liet nieuwe Gemeenteziekenhuis per 1 april bezet 43» 1 ORANJE GEEN MOP, MAAR I Van 254 op 330 bedden: kosten ruim 34 miljoen De Schiedamse CJ.V. viert feest GELDKISTEN PASSAGE 7 ANNEKE v. RUIVEN KAMPIOENE JEUGDTURNSTER PRIJSVERLAGING Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud-Mathenesse (Rotterdam) Eén ding is jammer. Als het nieuwe Gemeenteziekenhuis straks goed „draait" neemt de directeur hiervan dr. J. H. v.d. Berg na 23 dienstjaren af scheid. Dan heeft hij de pen sioengerechtigde leeftijd be reikt en kan dan van een welverdiende rust genieten. Hij heeft veel geduld moeten oefe nen voordat men de stoute schoenen aan durfde trekken om het oude ziekenhuis niet in fasen te verbouwen, maar daar naast een geheel nieuw op te trekken. Een kwestie die heel wat voeten in de aarde heeft gehad, EEN TON PER BED AUTOMATISCH BEWAKEN ZEGELS ■■T.V. DEFECT bel RADIO „ACTIEF" GROTE MERKEN Slijterij Wijnhandel 18e JAARGANG WOENSDAG 5 FEBRUARI 1969 Redaktie en Advertenties: Broersvest 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-267368 en 263939 Inzendtermijn advertentie* dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Hoofdredaktie: P. J. Hovingh De „Randstad-edities" geven uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n editie voor geheel Westland en beschikken over een uitgebreid N.I.P.O.-rapport Nu is men dat bijna vergeten en leeft men alleen maar naar het grote moment toe, waarop de patiënten overgebracht zullen worden in het negen etages hoge ziekenhuis. Dat zijn oude vertrouwde naam heeft behouden, omdat de prijsvraag geen geschikte naam opleverde... Bij de bouw vroeg men zich weieens af: wordt dit nu wel mooi? 't Had soms iets van een kazerne-bouw af. Totdat er plotseling tekening in kwam door die vriendelijke balkon netjes en vooral door de zeer aparte gevelversiering. Een kunstwerkje, doch waarschter de dienstruimten schuil gaan. En in een andere aangrenzende kamer het bed weer keurig opgemaakt wordt. Nadat eerst de dekens flink gelucht zijn. Iets wat vooral de directrice, me vrouw B. Essink zeer ter harte.gaat. Zij krijgt straks haar woonruimte helemaal bovenaan en zal dus haar flat moeten verlaten, wat zijn voor en tegen heeft met nog een paar dienstjaren voor zich. In een zieken huis, dat zij zich misschien nooit gedroomd heeft. Al bekijkt zij dit allemaal heel nuchter. Want een volgend ziekenhuis zal nóg mooier worden... SCHIEDAM Dit ziekenhuis is onbetwist een pronkjuweel. Waar we in Schiedam gerust heel erg trots op kunnen zijn. Dat jarenlange wachten is nu ruim schoots beloond. Vandaar dat de 76-jarige architect, de heer C. Westerhout van het architecten bureau Westerhout, Smid en Cramer uit Den Haag heel graag in gezel schap van de geneesheer-directeur dr. J. J. v.d. Berg, wethouder M. Eijkenaar van Volksgezondheid en voorzitter van de Ziekenhuis- Commissie en Bouwcommissie, de heer J. Jansen, administrateur van dit ziekenhuis en de plaatselijke pers tijdens een vluchtige rondgang toe lichting gaf. De bouwkosten bedragen ruim 34 miljoen gulden. Er is plaats voor 330 bedden hetgeen dus neerkomt op meer dan een ton per bed. Hierbij is echter wel inbegrepen de bouw van het zusterhuis. In april 1963 werd met de onder bouw begonnen (firma Kuypers, Schiedam). Twee jaar later met de bovenbouw en op 29 mei 1967 werd het hoogste punt bereikt. Daarna kwam er schot in. De verwarming geschiedt via gas. Goedkoper en hygiënisch. Er is echter rekening mee gehouden dat men op oliestook kan overschakelen als dit gas weg valt. Vanzelfsprekend heeft men zich de laatste tijd overal mee beholpen in het oude ziekenhuis. De bedden zijn straks allemaal nieuw. Zo ook het allermodernste apparatuur. Al gaan de kostbare röntgen-apparaten en die van de chirurgie veelal mee. Nieuw is straks de automatisch, bewaking van de patiënt, zo vertelt dr. V.d. Berg. Dit houdt niet in dat hij aan zijn lot wordt overgelaten. Verre van dat zelfs. Het geeft de patiënt alleen bescherming, als er onverwachts iets opdoet. Zoals af wijkingen in de polsslag, de bloed druk etc. Een centraliste onder houdt het contact met de patiënt, als hij via het indrukken van een knopje iets vraagt, Is er hulp nodig dan wordt de zuster gewaarschuwd. Dit bespaart onnodig geloop. Al dient de patiënt er wel rekening mede te houden dat deze centraliste alles hoort! Iets waarop overigens gewezen wordt als men hier tijdelijk komt logeren. Het is moeilijk in een paar woorden weer te geven hoe dit ziekenhuis op je afkomt. Een grote verbetering dat men als lopend patiënt de gelegenheid krijgt in een apart vertrek gezellig aan tafel te eten is het zeker. In de keuken is letterlijk aan alles gedacht. Hier kunnen straks via het Amerikaanse systeem dieetmaaltij- den diepvries worden klaargemaakt en op temperatuur gebracht. Via een lopende band wordt het eten op geschept en in grote verwarmde wagens waarin 36 bladen geplaatst kunnen worden en naar de diverse afdelingen gedistribueerd. Een enorme ruimte met een levensgrote vaatmachine en een aparte brood kamer... De helft van de patiënten heeft een dieet. Verschillende kleurige „zegels" geven de samenstelüng aari. De klasse-afdeling is op de negende etage. Op de tweede en derde in het beddenhuis komt de interne af deling, op de vierde en vijfde de chirurgische, op de zesde de gynae cologische- en kraamafdeling, op de zevende de verschillende specialis men en op de achtste de neurologi sche afdeling. Drie operatiekamers met aparte afdelingen voor de instrumenten e.d., drie laborato riums, een mortuarium. Doch ook een afdeüng fysische therapie met een vlinderbad, een loopbad en een oefenzaal voor therapie. Een groots restaurant en een winkel voor de bezoekers, die nog gauw even wat willen kopen. Het oude ziekenhuis gaat helmaal tegen de grond. Het zal niemand spijten. Zeker de patiënten niet die op de polikliniek zoveel uren door gebracht hebben. Dat behoort tot het yerleden. Nu alles per afspraak. In de kelder is de magazijnruimte en op de begane grond de kinderafde ling, grenzend straks aan een grote tuin. Een zaaltje krijgt slechts zes bedden in de derde klasse. Doch ook twee en drie bedden. De nachtzuster zal geen zaklantaarn meer nodig hebben want onder de bedden is een verlichting aangebracht, waarvan de patiënt geen hinder heeft. Draadloos kunnen de koktoren, doch ook de hoofdzusters „opgeroepen" worden. Bewondering heeft dr. V.d. Berg voor de jonge meisjes die zich inzetten voor het verpleegstersvak. Het ziekenhuis heeft er 90 van, plus acht hoofdverpleegsters. Voordeel van dit ziekenhuis: alle meisjes krijgen nu eindelijk een eigen kamer. Het oude zusterhuis dat in 1938 geheel werd gemoderniseerd, gaat men nu gebruiken voor de opleiding en als conversatiezaal. Er komt een parkeerruimte op de plaats van de oude barakken. Voor de ziekenfondsverzekerden en de anderen maakt het niets uit, dat de verpleegprijzen drastisch omhoog gaan om de kosten te dekken. Zij die echter „per dag" verzekerd zijn, gelieve hiervan wel nota te nemen. En de verzekering te laten herzien, aldus de administrateur. Als men in een ziekenhuis moet worden opgenomen, gaat men er altijd met een kloppend hart naar toe. Ik dacht dat dit hier niet nodig meer is. Zo mooi is dit ziekenhuis aan de Burg. Knappertlaan... SfLelJ óturenl oQuto huren! 4 - 5 - 9 - persoons auto's Telefoon 26 0160* Burg. H. Gretelaan 273 Schiedam ^4. van oCeeuwen VOO» MfT urm Mfcp. NOUENSIAAN 201-203 TEL. 2626» De keuken is een pronkstuk en vanzelfsprekend voorzien van de aller modernste snufjes. Op de voorgrond ,,de lopende band" waarop het eten opgeschept wordt Telefoon 151604 263420 WIJ HELPEN DIRECT Tol 's avonds II u. bereikbaar Corn. Drebbelsrt. 7, Schiedam Verkoop en inruil van alle merken De op vrijdag gehouden turnkam- pioenschappen voor jeugdturnsters van de Rotterdamse Turnbond in de sporthal de Enk te Rotterdam zijn geëindigd in een overwinning voor Anneke van Ruiven van de S.V.v.L.O. „T.H.O.R.". Zij behaalde met totaal 29.69 pt. het kampioenschap jeugdturnster van de R.T.B. terwijl bij de eerste vijf nog twee Thorianen waren resp. Jolande Trompper 4e met 24.42 pt. en Marijke van Ruiven 5e met 24.12 pt. U zult merken dat de puntenwaar dering lager is dan voorheen, dit komt doordat de wedstrijd op internationaal niveau is beoordeeld. No. 2 en 3 werden resp. Plonneke van Rossen met 26.95 pt. en Gonnie Poot met 25.25 pt., beiden van Sportuna Spijkenisse. Thea v.d. Pas en Mieke Nobel, „T.H.O.R.", eindig den resp. op de 10e en 11e plaats. De jeugdturnsters van „T.H.O.R." stonden o.l.v. mej. N. Boender. Een felicitatie voor haar is hier zeker op z'n plaats. Voor al Uw dieet-artikelen naar De maand februari is voor de Schiedamse C.J.V. een feestmaand. Om precies te zijn: op 7 februari 1959 werd het gebouw „Jeugd- haven" officieel in gebruik ge nomen, nadat gedurende een pe riode van 6 maanden onafgebroken arbeid het in zeer slechte staat verkerende gebouw Lange Haven 129 was gerestaureerd. Dit feit is aanleiding voor de Schiedamse C.J.V. om een feest te organiseren. Er zijn plannen om met de leden een weekend naar buiten te gaan. Op zaterdag 1 februari j.l. werd de geluidsinstallatie in het C.J.V. Jeugdgebouw vervangen door een stereo-installatie die er toe zal bijdragen de muziek nog beter tot haar recht te doen komen. Op vrijdag 7 februari a.s. wordt het 10-jarig bestaan van het C.J.V.- gebouw „Jeugdhaven" gevierd. Dit zal op grootse wijze geschieden. Om 7 uur zal worden begonnen met een fantastische maaltijd voor de leden (die zich hier uiteraard voor hebben opgegeven). De voorbereidingen om deze maal tijd zo feestelijk mogelijk te maken zijn reeds in volle gang. En dan om ongeveer kwart over acht een grootscheepse feestvierderij in de weer keurig opgeknapte beneden- lokaliteit. Het is een lust om daar te vertoeven en dan te weten dat dit weer door enkelen is gedaan. Men hoopt er met elkaar een gezellige avond van te maken. Alle leden worden verwacht en hebben vanzelfsprekend gratis toegang. Om dat men alle leden verwacht, worden de weekendkaarten pas om half negen uitgegeven, voor zover dit nog mogelijk is. COGNAC Hennesy 22,75 NU 16,95 WHISKY White Label 21,75 NU 17,95 CHERAS REGAL van 34,50 NU 27,50 ORANJESTRAAT 10-12 SCHIEDAM TEL. 265997 SCHIEDAMSE NOTITIES „HAAR andere man..." een blijspel in drie bedrijven wordt op vrijdag 7 fe bruari a.s. voor de leden en genodig den van de Ned. Ver. van Ex-politie ke Gevangenen N.F.R. - Voormalig Verzet Nederland door de toneel vereniging „Alberdingk Thijm" op gevoerd. De regie is in handen van Jac. van Haasteren. Aanvang: 8 uur in Musis Sacrum. Na afloop gezellig samenzijn met belangeloze mede werking van „De Geco's". „THOMSEN" De Rotterdamse Bedrijfs Kaart Ver eniging organiseert wederom haar jaarlijks voorjaarsconcours en wel op de zondagen 9, 16, 23 februari, 2, 9 en 16 maart. Daarop aansluitend het Grote Paas- concours op 23 en 30 maart. Alle wedstrijden zullen in de grote zaal van „Alhena" aan het Marconiplein te Rotterdam worden gespeeld. Knipt u dit berichtje uit. Aanvang: 10 uur v.m.

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 1