Maritsa en haar gemaal 1 Hiiifvro(/h?eli/ke. oVerpetnz//uj&i 14 ?H;IIIÓB EI, EI, VREDESTEIN Simavi-collecte Short-paas-story van M. Woerdenbagch-Sens V Groene Kruis geeft dit identiteits bewijs uit Jw macht over het stuur 's ZATERDAGS TOT 1 UUR GEOPEND heeft ze véél voordeliger Identiteitskaartje HET NIEUWE STADSSLAD - PAG. 19 - VRIJDAG 4 APRIL 1969 Series geverfde eieren... Beslag voor cake en koekjes. Half lege kisten. Opengemaakte blikken met conser ven. Je reinste warboel, denkt Maritsa Veenstra geamuseerd. Maar je moet eerst overal rommel hebben wil het goed worden. Een snelle blik op de klok zegt haar dat het pas half 9 is. Eerst de slaapkamers doen en dan aan de „bakslag". Juist als ze de trap naar boven op wil gaan, rinkelt de telefoon. De stem van het uitzendbureau gooit al die plannen lakoniek door de war. Of ze donderdag en vrijdag van 9 tot 6 uur bij Van Wijk wil zijn. Ze hebben speciaal naar haar gevraagd, omdat ze er een paar weken al eens gewerkt heeft. Haar zwak protest dat het haar eigenlijk niet zo best uitkomt, wordt vriendelijk weggewuifd. Maar wel een beetje gedecideerd. Ze zegt dan maar ja. Op de trap blijft ze doodleuk zitten. Het hoofd in de handen gesteund. Een geliefkoosde houding als ze ergens mee inzit. En dat is nu het geval... Je kan je natuurlijk wijs maken dat je bij hem niet op moet nemen. Maar je weet béter. Ineens komt die bewuste avond haar weer voor de geest. Voor het eerst na jaren uit met een man. In een gloednieuw pakje, het haar leuk met losse krullen door Tia gekapt. Tim die voor een beeldige corsage precies in de kleur van dat pakje gezorgd had. Schatten zijn het die kinderen. En daarom moet ze niet zo dwaas doen. Dat heeft ze ook niet gedaan. Alleen zich in zijn ogen belachelijk gemaakt, want Bart Timmers, Bart ineens op de wonderlijke avond na het formele ,,gemijnheer" had gezegd, dat ze van haar leven niets meer maakte. Dat ze alleen voor haar kinderen leefde. Och, hij had nog veel meer gezegd, dat de hele feestelijke avond ineens bedorven had. Niet dat het zonde was van dat pakje of die schoenen. Maar ze had het zich die avond zo heel anders voorgesteld. Het werd haast een halve huwelijks aanzoektoestand... „Wilt u de laatste alinea even teruglezen? Als van heel ver komt zijn stem. Zonder haperen voldoet ze aan zijn verzoek. Dan stelt hij voor even te pauzeren en een kopje koffie te drinken. In een zwart lederen fauteuil nipt ze nerveus aan haar kopje. Het liefst zat ze ergens op de maan. Met wel een paar leuke sterren erbij. Zoals hij bijvoorbeeld... Verward wendt ze haar gezicht af en is blij dat de telefoon zijn aandacht vraagt. Hij is leuk, ze wéét het! Maar liever blijft ze vrij. Stel je voor dat hij niet leuk is voor de kinderen. Hij moest eens weten dat de twee T'shem doodleuk generaal noemen. Eigenlijk niet leuk, want hij is geen baas. Helemaal geen generaal! Ze voelde een warme blos in haar hals. Zij en verliefd.. Dat bestaat niet meer. De tweeling zijn nu 14. Er kan geen vreemde man hun vader zijn. Zij neemt de plaats van Paul in. En daarmee basta. Energiek schudt ze het hoofd. Wat haalt ze zich allemaal in haar hoofd. Het is allemaal goed zo. Liever naar die troep in de keuken kijken. Terwijl haar handen werktuigelijk al het huishoude lijke werk verrichten en zo de nodige boodschappen in huis haalt, zijn haar gedachten er niet helemaal bij. Wat moet ze morgen aan en wat zal hij zeggen? Die avond uit werd geen succes, het bezoekje daarna thuis ook niet. En nu moet ze morgen naar zijn kantoor... Een diepe zucht. Alle zorgen worden op slag weggevaagd, want de twee „T's", oftewel Tia en Tim stormen binnen. Ze nemen plaats aan de gedekte eethoek en dan vertelt Maritsa dat ze twee dagen niet thuis zal zijn. „Geweldig" grinnikt Tim. Als je maar eetbare waren achterlaat. We zorgen overal voor, bedisselt Tia. Als ze in haar jack schiet vraagt ze een beetje nieuwsgierig: „Mam, waar zit je als we in barre nood verkeren? Maritsa vouwt met schijnbare aandacht het tafellaken op en probeert zo neutraal mogelijk te zeggen: Weer bij Van Wijk. Een berg werk.En ergert zich aan die kleur... „Tjee, de generaal... Mam, hij is wel leuk, maar hij wil de baas over je spelen. Laat je niet op je kop zitten. Wij zijn er ook nog. Ze zijn allang weg als Maritsa nog aan die laatste worden denkt. Alsof ze zich dat niet bewust is... In haar marineblauwe jurkje met de leuke genopte sjaal in haar hals gestrikt, zit ze de volgende morgen tegenover hem. Hij is gewoon vriendelijk. Maar de „jij" heeft plaats gemaakt voor het vormelijke „u". Ze weet dat hij op haar stenogram let en is hem in stilte dankbaar dat hij er rekening mee houdt dat het niet te vlug gaat. Ze durft gewoon niet op te kijken. Dat wordt me even een lap. Kramp in haar vingers -krijgt ze ervan. Het was ook wel laat vannacht. Niet aan denken. Die generaal presenteert haar met hoffelijk gebaar een sigaret. Wat moet ze nu zeggen? Het liefst de volle waarheid. Hij zou het best kunnen begrijpen. Ze heeft geen bescherming nodig. Ze komt er heus wel. Gewoon met hem kunnen praten. kKan dat dan niet? Bart Timmers heeft andere gedachten. Nooit meer zal hij die laten blijken. Al is het wel moeilijk. Jakkes, ze voelt zich net als een schoolmeisje en is blij, dat hij het woord voert. Ze probeert haar gedachten erbij te houden, maar liefst ging ze meteen aan de slag. Want voor morgen staat nog heel wat op het programma. En dan met de kinderen alles klaar maken voor de Pasen. Een huis vol leven en jolijt. Die drukte allemaal is niet zo erg. Als ze maar plezier hebben. Twee dagen van ingespannen werken vliegen voorbij. Ver voor tijd is zij al klaar met haar werk. Met voldoening heeft ze alles doorgelezen. Praktisch geen tikfoutjes. Het was wel duf soms. Nu de vreugde dat alles er zo keurig uitziet. Wat dat betreft kan hij niets zeggen. Hij hoeft natuurlijk niet te weten dat ze gisteravond verschillende punten eruit doorgenomen heeft. Hij hoeft trouwens niets te weten. Al had ze hem wel graag eerlijk gezegd dat de kinderen het niet meenden toen ze hem thuis plagend „de generaal" noemden. Hij is nu net een ijsberg. Moe is ze, hóndsmoe. Vreemd stil het verlaten kantoor. Zijn plaats is leeg. Ze schuift de schrijfmachine naar achter. Nu even kunnen slapen. Een kwartiertje maar. Ze heeft nog een uur de tijd. Dan legt ze het hoofd op de armen. Sluit haar ogen. Heel even bijkomen. Straks naar huis. Nog een heleboel te doen, al zullen de kinderen wel helpen. Pasen... Dan valt Maritsa in slaap... Een diepe slaap, waarin ze opnieuw met de generaal uitgaat. Hij is nu zo bevriezerig niet meer. En aan de andere kant gillen de twee „T.s": Mam, je bent knots. Zo'n vader willen we best hebben. Want hij is hardstikke blits... Als Bart Timmers neurieënd zijn jas en hoed aan de kapstok hangt, treft hem een vreemde stilte in zijn privé-katoor. 'Zou ze nu weg zijn? Een beetje ongerust loopt hij naar binnen en dan trekt een glimlach om zijn mond, die hem veel sympathieker maakt. Daar ligt ze zomaar te slapen. Het uitgetikte rapport in haar éne hand, de andere met de palm naar boven op het bureau. Hoe is het mogelijk dat iemand zo rustig slapen kan. Natuurlijk oververmoeid met die dubbele taak. Wonderlijke vrouw. Eigenwijs gansje. Maar uit het goede hout gesneden. Hij zou graag zoveel meer voor haar willen zijn. Als ze dat maar eens in wilde zien. In zijn hart weet hij dat die wens in vervulling zal gaan. Want hij heeft met Tia en Tim gepraat. Ze hebben eerlijk hun excuus aangeboden, want ze beschouwen hem beslist niet als een generaal. Hun moeder is zó en hun zegen heeft hij... Hij kijkt op haar neer. Letterlijk dan. Maar vindt het beter achter zijn eigen bureau te gaan zitten. Ze mag niet schrikken. Een doornroosje waarvan hij de prins is. Of toch de generaal? Wel een verschil. Hoe komen die kinderen er toch bij? Op dat moment ontwaakt Maritsa. Haar ene arm is een beetje stijf. Dan spert ze haar donkere ogen wagenwijd open. Hij kijkt er geamuseerd naar. Knikt haar vriendelijk toe. „Tia en Tim vinden het goed dat we ergens een hapje gaan eten. En of ik je dan weer thuis breng. Ze hebben dit uitdrukkelijk gevraagd. Ze kijkt in zijn lachende ogen. Heel lieve en begrijpende... Heeft het nog zin je daartegen te verzetten? „Tot uw dienst generaal" salueert ze. En ze vindt het helemaal niet erg, dat die zelfde generaal haar zomaar tegen zich aandrukt. Pasen 1969 houdt opeens een extra belofte in... NOP RO: Linker Rottekade 6, tel. 124056 -WEST: Bettoweg 11, tel. 153393 - ZUID: Korte Hillestraat 4-6, tel. 173969/Van Maasdijkweg 56-60, tel ,e kunnen nu wel blijven zeuren over die snert temperatuur. Om dan nog maar te zwijgen over al die bakken hemelwater die een ver zopen kat van je maken.. Specifiek als er bij W.F. een mammoet-bok te water wordt gelaten! Dan kom je eigenlijk ineens tot de ontdekking dat paraplu's hoe lastig ze dan ook zijn, omdat je tegen iedereen op botst en je die ondingen overal laat staan, bij de mannen helemaal ,,in" zijn. Ze weten er zich zelfs een houding mee te geven. Nee over de regen praat ik niet meer. Nog minder over de schoonmaak die ondanks die trieste toestand buiten toch nog hoogtij viert. Met een klein beetje leedvermaak heb ik gister morgen naar een stoere man geke ken ergens in Schiedam die boven op een trapleer met kwistige streek de witkwast hanteerde. Nee, ik zeg lekker niet waar, maar vanuit de bus was het een opwekkend gezicht. Niet voor mij...Witten, behangen of kasten doen. Dat doen de fijne dochters van mij wel als ik ergens in Spanje straks rondzwerf. O, nee, ik ben pas verhuisd, dus geen paniek. Vólgend jaar... Vroeger..Och de ouderen onder u weten het allemaal nog wel. Toen had iedereen het huis van top tot teen brandschoon. Dan was je helemaal in het nieuw. Ook van top tot teen. Wat een ellende! Koud weer met een schraal zonne tje. Een hups dun jurkje, een mooie (dunne) zomermantel aan. En maar rilbibberen op het perron. Je snakte dan naar een kopje koffie. Maar bovenal naar de zalige warmte van een vriendelijk snorrende ouder wetse kolenkachel. Vergeet het maar! Je bleef rilbib beren, want er was schóóngemaakt. Dus kachel uit en een brandschoon huis. Vol glimmende toestanden. Tja het was wel mooi. En oerdege lijk en ontieglijk huiselijk. Maar zo koud. Nu bekijken we het veel beter. Eén draai aan de gashaard als de zon toch niet wil schijnen. Nu pas het hele huis op zijn kop als de ramen en deuren wagenwijd open kunnen staan. Volgende maand dus. Wat geeft het allemaal. Hoofdzaak is dat we het gezellig in huis houden. Dat we overal een bloemetje of een plantje neerzetten. Een paasei met een levensgrote strik erom. Omdat het zo leuk staat. Fijne mensen op bezoek. Geen schrijfmachine waar je achter zit. Zalige rust Ik wens u die toe met Pasen 1969. Een heel veel gezellig heid en een vriendelijk zonnetje Want daar snakken we toch zo heel erg naar MIEKE In de week van 8-12 april a.s. wordt ook in onze gemeente de jaarlijkse Simavi-collecte gehouden. Vele dok ters en verpleegsters in de tropen- landen zetten hun persoon en hun kennis in voor de hulp aan mensen, die aan vaak afschuwelijke ziekten lijden, veroorzaakt door onhygiëni sche toestanden en ondervoeding, door onkunde en verkeerde behan deling. Duizenden mensen komen zonder maar één dubbeltje op zak naar de ziekenhuizen en poliklinieken, naar dokters en verpleegsters, in de hoop van hun ziekten en kwalen te worden verlost. Velen werden bij tijds gered. Maar ook velen stierven, zonder dat er een dokter aan te pas kwam. SIMAVI helpt waar zij kan. SIMAVI wil gaarne van de door u gegeven gelden steeds meer ongelukkige zieke mensen redden door het schenken van medicijnen, instru menten, verbandmiddelen, verple- gingsartikelen. Iedere dokter en verpleegster, die in tropenland een verantwoord stuk werk doet, wordt door Simavi voorzien van het onontbeerlijke materiaal. Er wordt niet gevraagd naar geloof en er wordt niet gekeken naar huidskleur. Iedereen wordt geholpen. Laat onze barmhartigheid daarom groter zijn dan hun vertwijfeling! Hoe groter uw offer, hoe méér hun levenskans! HET SIM A VI COMITÉ 40 JAAR BANDENSPECIALIST 294243-CENTRUM:Schietbaanstraat 7, tel. 251234 Naam U). La\ntjX*.« Adres (-|o*lcLcian fe Woonplaats Poort vovjU - Geboortedatum 1H-f> - iqox Godsdienst XVZ I? Huisarts O# KLoOPftf Telefoonnr. hulsarts Naaste familie of fnformatie-adres: Naam P. Lanjzee Adres Roneiw®^ AO Woonplaats Rooftwijk Telefoonnr. OAC^ O 9...rrr... 5L31H Het is een klein handig kaartje dat u in een klein vakje van uw tasje kunt stoppen nadat u het ingevuld heeft. Een indentiteitskaartje, uitgegeven door de algemene Nederlandse ver eniging „Het Groene Kruis" en dat wordt beschermd door een plastic hoesje. Het is vooral bedoeld als u onderweg een ongeluk krijgt, buiten bewustzijn geraakt en men niet weet wie te waarschuwen. Op dat kaartje zijn alle belangrijke gegevens dan vermeld, uw naam, adres, woonplaats, geboortedatum, godsdienst, riet adres en telefoon nummer van uw huisarts en vanzelf sprekend zijn naam. Het adres van uw naaste familielid of informatie adres. Met de daarbij behorende telefoonnummers. Onlangs overleden in Utrecht in één week tijds twee verkeersslachtoffers. Zonder dat de politie op de dag van het ongeluk kon achterhalen wie deze mensen waren. We kijken natuurlijk elke dag goed uit in het verkeer. Maar tenslotte ligt een ongeluk in een klein hoekje. En dan bewijst dat kaartje 4,5 bij 7 cm zijn onmisbare diensten. Ja er is een groot verschil tussen een Paasei en een gewoon ei. Een nog groter verschil is er tussen een CONSTANT VERLOVINGSRING (met garantie medaille) en een gewone verlovingsring U vindt de hele collectie PAASBESTE CONSTANT RINGEN in onze etalage UW K.E.S. JUWELIER t i SCHIEDAM TEL. 267937 BROERSVEST 93 HET LANDGOED „Raaphorst" te Wassenaar, bezit van het Koninklijk Huis, heeft een interessant bomenbestand en is door zijn ligging in de landelijke omgeving van. Wassenaar vooral voor planten en vogelliefhebbers een ideaal oord. Vandaar dat de leden van de K.N.N.V. afd. Vlaardingen-Schie- dam er een excursie heen maken. Vertrek om 8.15 uur 's morgens vanaf station Vlaardingen-Oost. Voor maandag, tweede Paasdag, 7 april staat een vroege wandeling in het Nieuwlandpark op het program ma. Vertrek om 7 uur vanaf de Ophaal brug bij de Kethelweg. De leiding is in handen van de heer C. J. Amsterdam. IN HET oude Delfshaven tegenover het Zak kendragershuisje op de Aelbrechts- kolk 4 opent zaterdag 5 april a.s. de kunstsmid-beeldhouwer zijn galerie „De Schans". Een nieuwe expositie ruimte.

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 19