DUITSLAN lit veertien dagen voor f 125.- Esslingen zien DATA: FRANKRIJK Vieniie: Rome Tan Frankrijk in ITAFIE Het wordt hard tijd om aan de komende zomervakantie te denken. Misschien hebben velen het reeds gedaan en hebben velen reeds afspraken gemaakt. Mocht dat nog niet zo zijn, dan biedt deze pagina uitkomst. Helaas niet voor iedereen. We richten ons slechts tot een beperkte groep: tot jongens en meisjes van 16 tot en met 21 jaar. Voor hen is deze pagina zeer belangrijk. Het bevat gegevens voor een vakantie die men niet zo snel zal vergeten. Bijzonderheden over de verschillende steden vind je op deze pagina. De reizen worden georganiseerd door de Schiedamse Gemeenschap. Deze organisatie doet het niet om er zelf financieel wijzer van te worden, maar alleen om jonge mensen uit vele Europese landen nader tot elkaar te brengen. Want dat is het eigenlijke doel van deze reizen. Tot nu toe hebben we steeds over reizen gesproken. De eigenlijke benaming is echter Internationale Jeugduitwisseling. Er is de afgelopen jaren relds veel over gesproken en geschreven en reeds honderden trokken uit Schiedam naar Zweden, Duitsland, Engeland en Italië. Uit deze landen kwamen weer jongens en meisjes naar Schiedam. Daar hebben we direct de uitwisseling verklaard. Schiedam stuurt jongens en meisjes naar het buitenland en het buitenland"stuurt jongens en meisjes naar Schiedam. In het buitenland kom je niet in een luxueus hotel, maar in een gezin, waar een jongen of meisje van je eigen leeftijd is. 'Nadat de Schiedammers in het buitenland geweest zijn, komen de buitenlandse jongens en meisjes bij jou thuis, zodat je vier weken met elkaar kunt omgaan. Maar daarover elders op deze pagina meer. Wat de Internationale Jeugduitwisseling te bieden heeft, kun je verder op deze pagina lezen. Naar Esslingen, Vienne en Udine: van 19—7 tot 2—8 Buitenlanders in Schiedam van 2—8 cot 16—8 INSCHRIJFFORMULIER HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 9 - WOENSDAG 26 MAART 1969 Esslingen ligt in Duitsland, enkele kilometers verwijderd van Stuttgart, een van de grotere Duitse steden en tevens hoofdstad van Baden-Wiirtterrtberg. De rivier de Neckar verbindt Esslingen met Stuttgart. Aan beide zijden van deze rivier, bekend door zijn snelle verval, rijzen hoge bergen op, spaarzaam begroeid. Op verschillende plaatsen heeft men tegen de bergen terrassen aangebracht, waar met subsidie van de staat nieuwe grond op is aangebracht. Op deze grond kweekt men druiven, die van een bijzonder goede kwaliteit zijn. De wijn die van deze druiven wordt gemaakt vindt men aan iedere tafel in Esslingen. zending naar Duitsland. De prijs voor deze 14-daagse reis? Schrik niet, 125 gulden, alles inbegrepen. (Reis, overnachtingen, maaltijden, enzovoorts). Esslingen zelf is een stad van oud en nieuw. Het oud doet denken aan de Brandersbuurt in Schiedam. Dan natuurlijk met typische Duitse ge gevens, zoals Vakwerkhuizen en prachtig gevormde fonteinen. In het oude centrum van Esslingen wordt men geboeid door de kromme, soms zeer steile straatjes, met verrassende hoekjes en plotselinge vergezichten in de diepte. Midden in dit oude centrum vindt men de 1000 treden trap, die men maar een keer beklimt, tenminste dat zegt de legende. Esslingen heeft ook nieuw bouw. De bekende patiowoningen vindt men er tegen de hellingen van de bergen, waarop en waartussen Esslingen gebouwd is. De inwoners van Esslingen zijn vriendelijk. Alle mensen uit deze streek zijn dit, dat weet men overal in Duitsland te vertellen. Ze spreken een wat boertig Duits, dat men onmiddellijk overneemt. Naast het vriendelijke weet men echter in Esslingen wat organiseren is. Het uitgebreide programma, dat men hier als deelnemer aan de Jeugd uitwisseling krijgt aangeboden, is daar een bewijs van. Men brengt bezoeken aan oude, omliggende plaatsen, aan meren, zwembaden, uitgaansoorden, fabrieken, bossen, bergen, kortom te veel om op te noemen. 's Avonds is er meestal geen pro gramma, evenals in de weekends. Dan moet men zelf zijn vertier zoeken. En dat kan in Esslingen. Dansen kan men er in diverse discotheques, bij vrienden thuis, bovenop de bergen in de openlucht en in grote beatclubs in Stuttgart. Verder zijn er vier bioscopen, gezellige cafés, in alle soorten en maten. (Bier- und Weinkeller). Er is een fijne kelder waar amateur- artiesten volksliedjes zingen, en nog veel meer. Vervelen doet men zich daarom in Esslingen niet. Deelnemers aan de Jeugduitwisseling met Esslingen worden blijvertjes en gaan ieder jaar opnieuw naar deze fijne stad, die iets groter is dan Schiedam. Voel je iets voor een fijne vakantie, met wijn, leuke vrienden en vriendinnen en een doortimmerd afwisselend programma, vul dan op de bon onmiddellijk in, dat je in aanmerking wilt komen voor uit- Vienne in Frankrijk doet dit jaar voor de eerste maal mee aan de jeugduitwisseling met Schiedam. De afgelopen tien jaar heeft men wel uitwisselingen gehad met Esslingen en het Italiaanse Udine, maar er bestaat in Frankrijk zoveel belang stelling voor Schiedam, dat men besloten heeft nu ook naar Neder land te komen. Van Vienne is niet zoveel bekend. Wel dat het in de omgeving van Lyon ligt. Komende uit Lyon komt Vienne plotseling in het gezicht, want het stadje is gelegen onderaan de voet van een steile, kromme keten van bergen. Door haar ligging heeft het stadje een uitermate fijn klimaat met weinig regen en veel zon met hoge temperaturen. Ook Vienne heeft een oude kern, maar dan typisch Frans- Romaans. Dat betekent wat rom melig, maar gezellig. Vooral door de ligging van de stad en de bouw komen jaarlijks vele toeristen naar Vienne, dat daarom veel hotels telt. Het programma van deze Franse stad is vooral gericht op de omge ving, die bijzonder indrukwekkend is. Niet alleen het landschap, maar ook de stadjes in de omgeving en natuurlijk Lyon. Deze stad staat bekend om zijn prachtige parken, die met Franse zwierigheid zijn gecomponeerd. Frankrijk trekt altijd een apart soort toeristen, de zgn. Francofielen, die ook in Nederland te vinden zijn. Zij gaan niet zo zeer om de toeristische attracties, maar om de Franse sfeer, die nu eenmaal onbetaalbaar is. De sfeer, die de deelnemers aan de uitwisseling met Vienne met volle teugen kunnen genieten, ook al omdat men opgenomen wordt in echt Franse gezinnen. Omdat men kan genieten van die voortreffelijke Franse maaltijden. En dat naast een heerlijk klimaat en een prachtige omgeving. Frankrijk en dus Vienne is een „must" voor mensen, die eens wat anders willen dan een vakantie op het strand of in de grote stad. Een vakantie zonder aardappelen, maar een vakantie met Frankrijk. De uitwisseling met Frankrijk, ook weer inbegrepen de dure treinreis naar het zuiden van Frankrijk, de overnachtingen en de maaltijden, kost welgeteld 175 gulden. Twee keer bedenken lijkt overbodig. Wat valt er eigenlijk nog over Italië te vertellen, en over Udine? Udine is een typisch noorditaliaanse plaats, van ongeveer gelijke grootte als Schiedam. Het ligt niet ver verwij derd van Triest en Venetië en slechts enkele tientallen kilometers verwij derd van de Adriatische kust. Dat betekent dus zeker enkele dagen een bezoek aan het met zonovergoten strand. Trouwens, niet alleen het strand is met zon overgoten. Toen vorig jaar de groep uit Udine terugkeerde, kwamen er bruin gebrande jongens en meisjes terug, die genoten hadden van een van de fijnste vakanties die ze zich hadden kunnen voorstellen. Over Italië kunnen we eigenlijk erg kort zijn. Liefhebbers van zon, van het Italiaanse landschap en van het strand moeten onmiddellijk voor deze reis inschrijven. Het Italiaanse programma is niet zo uitgebreid als in de andere landen, waardoor meer vrije tijd is om zelf te genieten van de zon en van het strand. Op regen hoeft men niet te rekenen, wel op veel zon en zeewater. Voor Italië- liefhebbers een fijne reis, voor een fijne prijs: 225 gulden, alles inbegre pen, dus ook weer de dure treinreis. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GEBOORTEDATUM EN JAAR: jongen/meisje Ik doe mee met de uitwisseling naar: a. Udine (Italië) voor ƒ225, b. Vienne (Frankrijk) voor 175, c. Esslingen (Duitsland) voor ƒ125, (Doorhalen welke steden niet verlangd worden) Mijn ouders gaan accoord: (Handtekening ouder) (Handtekening deelnemer) Zo snel mogeijlk opsturen naar: Bureau SG-VVV, Plantage.

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 9