U vraagt en raadsleden dienen u van antwoord 3-0 wel Ik zou eens willen weten" SCHRIJVER VOORDEEL Inhabe "09 SPEEL NU OOK ORGEL Reisbureau „ISLAMUNDA" 0 Wensen Uw K.E.S. juwelier Apothek m Stortbalcon Witte Huizen 's-Gravelandseweg 600 geoPen NIEUWE ELECTRONISCHE ORGELS G. HOOGENDIJK ZN. SPREEKUUR VAN DE CONTACT-AMBTENAAR TOURINGCAR AFWEZIG B. VAN DER ESCH GRANDIOOS HET NIEUWE STADSBLAD - PAG 3 - VRIJDAG 7 MAART 1969 Hieronder een nieuwe serie in het kader van deze vragenrubriek. Voor de goede orde - en om u in de gelegenheid te stellen mogelijk bij u levende vragen af te vuren - hier nog iets over de te volgen gedragslijn. Hebt u iets op het hart, waarvan u denkt: daarover zou ik nu wel eens het fijne willen weten, in casu het oordeel van leden uit de Schiedamse gemeenteraad vernemen - aarzelt u dan niet. Stuur uw schriftelijke vragen aan het antwoordpanel naar Stadsbladpostbus 257. En zet als motto op de envelop „Ik zou wel eens willen weten". Wij zorgen er dan voor, dat uw envelop ongeopend de betrokken raadsleden bereikt. Is het panel van mening dat een publiek antwoord op zijn plaats is, dan vindUi dat vanzelf weer in het Stadsblad terug. Liggen uw problemen in een meer persoonlijk vlak en vraagt u daarom met name, dan lOTnt u een persoonlijke reactie verwachten. De Heer H. heeft nogal wat opmerkingen over de gang van zaken in onze gemeente. Hij zal wel blij zijn dat het panel deze rubriek begonnen is. De heer H. schrijft ons, dat hij het niet eens is met de vestiging van een nieuwe grote schoenenzaak (Van Dalen) op de Broersvest. Er zijn genoeg schoenenzaken in Schiedam. Hij vraagt ons of daar nu niet een V D, G& A of een grote supermarkt had kunnen komen. Een auto-show room of een kantoor voor G.T.B. had hij ook wel interessant gevon den. Dan vervolgt de heer H. dat z.i. de nieuwe apotheek aan de Van Swin- densingel grondverspillinfo is ge weest. Waarom staat de apotheek niet gelijk met de rooilijn van de huizen? Op het grote tegelterras zou beter een wijkgebouw of een ziekenhuis gebouwd kunnen wor den. Verder hoopt de heer H. dat er in Schiedam gauw een groot winkel centrum komt met C A, Voss of V D en vergelijk het centrum van Schiedam met dat van Vlaardingen. Waarom heeft Vlaardingen zo'n mooi politiebureau en Schiedam niet? Voorts wil de heer H. het restant van het Sterrebos laten verdwijnen en op de vrijgekomen plaats toren flats bouwen als symbool van de „town of Schiedam". Tenslotte wel schrijver ook de gasfabriek in de Gorzen slopen. Wel is de heer H. content met het nieuwe ziekenhuis. antwoord: Of er is te veel, voldoende of te weinig schoenenzaken in Schiedam zijn kunnen en willen wij niet beamen. Wel weten wij dat als alle Schiedammers, die nu hun schoeisel in Rotterdam of elders kopen, voortaan hun inkopen in onze stad doen er nog best een schoenenzaak bij kan komen. Tja, waarom hebben wij hier geen C A, V D etc. Als deze zaken het in het verleden aantrekkelijk ge vonden hadden zich hier te vestigen, hadden zij dit zeer zeker gedaan. Net zo goed als op de Broersvest een Van Dalen bouwt en Vlug en Alja al geruime tijd riante winkels hebben, hadden de andere grootwinkelbedrij ven dit ook kunnen doen. Wellicht hebben een aantal grootwinkel bedrijven interesse in de plannen, die de gemeente aan het voorberei den is voor een city-centre. Daar kan voor hen meer muziek in zitten! De Schiedamse politie is inderdaad niet zo prachtig gehuisvest als de Vlaardingse. Ongeveer 5 jaar geleden is besloten tot verbouw en uitbouw van het oude bureau aan de Lange Nieuwstraat. Achter het oude ge bouw staat reeds een aan alle eisen voldoend gebouw, waar talrijke politie-diensten zijn ondergebracht. Het Sterrebos, dat momenteel ver nieuwd wordt, blijft een ook door het panel noodzakelijk geachte groengordel in dat deel van de stad. Geen torenflats maar bomen, gras en heesters voor onze inwoners. U zegt: „De gasfabriek tegen de vlakte". Wat dat betreft staat u niet alleen, maar zolang wij nog geen andere plaats hebben voor een gebouw waar het distributie-appa raat van het aardgas en de admini stratie in gevestigd kan worden, ALS WIJ ZEGGEN weet U direct wat wij bedoe len. Een goed verstaander heeft maar een half woord nodig, nietwaar ALS WIJ ZEGGEN weet U direct dat, dat de zaak is waar U altijd Uw kado'tjes koopt. Ze hebben een briljante kol- lektie Tin, Kristal, en fijn Porcelein JA... WERKELIJK BRILJANT I t y SCHIEDAM TEL. 267937 BROERSVEST 93 blijft de toestand gehandhaafd. Trouwens, er is bij de gasfabriek al heel wat afgebroken. De door u genoemde grondverspil- ling bij de apotheek aan de van Swindensingel zal bij voltooiing van de bebouwing aldaar geen grondver- spilling blijken te zijn. Het panel is mèt de heer H. verheugd dat het nieuwe Gemeente Ziekenhuis op 1 april in gebruik zal worden genomen. De heer H. Letsch, die reeds eerder met een vraag over een gevaarlijke verkeerssituatie bij het panel aan klopte attendeert ons ook nog op het volgende: Voor enige weken was ik in het begin van de nacht op het Bach- plein, toen er een auto stopte. De inzittende heer vroeg mij naar de Groenelaan. ik bood hem aan, omdat ik op weg naar Schiedam Zuid was, mee te rijden. Onderweg vertelde hij mij, .dat hij naar de apotheek Gouka moest. Deze heer had gelukkig een auto, maar wat te beginnen, indien men die niet bezit en men voor een dergelijk geval staat? Is het niet mogelijk, indien de nachtapotheek buiten het centrum open is, dat dan toch ook in het centrum een nachtapotheek open blijft? Het panel kan zich voorstellen dat door een samenloop van omstandig heden er een precaire situatie kan ontstaan doordat de openzijnde apotheek aan het andere eind van de stad ligt. Daar tegenover staat, dat er altijd wel op de een of andere manier vervoer te vinden is. De politie zal bij een noodgeval zeker de helpende hand rijken. Een van de panelleden heeft via de politie eens de vroedvrouw thuis bezorgd gekre gen. Toch hebben we deze vraag aan de vereniging van apothekers voorge legd en zij zullen in een komende vergadering dit geval ter sprake brengen. Wij horen er nog van, is ons beloofd. Ik zou wel eens willen weten of er wat gedaan kan worden aan die vuile rommel, die altijd daar en daar op dat balcon staat? Het is een smerige boel. Vooral als het straks mooier weer wordt en er veel frisdranken ver kocht worden, weet je niet wat je ziet. Ik hoop dat er wat aan gedaan kan worden. Dit schrijft ons een huisvrouw, die in een van onze nieuwe wijken woont. Mevrouw N.N., wij hebben uit uw schrijven niet kunnen lezen of uzelf aan dat bedrijf gevraagd heeft of men die rommel op kan ruimen. In ieder geval bleek toen wij dit vroegen de bedrijfsleider het vol komen met uw klacht eens te zijn, maar door gebrek aan ruimte is deze nare situatie ontstaan. Hij beseft terdege, dat die rommel de buren overlast bezorgt. De directie van het bedrijf heeft inmiddels een vergun ning aangevraagd het balcon te mogen overkappen. Wij hopen dat dit kan en dat vóór de zomer dit euvel verholpen is. De heer J. Daalmeyer schrijft ons uitvoerig: Om wille van de duidelijkheid, wil ik graag nog even in gaan op uw antwoord op de brief van de heer J. Kapel. Dat zijn klachten gegrond zijn behoeft nauwelijks enig betoog. Het exterieur van de huizen is van buiten duidelijk zichtbaar. Hiervoor hoeft dus geen duur betaalde op zichter te worden opgebeld. Ook naar het interieur van de huizen, waarin de muurpest woekert en het water vrijelijk toegang heeft bij een met de wind meekomende regen, is reeds verschillende malen een onder zoek ingesteld. Het door u opge geven adres is reeds herhaalde malen bezocht en de heren van afdeling onderhoud zijn reeds herhaalde malen op bezoek geweest. Als resultaat van al deze bezoeken, de kosten van een visite van een gemeentelijk opzichter laat ik op het ogenblik nog even achterwege, zijn er kleine reparaties uitgevoerd aan o.a. de balcons. Waterproof heeft men de muren niet kunnen krijgen. De bovenlichten zijn niet vervangen. Het hout van de kozijnen is nog precies als na de eerste verfbeurt, nu vele jaren geleden, en de winterse vrieswind waait nog steeds onbedaarlijk om de voeten van in de huiskamer zittende personen. Natuurlijk is dit reeds vele malen verteld aan opzichters van de ge meente. Natuurlijk is hier reeds vele malen een rapport van gemaakt. Natuurlijk is dezelfde opzichter of een van zijn collega's opnieuw komen kijken. Opnieuw werd een rapport inge diend. Maar wat gebeurde: aan schouw de huizen en neem binnen een kijkje. Het antwoord ligt op straat en hangt achter de afbladde rende verf. De vraag komt nu natuurlijk meteen naar boven welke de taak is van de gemeentelijke opzichters. Rapporten schrijven en klachten bekijken. Wanneer na de taak van deze ambtenaar de zaak ophoudt, komt er natuurlijk nooit iets van een grote reparatie terecht. Toch zitter er in de inspectie en verslaggeving vele kostbare ambte lijke uren, die drukken op de gemeentebegroting, maar dit ter zijde. De zaak is en blijft dat de huizen er staan, zoals ze er vlak na de oorlog neergezet zijn, opgetrok ken uit (waarschijnlijk) ondeugde lijke steen. Illustratief voor de gang van zaken is een brief die ik in mijn bezit heb, en gedateerd is: 14 mei 1968 en ondertekend door de burgemeester, de heer H. Roelfsema. In deze brief, die een afdoening was van een directe klacht mijnerzijds aan het college, handelend over de onder havige huizen, belooft het college de zaak opnieuw te onderzoeken en verklaart men begrip ty hebben voor de klachten. Wie nu denkt dat na deze brief ook maar iemand van de gemeente langs geweest is om te komen voor specificering van de klachten, heeft het mis. Ook is niemand komen vragen naar sugges ties. Duidelijk een bewijs van slor digheid en een ongecoördineerd beleid ten stadhuize. Als journalist heb ik echter de mogelijkheid bepaalde zaken in de krant te bespreken. U kunt dan ook artikelen van mijn hand aantreffen in het Nieuwe Stadsblad en het Rotterdamsch Nieuwblad. In het laatste artikel heb ik een van de vele mogelijkheden voor verbetering naar voren gebracht, namelijk het voor de huidige buitenmuur plaatsen van een nieuwe buitenmuur, zoals gebeurd is in Vlaardingen bij de huizen van de Van Hogendorplaan. Ik heb daarna ook nog het oordeel gevraagd van de aannemer die in Vlaardingen werk zaam geweest is. Hij heeft de situatie bekeken en verklaard dat een gelijke oplossing in Schiedam mogelijk was. De heer Titulaer verklaarde echter dat dit niet mogelijk was, reden en dergelijke kon hij niet geven. Ook een andere oplossing was volgens hem niet mogelijk. Opnieuw een duidelijk bewijs van een uitermate groter dosis ongeïnteresseerdheid. Op de andere mogelijkheden wil ik straks nog nader ingaan. Eerst nog even iets over de proeven die de gemeente vele jaren terug heeft genomen. Er zijn toen kleine stukjes muur gezandstraald, maar dit gaf geen oplossing. Toen heeft men de huizen opnieuw gewit, maar met een zeer slechte soort verf en bovendien een verkeerde soort verf. Dat ver klaarden eertijds de schilders reeds. Het gemeentebestuur had weer niet verder gekeken dan de neus in die tijd lang was. Naar aanleiding van twee artikelen in de krant zijn ook geen vragen gesteld door enig raadslid. Wel naar aanleiding van een van mijn artike len over de Turken, over straalvlieg tuigen enzovoorts. Nu is men echter gewoon voorbijgegaan aan een men selijk probleem. Geen probleem van een enkeling, maar een probleem van een hele wijk: de eerste Schiedamse wijk met flats. Waarom, vraag ik me dan af? Is dit niet de taak van de raadsleden. Was het niet duidelijk genoeg dat de heer Titulaer er een punt aan zoog. Was het niet duidelijk dat andere deskundigen, die dit reeds eerder hadden mee gemaakt een duidelijker en positie vere benadering hadden? Het bleek van niet. Wanneer we nu klagen over de bevolking in relatie met het raadslid in de zekere angst die er bestaat van de zijde van de tweede groep, zou het dan niet voor de hand liggen dat de raadsleden afgaan op indicaties, die veelal in de krant komen en zo de mensen, zij het indirect, toch helpen? Natuurlijk het gebeurt veel, maar deze keer niet, en dat is en blijft een onoprechtheid tegenover de kiezer, daar komt men niet onderuit. Lees partijprogramma's en verslagen van commissies voor duidelijkheid in de politiek (ofhoe deze laatsten ook mogen heten). Over deze moeilijkheden stappen wij weer heen en komen dan weer terug bij ons uitgangspunt. De huizen zijn vies, lek enzovoorts. De huizen moeten weer wit. Er moet een nieuw verfje over. Een verf die niet bladdert, en geen water doorlaat. Zulke verf bestaat. (Inlich tingen bij de Monumentenzorg, waar volgens een woordvoerder de ge meente Schiedam nog nooit iets gevraagd heeft over een dergelijke verf, terwijl een vraag aan deze instantie toch wel voor de hand ligt.) Het panel ontving nog een derde brief uit de witte Huizenwijk" en wel van de heer J. A. Hollander. Hij schreef ons: Langs deze weg wil ondergetekende even terug komen op het in het Nieuwe Stadsblad gepubliceerde ar tikel d.d. 21 april 1967 met de volgende aanhef: „Bewoners van Witte Huizen klagen" en „Bomen verdwijnen, maar het ongerief blijft". Aangezien met dit artikel het :n gebreke blijven van de gemeente flink aan de kaak werd gesteld, had ik en met mij nog meer bewoners gedacht, dat er spoedig het een en ander verbeterd zou worden. Tot op heden wordt echter de indruk gewekt dat de gemeente deze wijk wil laten verpauperen. Mocht deze indruk mijnerzijds onjuist zijn, dan zou ik gaarne willen vernemen, wanneer en op welke manier ver beteringen aangebracht zullen wor den. antwoord panel: Ook aan deze briefschrijvers advi seren wij zich in verbinding te willen stellen met de heer P. Kulik, M. C. M. de Grootstraat 19, telefoon 269408. Mijnheer Kulik is hoofd ambtenaar belast met het toezicht op en het onderhoud van de gemeentehuizen in de zogenaamde slachthuiswijk. De eventuele ge breken die deze huizen vertonen kunnen en moeten opgelost worden. Het panel blijft uw probleem met aandacht volgen. Mooie en bijzonder sterke op klapbare fauteuil. Sierlijk mo del. Gemakkelijk bij verjaar dagen en andere huiselijke feesten. Teak-gekleurd. reeds vanaf 1065, met pedaal of vanaf 22,per maand in huur met recht van koop. Vraag vrijblijvend alle inlich tingen bij: Hoogstraat 115 - Vlaardingen Telefoon 010 341917 W Alle goede merken in één zaak. GEMEENTE SCHIEDAM Medegedeeld wordt, dat het spreekuur van de contact ambtenaar volgende week zal worden gehouden voor de be woners van: NIEUWLAND op maandag 10 maart, in het Wijkcentrum aan het Dr. Wibautplein 129, des avonds van 7 - 8 uur; ZUID: op dinsdag 11 maart, in een lokaal van de Bethelkerk aan de Oude Maasstraat 24, des avonds van 7 - 8 uur. Schiedam, 6 maart '69 Voor de huur van een naar Vruchtentuin 124 ROTTERDAM-26 Telefoon 19 80 50 Speciale tarieven voor: SPORTVERENIGINGEN PERSONEELSVERENIGINGEN SCHOOLREISJES EXCURSIES tot 22 MAART INTERNIST Waarneming door: J. A. Knoop, interniste, Tel.: 269126 HUISHOUDBEURS WORDT DIT JAAR Eventueel noq 2 stands beschikbaar BEL U DIRECT EVEN: TELEFOON 260799 - 264800

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 3