liet nieuwe n^amMadeclÉa SCHIEDAM EEN: VERGETEN STAD „Gemeenten in de branding99 Burgemeester in nieuwjaarsrede: JONGEMAN Gemeente hield weer een open nieuwjaarshuis Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud-Mathenesse (Rotterdam) STANZVORMZAGER Rijnmond "TV. DEFECT bel RADIO „ACTIEF" „Alles anders" Geld. 9 Koppelverkoop 9 Doorgeefluik 9 Vergelen Speciale aanbieding Herenhorloges Ook in klein model (voor jongens) 17 steens ancre Waterproof Schokvrij 2 jaar garantie en all-risk verzekerd Prijs 35,50 18e JAARGANG VRIJDAG 3 JANUARI 1969 Redaktie en Advertenties": Broersvest 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-267368 en 263939 Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Hoofdredaktie: P. J. Hovingh De „Randstad-edities" geven uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n editie voor geheel Westland en beschikken over een uitgebreid N.I.P.O.-rapSi'wt vraagt: die opgeleid wenst te worden als bij voorkeur L.T.S.-diploma voor afd. Stanzvormmakerij. Burg. Honnerlage Gretelaan 159, Schiedam, telefoon 260500 „Als een gemeentebestuur te vaak tegenover wensen van de burgerij, tegenover de roep om noodzakelij ke voorzieningen het „neen" moet laten klinken, doet dat zulk een bestuur schade. De gemeentepoli tie wordt minder geloofwaardig. En wat zien we dan gebeuren? Be langengroeperingen, ook die welke in het leefbaarheids- of ideële vlak liggen, trachten de financiële mid delen der gemeente voor het eigen doel vast te leggen onder het mot to: Wij alleen zijn deskundig op ons terrein; wij weten wat we no dig hebben, blijf van ons deelter rein af en betaal, wat we vragen". Waarbij men de politieke verant woordelijkheid per se afwijst. Over de agglomeratiegedachten in casu Rijnmond: „Er bestaat in ons land één wet op een agglomeratie, nl. die voor onze eigen regio. Maar daarvan weten we dan ook na drie jaar ervaring, dat zij te vlug en te nonchalant tot stand is gekomen. Men kan ook zeggen: Rijnmond is het resultaat van een te optimistische wetge versbui". En verderop in zijn nieuwjaarsrede over dit Rijnmond-in-de-branding: „Is in het algemeen de belangstel ling voor publieke zaken helaas reeds dalende, voor Rijnmond heeft men na een aanvankelijk misschien wat opgeschroefd ent housiasme minder aandacht, om dat het Rijmond op de huidige wet- telijke basis eenvoudig niet kon ge lukken om snelle wijzigingen te brengen in het leefpatroon van de regio. Nogmaals, men mag dat Rijnmond niet verwijten en m.i. ook de gemeenten niet". Zoals u leest werden er in deze nieuwjaarsrede heel wat vraag stukken overhoop gehaald, teveel en te uitvoerig om ze u hier in hun juiste samenhang te kunnen weer geven. Maar wellicht is de essen tie ervan wel nader tot de lezer gekomen. Een nieuwjaarsrede die door zijn beschouwend karakter van begin tot eind vermocht te boeien. Ook al kwam hij, die wel licht liever over het openen van een locale visie en perspectieven hadden gehoord, bedrogen uit... Raadsvoorzitter Roelfsema maakte zich op zijn beurt allereerst tot tolk van wat van de jongere gene raties wordt verondersteld: „Alles moet anders!" Telefoon 151604 263420 WIJ HELPEN DIRECT Tot 's avonds II u. bereikbaar Corn. Drebbelsrt. 7, Schiedam Verkoop en inruil van alle merken SCHIEDAMSE NOTITIES O „THIS SIDE UP" een uitstekende soul- group uit Den Haag met een be zetting van basgitaar, drums, or gel en niet minder dan twee soul zangers verleent solistische mede werking aan de avond van de jon ge „Instuivers" in gebouw „Arca de" op zondagavond 5 januari a.s. Na het grandiose succes van het nieuwjaarsbal dé gelegenheid er weer eens gezellig uit te zijn. Aanvang: 8 uur. DE jaarvergadering van de Ned. Bond van Oud-Strijders en Dragers v/h Mob. Kruis afd. Schiedam heeft plaats op dinsdagavond 7 januari a.s. in „De Amstelbron". Daarna een gezellig samenzijn. Aanvang: 8 uur. Het was woensdagmiddag tien mi nuten voor zes toen burgemeester H. Roelfsema en zijn echtgenote na ruim twee uur handen schud den konden gaan zitten. Verlen ging van de traditionele nieuw jaarsreceptie in de aula van het Stedelijk Museum was niet voor niets geweest... Honderden stadgenoten maakten van de gelegenheid gebruik Schie dams eerste burgers het allerbeste voor 1969 toe te wensen en het per soonlijk contact uit te breiden. Iets wat zij bijzonder op prijs stellen en waardoor zij nog dich ter bij de bevolking komen te staan. Op deze receptie staat men ook open voor elkaar en wordt het een ongedwongen samenzijn met vaak hernieuwde vriendschappen. Onder de aanwezigen merkten we leden van de gemeenteraad op, be stuurlijke colleges, afgevaardigden uit vrijwel het gehele verenigings leven, vertegenwoordigers uit het bedrijfs- en zakenleven en van de scheepswerven, de heer en mevr. P. van Vollenhoven-de Lange, de schoonouders van prinses Mar griet, oud-burgemeester mr. J. W. Peek, ir. B. Wilton, voorzitter Ka mer van Koophandel en fabrieken voor de Beneden-Maas, vergezeld van zijn echtgenote en vele ande ren. Waardoor de aula een bijna feeste lijk aanzien kreeg. Vooral toen no taris mr. A. S. H. A. Blaisse de plaats achter het orgel innam en als eerste het toepasselijke „Abide with me" inzette. Een heel aparte klank op' deze eerste dag van het prille nieuwe jaar in deze sfeervol le omgeving. PETER Blanken zal met zijn cabaret „Fru- strooing" voor de leden van Thea ter Allerlei aan de Heemraadssin gel 191 in Rotterdam vanavond op treden. De eerste avond van het nieuwe jaar wordt in een bijzon dere geheel andere sfeer gehouden. Reden genoeg om daar eens een kijkje te gaan nemen. Aanvang: 8 uur. „Gemeentebesturen moeten niet verstarren in een oud patroon, doch evenmin moeten zij de verdediging opgeven van een stuk practische, lokale democratie". „Binnen een grotere afhankelijkheid moeten mogelijkheden gevonden worden of aange boord, de lokale gemeenschap een eigen speelruimte te geven. Wie dat niet probeert, knaagt aan de wortels van de democratie, die ook door de eenvoudige mens in eenvoudige vormen beleefd wil worden". „Voor mij staat het vast, dat welke ontwikkeling de positie van de gemeente ook zal doormaken er steeds een belaneriike taak voor de lokale gemeenschap overblijft". Ziehier een drietal uitspraken van burgemeester H. Roelfse ma, gisteravond gedaan in zijn jaarrede als voorzitter van de Schiedamse gemeenteraad. Willekeurige zinsneden door ons er even uitgelicht om de lezer iets te laten meeproeven van de teneur van zijn betoog, dat een glasheldere beschouwing was van het uitgangspunt: „Gemeenten in de branding". Burgemeester H. Roelfsema in ge animeerd gesprek met oud-wethouder P. van Bochove en zijn echtgenote, tij dens de nieuwjaarsreceptie. In het begin van zijn filosofisch getinte beschouwing, door de spre ker echter voorzien van de nodige pragmatische bestuurlijke diep gang, gewaagde burgemeester Roelfsema over de vraagtekens, die achter vele maatschappelijke en geestelijke structuren worden geplaatst. Hij was eigenlijk tot de conclusie gekomen, dat de gemeen te zelf een maatschappelijke struc tuur is met vele vraagtekens. „Dat klinkt misschien wat over dreven, vooral omdat lang niet al le gemeenten in dezelfde situatie verkeren. Er zijn er nog heel wat, die rustig voortleven binnen het oude Thorbeckiaanse patroon en die ook geen financiële moeilijk heden van betekenis hebben. Maar het aantal is afnemende". En de burgemeester maakte duidelijk dat hij een middelgrote stad als Schie dam zeker niet tot die uitzonde ringen rekent. „Op het „hoe" zijn echter in de meeste gevallen de antwoorden achterwege gebleven. Bij alle on duidelijkheid over toekomstige structuurvormen mag men echter wel vaststellen, dat de geijkte structuren met hoeveel politieke zorg zij ook tot stand mogen zijn gekomen steeds minder geest drift wekken en zich zelfs met wat moeite staande kunnen hou den. Organisaties, die de gevestig de structuren dragen, verliezen aan werfkracht". „Die vage wil tot verandering, waarmee men nog geen weg weet, leidt tot wrevel en tot nervositeit, die afgereageerd worden op de overheid; niet in het minst op de lagere overheid, op de gemeente. De gemeenten voelen dat, onder gaan dat en willen er wel wat aan doen. Zij zouden dat met voldoen de fantasie en intuïtie ook zeker kunnen. Maar alle pogingen van een gemeente, meer of minder ge rechtvaardigd onbehagen concreet op te vangen, moeten nu eenmaal „vertaald" worden in geld. En de vrijheid der gemeente, om die ver taalarbeid ter hand te nemen is helaas erg beperkt". Hiermede belandde raadsvoorzit ter Roelfsema bij de hoog geroem de gemeentelijke autonomie, welke zoals hij duidelijk stelde al thans in financieel opzicht een fic tie aan het worden is: „Wie een gemeentebegroting doorlicht, zal spoedig ontdekken dat 80 tot 90 procent der gewone uitgaven is gaan behoren tot de verplichte of tot de semi-v er plicht e soort. Het Rijk heeft hieraan in vele opzichten meegewerkt, o.a. door invoering van het haast tot systeem geworden toekennen van zogenaamde koppel-subsidies. Als een ministerie subsidie in het so ciale, maatschappelijke of culture le vlak verleent, wordt daaraan vaak de voorwaarde verbonden, dat de gemeente ook aan de sub sidiëring meedoet! Hoe belangrijk een te subsidiëren werk ook mag zijn, de gemeente lijke autonomie wordt op deze wij ze eigenlijk ter zijde geschoven. Immers, geen gemeente kan zich op de duur tegen het verlenen van subsidie verzetten. De gesubsidi eerde instellingen oefenen een zo danige druk uit, dat er geen vrije keus meer is. Hoogstens worden er nog vertragende manoeuvres uitgevoerd. En de aanvaarding van koppel-subsidies houdt tevens in, dat het Rijk alle voorwaarden der subsidieverlening bepaalt". Semi-v er plicht e uitgaven dus, waar bij de gemeentekas als doorgeef luik mag fungeren en het Rijk de marsroute dicteert. En zo droeg burgemeester Roelfsema meer be wijzen aan om te geven hoe groot de afhankelijkheid van de gemeen ten aan het worden is. „Alle klaagzangen ten spijt zie ik nog geen herstel van de finan ciële gemeentelijke autonomie in het verschiet opdoemen. Zelfs geen verbetering in de financiële posi tie". Een nieuwe, algemene sanering der gemeentelijke financiën achtte hij welhaast onontkoombaar. De ge meenten immers vangen de eerste stoot op bij de veranderingen, die de maatschappij vraagt. Gerecht vaardigd onbehagen uit de weg ruimen kost geld en dat zullen de gemeenten mee moeten betalen. Daartoe zal het Rijk de gemeenten in staat moeten stellen. En dan was er nog iets wat de burgemeester erg hoog zit: aan de gemeente Schiedam zijn in 1968 zelfs in de kapitaalssfeer de midde len onthouden, die voor de aller noodzakelijkste zaken beschikbaar hadden moeten worden gesteld. „Ik heb me de afgelopen maan den wel eens afgevraagd, of men meende dat Schiedam niet meer bestond! Schiedam wordt eenvou dig vergeten, zullen we maar zeg gen". De door spreker achter de maat schappelijke structuren die de ge meente beroeren èn haar slechte financiële positie geplaatste vraag tekens hebben een merkwaardig gevolg:

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 1