ALS MOSKOUSE HUISVROUW DE STAD IN GAAT LOOPT ZE ALTIJD EVEN AAN BIJ GUM Winkelen in het warenhuis van de staat Miljoenenstad Moskou, einde loze huizenblokken, nieuw bouwwijken vol flats, die wei nig onderscheid bezitten met de blokkedozen waarin steden in het westen hun bewoners onderbrengen. Brede boulevards met weinig auto's hoofdzakelijk taxi's en dienstwagens, een enkele privé- wagen, die toebehoort aan de happy few, die „dispensatie kregen. 0 Onbeperkt 0 Jurken Chaotisch 0 Uitstapje 0 Telramcn Dit is GUM, het Moskouse staatswarenhuis. HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 14 - VRIJDAG 21 FEBRUARI 1969 Talloze parken, over heel de metropool verspreid. Fraai van aanleg vaak en voorzien van leuze-achtige benamingen. Bioscopen en theaters die nooit over gebrek aan belangstelling te klagen hebben. Wat kerken, meestal in achter- afstraatjes en veelal om niet nader aangeduide reden gesloten. Scholen, een imposante universiteit, die toren hoog uitsteekt boven de omgeving. De Moskwa, die traag door de hoofdstede lijke agglomeratie stroomt. Is het dat, Moskou? Een leef en werkstad, waarin veel aandacht ge schonken is aan ontspanning en amusement? Moskouse vrouwen weten beter: voor haar is hun stad niet denkbaar zonder GUM, het warenhuis van de staat. In het centrum en in de buitenwij ken zijn natuurlijk grote en kleine winkels, die wat het assortiment betreft afgestemd zijn op de vraag van de wijkbewoners. Veel wordt, in de zomermaanden dan, want in deze tijd van het jaar vlucht iede re Moskoviet naar binnen, ook op straat verkocht. Daar zitten de schoenpoetsters, de vrouwen die loten verkopen, de handelaren in ijs, limonade en frisdranken, de verkopers van hartige hapjes. In en om de parken worden goede za ken gedaan, krantestalletjes verko- pen daar de bladen uit de Sowjet- Unie en het Oostblok, bloemen- en fruithandelaren hebben daar soms hun negotie. Maar wie echt winkelen wil moet naar Gum, in het hart van de oude stad. Gum is geen eigennaam, geen „Bij enkorf" van Moskou maar ook wel Goem gespeld de afkorting voor Staatswarenhuis. Moskovie- ten zouden hun stad niet zonder Gum kunnen denken, want vrijwel onbeperkt is het assortiment dat hier de klant geboden wordt. Zoek er niet in de eerste plaats luxe ol verfijnde artikelen, luxe is nog aj- tijd een artikel dat in Rusland vrij overbodig gevonden wordt. Funktioneel vooral zijn de goede ren, die men maakt en koopt. Schoenen bijvoorbeeld, die op de schoeisel-afdeling staan uitgestald, eigenlijk nogal wat slordig. Minder dan naar mode en vormgeving vraagt de Moskouse huisvrouw naar stevige schoenen waar ze de lange droge zomer en de vinnig koude winter mee doorkomt. Laar zen zijn natuurlijk een massa-arti kel en daarvan heeft Gum dan ook ecYi onvoorstelbaar aantal. Maar meer wordt op de kwantiteit dan op de verscheidenheid gelet. Erg veel keus in modellen is er dan ook niet, de Moskouse vrouw steekt haar doorgaans vrij stevige benen het liefst in soldateske laar zen, die warm zijn, goede bescher ming bieden en comfortabel pas sen. Of ze ook wat elegant zijn is voor haar een vraag van later zorg, of misschien stelt ze die wel hele maal niet. Wat in het westen voor menige mo- dieuse vrouw bijzonder onaantrek kelijk is, namelijk buurvrouw of vriendin in precies dezelfde japon te zien rondlopen, steekt blijkbaar de Moskouse huisvrouw niet in het minst. Wanneer Gum of een van de andere mode-winkels in de buurt een collectie japonnen heeft aan gekocht gebeurt het herhaaldelijk dat bijvoorbeeld enkele honderden exemplaren in precies dezelfde uit voering liggen uitgestald. Als de prijs dan niet al te ongunstig is kopen de Moskouse vrouwen die jurkjes graag en maken zelf haar vriendinnen attent op haar koop je. Op een warme zomerdag tien tallen vrouwen in de binnenstad van Moskou in een identieke jurk te zien flaneren is dan ook niets bijzonders, althans kennelijk voor de draagsters. En met parfum is het al weinig an ders. Natuurlijk zijn er, zij het zeldzaam, hier en daar dure bui tenlandse parfums te koop, maai de doorsnee huisvrouw komt daar toch nooit aan toe. 0 Veel marmer, veel corridors, wat slordig geëtaleerde artikelen en net als bij ons, wachten op de cassière. Zij koopt parfum van eigen bodem en... helaas is het aanbod hier ook niet bijster groot. Gevolg: wie in de Russische hoofdstad in een ge zelschap vrouwen verkeert, snuift overal om zich heen dezelfde wat zoetige geur op. Tien tegen een dat de gebruiksters die fles sen allen op dezelfde afdeling van Gum hebben aangeschaft. Zondagmiddag tegen twaalven vor men zich dan ook lange rijen klan ten voor het warenhuis, die wat ongeduldig wachten totdat de bre de deuren open gaan. Vroeger had het pand een heel wat verhevener bestemming en dat is aan de ar chitectuur nog duidelijk te merken. Gum heeft het chaotische van alle warenhuizen in moderne metro pools. En toch onderscheidt dit Moskouse warenhuis zich van de meeste soortgelijke zaken in het westen. Aan reklame en etaleren wordt weinig aandacht besteed, de wijze waarop dat nog gebeurt zou iedere reklame-man in het westen de schrik om het hart doen slaan. Bij ons zou het ondenkbaar zijn dat alles op een dergelijk noncha lante wijze wordt gepresenteerd. Maar waarom zou Gum zich daar over zorgen maken, de Moskovie- ten komen toch wel en kopen zon der meer. Gum hoeft geen concurrentie te vrezen, in heel de hoofdstad is geen enkele moderne Supermarket ot Warenhuis, dat een bedreiging vor men kan. Heel het publiek is als het om geconcentreerd winkelen gaat op Gum aangewezen. De eni ge zorg die de door de staat aan gestelde direktie lijkt te hebben is dan ook de continue bevoorrading van de diverse afdelingen en het schoonhouden van de wandelpa- 'üaarop wordt angstvallig gelet en met succes. Moskou mag mis schien wel de schoonste stad ter wereld heten, al dingt Leningrad ook naar die eer. Het reinhouden van de openbare straat schijnt ie der aan te gaan en wie in de on dergrondse achteloos een sigaret teneindje op de marmeren vloer deponeert, hoeft niet verbaasd te zijn als een wat streng kijkende jonge vrouw hem op de vingers tikt. Tegen middernacht worden de straten door een legertje reini gingsmensen schoongespoten en als het koude seizoen invalt doet de Moskouse gemeentelijke over heid alles om toch de reinheid van de stad zoveel mogelijk te hand haven. In Gum gaat het niet an ders, ook daar wordt er voortdu rend tegen vervuiling gewaakt. Toch biedt Gum een wat slordige aanblik, allereerst door de achte loze wijze van etaleren, vervolgens door het onafgebroken heen en weer drentelen van massa's men sen, die hier komen om te kijken of te kopen. Niet zo zeer door de week, maar vooral in het weekend is winkelen bij Gum voor menigeen een uit stapje. Op zaterdag, en zeker op de zondagmiddag, gaat men in gezins verband naar Gum. Net als in het westen dringen kinderen bij hun ouders aan op ijs of limonade, en in de winter op een glas hete thee. Gum zorgt er voor, er staan over al automaten, waaruit men tegen inworp van een paar kopeken, de gewenste drank kan tappen. Maar... de glazen dient men eerst wel zelf te wassen! Wie een drankje gekozen heeft laat namelijk zijn glas vuil achter. Er is geen bedienend personeel dat voor de afwas zorgt en dat houdt dus in dat als de schoongemaakte glazen op zijn, men uit de gebruik te er een zoeken moet, die men dan zelf aan een bassin om kan spoelen. Die doe-het-zelf hygiëne is veel Russen overigens wat te veel gevraagd, soms drinken ze met het hele gezin uit één glas of nemen zonder aarzeling het glas over van iemand die het zijne net uit heeft. Kinderen letten zeker niet op klei nigheden als hygiëne, zij vermaken zich uitstekend in Gum, waar de hele dag muziek klinkt. Een leger verkoopsters vindt werk in Gum, niet alleen jonge meisjes maar opvallend veel oudere, ge trouwde vrouwen, die hier een vol ledige dagtaak hebben. Het aan tal buitenshuis werkzame huis vrouwen is in de Sowjet-Unie heel groot en Moskou staat daarbij aan de top. - De verkoopsters zijn over het al- gemeen behulpzaam en vriende- lijk, vooral tegenover buitenlan ders die met taalproblemen wor stelen zijn ze zeer coulant. Maar van de artikelen die ze moeten ver kopen weten ze vaak weinig_ al, vakkennis schijnt bij het geringe assortiment niet zo belangrijk. Trouwhartig reiken ze de japon nen, strijkijzers, radiotoestellen ol camera's waarom de klanten vra gen, aan. Rekenen vormt daarbij geen pro bleem, het meisje aan de kassa be dient zich het liefst van... een tel- raam. Hoofdrekenen is een bezig heid die men in Rusland blijkbaar energieverspilling vindt, waarom zich de hersen pijnigen met optel lingen als 58 en 63 en 29 kopeken? vraagt de verkoopster zich af, om te weten dat dat samen 150 maakt grijpt ze liever naar het telraam. Sommige winkels hebben het tel raam officieel afgeschaft en ver vangen door de rekenmachine, maar laten er toch een paar op de kassa staan, waarschijnlijk omdat een Russische winkel zonder tel raam niet helemaal compleet is. De hele week is Gum primair voor de Moskovieten, maar op de zon dagmiddag komen ook de platte landers. Daar het reizen in de Sowjet-Unie vrijwel gratis is, de bedragen die men er voor uittrek ken moet zijn verhoudingsgewijs te verwaarlozen, stromen op zon dag in het hoogseizoen talloze Rus sen naar de hoofdstad. Bonte ge waden steken dan kleurig af bij de stemmige Boerenkleding en het Ro de Plein wemelt dan van de dagjes mensen. Natuurlijk wordt verwacht dat die bij hun thuiskomst een soevenirtje uit de hoofdstad meenemen en dat halen ze dan bij Gum. Maar behalve deze provincialen zijn er op zondag ook veel jonge ren die de middag in Gum door brengen. In dit opzicht is het meer dan een warenhuis, het complex heeft ook iets van een kermis, waar demonstraties gegeven wor den, waar muziek klinkt, waar men wat kan eten of, over een balustra de leunend, kan kijken naar het bonte gewirwar op lagere verdie pingen. Fonteinen spuiten, militai ren doen inkopen voor hun gelief de en moeders speuren de diverse afdelingen af op zoek naar koop jes. Winkelen bij Gum biedt de Mosko viet dan ook alles wat hij wenst, althans gewend is. De wat noncha lante gezelligheid, de drukte en het lawaai hinderen hem niet in het minst en de verkoopsters laten zich er zeker niet door van de wijs brengen. Als tegen sluitingstijd het waren huis leegstroomt drommen de be zoekers samen bij de ondergrond se, die hen weer naar alle wind streken voeren zal. Mochten ze binnen bij de diverse afdelingen nog wel eens even ge duld moeten oefenen vanwege de massale belangstelling, op de On dergrondse hoeven ze nooit lang te wachten. Misten ze de vorige, dan duurt het maar twee minuten voor dat er weer een voorrijdt om hen met de bij Glim gekochte artikelen thuis te brengen waar de samowar wacht met de uvondthee... 0 In de rij voor GUM. Wachtend, met haar telraam, op nieuwe wame..

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 14