I\ GESPltEK MET. B en W wuiven bezwaren Bachpleinbebouwing weg „DE VIKING' ALS EEN NOORMAN ZO VOORTVAREND urgerlijke tand Willem Fonteyne, oudste directeur van Pompfontijne N.V' VERLICHTE WAGEN GEEN BLOEMEN UITBREIDING RIJNMONDBAND Reactie op adres wijkver. Groenoord HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 8 - WOENSDAG 19 FEBRUARI 1969 v aWÖWlGV - V - UA'ilKOAtV fjV- W HffHf- Een carnavalsoptocht gewoon op straat en georganiseerd door „De Ducdalf" in Schiedam-Zuid. Een kleurrijke optocht waarvoor heel veel belangstelling bestond. De allereerste in Schiedam? Maar zeker niet de laatste. Schiedam wordt eindelijk „carnaval-minded"... Je zou hem beslist geen 74 jaar: de oudste directeur van Pompfontijne N.V., die op 4 maart a.s. het 40-jarig bestaan hoopt te vieren met een receptie in café-restaurant „Euro poort". Kwiek en monter heeft hij vier trappen bestegen om, na even het fantastische uitzicht vanuit mijn flat te hebben bekeken, te vertellen, dat hij op 4 maart 1929 zonder ene klant en zonder te kunnen steunen op de relaties van vroeger, op pad ging. Om zich een bestaan te verzekeren en zich zelfstandig te vestigen. Op heel bescheiden manier nl. in een schuur achter zrjn woonhuis aan de Dirk van Wasse naarstraat. Een póver begin... Maar met hard werken en dag en nacht klaar staan voor zijn klanten wist hij zijn doel te bereiken. Typerend voor deze man, Schiedammer van geboorte, dat hij het tot 1945 geklaard heeft zonder personeel te werken. En dat wil toch wel wat zeggen... Die schuur bleef gehandhaafd tot 1934. Toen verrees er aan de Noordvest 85 een gloednieuw pand, waar dit unieke bedrijf in geher bergd werd. Verhuur van pomp- installaties af vanaf 1930. De zaak groeide en de relaties breidden zich uit. Pompen voor besproeiingen, bemalingen en ver huur vonden hun weg door het gehele land. Doch ook ver daar buiten. Zoals in Duitsland, België, Frankrijk, Nigerië, Suriname en Engeland. Nu voorzien van grote dieselmotoren met capaciteiten tot 4200 m3 per uur. Een verschil bij vroeger toen die pompen voorzien waren van benzine- en elektro motoren en geen grotere capaciteit hadden dan 120 m3 per uur. Uitstekend materiaal dat zich overal een goed klank heeft verworven. En waarop men dagelijks terugkomt. Omdat de goede service hier een eerste vereiste is en blijft. De stelregel van de heer Willem Fon- tijne is: „Je kan niet de gehele wereld bedienen. Als de klanten maar alle service krijgen, dan zijn we dik tevreden." Je zou Willem Fontijne de oprichter of de voorloper van de tegenwoor dige Lichtstoet kunnen noemen. Want hij was de enige Schiedammer, die bij de geboorte van prinses .Beatrix op 31 januari 1938 's avonds met een verlichte auto door de stad reed. Hij is trouwens een liefhebber van een grote auto. Om daarmede met een caravan van de vakantie te genieten met zijn vrouw. Jong te blijven door het contact met de jongeren om hem heen. Een van de stelregels in zijn werkzaam leven. Nu hoopt hij dan op 4 maart a.s. met een terugblik op een heel moeilijk begin met zijn jongere directeuren de heren J. J. Fontijne (zijn zoon) en H. Schrijver het glas te heffen op het veertigjarig bestaan van Pompfontijne N.V. In al die jaren voor Schiedam een begrip geworden en waarop hij trots terug kan zien. Nadrukkelijk vraagt hij op die vreugdevolle dag, als men van plan is jloemen te sturen, dit achterwege te laten. In plaats daarvan graag een gift, dat deze jubilerende firma beschikbaar wil stellen aan een goed doel. De Vakantie-stichting ORA te Hoensbroek, postrekening 125972 met vermelding: „Jubileum Pomp fontijne N.V." Het vakantiecentrum voor gehandi capten te Hoensbroek deelt dan in de vreugde van dit bedrijf met een unieke naam. En dat mag wel even vermeld worden! Nog heel veel goede zaken directie van Pompfontijne N.V. in Schiedam. M. W. -S. Als er iemand blij is, dat de zaak (waar zij bijna acht jaar geleden begon als verkoopster) nu verbouwd is, dan toch zeker wel de bedrijfs leidster van de N.V. Drogisterij „De Viking", mevrouw M. J. Schrave- sande-Bontenbal. Morgenavond zal op de receptie van 7-9 uur met feestelijke klanken van de Rijnmondband al die moeheid van haar afvallen. Dan weet zij, dat het voortaan prettig verkopen zal zijn in de herwonnen ruimte, nu het pand aanzienlijk vergroot is. Ten gerieve van haarzelf, waardoor het zoeken en opeenstapelen van ver schillende goederen nu overbodig is. Maar meer nog ten gerieve van de vele klanten op de Singel, waar mevrouw Schravesande bekend is. Uiteraard ook in de onmiddellijke omgeving hiervan... Waarom deze, nu geheel gemoderni seerde drogisterij de naam draagt „De Viking"? Heel eenvoudig. De eigenaars, het echtpaar A. M. J. Zum Vörde Sive Vörding-Bakker (bekend van de drogisterij op de Rotterdam- sedijk) met de Noorse naam meen den het accent hiervan acht jaar geleden ook op die zaak op de Singel 140 te moeten leggen. Hij is nu in deze wijk een begrip gewor den. Iedereen kent mevrouw Schra vesande.- (Na een plotseling verlies van haar man stond zij alleen voor de taak haar drie jonge kinderen groot te brengen en hun alle kansen in het leven te geven. Dat lukt dankzij deze baan, waarin zij haar talenten tenvolle ontplooien kan. Dankzij de vriendschap en hartelijk heid die men haar in de eerste moeilijke jaren doch ook nu nog schonk. Vele jaren heeft zij zich hier moeten behelpen, doordat zij achter de zaak woonde. Daar is nu een einde aan gekomen. Zelf bewoont zij met de kinderen nu een gerieflijk huis nabij de zaak. Die nu wel driemaal vergroot is en een afmeting heeft van 16 meter lengte en acht meter breed. De nare ongezellige weken tijdens de verbouwing betekende voor deze bedrijfsleidster het zich aan alle kanten behelpen. Maar nu zit het er allemaal op. Het resultaat mag gezien worden. Alles, wat onont beerlijk is in een drogisterij, kunt u hier vinden. Alles dus op het gebied van cosmetica, met een aparte lippenstiftbar en een parfumbar. Met al die kleine exclusieve geschen ken, diy het leven van een vrouw verrijken. Doch ook alles op huishoudelijk gebied, zoals de attributen voor de niet af te houden schoonmaak, de diverse was-, afwas- en andere soorten middelen, die het moderne huishouden verlichten en verfraaien. Het is ondoenlijk op te noemen wat u hier vindt. De allerbeste raad is slechts deze: profiteert u van de diverse aanbiedingen ter gelegenheid van deze heropening. Kijkt u er eens rustig rond. Het is een hyper moderne zaak geworden, waar men aan al uw verlangens tegemoet is gekomen. Mocht dat niet zo zijn geeft u dit dan even aan mevr. Schravesande door. Gegarandeerd dat zij er voor zorgen zal dat het „gemiste" dezelfde dag nog in haar bezit is. Met muziek wordt de heropening morgenavond ingeluid. Muziek van de Rijnmondband. De andere mor gen, vrijdag 21 februari gaan de deuren wagenwijd voor u open en staat men hier geheel tot uw dienst. Mogen met deze geheel gemoderni seerde zaak de winkeliers op de Singel wakker worden. De Singel was destijds een gezellige winkel wijk. Laat hij dat weer worden! Van harte veel succes mevr. Schrave sande. Aan uw service zal het niet liggen. In een voor de Schiedamse gemeen^ teraad ter inzage gelegd adres van de Wijkvereniging „Groenoord" verge zeld van enige lijsten met handteke ningen van een groot aantal van de bewoners van het Bachplein, het geen B. en W. voor het uitbrengen van pre-advies in handen werd gesteld, worden naar men weet een aantal bezwaren naar voren gebracht tegen de voorgenomen bouw van drie scholen voor gewoon lager onderwijs, drie scholen voor kleuter onderwijs en een gymnastiekgebouw aan het Bachplein. De bezwaren hebben voornamelijk betrekking op het feit, dat er na volt&oiing van de bouw te weinig speelruimte voor de kinderen zou overblijven; op aanwezig geacht gevaar voor de veiligheid van de kinderen in verband met het ver keer; het nagenoeg volledig bebou wen van het terrein en mogelijke vernieling door baldadigheid in ver band met onvoldoende mogelijkheid tot toezicht. Het besluit tot stichting van een openbare kleuterschool werd door de gemeenteraad reeds genomen op 22 april 1968; het besluit tot stichting van respectievelijk mede werking aan de stichting van de overige scholen en het gymnastiek gebouw werd door de Raad ge nomen op 27 mei 1968, bij welk besluit tevens de plaats voor de bouw werd bepaald. In de vergadering van 19 december j.l. kwam als uitvloeisel van genoem de besluiten de kredietverlening etc. aan de--orde. „Wij mogen er op wijzen, dat het bestemmingsplan „Randbebouwing Groenoord" waarin op de grond aan het Bachplein de bestemming Bij zondere Gebouwen werd gelegd reeds op 5 september 1966 door u werd vastgesteld. Het ontwerp- bestemmingsplan zowel als het vast gestelde plan werd na openbare bekendmaking gedurende de voor geschreven termijn ter inzage ge legd." Aldus B. en W. in hun toelichting. Tegen het vastgestelde plan werden destijds geen bezwaren ingebracht. Het onderhavige bestemmingsplan is op 24 mei 1967 door het College van Gedeputeerde Staten goedge keurd. Na ampel overleg met de school besturen werd het Bachplein de juiste plaats voor de bouw van de scholen geacht. Bij dit overleg gold als voorwaarde, dat de scholen, uit veiligheidsoog punt bezien, zodanig zouden wor den gesitueerd, dat bereikt werd, dat vele kinderen op korte afstand van huis op school zouden kunnen gaan. „Hoewel wij erkennen, dat van toekomstige bewoners van een wijk in opbouw bezwaarlijk kon worden verlangd tijdig hun bezwaren tegen een bestemmingsplan in te dienen, zijn wij toch van mening, dat in het huidige stadium van het plan op uw besluiten niet meer kan worden teruggekomen, daar anders het on derbrengen van de leerlingen ernstig in gevaar zal komen met alle schade van dien voor de voortgang van het onderwijs. Tenslotte merken wij nog op, dat de wegen bestemd voor het doorgaande verkeer aan de grens van de wijk zijn gelegen, zodat de kinderen deze niet behoeven over te steken om zich naar de scholen te begeven. Naar onze mening zal de afstand tussen de schoolgebouwen onder ling, de daartussen liggende speel terreinen en de groenvoorziening ter plaatse een situatie doen ontstaan, die vergeleken met de bebouwing in andere nieuwe wijken der gemeente zeer aanvaardbaar moeten worden geacht. Bovendien zijn wij voornemens om de speelterreinen bij de openbare scholen, evenals dat reeds elders het geval is, buiten schooltijd en gedu rende de vakanties als speelterrein open te stellen voor de jeugd. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. de raad voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. GEBOREN TE SCHIEDAM Marie J. z.v. J. B. van Geloven en C. A. Steijger; Elisabeth C. d.v. A. A. T. Bouwens en J. L. Kerkhof; Paulina S. d.v. C. Molendijk en S. Braak; Willemina J. G. d.v. J. van der Graaf en M. J. Voorwinde; Brigitte d.v. J. Silvis en H. van den Oosten; Renaldo z.v. W. A. M. Noijons en L. Blonk; Gerardina d.v. D. Melsen en G. J. Boogers; Eduard M. J. z.v. A. J. Bakker en E. Z. David; Anuska P. d.v. H. J. N. F. Ridderikhoff en I. T. E. Frank; Willem z.v. H. C. A. de Bok en E. C. van den Brink; Corine J. d.v. J. A. M. van Geene en I. J. G. van Rijsinge; Monique D. d.v. B. P. Warmerdam en P. J. van Netten; Jacoba A. A. d.v. F. Voogd en M. A. Foncke; Arnolda J. d.v. N. A. Levering en A. M. van Dijk; Niels z.v. P. Kraaijeveld en M. C. Sper- mon; Richard L. z.v. J. Franken en J. A. van Pelt; Johannes A. F. z.v. J. Zwaan en C. J. P. Slinkert. OVERLEDEN TE SCHIEDAM H. J. Beerman, 56 jr.; C. van Bedaf, 56 jr.; M. van Eek, 76 jr.; P. Bleecke, 68 jr., wed. van J. Klaassen; E. A. Spier, 80 jr., wed. van A. Hoeflake; C. J. Limburg, 91 jr.; C. B. van Gerven, 65 jr.; T. de Kaper, 67 jr.; A. C. M. Chambon, 77 jr., wed. van A. van den Meiracker; J. A. de Vliegere, 77 jr.; A. W. de Gier, 63 jr.; J. L. den Haring, 53 jr., echtg. van F. J. van Tienen; L. van der Dusse, 85 jr.; J. van der Zwet, 82 jr., wed. van M. Lowes; J. Vermeer, 82 jr. Het gehele land ligt onder een sneeuwlaag bedolven. Sneeuw, die ook in Schiedam neerdwarrelde en de panden aan de Schie een winterse aanblik gaf. Oud-Schiedam in wintertooi, geknipt door een der leden van de Algemene Foto Kring. Schiedam (A.F.K.) Een heel mooie foto welwillend voor ons blad afgestaan. De bedoeling is u elke week met het werk van deze amateur-fotografen te confron teren. Omdat het de moeite waard is en om deze A.F.K. meer bekendheid te geven. Men treedt nu naar buiten uit. Omdat men weet dat er voor de fotografie belangstelling bestaat. Geregeld komt men bij elkaar en praat men over de foto's die gemaakt zijn. Men leert daardoor van elkaar en het stimuleert verder te gaan. Op 2 maart 1950 werd deze Algemene Foto Kring Schiedam opgericht. Met steeds een wisseling van leden. Maar dat deze A.F.K. lééft zal u blijken.

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 8