Het nieuwe voorlichting SG/GEMEENTEBLAD HUIS-AAN-HUIS? - met advertenties - KREUGER Uitbreiding Dorchesterclub KREDIET VAN F 55.000 VOOR AANLEG VAN PARKEERSTROOK LANGS DE NIEUWPOORTWEG VERSE KIP EN KONIJN NU GOEDKOPER DAN VLEES Verschijn! woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud-Mathenesse (Rotterdam) BEL-O-FAST shirts T V. DEFECT bel RADIO „ACTIEF" ST" POELIER SLUIS - St. Liduinastraat 50 - Groenelaan 32 - Tel. 269884 GRATIS KIPKRUIDEN 18e JAARGANG WOENSDAG 19 FEBRUARI 1969 Redaktie en Advertenties: Broersvest 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-267368 en 263939 Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag tot 6 uur s avonds. Hoofdredaktie: P. J. Hovingh De „Randstad-edities" geven uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n editie voor geheel Westland en beschikken over een uitgebreid N.I.P.O.-rapport De gemeente wil dus hand in hand met de Schiedamse Gemeenschap huis aan huis komen met een gemeenschappelijk periodiek. Waar van het bijgaand resumé van het betreffende raadsvoorstel getuigt. Wij van het Stadsblad meenden in eeneerste opwelling reden tot juichen te. zien in dit samengaan en onder één noemer brengen van die twee-eenheid SG en gemeente. Op het eerste gezicht lijkt het immers eenvoortreffelijke gedachte, op fifty-fiftybasis de Schiedamse bevol king al voorlichtend onder ogen te komen. De SG heeft zich met haar, helaas maar in beperkte kring verspreide, maandblad een goede reputatie opgebouwd en wil ook wel eens onder meer ogen gebracht worden. Wij zijn de laatsten om deze stichting dit recht te ontzeggen, sterker nog, we hebben waar mo gelijk via ons medium hieraan graag te pas en te onpas daarmede richting aan helpen geven. Onze kritische kanttekening betreft dan in feite ook alleen het aandeel dat de gemeente in de nieuwe uitgave wil nemen. Duidelijk is, dat de opzet van dit nieuwe huis-aann- huisorgaan staat of valt met de financiële deelname van de gemeen te. Die als contra-prestatie voor de financiële handreiking aan het SG-nieuwe-stijl het recht claimt om op haar beurt de helft van het zegmaar maandblad te vullen met nieuws uit de gemeentelijke koker. Dat zal best goed zitten, met die gemeentelijke voorlichting. Er wordt tenslotte speciaal een voorlichtings ambtenaar voor aangetrokken. Alhoewel het raadsvoorstel de in druk wekt dat de man in de eerste plaats nodig is om het blad aan de gemeentezijde vol te schrijven, is duidelijk dat zijn taak meeromvat tend is. Op zich achten we een voorlichtingsambtenaar als inter mediair tussen gemeente'en pers en wat er aan externe en interne voorlichting nog meer bij 'komt, heus geen luxe. Een middelgrote stad als Schiedam moet zich een dergelijke functionaris kunnen per mitteren. Onelegant lijkt het ons, de „coming man" al bij voorbaat op te schepen met het redigeren van een blad-in een-blad, dat door zijn commerciële samenhang de juist door een ge meente in acht te nemen grenzen van objectiviteit en onafhankelijk heid o.i. in gevaar brengt. Feit is tenslotte, dat de financiële opzet van het nieuwe SG/Gemeente- blad steunt op de opbrengst uit de advertenties, die volgens eigen ra ming meer dan de helft van de uitgaven moeten dekken. En als de kaarten zo liggen rijst voor ons levensgroot de vraag hoe de ge meente zich hier zonder kleerscheu ren uit zal kunnen redden. Verwacht van ons geen kwade trouw, maar... Veronderstel dat een bouwer, een tegelbakker of een fabrikant die van die mooie lichtmasten maakt, om maar een dwarsstraat te noemen, zijn oog laat vallen op Schiedam, in1 de zakelijke verwachting iets aan de gemeente te kunnen slijten. Aan welke verborgen verleiding staat hij dan bloot? Juist, flink adverteren in het blad dat de gemeente zich voorstelt te gaan uitgeven in nauwe samenwerking (of andersom) met de SG: een twee-eenheid die er wel voor voelt om pakweg eens per maand in alle Schiedamse brieven bussen gratis een blad laten glijden. Gewoon stug door adverteren en wie weet hoe die ondernemende koe nog eens een flinke haas vangt. Men begrijpe ons goed, het hoeft natuurlijk niet. Want de gemeente instanties die op bestel- en inkoop- gebied iets te vergeven hebben, kunnen dan juist wel eeHS argwa nend gaan staan tegen enthousiaste zakênlierden die er best wat voor Schiedams stadsbestuurders, in de personen van Burgemeester en Wet houders willen de voorlichting van uit het gemeentehuis op de helling zetten. In een voorstel aan de gemeenteraad, welke maandagavond in openbare vergadering bijeenkomt, wordt daaromtrent nadere mede delingen gedaan. Het gaat om een totaalkrediet van f48.500,- voor de gemeentelijke voorlichting. In samenhang hiermee wordt meegedeeld, dat het bestuur van de Schiedamse Gemeenschap een plan heeft ontworpen om van haar uitgave „de Schiedamse Ge meenschap" een huis-aan-huis-uit- gave te maken, maar dan door de gemeente en de SG gezamenlijk. Volgens dit plan zal het blad in het formaat van het huidige SG-blad en met een omvang van 32 pagina's De Herenmodezaak van Schiedam ■Heeft voor U een speciale ELMIOR AANBIEDING: van 14,90 mouwlengte 4 5 tienmaal per jaar verschijnen en daarbij de plaats innemen van het thans bestaande maandblad, en tevens het SG-nieuws dat in het Nieuwe Stadsblad wordt opgenomen zal moeten gaan bevatten. De helft van het aantal pagina's zal bestemd zijn voor advertenties, de andere helft voor redactionele tekst. Het papier zal van iets mindere kwaliteit zijn dan van het bestaande blad, waarin dus geen gemeente- nieuws is opgenomen, maar zal de toets de kritiek zeer goed kunnen doorstaan, zo wordt in het voorstel opgemerkt. Dit gecombineerde SG/gemeente huis-aan-huisblad zou f78.730,— gaan kosten en de advertentie opbrengst wordt op f 48.960,— geraamd. Blijft een tekort van rond dertigduizend gulden, waarvan de helft ten laste van de gemeente zal komen. B. en W. zeggen verder: „Naar ons gevoel zal de gemeente de (redak- tionele) verzorging moeten opdragen aan een vakman, aangezien het gemeentelijk apparaat niet over een ambtenaar beschikt, die hierin ge specialiseerd is. Aangezien wij het wenselijk achten om gelet op het grote belang van een goede com municatie tussen burger en overheid ook de normale voorlichting uit te breiden en te verbeteren, zouden wij de aan te stellen ambtenaar tevens willen belasten met de voorlichting in de ruimste zin des woords". De nieuwe voorlichtingsambtenaar wordt de rang van hoofdcommies over hebben via dit blad niet alléén onder de ogen van de Schiedamse bevolking, maar vooral onder de ogen van de gemeente zelf te komen. Een gezochte gedachtenconstruc- tie? We vrezen van niet. We vrezen veeleer een vermenging van belan gen, waarmee een gemeente die als geen ander rekening dient te hou den. Wij voor ons kennen trouwens geen vergelijkbaar voorbeeld van gemeentelijke voorlichting. Dat zich notabene zelfs nog onttrekt aan de waarneming van de man die straks dit voorlichtingsbeleid gestalte moet geven. En die hopenlijk beter de grenzen kent en de maatschappelijke zorgvuldigheid in acht neemt waar langs een evenwichtig gemeentelijk voorlichtingsbeleid zich dient af te spelen. Een bijkomende factor is nl. die, dat de plaatselijke publiciteitsmedia zich bij een dergelijke gezochte voorlich tingsconstructie zoveel als een brevet van onvermogen laat uitrei ken. Neen, er zitten naar onze smaak teveel haken en ogen aan het SG/Gemeenteblad om de hier voor gestelde opzet zonder meer te slikken. Daarnaast hadden we met name van raadsvoorzitter-burge meester Roelfsema, voorwaar geen vreemdeling in het journalistieke Jeruzalem, een zinderlijker opzet van voorlichtingsbeleid verwacht dan in dit raadsvoorstel tot uitdruk king komt. We hopen dan ook van harte, dat de raadsleden die hierover maandag avond te beslissen krijgen deze complexe zaak nog eens goed op al z'n merites zullen bekijken. Wellicht komen ze dan, met ons, tot de conclusie dat het in feite niet aangaat ter willen van een opzich aardig SG-initiatief, een objectief en evenwichtig voorlichtingsbeleid van uit de gemeente op de hierboven geschetste wijze in gevaar te bren gen. Mogen we het een wat onbe kookt voorstel van B. en W. noemen? toegedacht en voor diens salaris en bureaukosten dient f 33.500,— te worden uitgetrokken. In samenhang met de opzet van het jaarlijks tienmaal te verschijnen SG/Gemeen teblad is derhalve een jaarbedrag van f 48.500,— nodig. B. en W. stellen de gemeenteraad, maandagavond in openbare vergadering bijeenkomend, voor een desbetreffend besluit te Murenl cAuto huren! 4 - 5 - 9 - persoons auto's Telefoon 26 01 60 Burg. H. Gretelaan 273 Schiedam Vanmorgen is op het Total-service- station aan de Horvathweg te Schiedam de eerste in Nederland binnen de bebouwde kom geïnstalleerde motor- brandstoffenautomaat die bankbiljetten accepteert (er daar benzine voor terug geeft) in gebruik gesteld. Over de werking van de bankbiljettenslikker (briefje van tien of van f 2,50) schreven we reeds in ons vorige nummer. TOTAL SCHIEDAMSE NOTITIES TOT uiterlijk 25 februari a.s. kunnen de S.V.V.-junioren zich opgeven voor het Jeugd Sportkamp in Zeist. Daarvoor zijn nog enkele plaatsen vrij. „ISRAËL" zal het onderwerp van bespreking zijn op de contactavond van de K.N.M.T.P. afd. Schiedam. Mevrouw Casparé, v.m. directrice van de Tuinbouwschool voor meisjes „Hui ze te Lande" te Rijswijk zal dit onderwerp van alle kanten belich ten. Waarbij vanzelfsprekend de plantengroei aldaar ter sprake komt. Op vrijdag 21 februari a.s. bent u van harte welkom in gebouw „Ire ne", Nieuwe Haven 155. Aanvang: 8 uur. Drie grote Italiaanse scheepswerven in Monfalcone, Genova Sestri en Castellammare Di Stabia, deel uit makende van de Italcantieri S.p.A., zijn officieel toegetreden tot de zgn. „Dorchester Club", die reeds grote Europese scheepsbouwondernemin- gen omvatte te weten, Verolme Verenigde Scheepswerven, Rotter dam, Cammell Laird Co. Ltd., Birkenhead, Cheshire, England en A. G. Weser met werven in Bremen en Bremerhaven. Onder voorzitterschap van de heer C. Verolme is de Dorchester-club vorige week in zijn kantoor in Den Haag bijeengekomen. Het aantal werknemers van deze ondernemingen, werkzaam in de scheepsbouw, scheepsreparatie en machinebouw, bedraagt meer dan 43.000 man. De Dorchester-club heeft als over heersend doel: een lagere kostprijs voor beter op het vervoerspatroon afgestemde schepen en hebben zich o.a. verplicht tot een gemeenschap pelijke inkooppolitiek, een volledige uitwisseling van „the best of each partner", vooral met betrekking tot produktie-technieken, betere scheeps-ontwerpen en het uitwisse len van marktinformaties. Alles is gericht op een verbetering van de internationale konkurrentie- positie. DEJAAR- vergadering van de Schiedamse Red- dings Brigade wordt op vrijdag 21 februari a.s. in gebouw Chr. Sociale Belangen op de Lange Haven 73, gehouden. Een vergadering die voor de verkiezing van nieuwe bestuurs leden heel belangrijk is. Vandaar dat het bestuur op een grote opkomst rekent. Aanvang: 8 uur. Telefoon 151604 263420 WIJ HELPEN DIRECT Tot 's avonds II u. bereikbaar Corn. Drebbelsrt. 7, Schiedam Verkoop en inruil van alle merken Momenteel zijn bestratingswerken in uitvoering aan de Nieuwpoortweg, gelegen in het industrieterrein be westen de Schie. Enkele ter plaatse gevestigde bedrijven, n.l. de N.V. Glasindustrie Pieterman, de N.V. Eerste Nederlandse Fabriek van Manometers en de N.V. Offsetdruk kerij „Vita Nova" hebben dringend behoefte aan parkeerruimte. Het verdient dan ook aanbeveling, zo laten B. en W. de raad weten, tegelijk met de uitvoering van de bestratingswerken aldaar een par- keerstrook aan te leggen. Bovendien zal de aanwezigheid van parkeer ruimte het hinderlijk parkeren op de openbare straat beperken, zo wordt gesteld. Overeenstemming is bereikt over de aanleg van een parkeerstrook met voor deze bedrijven, in bovenvermel de volgorde, resp. 40, 35 en 25 parkeerplaatsen, zoals is aangegeven op de tekening, welke dovoor u ter inzage is gelegd. De kosten van deze voorziening zijn begroot op f 55.000,—. De betrok ken bedrijven zullen hierin een bijdrage leveren van f35.000,—. De resterende f 20.000,— blijven dus voor rekening van de gemeente. B. en W. tekenen hierbij aan, dat dit bedrag overeenstemt met de kosten, welke de gemeente anders voor aanleg van een gazon ten minste zou moeten maken. Voorts is overeengekomen, dat voor het grondgebruik een vergoeding zal worden betaald van f 10,- per parkeerplaats per jaar of f 1.000,—. Het onderhoud komt eveneens voor hun rekening. B. en W. stellen zich voor een en ander contractueel vast te leggen. Met het instemmend advies van de commissies voor de gemeentewerken en van het grondbedrijf stelt het College de raad voor het benodigde krediet te verlenen. Voor al Uw cTieet-artikelen naar van oCeeutven €1 Mfcp NOLEN SLAAN 201-203 TEL 202060

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 1