Het nieuwe Mammoet-bok met regen en wind in z'n element 0 PASSAGE 7 Van Heijst Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethei en Oud-Mathenesse (Rotterdam) 'J 11M11 Gewapend met regenschermen die met die stormwind ma noeuvre-handigheid vereisten, begaven de gasten van de Dok en Werfmaatschappij Wilton- Fijenoord N.V. zich maandag middag naar de helling, waar de Harmonie van W.F. met pittige klanken dit bijna herfstachtige weer deed vergeten. Klein en heel tenger stond de echtgenote van de secretaris van de Ondernemingsraad naast ir. B. Wilton, die haar stoer en mannelijk beschermde met een grote paraplu. Ook moeizaam vastgehouden. Onze FIORANI-SHOT OUDE TRADITIE DANKWOORD DETAILS WERELDGLOBES ±r\ T V. DEFECTT""! bel RADIO „ACTIEF" „Zullen we dan maar 18e JAARGANG WOENSDAG 2 APRIL 1969 Redaktie en Advertenties: Broersvest 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-267368 en 263939 Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag tot 6 uur s avonds. Hoofdredaktie: P. J. Hovingh De „Randstad-edities" geven uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n editie voor geheel Westland en beschikken over een uitgebreid N.I.P.O.-rapport Vriendelijke welkomstwoorden van ir. B. Wilton aan het adres van burgemeester H. Roelfsema, verge zeld van zijn echtgenote, ir. J. Hupke als lid van de Raad van Bestuur Rijn-Scheldegroep, de heer F. S. Dohmen, voorzitter Ned. Kath. Mijnwerkersbond met zijn collega's uit Heerlen op inspectiebezoek om na te gaan of op deze werf de gelegenheid bestaat mijnwerkers om te scholen. Afgevaardigden van vere nigingen en vertegenwoordigers van vakverenigingen, de Ondernemings raad, doch ook vertegenwoordigers van de Demag Aktiengesellschaft uit Duisburg en de commandor en officieren van de v.m. Karei Door man. De heer Wilton had zich een dag tevoren afgevraagd: „Wat is het verschil tussen een mijnwerker en een scheepsbouwer? De een heeft veel hinder van het water, de ander kan niet zonder. Slechts terloopts haalde ir. Wilton het radiogesprek op 30 maart aan waarbij men niet de juiste inlichtingen had verstrekt. Zodat dit nogal enige onrust op de werf teweeg had gebracht. Deze week wordt men volledig ingelicht wat betreft de leidraad over het te voeren sociale beleid na de fusie. SLelJ Muren! cJluto huren! 4 - 5 - 9 - persoons auto's Telefoon 260160* Burg. H. Gretelaan 273 Schiedam Totdat het seintje bijna woordloos doorkwam dat het zover was. De versierde fles sloeg aan diggelen, gejuich overal en de bok „Mam moet" deed wat van hem verwacht werd. Negeerde regen en storm en gleed in zijn element. Daarna allemaal met vriendelijke liften naar de kantine Kop Haven" om er een beetje warmte op te doen. Met een voortreffelijk glas cham pagne was die koude en natte toestand heel snel vergeten. Een last van 200 ton kan met een sprei van 18 meter, gemeten vanuit de voorkant ponton, gehesen wor den, terwijl voor een last van 135 ton een sprei van 26,5 meter bereikt kan worden. Voor de hulphijs bedraagt de maximale sprei 28,5 meter. De last zal zich tijdens het spreiden horizontaal verplaatsen. Als bijzon derheid dient ook nog vermeld te worden, dat het bovengedeelte van de kraanconstructie geheel om een scharnierpunt kan draaien, zodat de bovenbouw van de kraan in afgevier- de positie (zgn. kruipstand) onder een brug kan passeren met een doorvaarthoogte van 44 m. De ponton-afmetingen bedragen 23,4 x 34,5 meter, terwijl de holte ongeveer 4,8 meter is. In rusttoe stand zal het hoogste punt van de kraan plm. 80 meter boven de waterspiegel liggen. Teneinde de kraandrijver een zo goed mogelijk zicht op zijn werk te geven is het kraandrijvershuis plm. 35 m boven pontondek geprojec teerd. Op het pontondek bevinden zich 4 verhaallieren, 2 ankerlieren en een gecombineerde anker-verhaallier. 4 Verhaallieren kunnen zowel aan dek als vanuit de kraancabine bestuurd worden. De ponton wordt uitgerust met twee „Schottel" voortstuwers, aangedre ven door electromotoren, zodat het mogelijk zal zijn, dat de bok zichzelf in de WF-haven kan verplaatsen. Het stuurhuis is boven op het lierdekhuis geprojecteerd. De krachtinstallatie in de machine kamer bestaat uit twee volkomen onafhankelijke dieselgeneratorsets, ZIE MORGENAVOND na het nieuws van 7 uur NEDERLAND I Broersvest 111 Schiedam Tel.: 267416 waarvan één eenheid geheel voor reserve ter beschikking staat. Daar naast heeft men nog de beschikking over een havendiesel voor de voe ding van het lichtnet, ventilatie, sanitair, diverse pompen enz., zodat ook op die plaatsen, waar geen walaansluiting aanwezig is, het hulp- bedrijf gevoed kan worden. De accommodatie en wasplaats zijn onderdeks aangebracht en bieden voldoende ruimte voor bemanning en toegevoegd personeel onder nor male omstandigheden. Voor het bepalen van de hoofd afmetingen, hefvermogen enz. van de nieuwe drijvende bok werd een studie gemaakt van de te verwachten ontwikkelingen naar grote eenheden in de internationale zeescheepvaart in de eerstvolgende 10 a 15 jaren. De aldus verkregen gegevens werden geanalyseerd met inachtneming van de thans voor het bedrijf geldende omstandigheden en ook met de in de toekomst te verwachten wijzi gingen in het nieuwbouw- en repa- „Daar gaat-ie dan, in Wiltons naam' ratiepatroon, alsmede met het zich sterk uitbreidende havenareaal in Rotterd en daarmede in verbinding staande kanalen (Europoort). Men vertrouwt erop, dat straks, als de zeer grote schepen inderdaad in steeds groter aantal van hun dien sten gebruik zullen maken deze bok aan de gestelde eisen zal blijken te voldoen. De ponton met machinekamer- installatie is door Wilton Fijenoord ontworpen. De kraanconstnictie in clusief hijsmechanisme wordt geheel door Wilton-Fijenoord vervaardigd volgens ontwerp van DEMAG Ak tiengesellschaft, Duisburg, Duits land. „Hadsekidee, daar liegt-ie dan' Daarna richtte de heer Wilton zich tot de doopster van de bok, mevrouw M. P. E. Biommers-van der Beek. Op geestige wijze haalde hij leefregels van de Phoeniciërs in die dagen aan, waarbij de vrouw het gedaan had als het mis ging op zee. Sinds er een admiraal in Engeland een doopfles op zijn hoofd kreeg, heeft men die plechtigheid beveiligd. Maar de oude traditie wil men gehandhaafd houden. Want hoewel niet bijgelovig, merkte spreker op, dat bij twee niet gedoopte schepen er iets fout is gegaan! Dat men mevrouw Blommers voor deze plechtigheid had*" uitgenodigd, was beslist geen toevalligheid. In haar zag men op deze dag alle vrouwen, want ook het thuisfront leeft met de werf mee. De drijvende bok had een uitsteken de start en als herinnering aan deze dag bood ir. Wilton de doopster een fraai gouden collier met hanger aan. In een cyclaamkleurig pakje met broderie bovenpas, leuk hoedje op, corsage van een orchidee in dezelfde kleur van haar pakje, dankte me vrouw Blommers voor dit geschenk en sprak de wens uit dat deze bok voor de werf van W.F. veel zware lasten licht zal maken. Buiten was het inmiddels droog geworden. Proficiat directie van W.F. met deze Mammoet". Deze nieuwe te bouwen diesel-elec- trisch gedreven drijvende bok, die in het werfbedrijf voor eigen gebruik zal worden aangewend, zal naar verwacht in juli/augustus 1969 ge reed zijn. In verband met de toenemende afmetingen van de schepen, vooral wat betreft de breedte en de hoogte, is de kes gevallen op een bok met een hijshoogte van 50 m boven de waterspiegel. De hoofdhijs bestaat uit 2 hijsblok- ken van elk 100 ton. De hulphijs uit een hijsblok van 25 ton. grote modellen v.a. ƒ17, met verlichting v.a. 34,75 SCHIEDAM Uw eieren met Pasen in een luxe verpakking A. van oCeetuwn Mbp. MOLENSLAAN 201-203 TEL 262000 Telefoon 151604 263420 WIJ HELPEN DIRECT Tot 's avonds 11 u. bereikbaar Corn. Drebbelsrt. 7, Schiedam Verkoop en inruil van alle merken SLAGERIJ Rembrandtstraat, hoek Jan Steenstraat Uw adres voor heerlijk gekruide VERSE WORST

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 1