henk sunkar origineel klisjee mannetje Fleetwood mac V o Veel liefs uit Warschau één puber maakt nog geen puist I P£v VUK'.. HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 12 - WOENSDAG 26 FEBRUARI 1969 Als je over straat loopt zijn er zoveel bizarre, gewone, gekke en andere dingen te zien, dat je vergeet ze te zien. Op dat moment hebben we een kunstenaar nodig die datgene wat we vergeten te zién uit z'n normale omgeving haalt en overplaatst naar een andere. Pas dan merken we dat voorwerp, of wat het ook was wat we niet meer zagen, opeens wel op en denken we hee, ach, bah of hoera. Zo werkt bijvoorbeeld ama teurkunstenaar, eksalkoholist, klis- jeemannetje en leerling aan een vakschool voor volwassenen henk h. sunkar (27). Momenteel werkt henk, die over zichzelf liefst ook in de derde persoon praat, uitsluitend nog met voorwerpen die achter plastik ver pakt zijn, zoals speelgoed en ge bruiksvoorwerpen die hij, met de plastieken verpakking, op een plank plakt en vervolgens sinjeert. De mensen moeten gewoon zien hoe verschrikkelijk lelijk of mooi of gek ofzo bepaalde dingen zijn, als je ze niet opplakt zien ze het niet. Zo'n hele serie van henk's maaksels maakt zeker indruk, er is lijn en eenheid in, hij geeft het gewoon gezien, heeft het idee gekregen. Gelukkig mag je in deze tijd ook iets waarderen zonder dat er een virtuoos produk- m ,>l!0 Vrijdag 28 februari haalt paul acket fleetwood mac naar ne- derland, met onder meer een optreden in de scheveningse kurzaal. Konsertenpaultje kondigt op z'n levensgrote affiesjes de groep aan als engelands beste bluesgroep'. Nou, reklame ma ken is heel goed natuurlijk, maar om zomaar te vergeten dat john mayall ook welenge lands beste bluesgroep' ge noemd wordt is toch vreemd. henk achter boom. sieproses aan te pas is gekomen. Zo was het ook met henk's gedich ten, die hij vooral in zijn delftse perjpde (rond 1967) maakte, ge woon raak geschetste situasies die we allemaal kennen en weer her kennen, vaak ook met een heel spitse pointe, die soms wel weer gezond dubbelzinnig is, zoals bij voorbeeld in het gedicht „korfbal hup jan! dek mina! We zouden graag meer gedichten van hem afdrukken, maar de meeste lenen zich uitsluitend voor voor dracht, en dan nog alleen als henk ze zelf voordraagt. Hij doet dat name lijk met een stem en een bepaalde, hoogstmerkwaard ige bekketrekkerij die na het eerste woord al op de lachspieren werken. Op een powee- zieavond presteerde hij het om, nadat, iedereen doodserieus zijn werk gebracht had, de zaal te sjokkeren door op zijn manier het volgende gedicht „voor te dragen op een paddestoel rood met witte stippen zit kabouter spillebeen hfip.n en weer te winnen nenk tussen zijn laatste kunstwerken. Het schijnt trouwens toch steeds meer in te worden om uitspreek- gedichten te maken in plaats van leesgedichten, vandaar ook het suk- ses van toestanden als poweezie in carré. Een gesprek met henk sunkar betekent dat je een hele avond boeiend bezig gehouden wordt. Hij springt van het ene gekke verhaal op het andere, maar kan dan ook weer vreselijk serieus zijn als hij over zijn jeugd in de rotterdamse havenwijken praat. Een door henk gebracht achterafverslag van een vechtpartij in deze sosjaal „moeilijke" buurten is toch weer hoogst amusant, omdat hij alle partijen meesterlijk imiteert („wat jij, pats, weetjewei"). Dit is niet de meest aangewezen plaats om uit de doeken te doen hoe moeilijk henks jeugd wel geweest is. Een ding hebben we gemerkt, henk is volwas sen, staat boven z'n problemen en barst van de idealen. De henk sunkar van vandaag is een ambisjeus mens, een hele andere dan de henk die eens in het ziekenhuis wakker werd en antwoordde op de vraag wie hij was, met „een volgeling van ke- rouac". Eigenlijk is the jimi hendrix expe rience ook wel een beetje een britse bluesgroep, en ook wel de beste. En zo zijn er nog veel meer. We zullen acket er maar van verdenken dat hij er op rekent dat het grote publiek toch alleen maar denkt aan de hitparade van de afgelopen weken, en ja, dan staat fleetwood mac met albatross' lek ker hoog. 'Albatross' is dan ook zo'n beetje het slechtste wat mac ooit gemaakt heeft, een kommersjeel werkje dat met 'blues', of zo je wilt met britse blues', niets heeft uit te staan. Maar laten we niet te onvriendelijk over nederlands indrukwekkendste impressario schrijven. Tenslotte heeft P. A. (zie M. Toonder, Heer Bommel en de Bovenbazen, uitg. De Bezige Bij) in het afgelopen jaar voor heel wat top-popkonserten gezorgd, om maar te noemen: mothers of invention, doors, jeffer- son airplane, country joe.Overigens zijn we al eens eerder heel tevreden geweest over acket, en wel toen hij zo'n acht jaar geleden begon met het organiseren van betaalbare kon- serten van amerikaanse top-jazz- musisi. Dat was juist op het moment dat iedereen dacht dat er wel nooit meer jazz op de nederlandse kon- sertpodia zou komen, omdat Lou van Rees ermee gestopt was na wat lichte verliezen op te dur jazzkonser- ten. ermee gestopt was na wat lichte verliezen op te dure jazzkonserten. Toch jammer dat nou niemand meer jazzkonserten brengt. Het lijkt wel alsof op de een of andere manier jazz buiten de deur gehouden wordt. Zou dat nou komen doordat deze muziek geaksepteerd is als respek- tabele hollandfestivalkunstvorm? The Palace Culture and Sciene het paleis van de kuituur in Warschau, met rechts de kongreshal waar C en B speelde. Kun je even vijfentwintig gulden wisselen, vroeg hij. Klein, groot, werd er terug gevraagd. Nou, twee tientjes en wat guldens voor de sigaretten automaat, snap je. Nadat hij tevoren mij mijn laatste sigaretten ontroofd had was Gelling er dus toe over gegaan zelf een pakje sigaretten aan te schaffen. Buiten in het busje wachtte de rest van de groep, maar hij had geen haast. Na een optreden lijkt dit soort mensen wat verveeld, wat schaap achtig. Leeggespeeld. Nog een bier tje? Vooruit dan effe snel. Om het af te leren. En zo kwam Polen op de proppen. Cuby en zijn zogenaamde Blizzards zijn enige weekjes geleden op tournee geweest door Polen. Dat gebeurde op uitnodiging van de aktieve Poolse Jazz-Federatie, een zoals wel blijkt, nuttige instelling die veel peperdure impressario's, teja- ter-buro's en ander tuig overbodig maakt. Bovendien genietert ze ruime over heidssteun, om daarmee maar weer eens wat goeds van andere systemen te vertellen. Pop is ook jazz of zo denken ze daar of Cuby is jazz denken ze daar. Lang van te voren was de komst van de nederlandse top-groep gepoesjt in de pers en zo. De jazz-federatie had een veertiendagen durende reeks van optredens georganiseerd en voor bereid met als hoogtepunten een serie voorstellingen in het suiker taarten-paleis van natuursteen voor de zogenaamde kuituur, een ge schenk van de verguisde Josef Stalin aan de poolse bevolking wegens moed, beleid en trouw. gevonden, een donalddukkie de beste stuurlui staan aan de walletjes sad song: otisdiedootis heb jij puistjes onassis? jij jaqueline? neem dan gauw wat kerosine! ché, het lijkt wel of iedereen van me houdt ik denk dus ik trek steun eigenlijk moest puist verboden worden de nvsh kan niet drukken War-schuwingspact nou breekt mij deklomp lente! cuby en de blitsers hebben een lidmaatschap-formulier aangevraagd bij de bor de wolf fen-club. zij zijn bereid eventueel in de toekomst op te treden onder de naam bor's big band waaruit maar weer valt op te maken dat de eenzame figuur bor naar de eenzame hoogte van b.v. sgt. pepper aan het groeien is. wereld-record gebukt gaan onder één zware last het zuid-hollands orkwestie on-uit-voorne-puttelijk I De grote kongres-hal, kroonluchters, pluus, marmer spiegels en een kapasiteit van 3000 personen was enige malen totaal uitverkocht. Eelco Gelling (het is niet aan hem te merken dat hij minstens Nederlands beste gitarist is) vertelt over het waanzinnig enthousiaste publiek dat herhaaldelijk op en onder het ford-busje klom en de wat nuchtere Drenten vanuit alle standen foto grafeerden. Beatle-achtige toestan den die de groep in Nederland'nog niet had meegemaakt, idool-verering waar ze wellicht nog niet tegen opgewassen zijn. De in deze periode opgerichte oost-europese fen-klub telt al vele duizenden leden en heus niet alleen tieners. Zekelfs de veertigers waren naar de boerderij bewoners van Grollo komen kijken en hadden hun bewondering stampend en klappend getoond. De groep tenslotte heeft in de nieuwe samenstelling, welke in teg- nies opzicht in ieder geval vooruit is gegaan (muziek-tegnies dan wel te verstaan), in Polen speciaal een wat naar de Rock neigend repertoire gebracht, iets om hier ook maar eens naar te vragen. Ook een sigaretje. Dank je, ik heb 't het wat op mijn keel. Biertje, sorry, ik moet weg, ze wachten op me. gedichten van henk sunkar nieuwschierig aagje staat er koffiewater op neetheewater voor little richard de herdertjes lagen bij nachte zij lagen bij nacht in het veld zij hielden getrouwe de wachte zij hadden hun schaapjes geteld daar hoorden zij engeltjes zingen een liedeke helder en klaar: HEY BA BELUMA BELING BANG BOOM! Weinig nieuws van het hitfront deze week. Nina weet zich nog steeds aan de top te handhaven, maar ze loopt nu toch echt wel op haar laatste benen. Dat ze net als na „I put a spell on you" weer voor lange tijd van de hitlijsten zal verdwijnen is niet te verwachten. In Engeland staat ze alweer goed in de top veel met het oude beegees nummer „to love somebody". Hier is deze zingle nog niet verkrijgbaar, maar hij zal binnenkort wel op de markt ver schijnen. Opvallend is toch wel het sukses van donovan met zijn praatplaat „atlan- tis", bijna zo opvallend dat we helemaal vergeten de flipside te draaien. Ook een lekker nummertje, hoor! Eric burdon the animals hebben we lange tijd gemist, maar hun kumbek met „ring of fire" liegt er niet om. En dan nu de toptien. 10. hey jude - wilson pickett 9.1 started a joke - bee gees 8. obladi oblada beatles 7. hair - zen 6. crimson and clover tommy james shondells 5. keep, in touch free 4. spooky's day off - swinging soul machine 3. ring of fire eric burdon the animals 2. atlantis - donovan 1. ain't got no - I got life - nina simone moet je horen: ik wil me donalddukkie bob bouber creation - jefferson airplane

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 12