koeien vreten ook alles" HITPUIST scholieren en de algemene apatie moby grape eland door jaap q george harrison outsiders pukkeltjes weeljewel, voor jongere, weet jewel voor pubers weetjewei Vorig jaar is het begonnen te rommelen in de (middelbare) scholierenwereld, en nu is het proses van bewustwording in volle gang. De ontwikkeling loopt sterk analoog met die in de studentenwereld zo'n zeven jaar terug toen ton regtien de svb (studenten vakbeweging) oprichtte. Het is echter nog maar een kleine groep die zich aangetrokken voelt tot organisaties als de sbo (scholierenbelangenorganisatie). De initiatiefneemster tot de sbo is het meisje marja Oosterman, die een scholierenkongres in utrecht bijeen riep nadat haar interscholaire blad 'kiss' door verschillende rektoren werd onderschept. Op dat kongres, dat uitmuntte in onoverzichtelijkheid, vooral door een gebrek aan diskussietechniek, werd dan de sbo opgericht. Tegenstanders begonnen onmiddellijk te beweren dat dat gebeurde met steun van bepaalde politieke groeperingen (met politiek wordt dan altijd links bedoeld). hitparade moet je horen „gedicht op het krantebandje". liever niet scheuren zei het krantebandje verscheur me niet dris al genoeg rottigheid in de wereld. dick HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 4 - VRIJDAG 14 FEBRUARI 1969 Elft hTtflSo-t KEirt Uit protest daartegen riepen leer lingen van de rotterdamse caland- scholengemeenschap 2 februari een nieuw kongres bijeen, dat wederom gekenmerkt werd door het woord soep. Gelukkig zijn er ook nog scholieren die hun denkbeelden nauwkeurig onder woorden weten te brengen, zoals we ontdekten na lezing van een rapport over onder- wijsstruktuur van een groep leerlin gen en een leraar van de delftse stedelijke scholengemeenschap hugo grotius (sshg). Het rapport is op gemaakt voor het utrechtse kongres. Naar aanleiding ervan hadden we een gesprek met zes van de 22 ondertekenaars. Natuurkundeleraar jan visser (30), die zelf een levend voorbeeld van onderwijs zonder autoritaire struk- tuur is, vatte het doel van onderwijs als volgt samen: 'heroriëntering op de maatschappij en het doen ver dwijnen van autoritaire strukturen; De maatschappij vertoont hetzelfde foutieve beeld als het onderwijs. Momenteel is het onderwijs er op gericht de leerlingen op te voeden tot „mensen" die de bestaande orde kritiekloos aanvaarden. Zo komen we nooit verder, daarom zal eerst het onderwijs moeten veranderen'. Het schoolleven wordt volgens het rapport gekarakteriseerd door 'ge brek aan kommunikasie, gebrek aan verantwoordelijkheid voor elkaar en voor zichzelf', overwaardering van eenzijdige informasieoverdracht en apatie. Het rapport noemt de huidige maatschappij korrupt. Op een diskussieavond werd deze stel ling verdedigd door de kwestie mondiaal toe te lichten. Inderdaad is tweederde van de wereld arm en de rest, waaronder nederland, rijk. Deze korrupte struktuur wordt in stand gehouden door het huidige schoolsisteem, waaronder kinderen vanaf hun zesde levensjaar gezag leren te aanvaarden. Het is dan ook vooral een mentali teitsverandering die de aktieve scho lieren van de sshg voorstaan. Ze willen meer werken in groepsver band, beter kontakt onderling en met de dosenten, een betere maat schappelijke vorming. Hubert van 't hart (17) vindt 'dat je op school niet geleerd wordt zelf te denken. Koeien vreten ook alles', waarmee de algemene apatie plasties wordt weergegeven. 'Óm de mensen wak ker te maken zou je eigenlijk weer Sensuur in moeten stellen' zegt sonja van ierland (17), waarmee ze be doelt dat de situasie op de sshg zo goed is dat bijna niemand de prisipjele fout in het sisteem ont dekt. Ondanks de frustrerende onge ïnteresseerdheid van de medeleerlin gen blijven de opstellers van het rapport energiek bezig hun idejen ingang te doen vinden. Ze willen dat niet met rookbommen of zo, ze zijn echter wel revolusjonair in de letterlijke zin van heilwoord, want ze willen heel wat veranderen. Bijvoorbeeld ook het lesprogramma, maar dat kunnen ze niet aan, omdat de -wet presies voorschrijft welke stof onderwezen moet worden. Overigens is de toestand op de eigen school nog heel niet slecht, sensuur op de schoolkrant bestaat niet, er is een schooladviesraad (die net zo weinig voorstelt als een onderne mingsraad) en een schoolvereniging die dapper feestjes en diskussie- avonden organiseert. Terugvallend op onze vergelijking met de svb vragen we ons toch wel af of een demokratisering van het middelbaar onderwijs mogelijk zal zijn, waar de demokratisering van het hoger onderwijs nog steeds in een gesprekstadium verkeert. Pes- simisties is dan ook de opmerking van jan visser, die stelt dat 'demo- krasie alleen kan funksjoneren als alle mensen er bij betrokken zijn, en daar hapert nogal wat aan in nederland'. sitaten uit het rapport van de 'groep van 22 van de sshg' het onderwijs dient via kommu nikasie n.a.v. feitelijkheden te leiden tot een maksimale bewust wording van alle bij het onderwijs betrokken personen t.a.v. hun eigen historie, hun relasie tot de maatschappij en van de samen hangen binnen de maatschappij. het gebrekkigen funksjoneren... van kommunikasie... is voor een groot deel terug te brengen tot de autoritaire struktuur van het hui dige onderwijssisteem. in het voorgaande is uiteengezet hoe veel van het gebrekkige funk sjoneren van het huidige onderwijs en de geringe leefbaarheid binnen de school is te herleiden tot een struktuur, die nog het best met het adjektief autoritair gekarakteri seerd kan worden. De school onderscheidt zich hierin weinig van de maatschappij in breder verband. Dit is niet verwonderlijk. Veelal ziet men het als taak van het onderwijs de jonge mensen „klaar te maken voor de maatschappij", d.w.z. aan te passen aan de gevestigde orde. Effe heengaan. Zondag 16 februari dankzij provadya? -nederland twee amerikaanse topwestcoastgroepen in de rotterjdamse doelen (om 14.00 en 16.00 uur): moby grape (bob mosley, zang/bas; jerry miller/ gi taar; peter lewis, gitaar; don stèven- son, drs.). Alle aanbeveling' over bodig. Voorts optreden van de minder bekende, opzwepende group therapy. Vrijwel centraal tussen de muze van antwerpen en fantasio van amster- dam is plotseling de eland van delft komen te liggen. Hoe is het mogelijk dat in het slapende prinsenstadje zomaar zoiets kon gebeuren? Het is zo eenvoudig. Zoals meestal stond het gebouw er al enige jaren, in dit geval eeuwen. Eerst was het de lommerd, later een fietsenfabriek waar het nu nog de naam van heeft: de eland... tegen elke rit bestand. Soepel gemeentebeleid verspoedigde de akties van provadya? -delft, de vrijetijdstichting pop eye. De ver bouwing is praktisch helemaal zelf gedaan met de bekende ritselslag. De opening vindt plaats op 21 februari met cuby blizzards, op 22 februari gevolgd door een multi- mediamanifestasie met o.a. soulu- tion en ahora mazda. Voor maart staan popgroepen op het programma als groep 1850, chemical explosions, outsiders ets. op de zaterdagen. Op Nederlanders zijn nuchtere men sen, plegen we nogal eens te zeggen. Ter ondersteuning geven we ons dan een klapje op de borst en duiken verder onder in de zelfgenoegzaamheid, liefst bij de teevee. Totdat we plotseling op schrikken omdat bijvoorbeeld 'on ze jongens' beschuldigd worden. We winden ons dan een hele avond op en schrijven tenslotte een boze brief naar ons ochtendblad en kijken tevreden als onze regels zijn afgedrukt om vervolgens weer dat klopje op de borst te geven. Van nederlandersse plaatjes hou den we niet, je luistert toch niet naar gert en hermien of de zangeres zonder naam. Nee, wij vinden frank (liefst zonder sinatra) erg goed en dean martin is zo'n enige zanger. Maar toch, als er dan zo'n nederlands plaatje op de radio is en er is niemand in de buurt, dan fluiten we rustig mee. Niet te hard natuurlijk, dat is ongepast. Gelukkig is er een tijd van het jaar dat het ook voor ons mogelijk is om uit volle borst (als tie niet in mekaar geslagen is) mee te doen. U voelt het al: karnaval... drinkedrin- kedrinketottemezinke... en luktor et emergo. Waarmee ik maar wil zeggen, als je van john woodhouse houdt, ge woon kopen en luisteren, er zijn al genoeg burgers in ons brave landje. 10 kielekielekiele - toon hermans 9 crimson clover - tommy james 6 shondells 8 hey jude - wilson pickett 7 spooky's day-off - swinging soul machine 6 albatross - fleetwood mac 5 obladi oblada - beatles 4 atlantis - donovan 3 I started a joke - bee gees 2 hair - zen 1 ain't got no-I got life - ni simone sympathy for the devil - rolling stones touch me - doors oint me at the sky - pink floyd. I1 vrijdagavonden novumjazzkonserten en op dinsdagavonden sineklupvoor- stellingen met undergroundfilms en politieke dokumentaires met dis- kussies. Verder doorlopend eksposi- sies, beginnend met henk van der plas. Ach, puist is te klein om het verschrikkelijke nieuws allemaal te vertellen. Burgwal 47, delft. Vlak na elkaar zijn er op het naar het schijnt bijna fajiete applelebel drie elpees uitgekomen van de beatles tezamen en apart. De dub- belelpee met alle beatles is inmiddels bekend genoeg en voor de makers van sgt. pepper beneden alle peil. De tweede, die van john lennon (met lennon en z'n vriendinnetje bloot op de hoes) is wat kietsjerig, teveel nepoosterse muziek. De laat ste echter geeft uitstekende muziek van george harrison, uitgevoerd door beroepsmusisi. Alles staat erop, vioolduetjes, oosterse stukkies tot een nummertje oude jazz toe. Bij de meeste platenboeren was tie gelijk al uitverkocht, haast je voor de twee ede ronde! The outsiders is een verschrikkelijke groep. De ehbo weet er van mee te praten. Zij moest immers in het verleden steeds weer klaar staan om de flauwgevallen fens koelte toe te wuiven in de benauwde beatzaaltjes. Daarbij komt nu nog dat ze met spul werken, iedere dag uit elkaar gaan en telkens erg ziek zijn. Van optreden kon dan ook geen sprake meer zijn. Ze hebben de manager er ook al uitgelazerd. De hele beat- wereld is zo onbetrouwbaar als de ziekte. Er zit gewoon de klat in. Veel managers lopen al inde steun, die zijn uiteindelijk de djoep. Erg hè? Gelukkig is er op het ogenblik weer een andere groep the outsiders. Die maken inderdaad geen beat meer en hebben een heel andere manager. Hopenlijk vergaat het deze outsiders beter. als ik m'n pukkeltjes maar kwijt ben voordat ik kaal wordt in een niet met name te noemen schiedamse diskodensing, waar uit sluitend jongeren in de puistleeftijd plegen te komen, wilde een licht- sjooekspert vorige week zijn nieuwe zeer uitstekende' sjoo met ritmiek- elektronieke koppeling en strobos kopen demonstreren, waarvoor hij toestemming kreeg van de zaaleige naar. Laat nou na tien minuutjens het publiek stopzetting van de psychedeliese toestand eisen! Ze wilden liever zwijmelen met engel- bert humperdinges. Uitknijpen. de bor de wolf fenklup heeft john woodhouse aangeklaagd wegens pla giaat hoestend en rochelend sloeg hij de konsumentengids open le net: herman stok - paroolsoos- jalist 2e net: andré van der louw - hitweeksoosjalist 3e net: joost de draayer - ook geen soosjalist 10 procent teer, 7 procent nikotine, 83 procent aksijns, heeft u ook wel eens het gevoel dat de wanden op u af komen? na jimi hendrix en the beatles heeft nu ook bor de wolf een dubbelelpee uitgebracht. Gezien in bratislava, tsjechoslowakije. Wat ogenschijnlijk een detail van een veeldollarkostende kollazje lijkt is gewoon een stukkie winkeldeur, en zo zou het eigenlijk moeten: het museum de straat op!

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 4