater. De laatste jaren komt daar een nieuwe tak van dienstverlening bij. De kombuis vulde dit jaar de voorraden levensmiddelen aan als deze opraakten met konserven. Dit gebeurde op 30 schepen totale waarde 2500, De radiotechnische dienst herstel- De Vogelwerkgroep van de KNNV doet hierbij een beroep op alle le zers van dit artikel, om deze winter, indien de weersomstandigheden daar toe aanleiding geven, de vogels te helpen in hun zware strijd om het be staan. De soorten voedselafval en za den welke gegeven kunnen worden, zijn hieronder vermeld: Zangvogels: Alle soorten, bruin brood, koekkruim, soepbeenderen, resten van de warme maaltijd. Bij vorst zijn vochthoudende voe dersoorten minder geschikt en er mag niet te veel zout in het voed sel verwerkt zijn. Onkruidzaden, hennepzaad, zonnepitten, univer seel voer, pinda's (geregen aan ijzerdraad ophangen). Al deze za den zijn bij een dierenwinkel ver krijgbaar. Ongekookte havermout (rood- borst). Rotte appels, snippers ap pelschil (merels, lijsters en spreeuwen), kaas, kaaskorsten (na verwijdering van het plastic). Aadappelen in de schil gekookt, zonder zout, spekzwoerd (ophan gen). Vetbollen, gekookte rijst (kleine hoeveelheden in verband met bevriezing). Reuzel, gestold vet (in medicijnpotjes of in lage blikjes doen om op voertafels te zetten). Verse kokosnoten (door zagen en ondersteboven ophan gen), geen gedroogde kokosnoot voeren, of ongekookte rijst. Het laatste gaat in de vogelmaag op zwellen. Nagenoeg alle soorten fruit, echter in kleine hoeveelhe den i.v.m. bevriezing. Drinkbakjes tijdens vorst afdekken met kip pengaas, waar alleen de kopjes van de vogel door kunnen (dit om het baden te voorkomen). Doe een schepje suiker in het water om het vriespunt te verlagen. Watervogels: Zorg er voor dat de vogels niet van hun toevluchts- plaatsen worden verjaagd. Stort dus het voedsel vooral in het be gin niet op de rand van een wak, maar in de nabijheid ervan. Voe der niet op of vlak langs de open bare weg. Het voedsel dat we kunnejj geven: brood (gesneden), gepletté granen, graanafval, mais, grasmeel, fijnge sneden ongezouten vis, vleesafval en vetten, gekookte aardappelen. Brood, liefst gemengd met wat traan, slaolie, gesmolten margari ne of vet. Gehakt groenvoer zoals boerenkool (zwanen). Het is zeer gewenst scherp zand door het voer te mengen, ter bevordering van de spijsvertering. Per 50 kg graan 10 kg zand. Duikeenden eten: gesneden onge zouten vis, vleesafval, vetkanen. Meerkoeten en waterhoentjes: granen, graanafval en brood, groenvoer, rauwe aardappelschil len (fijngesneden). len, door de fabrieken aan boord geplaatst. Juist de laatste reis profiteerden nog twee Urkerkotters van de kik- vorsaktiviteiten van de radiotele grafist. Ondanks een zeewater temperatuur van 9° Celsius be vrijdde hij de schroeven van nij- londraad, staalkabel en stukken net. Voor het sekretariaat was 1968 het jaar van de grammofoonplaat „De Kerk op Zee". Mede door een grote schare vrijwilligers(sters) werden al meer dan 6000 platen verkocht. Uit de netto opbrengst kon reeds een moderne motorsloep worden aangeschaft, waarmee de kerk gangers voortaan droog en gerie felijker naar en van boord ge bracht kunnen worden. Op 3 januari 1969 vaart het hospi taalkerkschip „De Hoop" weer uit met de vissersvloot. Geestelijk verzorger deze eerste reis is ds. H. Zethof (ja, de dominee die de grammofoonplaat maakte!cn scheepsarts is dr. A. G. Hartman, ook al een goede bekende. Een ieder die de Vereniging steunt met contributie of gift, ziet zijn geld welbesteed. Het giro nummer is 50375. maar ratten aan. De situatie is vooral kritiek bij zware sneeuw val en wanneer bomen en struiken beijzeld zijn. Voer vooral op afgelegen plekken, indien u daartoe in de gelegen heid bent, op een beschutte, van sneeuw vrijgemaakte plek. Waneer men een tuin heeft, kan men met weinig moeite een voer- tafel maken. Het blad moet een oppervlakte hebben van ca. 40 x 60 cm met een randje van 3 cm er omheen, waardoor verhinderd wordt, dat de wind het voer van het blad blaast. In de hóeken moet men een stukje uit de rand zagen om regenwater de gelegen heid te geven van het blad af te lopen. Het is aan te bevelen bo ven het blad een afdak te maken. Mussen kunnen van de voertafel geweerd worden door op ongeveer 4 cm boven de rand van de voer tafel, d.w,z. er omheen, een draad zwart garen te spannen. De afdeling Plantsoenen van de gemeente Vlaardingen heeft ons toegezegd een 5-tal voertafels te zullen plaatsen, t.w. één aan het begin (achter het Fortuna-veld) en één aan het einde van het nieuwe fietspad gelegen tussen Rijksweg 20 en de Westwijk. Eén in het Oranjepark. Twee in het Nieuwlant Park (één aan de kant van het Zwaluwenveld en één bij het Hollandiaan-veld). Het is de bedoeling, dat op deze tafels zo veel mogelijk zaad wordt gevoerd en vetpotten worden neergezet. Wie meer wil weten 'over winter- voedering kan het beste een bro chure bestellen bij de Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels, Am sterdam, Postrekening 29213. Deze brochure kost slechts 0,50. Wie er wat meer geld. voor over heeft kan ook het aardige boekje „Leven met de vogels" kopen van Tony Soper, waarin verscheidene waardevolle tips voorkomen. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot: C. J. Amsterdam, Delftseveerweg 41, Vlaardingen, tel. 34 48 46. Reigers: ongezouten vis, levende visjes in een emmer, afval van poeliers. Algemeen: Voer zodra het licht begint te worden en nog een keer ongeveer een uur voor het donker wordt. (Met een volle maag zullen de vogels beter tegen de koude winternacht bestand zijn). Staak het voeren niet plotseling, de vogels kunnen zo afhankelijk van de mens worden, dat de af wezigheid van maar een dag reeds slachtoffers kan maken. Voer niet te veel en niet vlak voordat het donker wordt. Dit trekt alleen TOT 8 januari a.s. kunnen de leden van de Ned. Christen Vrouwenbond afd. Schiedam-centrum kandidaten- namen insturen aan het secretari aat voor de opengevallen plaatsen bij de bestuurswisseling in de ver gadering van 22 januari a.s. O D.O.K. houdt vanavond (vrijdag 3 januari) een Nieuwjaarsinstuif voor alle le den vanaf 14 jaar in de zaal onder de Opstandingskerk alhier. Aanvang: kwart voor acht. Op 4 januari gaat een gedeelte van de Technische Commissie naar de Bonds Technische Dag teneinde hun vaardigheid weer wat op te laten poetsen. Wilt u de drumband helpen versterken, komt u dan op donderdagavond eens een kijkje nemen in de St. Annazusterstraat. EEN AANTAL auto-eigenaren van de St. Martinus- parochie in Groenoord had zich bc- schikbaar gesteld om fraaie Kerst stukjes voor de nacht- en morgen kerkdiensten in de kerk opgesteld bij de zieken thuis en in de zie kenhuizen te bezorgen. Iets wat vermeldenswaard is... Vooral omdat hieraan ook jonge meisjes van 10-14 jaar hun mede werking verleenden. m KREEFT (21 juni tot 22 juli) Een gevoelskwestie zal de meeste tijd van deze week in beslag nemen. U kunt uzelf daar volledig aan over geven. In de zaak gaat het nl. nogal slap. Daarom moe- Jen geldelijke speculaties worden vermeden. LEEUW (22 juli tot 22 augustus) Voordat u over een belangrijke uitgave een besluit neemt is het raadzaam bij vrienden en collega's ad vies in te winnen. Wederzijds blijk geven van vertrou wen kan een zorgelijke kwestie de wereld uit helpen. Maatschappelijk gezien zal het een prettig weekeinde worden. MAAGD (22 augustus tot 23 september) Een uitstekende week voor u, maagd! Zakelijk zal het er levendig toegaan en het zal u onverwachte inkom sten opleveren. Het gezinsleven zal uw aandacht trek ken met het bespreken van plannen voor de toekomst. WEEGSCHAAL (23 september tot 23 oktober) Een nieuw waagstuk schijnt aanvankelijk voor een slechte start van de week te storten, maar dat zal op het laatste nippertje door de tussenkomst van een col lega verbeteren. Er zit opschudding in de lucht! Het is de beste tijd voor verandering en avontuur. SCHORPIOEN (23 oktober tot 23 november) Er is romantiek op komst. Dit is een uitstekende week om uit te gaan. U zult nieuwe mensen ontmoeten en betrokken worden in interessante plannen voor de toekomst. BOOGSCHUTTER (23 november tot 21 december) Uw werkschema voor deze week zal danig in de war worden gegooid, nochtans zult u veel plezier beleven. Er is geen enkele noodzaak om minder prettige mis verstanden serieus te nemen. Over 't algemeen een fijne tijd, schutter! STEENBOK (21 december tot 20 januari) Een verrassende gebeurtenis in de familiekring zal veel nieuw geluk brengen en een misverstand ophel deren. Denk zorgvuldig na voor u een zakelijke over eenkomst aangaat, waar grote uitgaven mee gemoeid zijn. WATERMAN (20 januari tot 19 februari) Een nogal kalme week. Maak er echter gebruik van om uw situatie eens nader te beschouwen, waaruit misschien een conclusie kan worden getrokken. Het is het beste waterman, om wat meer aandacht aan de mensen en dingen te besteden om u heen, want anders staat u op de duur overal buiten. VISSEN (19 februari tot 21 maart) Probeer deze week sterk in uw schoenen te staan, vissen en wees voorbereid op tegenstand van uw ideeën en voorstellen. Doch tracht uw plannen aan te passen en laat het de oorzaak zijn van een humeur wisseling. Een diplomatieke aanpak zal de beste re sultaten opleveren. RAM (21 maart tot 21 april) Probeer eerst medewerking te krijgen voor u uw plan nen doorzet. Dit is beslist niet de beste tijd voor on afhankelijke werkzaamheid. Het familieleven zal een ruzie krijgen te verwerken, waaraan u veel kunt doen ter beslechting. STIER (21 april tot 21 mei) U zult, uiteraard, ontstemd zijn, als een financieel plan blijkt niet te verwezenlijken te zijn. Desondanks zal het u deze week meezitten en u zult u op uw werk veel prestige winnen. Een brief zal u verrassen! TWEELINGEN (21 mei tot 21 juni Maatschappelijke afspraken zullen gecontroleerd moe ten worden, anders zullen zij al te zeer van invloed op uw werk worden. De correspondentie vraagt bijzon dere aandacht en zorg. Verdaag een beslissing in een financiële zaak naar het einde van de week. De omzet op de paardesporttotalisator steeg in het afgelopen jaar met f 2.745.424,50 tot een totaalbedrag van f 44.454.517,50, een stijging van ruim 6'/2 procent. Tachtig procent van de ingezette bedragen vloeide weer te rug naar het spelend publiek. De vermeerdering kwam voorna melijk tot stand door de sterke uitbreiding van het aantal drave rijen dat steeg van 1839 tot 1958. De belangrijkste bijdragen aan de totalisator-omzet leverden de ba nen Hilversum met 16.200.094, (vorig jaar 15.356.747,en de renbaan Duindigt met 13.081.027,- (vorig jaar 12.540.908, Daarachter volgen Mereveld met 3.536.222,— (ƒ3.590.055,—), het stormachtig opkomende Wolvega dat door een groter aantal mee tings de toto-cijfers met 800.000, zag vermeerderen tot een bedrag van ƒ2.503.558,Groningen met 2.293.346,50. Alkmaar met 2.265.886,en Noot dorp, dat haar omzet als één der weinige banen met 372.000,zag dalen tot een bedrag van 1.978.036,—. Het restant van de omzetten werd behaald op de kleine en korte ba nen. De uitbreiding van het aan tal langebaandraverijen en rennen weerspiegelt zich niet alleen in de totalisator-resultaten, maar vooral ook in de uitgeloofde bedragen aan prijzen en fokpremies, waar van het totaal voor het eerst in de geschiedenis van de draf- en ren sport de vijf miljoen gulden pas seerde. In totaal werd beschik baar gesteld 5.084.682, De prijzen in de langebaandrave rijen beliepen ƒ4.110.690,de fok premies 399.140,In de rennen werd een totaal bereikt van ƒ524.310,er werd ƒ50.542,aan fokpremies uitgekeerd. In totaal stegen de prijzen en fokpremies met een bedrag van 300.000, De dravers zorgden voor een to taal aantal starts van 18.538, de vol- en halfbloeds startten 1192 keer. De paarden die de grootste greep uit de miljoenenpot deden waren de dravers Duchesse Mac met 66.600,Anton 62.400,de winnaar van de Grote Prijs der La ge Landen de Franse merrie Te- nebreuse D 40.000,Carlos Plu to 37.950,Blazing Song 37.350,en de volbloeds Scher mer 26.352,Derby-winnaar Sterly 22.856,en Ragged Robin 17.322,—.

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 12