we hebben het weer gehad bob dylan toekomstmuziek voor topveels HT weinig GEDICHT OP HET PONS-KAARTJE DOOD 00 0 D D J D D D D wij krijgen een puist van al die pukkeltjes iloiiovan D 0 Q OD gedicht op twee frisdrankjes Welaan, dat was het dan als besluit van dit winterseizoen. Voorlopig ligt alles wat zich in nederland artiest noemt op apegape. De kater komt hard aan. Het is dan ook geen kleinigheid in anderhalve week het nasjonale zongfestival, het boeken bal en het grand gala du disque populair te moeten aflopen. Enigs zins geëngasjeerden hebben boven dien ajax-benfica en het nieuw-links kongres nog meegepikt. Bij de nederlandse pers zijn de bal-pennen leeg en de tik-masjienes aan vervan ging toe. Is het toeval dat het v.p.r.o.-pro- gramma hé vorige week vrijdagavond plotseling nog meer aandacht trok dan het voordien al deed, door een uitzending te wijden aan een gefin geerde kulturele revolutie met o.a. de bezetting van de zenders van lopik, en de studio's te hilversum en bussum door jonge kritiese (tele graaf: kwasi-progressieve) medewer kers van diverse media. (Amsterdam is, zoals wij weten, al jaren bezet.) Zij hebben kans gezien grote paniek te zaaien in bepaalde kringen. Weer kreeg luns de muntius op bezoek. Het geheel doet denken aan het eveneens gefingeerde, geruchtma kende radio-hoorspel dat h. g. wells in de jaren dertig maakte, over de landing van marsmannetjes op aarde. Op soortgelijke wijze werden toen de brave, in slaap gedommelde, burgers opgeschrikt. Iedere poging hen wakker te schud den werd toen en ook nu weer door wakkere lieden veroordeeld als zijn de de verloedering, de gaos, de afbraak, de sloop. Is het niet om te huilen, ja, om de Zwitserse ambassade te bestormen en massaal asiel te vragen. Hoe knus zou toch ons leven in zo'n berghut zijn, enkel nog maar bloot gesteld aan wat lawine-gevaar. En hoe veilig zou ons geld geborgen zijn in het stevige bankgebouw, daar beneden in het dal. Treurig staren we naar de lekkende vlammen van het open-haardvuur en neuriën zachtjes het prachtige liedje waar mee lenny het zongfestival won. Glimlachend denken we terug aan het komiese nummertje van conny met de tuba, aan het dartele wijsje van franse dave dinges en niet te vergeten anneke, die fraai haar play-pardon-come-back maakte. Rob, patricia, annet, john, linda, franky, zij allen deden het ook aardig, hoor, hoewel niet aardig genoeg om, enz. Meimeren we verder, want tenslotte: hoe aardig zongen de hearts of soul, die voor een avondje op een wat andere kommersjele toer waren gezet. En pim die toch ook goede dingen kan. En de internasjonale jury, die volgens (eigen) zeggen weer niet was omgekocht, alsof ze het beginnen te leren. Op zich is het natuurlijk opmerke lijk dat van de drie genoemde manifestaties eigenlijk alleen het boekenbal vergezeld ging van een stevige rel. Natuurlijk, de versierselen van met ten c.s. Onbegrijpelijk, daar we juist op theologies gebied de laatste jaren internasjonaal als onberispelijk pro gressief gebrandpunt worden. Weer waren het de jonge jongens uit hilversum die de zaak aan het rollen brachten. Terwijl in dat zelfde hilversum ten tijde van de boekenweek remco campert van het literatuur-lijstje van een hogere burger school werd afgevoerd. Veel sjieker en stijlvoller zijn dan toch de zogenaamde grand galaas du disque. De populaire helft van deze schijven-manifestatie werd vakkun dig door guus gepresenteerd. Een echte heer noemt henk van der meyden hem, hetgeen een twijfel achtige reputatie genoemd mag worden. Te meer daar henk waar schijnlijk de grappige vergelijking van guus ontgaan is tussen oude nol en de opa van gerrit. Ook twijfelach tig -was de verschijning van de vrouw van amerikaas meest militante ne ger-leider, mevr. mimriam carmi- chael op deze gala-bonzen-partij. Het is alweer de nodige jaren geleden dat de toptien in nederland zijn intrede deed. Weetje nog wel (nee, toen was ik nog op de kleuterschool, respektievelijk ja, re ken maar dat ik dat nog weet), iedere vrijdagmiddag snel uit school naar huis en de radio knetterhard aan. Heerlijke muziek van elvis presley, the everly brothers, paul anka, the shadows, vul .zelf maar verder in. Ja, ja, in die tijd werden we opeens met een nieuw en tamelijk knullig woord teenagers genoemd. Geweldig vonden we dat, vooral omdat we ons eigen programma hadden: 'tijd voor teenagers' met herman stok als hogepriester van het hitnieuws. Eindelijk was dat eens wat anders dan het padvinderij-ach- tige 'minjon' en de op liefhebbers van het duet uit de parelvissers afgestemde 'arbeidsvitaminen'. Wat later kwam dan ook nog 'tussen 10 plu? en 20 min' van de grond. Het buitenland lag in die tijd natuurlijk al ver op ons voor, ieder met z'n eigen topveel, hoe groter het land hoe groter de tophuppelepup: 10, Nog zo'n geval is de kwestie rond de misikal hair, handelend over de underground opgegravend. Deze mu- sikal heeft de underground opgegra ven en aan het daglicht van de gevestigde orde bloot gesteld. De nederlandse underground wereld nam dat niet en liet in haar konsertgebouw paradiso een eigen versie van start gaan: kuifje. Erg jammer voor mej. j. de jong die van iedereen ook in deze musikal de hoofdrol mocht spelen. Echt weer zo'n steek onder water. Als u vraagt wat met djt artikel wordt bedoeld, bent u op de goede weg. In dit artikel worden namelijk vraagtekens geplaatst bij wat ge noemd wordty de vaderlandse sjoo- wereld. Een sjoo-wereld, die in al zijn rottigheid blijkbaar nog steeds geleid wordt vanuit de kolommen van de bekende „show-pagina". Wellicht is het jammer dat die „bezetting" van het programma hé gefingeerd was. Misschien zou het wel eens verschrikkelijk nuttig ge weest kunnen zijn. Maar wat niet is, enz. Voorlopig hebben we het weer gehad. eurokupfinale 1970 in het feye- noordstadion: f.c. twente—ajax het is inderdaad volgend jaar 1970 (histories) de wind/weermasjien van ritmees ter buat was kapot, herman heeft toen geblazen van vele kanten worden we benaderd over meer openheid rond de bor-de-wolf-fenklup. Meer open heid is op het ogenblik niet mogelijk vanwege onder meer interne zuive ringen. Onder andere is de voorzitter in ongenade gevallen, deze verblijft met ziekteverlof aan de zwarte zee. een el-al moeilijkheden remco campert: liesje in ouwelui- letter-land de koningin weigert het eerste kivietsei, ze legt ze nu zelf benfiCIA dr. schadé (eksklusief telegraaf/ nieuws van den dag): je moet je hersens gebruiken de generaal spoor-hoeve de generaal spoor-boeve de generaal spoor-groeve het leven begint bij 40 plus er komt een Surinaamse band op de taptoe'69. Tenminste, als 20, 40, 50, 100 110 wienietwegis- wordtgezien). Zolangzamerhand werden de popprogtamma's ook hier meer en meer geaksepteerd, hoewel een aantal brave kranten natuurlijk hadden beweerd dat de geest van de jeugd door de verderfelijke muziek werd verpest en het gezag zou ondermijnen. Diezelfde kranten heb ben nu zeer fatsoenlijke tienerru brieken (zoals deze fatsoenlijke hitpuist in die onfatsoenlijke PUIST) met als het enigszins moge lijk is een eigen topveel, maar de geest en de moraal van de jeugd zien zij nog steeds verziekt zij het nu op andere gebieden. Enzo zitten we dan met het verschijnsel topveel dat al zo geak septeerd is dat we er niet meer onder uit kunnen. Juist nu doet zich de vraag voor of we die hitlijsten nog kunnen handhaven, want we zien toch een duidelijke verschuiving van verkoop van singles naar lang- speelmuziekgramofoonplaatjuns. Neem bijvoorbeeld ons grote voor beeld de verenigde staten van noordamerika, daar worden gewoon weg nauwelijks meer singles ver kocht, laten we zeggen zo'n tien prosent van het totaal. Toch ver schijnt er in de vs wekelijks een top-100 en dan vraag je je toch wel af hoe die tot stand komt. Daar zullen we wel nooit helemaal achter komen. Hoe hij in stand blijft is eenvoudiger: inderdaad door de^ platenbonzen en salesmanagers via' behoeftek weking enzo. En daar zitten we dan met een wat onecht, noem het maar kunstkind, van onze (hoogste) tijd. Hij zal het nog wel een tijdje uitzingen, maar veel waarde hecht zelfs ik (jaap Q, red.) er niet meer aan. Het is natuurlijk verschrikkelijk inkonsekwent, maar hier komtie dan weer, onze eigen toptien. Tenslotte moet je een behoefte, als tie nu eenmaal bestaat, maar bevredigen ook. 10. hair zen 9. down man brain box 8. crimson clover tommy james shondells 7. ain't got no I got life nina simone 6. keep in touch free 5. frank mills bojoura 4. baby won't you leave me alone web Bob Dylan is een persoonlijkheid die via z'n komposisies en platen zoveel invloed op de popmuziek heeft gehad en nog heeft, dat we hem niet meer aan hoeven te prijzen. Het is tieperend voor de grootheid van dylan dat er zeer veel mensen zijn die al z'n platen hebben, of ze allemaal zouden willen hebben als de portemunnee wat dikker zou zijn. Al z'n platen, dat zullen er in nederland toch al gauw een stuk of vijftien zijn geweest, langspelers wel te verstaan. Maar behalve wat op platen is uitgebracht heeft dylan nog veel meer geschreven. Sommige opnames zijn nooit op de plaat gezet omdat hij het zelf niet wou, maar dat blijkt dan weer per land te verschillen. Bovendien gaat het ge rucht dat z'n platenmaatschappij binnenkort van dat kontrakt af is en uit kan brengen wat ze wil. Een paar maanden geleden zond de vpro een uur lang nooit op de plaat gebrachte opnames van bob dylan uit, en het waren stuk voor stuk geweldige nummers, als je niet te veel op de opnametechniek lette. Zo was er bijvoorbeeld de dylankomposisie 'wheels on fire' bij, dat wel op de plaat is gezet door julie driscoll en groot sukses had, maar nooit door dylan zelf uitgebracht is. Nu komt het waarom we hier over folkpopsin- ger no. 1 schrijven: vrijdagavond herhaalt de vpro dat programma van acht tot negen, en dat wilden we toch gauw nog even zeggen voor het geval dat je het nog niet gehoord had. Dus je bandrecorder klaar zetten en je radio haarscherp afstem men op hilversum 1. En nou maar wachten tot het voorjaar, want dan komt nederfands gekste uitgever, Thomas Rap, met naar hij beweerd alle teksten van bob dylan, en dat is een wereldprimeur! 3. ring of fire eric burdon and the animals 2. spooky's day off swinging soul machine 1atlantis donovan jij hebt een ander drankje dan ik ja het mijne is wit en het jouwe geel ja wat heb jij? wilson en ik? ook wilson

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 4