vraagt en raadsleden dienen u van antwoord Ik zou which weten" BQ0T Het panel schrijft: VIERKANT TEGEN MORRIS 0 Wat gaan we doen Telefoon 0 Parkeerhavens 0 Woonhuizen aan de 0 Over de balk Maasdijk VAN RCSSUM CO 0 Anoniem Verlovingsringen JUWELIER HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 3 - VRIJDAG 14 MAART 1969 /AC?. O/! 0AJaZ<lAT2 3Wl;?:r Hieronder een nieuwe serie in het kader van deze vragenrubriek. Voor de goede orde - en om u in de gelegenheid te stellen mogelijk bij u levende vragen af te vuren - hier nog iets over de te volgen gedragslijn. Hebt u iets op het hart, waarvan u denkt: daarover zou ik nu wel eens het fijne willen weten, in casu het oordeel van leden uit de Schiedamse gemeenteraad vernemen - aarzelt u dan niet. Stuur uw schriftelijke vragen aan het antwoordpanel naar Stadsbladpostbus 257. En zet als motto op de envelop „Ik zou wel eens willen weten". Wij zorgen er dan voor, dat uw envelop ongeopend de betrokken raadsleden bereikt. Is het panel van mening dat een publiek antwoord op zijn plaats is, dan vinden dat vanzelf weer in het Stadsblad terug. Liggen uw problemen in een meer persoonlijk vlak en vraagt u daarom met name, dan Kunt u een persoonlijke reactie verwachten. Mijnheer N.N. (naam en adres bij het panel bekend) schrijft ons: Vele huizen staan leeg in onze binnenstad, 2 kerken. Wat gaat men doen met de St. Liduinakerk en de Havenkerk met zijn mooie water staatsinterieur, beide met prachtige orgels? Kan het Gemeente Archief niet in het pand waarin voorheen de muziekschool huisde? Wat doet men met de lege gaten in de stad met name Korte Haven 22? Kan de Poldervaart nu heus niet dienen voor recreatie? Gelieve het geplande industrieterrein in Kethel ten oosten van de spoorlijn wat aantrekkelijker aan te leggen dan in de Spaanse Polder. De grote en de oude kerk van Kethel zijn bezienswaardig. Kunnen zij niet méér open. Dus niet alleen de St. Janstoren? Schiedam kent in de binnenstad nog 3 bestaande „ophaalbruggetjes" en 2 sluizen. De sluis aan de Voorhaven ziet er zéér verwaarloosd uit! Blijft die toestand zo? Het pleintje even om de hoek van de Broersvest is wat opgeknapt. Kan dat stuk roest niet vervangen worden? Het Julianapark bestaat 40 jaar, wordt er nog wat aan gedaan? De bomen rondom de ruihe en de v.m. H.B.S. staan nog moot Hopelijk worden zij niet omgezaagd en vormen later een parkje romdom het nieuwe stadhuis. Ik erger me aan die ruihe. Afbreken zal volgens u zonde zijn, maar wat heeft men er nu aan? Graag wat betere verlichting vooral in de binnenstad. Tenslotte wat doet Schiedam met zijn molens? antwoord panel: In uw brief hebt u nogal wat aangesneden, zowel door het stellen van een aantal vragen als door het maken van een enkele opmerking. Wij zullen trachten op uw vragen wat nader in te gaan. Wij nemen aan dat u met vele leegstaande huizen bedoelt, de wo ningen die op de sloper wachten; dat is nu eenmaal onvermijdelijk in een saneringsgebied. De St. Liduinakerk wordt afgebroken zoals u wellicht inmiddels hebt waargenomen. Het is ons momenteel niet bekend wat de nieuwe eigenaar op dat stuk grond zou willen bouwen. De „Havenkerk" is eigendom van de R.K. kerk, in welke kring de beslissing ligt op de vraag welke bestemming dit gebouw zal krijgen. De kwestie van het geheel of gedeeltelijk behouden van de Polder vaart is o.a. in de gemeenteraad ook al enkele malen ter sprake geweest. Wellicht is het mogelijk een gedeelte (nabij de Schie) te behouden, de vrijkomende gronden tussen de spoorlijnen Hoek van Holland- Schiedam en Schiedam—Den Haag hebben in elk geval een recreatieve bestemming. Plannen tot het vervangen van de buitensluis aan de Voorhaven zijn in voorbereiding bij de afd. sluizen en stuwen van Rijkswaterstaat te Utrecht en deze plannen zullen naar verwacht wordt begin 1970 gereed zijn. Dat daar een nieuwe sluis moet komen hangt mede samen met het op Delta-hoogte aanbrengen van een nieuwe waterkering, waarover één en ander naar voren komt in het antwoord op een andere vraag. Wat de aantrekkelijkheid van een industrieterrein betreft: Wij vinden dat de bedrijven op zo'n terrein zich doelmatig moeten kunnen opstellen en hieruit vloeit voort dat het gezicht van een dergelijk terrein een ander is dan dat van bijv. een woonwijk. Echt mooi zal het waar schijnlijk nooit kunnen worden. Als u echter bedoelt dat u er een nette aanblik wilt hebben, dan kunnen wij het daarmee eens zijn. Wij dachten echter dat onze Schiedamse terrei nen er in dat opzicht niet zo slecht uitzien. Uw opmerking over „het stuk roest" op het pleintje bij de Broersvest is inmiddels door de feiten achterhaald; toen wij er gingen kijken bleek het te zijn verdwenen. Het is ons niet bekend of er plannen zouden zijn om het 40-jarig bestaan van het Julianapark te vieren, behalve dan het feit dat de plantsoe nendienst er de bloemetjes buiten gaat zetten, maar dat doen zij elk jaar al op voortreffelijke wijze en dat mag dan ook wel eens gezegd worden. Overigens als u een initia tief wilt nemen om van de kant van de burgerij iets te doen zal dit ongetwijfeld waardering ondervin den. „De response op deze rubriek laat niets te wensen over", zo laat het antwoordpanel ons deze week weten. „We hebben nu een veertig tal brieven binnengekregen en aan de hand daarvan mogen we gerust stellen dat deze rubriek iets los heeft gemaakt onder de Schiedam se burgerij. De spreekwoordelijke drempelvrees die bij andere contac ten tussen overheid en burgerij nog al eens een sta in de weg kan zijn, zien we hier niet. Men schrijft vrij en frank, vaak ook recht uit het hart. Prettig is het daarbij vast te kunnen stellen, dat het gehalte van de aan de orde gestelde onderwer pen beter is dan bij zo'n „open rubriek" eigenlijk verwacht mocht worden. Voor de goede orde: Elk probleem is het antwoordpanel welkom en krijgt onze aandacht. Maar wel is het zo, dat onderwer pen van meer algemeen belang, waarvan dus ook andern dan de vragensteller alleen kan profiteren, vanzelfsprekend een grotere reik wijdte krijgen". Nog één ding wil het panel graag duidelijk stellen: De indruk zou licht kunnen postvatten, dat het panel van gemeenteraadsleden zich nogal op de vlakte houdt. Dat er nogal eens een „vrijblijvend" in casu neutraal antwoord uit de bus komt op een op zichzelf toch duidelijk gerichte vraag. Het panel stelt er prijs op die verkeerde indruk weg te nemen, En stelt: „men moet van ons aan willen nemen, dat we op elke concrete vraag een concreet ant woord willen geven. Maar dat is in lang niet alle gevallen direct te geven. Anders gezegd: we zoeken voor elk concreet geval een concrte oplossing. Waarmee we dan bi. concrete instanties aan de bel trekken." Weest u er van overtuigd dat door u aangesneden zinnige zaken via het panel (dat de weg én de spraak ter dege kent! echt verder ge bracht worden. Dat er achter de schermen aan oplossingen van het gestelde, mits die uiteraard tot de mogelijkheden behoren, wordt ge werkt. Zodat het best kan gebeu ren dat de lezer een voorlopig antwoord op een gestelde vraag eigenlijk als een dooddoener of zoethoudertje ervaart, maar dan naderhand tot de conclusie komt dat er dan toch maar wat aan gedaan is". Via via en zo. Het leek ons gewenst ook deze kant van onze vraag- en antwoord rubriek even te belichten. Voor het overige, u brieven zijn nog steeds welkom. Waarbij u dan de in de aanhef van deze rubriek aange geven weg dient te volgen. veel auto's kunnen staan dan op 't ogenblik. Naar mijn overtuiging is de belasting op benzine en auto's hoog genoeg, waardoor de autobezitter toch zeker recht heeft op een normale parkeergelegenheid. antwoord panel: Uw voorstel om parkeerhavens te maken in die straten waar de trottoirs er zich voor lenen is niet nieuw, maar heeft reeds lang de belangstelling van de betrokken diensten, zoals verkeerspolitie, Ge meente Werken enz. Nu is het zo dat alle prognoses over autobezit binnen de kortst mogelijke tijd worden achterhaald. Als dit zo doorgaat verstikken we straks in de auto's en dit moment is gezien de ruimte in onze steden akelig dichtbij. Rekenden de plannenmakers bij de bouw van Nieuwland met op elke drie woningen één auto, in Groen- oord is reeds één op één gepland en terwijl men daar mee bezig is, blijkt ook dit al te gering te zijn. In menig huisgezin zijn er al twee auto's. Uw voorstel het parkeerprobleem op te lossen door verandering van het straatprofiel en de trottoirs te versmallen om daar parkeerhavens van te maken, wordt incidenteel niet gedaan, omdat dan de kosten veel te hoog worden. Wel is het zo dat, als een straat of wijk aan vernieuwing toe is, zoals bij het ophalen van leidingen, riolen of het herstellen van het wegdek er tevens gekeken wordt naar nieuwe mogelijkheden voor het nijpende parkeerprobleem, en dan denkt men inderdaad aan de door u voorgestel de parkeerhavens. Maar niet overal zal dit mogelijk zijn, ook al is de ruimte daar schijnbaar voor aanwezig. We onder scheiden n.l. woon- en wijkstraten. Als wijkstraten beschouwen we bijv. de Mgr. Bolenslaan en daar zal het uit verkéerstechnische overwegingen zeer moeilijk zijn. De verkeersveilig heid staat in prioriteit hoger dan het parkeren. Men dient bij het wegrij den uit de parkeerhaven er rekening mee te houden dat men een gedeelte van de rijweg in beslag neemt en daardoor het rijdend verkeer belem mert. In stille woonstraten gelden deze bezwaren niet zozeer en daar kan uw voorstel een verlichting geven. Wat betreft uw opmerkingen over de bossages van de beneden woningen kan het panel het inder daad met u eens zijn, dat zij dikwijls veel vuil opvangen. Maar het panel wil 't groen zoveel mogelijk hand haven. Wellicht zou de plantsoenen dienst daar een oplossing voor hebben bijv. heesters te planten, die niet zo aanhangen of een fris grasgazon. Mijnheer J. J. H. Peek schrijft ons: „Op het gedeelte van de Burg. Haarenlaan tussen de Loeffstraat en de Mackaystraat zijn de parkeer- moeilijkheden enorm groot, zodat zelfs auto's op de trottoirs gepar keerd worden met het risico van een proces-verbaal. De trottoirs zijn enorm breed, waar nagenoeg geen voetgangers lopen, terwijl de bos sages voor de benedenwoningen alleen goed zijn om 's zomers het opgewaaide straatvuil en oude kran ten te verzamelen. Naar mijn bescheiden mening moet het toch mogelijk zijn in deze situatie verandering te brengen door het aanleggen van parkeerhavens, waar de auto's dwars in kunnen, zodat er gemakkelijk tweemaal zo- Mevrouw Ph. Kl.-Q. heeft al gerui me tijd moeite gedaan een telefoon aansluiting te krijgen, echter zonder resultaat. Zij is boven de zestig en heeft geen familie in de naaste omgeving, slechts één zoon in het buitenland. Zij vraagt waarom het oosten van de stad zo slecht bedeeld wordt met nieuwe aansluitingen en wil weten of daar niets aan te doen is. antwoord panel: Regelmatig komt het probleem van de lange wachtlijsten bij de telefoon dienst in de pers naar voren. Uit uw brief zouden wij naar voren willen halen de wens om bij ziekte o.d. per telefoon contact met anderen te kunnen opnemen en door zo'n aansluiting vereenzaming tegen te gaan. Wij geven u daarom de raad u te wenden tot een van de verenigin gen voor maatschappelijk werk, die indien mogelijk gaarne hulp zullen bieden. Hieronder volgen de adressen: Humanitas, bej. centrum „Thur- lede" spr. u. wo.morgens 09.00-10.00 uur. Ie en 3e donder dag v.d. maand 19.00-20.00 uur. Inter Parochieel Centrum, Parkweg 95, spr.u. ma/vr. 09.00-10.00 uur. v.m. Geref. Ver. voor Ziekenzorg en Maatsch. werk. Mesdaglaan 6a, spr.u. ma/vr. 09.00-10.00 uur v.m. Wo.avond 19.00-20.00 uur. Herv. Stichting voor gezondh. zorg en Maatsch. werk, Lange Haven 106. spr.u. ma/vr. 09.00-10.00 uur v.m. weten, geruchten dat woonhuizen aan de Maasdijk over 2, 4, 7 of 10 jaar worden afgebroken. In verband nu met eventuele vernieuwingen zou ik u willen vragen hierin een kleine opheldering te brengen. antwoord panel: Verder dan een kleine opheldering komt het panel ook niet! Inderdaad is de toekomst van de door u bedoelde huizen onzeker. In ver band met de veranderingen aan de sluizen mede in verband met de Delta-werken, komt er een verande ring in de nu bestaande toestand. Maar wanneer dat alles gerealiseerd zal worden is moeilijk te zeggen. Er zijn zoveel instanties, die daar in meespreken zoals het Rijk, de Provincie, het Waterschap en de Gemeente, zodat u zult begrijpen dat er nog veel ove leg nodig zal zijn eer de slopershamer eraan te pas zal komen. Het panel raadt u aan in ieder geval geen kostbare vernieu wingen aan te brengen. Ik zou wel eens willen weten, waarom het Schiedamse gemeente bestuur het geld over de balk smijt. Dit schreef ons mej. J. van Gerven en zij vervolgde: Hoe kan men wanneer de financiële positie zo slecht is een pand in de Lange Nieuwstraat kopen, er enige jaren een gemeentelijke instantie in vestigen en het dan afbreken om er een weg aan te leggen. Dit pand moet eerst bewoonbaar gemaakt worden en dat gaat handen vol geld kosten en dat voor iets dat binnen korte tijd, dat zijn enige jaren toch wel, afgebroken wordt. Zou het niet beter wezen, dit pand te verhuren en zo het geld voor deze doorbraak alvast in gedeelten bij elkaar te krijgen, of is het zo dat in onze stad alles dubbel geld moet kosten Waar blijft het goede inzicht van het Gemeentebestuur? Het ene project mag handenvol geld kosten en voor het andere kan er niets af, zoals een tweede overdekt zwembad, dat in een stad van bijne 90.000 mensen geen overbodige luxe is. Dit moet door de inwoners zelf op touw gezet en gefinancierd worden. De Schie damse lijnbaan wordt ook wel op de lange baan geschoven. Wat het financiële beleid betreft valt mij het Schiedamse Gemeentebestuur bar tegen. antwoord panel: Geachte mejuffrouw, wij staan volle dig open voor kritische opmerkingen mits terecht gemaakt worden. Tot onze spijt moeten wij echter consta teren dat u echter een conclusie trekt over het financiële beleid van het gemeentebestuur welke is geba seerd op een verschil van inzicht over het doen of nalaten van enkele aangeduide uitgaven. Als u echter in aanmerking neemt, dat het budget voor de algemene dienst van de gemeente per jaar zo 'n slordige 50 miljoen gulden beloopt, inclusief de budgetten van alle diensten en bedrijven zelfs zo'n kleine 100 miljoen, dan zult u ongetwijfeld tot de slotsom moeten komen dat uw oordeel over het financieel beleid wel wat breder gefundeerd zou moeten zijn. Wij zijn het niet eens met uw oordeel. Dat neemt niet weg dat wij ons best kunnen voorstellen dat een bepaalde uitgaaf zoals de aankoop van het genoemde pand aan de Lange Nieuwstraat vragen oproept en daar om willen we daar nog wat meer van zeggen. Een gemeentebestuur doet er ver standig aan panden welke voor sanering in aanmerking komen aan te kopen als zich een geschikt moment voordoet, omdat het voor bij laten gaan van een goede gelegenheid tot gevolg kan hebben dat bij onteigening méér kosten zullen worden gemaakt, terwijl ook door de mogelijk langere periode van ontruiming stagnatie in de uit te voeren werken kan ontstaan. In bedoeld geval heeft de gemeente raad ingestemd met het voorstel van B. en W: Een volgende vergadering zal, naar is medegedeeld, een voor stel volgen om het aldus geïnvesteer de geld weer rendabel te maken door het pand geschikt te maken voor de huisvesting van een gemeen telijke dienst. Of de raad ook met dit voorstel in zal stemmen dient te worden afgewacht. de heer J. J. van der Horst, waarin hij meedeelde geschrokken te zijn, omdat zijn artikel in het Stadsblad over winkels in Schiedam en Vlaar- dingen als afbrekend opgevat werd. Zo had hij het ook weer niet bedoeld. Waarvan acte! Al die ouderwetse horloges. Men gaat uit, verkleedt zich en draagt dan toch nog dat ouderwetse, lelijke horloge, terwijl het zoveel beter kan. Gertina, Indus en Junghans brengen mooie, klassieke en modieust' horloges. U vindt ze bij UW K.E.S. JUWELIER SCHIEDAM TEL. 267937 BROERSVEST 93 „EUPHONIA" het gecombineerde zangkoor o.l.v. de dirigent Dick Stam verleent medewerking aan de eucharistie viering op zaterdag 15 maart a.s. met zang en ritmische begeleiding. In de O.L. Vr. Visitatiekerk aan de Dr. Schaepmansingel. Aanvang: 7 GESLAAGD Voor de in december 1968 ge houden examens voor het Praktijk diploma Moderne Bedrijfsadmini stratie (M.B.A.) slaagden onze stad genoten de heren F. Bak, W. Janse, G. Rijnberk, J. Ververs en A. van Waart. Voor het Praktijkdiploma Boekhouden mej. W. van Kraay en de heren W. P. R. Fasse, A. van 't Hoff en I. S. M. Mulders. Genoemde dame en heren werden opgeleid door de Economische Opleidingen „Meyers De Pater" te Schiedam. v. Beverenstr. 5 Automobielbedrijf Schiedam Tel. 266561, privé 156723 Tuinlaan 98 Schiedam Tel. 267464 Mgr. Nolenslaan 102 Schiedam Tel. 262076 Met het oog op de naderende „voorjaarsschoonmaak", zo schrijft ons de heer J. M. F. Waterreus; zou ik u het volgende willen voorleggen: Er gaan, zoals iz_ misschien, zult Het panel ontving een anonieme brief over „Thurlede". Het niet ondertekend zin van deze brief, is voor het panel voldoende om niet op het schrijven in te gaan. Omdat het kan zijn, dat de briefschrijver ons systeem van beantwoorden niet begrepen heeft, volgt hier nog een uitleg. Alle brieven, die door ons beantwoord worden hetzij in deze rubriek hetzij door een persoonlijk contact, moeten met naam en adres bij ons binnenkomen. U kunt in uw schrijven vermelden, dat u uw naam niet in de krant wil hebben. In bepaalde gevallen heeft het panel op eigen initiatief de naam van de briefschrijver weggelaten. Wij ontvingen nog een schrijven van in een grote verscheidenheid zowel klassiek als modern ONZE RINGEN WAARBORG VOOR UW GELUK Dr. Wibautplein 15 Telefoon 26.69.05

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 3