t IN GESPREK MET Een vakschool voor ondernemende knapen uit de hele streek G. K. Hovingh, directeur Chr. Detailhandels- en Middelbare Ondernemersschool Vlaardingen mmmsQ i £en les in etaleren, een van de vele fijne vakken; 't oefent het oog en het stimuleert de creativiteit. De scholengemeenschap, geves tigd aan de Westhavenkade 95 te Vlaardingen, herbergt de Chr. Detailhandelsschool „Be neden-Maas" en de Chr. Middel bare Ondernemersschool. Dit jaar is het een lüstrumjaar. Vandaar dat men op maandag 10 en dinsdag 11 februari a.s. „open house" houdt voor de toekomstige leerlingen, die straks van de lagere school afkomen of het mulo-diploma bereikt hebben. Belangstellen den zijn hierbij van harte welkom. Doch ook de ouders van de leerlingen van nü. Om enigszins een indruk te krijgen wat deze streekschool voor het nieuwe Waterwegge bied, het Westland en de Zuid-Hollandse eilanden, bete kent, hebben we een gesprekje gehad met de directeur van deze scholen, de heer G. K. Hovingh. Een rijzige innemende man. Die via het bedrijfsleven „een over stapje" naar het onderwijs nam. Rap achter elkaar de benodigde papieren behaalde via avond studie en gewapend met de hoofdakte en de M.O.-akte Nederlands zijn kans greep, die hem in 1964 in Vlaardingen werd geboden. Zij het nog zonder enkele zekerheid. Want bestond er belangstelling voor een Chr. Dètailhandelsschool en een Chr. Middelbare Onderne mersschool? In 1964 dus nog geen enkele leerling, noch minder een schoolgebouw. Het hoofd van een school bood hem de gele genheid „leden", in dit geval leerlingen, te werven. Het wer den er toen 47. Hij heeft er als een goede noorderling stug zijn schouders ondergezet. Hij kreeg daarbij de volle medewerking van B. W., zodat hem het oude Gemeente lyceum, eens een momumentaal patriciërshuis aan de Westha venkade 95 werd toegewezen. Iets van die sfeer is hier nog wel terug te vinden. RONDGANG.... Het stoort niet als we zomaar ergens middenin een les aankloppen. Drs. J. E. van Veen, een bekende jeugdpredikant in Vlaardingen, een der drie dominees aan deze scholen verbonden voert net een discussie met een groepje jongelui over het onderwerp „Hoe is het met de meeste ondernemers Men zal er wel bevredigend uitgekomen zijn Waar katoen en linnen van ge maakt worden? De heer E. van den Brink (verkoopkunde en waren kennis) vindt een aandachtig ge hoor. Het fijne van al deze klassen is, dat men niet meer dan 24 leerlingen heeft. Hun leraren weten deze jon gelui ongemeen te boeien. Het zijn beslist geen lessen „uit 'n boekje". Doch gesprekken van mens tot de jónge mens, die nog een hele toe komst voor zich heeft. Met nog on gekende mogelijkheden. Als hij zich hiervoor inzet zal hij daar la ter de vruchten van plukken, wel ke richting hij ook kiest. Doch niet alleen hijEr zijn ook meisjes, die deze klassen bevolken. En die gewoon geaccepteerd wor den. Hun percentage is nog maar gering: een 20 tot 25%. Ook haar wacht straks een taak. In de examenklas van de heer H. Leeraar, leraar Engels, geeft deze les in de taal die zij straks vloeiend moeten spreken als ze zaken doen. Hetzelfde geldt voor Frans en Duits. Hoe zij straks de extra gemaakte kosten terug zullen verdienen Daar maakt de heer P. Koffeman (administratierecht en economie) hun wel bidwijs in. LERAREN Het vermelden alleszins waard, is dat aan deze streekschool drie Schiedamse leraren zijn verbon den, t.w. de heren E. van den Brink (verkoopkunde en waren kennis) A. v. d. Jagt (Nederlands) en P. Roelfzema (Duits én school decaan Voorts uit Vlaardingen de heren Th. S. Bakker (reclame), mevr. Guldemans (geschiedenis en Engels), G. K. Hovingh (Neder lands én directeur), ds. L. R. Krol (godsdienst), P. W. Ottink (A.V.O. en Nederlands), A. Schoonfeld (C.T.A. en esth.), C. van Toledo (C.T.A. en etaleren), drs. J. E. van Ook handenarbeid wordt op de Detailhandelsschool beoefend. Veen, (godsdienst) en R. Wolfers (lichamelijke opvoeding). Uit Maas sluis de heer P. Koffeman (adm. recht en economie), uit 's-Graven- zande W. Markus (adm. en han- delsrekenen), W. van Oosten (bedr. rechten), uit Rozenburg drs. A. den Boer (aardrijkskunde), uit Wassenaar J. Eikerhout (Frans en Duits), uit Rhoon Th. E. O. de Grave (A.V.O.uit Dordrecht H. Leeraar(Engels) en uit Rotterdam J. Goudriaan (reclame e.d. en K. de Vries (etaleren en reclame). Vakken die er niet om liegen en er van getuigen dat de jongelui hier een gedegen vakopleiding krij gen. Met op de tweede etage „ge splitste lessen" gevonden met o.a. die oude wek ker in zijn buik. Creatief bezig zijn en creatief téchnisch onderlegd zijn. Daarin zit een groot verschil. Toch bewaren de meisjes gelukkig de romantiek in hun leven, getuige hunkijkdozen De jongens vervaardigen die liever met trans formators. Sprookjesfiguren zijn voor hun uit de tijd Beneden in de gang hebben we een met zorg vervaardigde etalage- hoek bewonderd. Waar de eerste voorjaarsschoentjes heel aantrek kelijk zijn opgesteld. Hierboven zien we daar meer voorbeelden van. En al afgestemd op de nade rende „donderwolk" in elk huis gezin: de schoonmaakDoch in het etaleren van de nodige attri buten hiervoor: een emmer, een bezem, een borstel en 'n vaatdoek zit de kracht van het verkopen. Een etalage heeft een speciale boodschap aan het publiek. Die moet onmiddellijk „pakken" SAMENWERKING Ideaal is daarom de grote samenwer king met de diverse bedrijven. Behalve dat zij deze scholengemeenschap van materiaal voorzien, geven zij de leer lingen,toekomstige mensen met een leidinggevende functie in de handel of de ondernemer, in het zakenleven hun naam mee. Die blijft hangen. Iets goeds verkopen is een apart vak. Men wordt dat hier terdege bijgebracht. Want het publiek van nü is een ver wend publiek. Het stelt ook prijs op de met zorg samengestelde verpakking. Een Paasei straks in een leuk papiertje met een witte of rode roos er bovenop maakt de aankoop aantrekkelijker. En schenkt de bezitster veel meer vreug de. Hierop wees dhr. K. A. de Vries, juist toen wij die les even bijwoonden. HALF OM HALF Het zijn beslist niet alleen Vlaar- dingers die deze unieke scholenge meenschap bezoeken. Voor de middelbare opleiding ongev. 20%, voor de lagere half om half. Daar voor is het dan ook een' streek school. Met echter opvallend wei nig Schiedamse leerlingen. Komt dit omdat men van deze school niet afweet of geeft men de voorkeur aan Rotterdam De heer Hovingh hoopt dat men de moeite zal nemen „Open Hou se" volgende week te bezoeken. De enthousiaste leraren met de leer lingen zullen U er gaarne alle ge wenste inlichtingen verstrekken. Het gebeurt heel vaak dat een jon gen of meisje niet zijn bestem ming vind op de mulo of de HBS omdat ineens het gevoel bij hem of haar opkomst: „Ik gooi het over een andere boeg, ik wil de handel of het bedrijf in. Dat zijn niet al tijd de kinderen van de midden standers „De kleine middenstander heeft het op het ogenblik verre van ge makkelijk. We leven in een wel vaartsperiode in West Europa" zegt dhr. Hovingh nadrukkelijk. „Supermarkts en warenhuizen ver rijzen als paddestoelen uit de grond. Een duidelijk symbool van 'n volkomen gewijzigde structuur. Algemeen wordt echter verwacht dat er plaats is voor duizenden geschoolde mensen in het bedrijfs leven. Met specifiek een voorkeur voor de textielbranche (80%). UITSTEKEND CONTACT De heer Hovingh heeft een uitste kend contact met de hoofden van scholen, zowel van de Christelijke uiteraard, omdat deze scholenge meenschap Christelijk georiënteerd is, doch ook met de bijzondere en die van het Gemeentelijke onder wijs. Vorig jaar werden voor het eerst de einddiploma's vierjarige cursus aan de leerlingen van de Chr. De tailhandelsschool uitgereikt. Toen werd gewezen op de mogelijkhe den om met het middenstandsdi ploma op zak verder te gaan, wil de men een leidinggevende funktie in de handel ambiëren of als on dernemer in het zakenleven goed georiënteerd zijn. Daarvoor heeft men in dit rustieke gebouw de ge legenheid, omdat daar ook de mid delbare Ondernemersschool geves- tiegd is. Na drie leerjaren volgt 'n praktijkjaar.Waarbij men de stage ook mag doorbrengen in het bui tenland. Ter vervolmaking van de opgedane kennis in de moderne ta len. Deze school organiseert samen met de Stichting Buitenlandse Contac ten Detail-onderwijs stages in ver schillende West-Europese landen, o.a. in Engeland, Duitsland en in Zwitserland. Het Stichtingsbestuur wordt ge vormd door een vertegenwoordi ger van het Hoofdbedrijfsschap Detailhandel, vertegenwoordigers van de organisaties voor het de- tailhandelsonderwijs, drie direc teuren van de detailhandelsscholen (van elke richting één). Interes sant te weten dat de heer Hovingh in dit bestuur zit. Een adviserende stem in het be stuur hebben een vertegenwoordi ger van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, het Mi nisterie van Economische Zaken en het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. LERARENOPLEIDING Bijzonder verheugd is de direc teur van deze scholengemeenschap dat. bijna vier jaar na de installa tie van de Commissie Opleiding Leraren (C.O.L.) staatssecretaris Grosheide op 20 december 1968 in de grote zaal van het Johan de Withuis te Den Haag de officiële installatie van de Commissie Op leiding Leraren Beroepsgericht Onderwijs (C.O.L.B.O.) verrichtte. Het middenstansonderwijs had nauwelijks en het economisch en administratief onderwijs in het ge heel geen eigen lerarenopleiding gekend. Over de toelating tot de leraren opleiding heeft de Werkgroep uit de inspectie geadviseerd om naast het diploma HAVO, ook het diplo ma van het middelbaar beroeps onderwijs als minimum-voorwaar den te aanvaarden. De Staatssecre taris zei daarbij, dat nagegaan zou dienen te worden of een bezitter van het diploma m.b.o. ook kan worden toegelaten tot de opleiding van leraren voor sommige alge mene vakken. Nóg toekomstmu ziek, maar binnenkort hopelijk mogelijk. Neemt U de moeite maandagmor gen, 11 februari, om 10 uur te ko men luisteren in de studiezaal van de Chr. Detailhandelsschool „Be neden-Maas" aan de Westhaven kade 95 naar de heer A. M. de Jonge, directeur van „Storebest" N.V. te Eede, die een inleiding hoopt te houden over het onder werp „De ontwikkeling en de fi nancieringsmogelijkheden van de winkelinrichting in West Europa". Een man met 'n gedegen ervaring Een boeiende spreker eneen bereisd man. Het bestuur waarvan de heer F. Sterenberg, voorzitter, J. Ligthart, secretaris en J. M. den Draak, penningmeester zijn, nodi gen U hiervoor uit. Des avonds om acht uur zal de heer J. Rovers, hoofd opleiding N.V. Centra/Schuitema uw aan dacht gevangen weten te houden met zijn causerie „Toekomstmoge lijkheden voor jonge mensen in de handel van morgen". Een dag daarna, op 12 februari des avonds om 8 uur spreekt de heer G. K. Hovingh over „De vier jarige (lagere) Detailhandels school U weet nu allemal waar uw zoon of dochter moet zijn als zij het bedrijfs leven verkiezen. Elk met hun éigen ta lent, dat zij straks na een uitstekende opleiding, kunnen uitdragen. Juist om dat de meeste leraren, net als hun directeur, kénnis gemaakt hebben met het bedrijfsleven. Fascinerend. Ook nu nog CREATIEF Hier zijn eerstejaars bezig met een „glas in lood-ruitje". Meisjes die hier hun kunstzinnige aanleg naar hartelust kunnen botvieren. Bezig kunnen zijn het klei, papier, hout, metaalOver een oventje be schikken. En voor de Kerstdagen die leuke papieren lampen maak ten, die helemaal „in" zijn en het heel goed deden, beplakt met ster retjes of kleine klokjes. „Regelma tige 20vakslampen" zoals de heer Van Toleda vakkundig opmerkt. Een mens is tenslotte nooit te oud om te leren. Hij laat zijn opdracht zien: een beweegbare robot. Heel vernuftig Warenkennis, een van de vele vakken die in de Vlaardingse streekschool worden onderwezen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 7