Lof d3o(mevó$ de man die za terdaa lit van verlichtina een zua Binnen nu beter dan Neerlands grootste sporthal een topper V erademing Groots Meer dan hangar De S.B.L.O. SProng Steentj es.... De enige man die zich nu al helemaal thuis voelt in Schiedams „Sporthal Margriet", waarvan we za terdag de glorieuze stapelloop gaan beleven, is natuuurlijk Sporthaldir. C. J. Bolmers. Want hoe je het ook bekijkt; het is per slot van rekening zijn hal, waarin hij zijn ziel en zaligheid heeft gelegd. En waarin hij van 23 april af aan een nieuw hoofdstuk in zijn nog maar 34 levensjaren begint. Want dat stelt directeur Bolmers graag voorophet begint nu pas. De Schiedamse gemeenschap mag die dag dan een zucht van verlichting slaken, omdat het er eindelijk óp zit, het grote karwei geklaard is, dank zij aller inspanning, maar na gedane zaken mag het juist hier niet goed rusten zijn. De gloed nieuwe sporthal staat er om te bewijzen dat ze levensvatbaar is, dat ze in de spreekwoordelijke be hoefte voorziet. En dan hebben we juist in de heer Bolmers de man, die de sporthalexploitatie leven zal in blazen. Die er tevens heilig van overtuigd is dat de sporthal kansen te over zal krijgen om z'n nut en rentabiliteit te bewijzen. Sporthaldirecteur C. J. Bol- mers kan weer lachen. Nauwe lijks een week geleden scheen hem het lachen even te vergaan toen er aan zijn voortvarende op treden bij de realisatie van de bouwplannen een verkeerde uit leg dreigde te worden gegeven in een hem afgenomen intervieuw. Storm in een glas jenever, zo luidde toen onze conclusie. En dat geloven we nu nog. Dat gias (met welk voor Schiedams vocht ook gevuld) gaat zaterdag om hoog, in een Heil Prosit op deze energieke sporthalmanager! per lid en dat drie jaar lang. Zo iets telt op, maar vraagt voor de be trokkenen ook een voortdurende aandacht. En als je de grote baas van de Sporthal dat zo allemaal hoort ver tellen, (vergeten we daarbij zijn eigen „zelfwerkzaamheid" vooral niet! al wil hij daaraan zelf thans liever voorbijgaan. dan bekruipt je het gevoel dat Schiedam met evenveel recht zou kunnen spreken van: onze Doe-het-zelf-hal. „Je stond er vaak van te kijken, hoe iedereen en alles op de acties in haakte. Hoe vele bedrijven koste lijke materialen tegen kostprijs le verden en soms geen cent wilden hebben. Verwarming tegen kost prijs; we hebben hier min of meer air-conditioning. Loodgieters deden gratis sanitair werk, de schilders deden hetzelfde. Morgen krijg ik weer zestien gratis geschilderde deuren in de hal". En zo kan hij maar doorgaan. Elders in deze Sporthalbij lage vindt u over deze genereuze houding van het bedrijfs leven meer steekhoudende bewijzen terug. En het moet toch nog maar even gezegd, de heer Bolmers werd niet moe telkens weer nieuwe bron nen aan te boren. Een Sporthal uit duizenden. Dat is Schiedams' „Sporthal Margriet" met recht. En laten we u dan maar zeg- teen overdonderen door te zeggen dat onze Sporthal, in feite een van de twintig specifieke sporthallen die ons land nog siechts telt, tegelijker tijd de grootste is. Een fikse streep aan de sporthal dus. Reden tot jui chen, niet alleen voor de niet afla tende stichting Sporthal Schiedam, die het zaakje (een kapitale bouw zaak!) in recordtijd heeft gefikst. Reden tot een tot ver over de enge gemeentegrenzen heenklinkende Yell van heel sportminnend Schiedam. Want de zaterdag tot .Sporthal Mar griet" te dopen accommodatie mag zonder overdrijving een aanwinst voor de gehele omgeving worden ge noemd. En iaten we wel wezen, zo'n kapitale hal als deze is in ons wis selende klimaat een bitter noodzaak geworden, speciaal als indoor-accom- modatie. Bovendien maken de in- doorsporten als badminton, volley bal, basketball en zaalhandbal voor al internationaal, een siormach ige ontwikkeling door. Alles wijst er op, dat verscheidene sporten zich zoda nig zullen ontwikkelen, dat zij een geheel eigen tak van sport gaan vor inen, waaronder dan speciaal micro- korfba, en zaalhockey. Het lijkt ons in dit verband goed even de aandacht te schenken aan de gedachte die prof. Jongbloed ont wikkelde toen hij de sport voor de komende vijftig jaar analyseerde: „Om sport te plegen eist men verge lijkingen, dat wil zeggen pres'aties die geleverd zijn onder gelijke om standigheden, niet alleen wa: veld- afmeting betreft maar ook wat kli matologische, optische en akoesti sche omstandigheden aangaat". Waarbij prof. Jongbloed zelfs zover ging te stellen, dat over een groot aantal jaren vele sporten, vooral de precies meetbare zoals atletiek en schaatsen, in grote, overdekte ruim ten zullen worder bedreven om te voldoen aan de eis van gelijke om standigheden. En wat deze prognose betreft heeft Schiedam zijn Sport hal Margriet een even sportieve als gedurfde wissel op de toekomst ge trokken. En dat, zegt hij optimistisch, zit er dik in. Want zegt hij ook waar vindt je een specifieke sporthal die groter en ruimer van opzet is met z'n 3800 vierkante me ter (73 meter lang, 37 meter breed en 8..40 meter hoog), waarbij we nogeens 600 m' dienstruimten kun nen optellen als daar zijn douches en wasgelegenheid, kleedkamers kantoorruimte en kantine annex res taurant. waar kan je 3 tennisbanen uit leggen, 9 volleybalvelden, 9 badmin- tonvelden, 5 baskeibalarena's, grote of kleinere zaalvoetbalvelden en idem dito voor de handballers. Na tuuriijk het een of het ander, maar toch, plenty ruimte en accommoda tie. Een waar eldorado voor de zaal- sport. waar vindt je in deze omgeving zo'n immense ruimte voor n'impor- te welk groot binnengebeuren, show of manifestatie geheten, voor pak weg een ijsshow dan wel een con- cours-hippique, tenoons tellingen desnoods of desgewenst „volkscon certen" en vult u zelf maar in. Neen, in een sporthal van een dergelijk kaliber is men niet gauw voor één gat gevangen, daar zijn de exploita tiemogelijkheden legio. waar krijgt je zo dicht bij huis ruim 2000 ordentelijke zitplaatsen te verdelen, desgewenst op te delen in drie grote vakken, afzonderlijk af te schermen met geluiddempend zeildoek. waar kun je je Betere toegangs wegen wensen dan juist hier aan de Nieuwe Damlaan op een knooppunt van nieuwe wegen waarbij zich straks nog rijksweg 20 zal voegen. Dan ben je als he! ware uitverkoren om een intensieve streekfunctie te vervuilen, dan ben je ook voor Inter land Sporthal in de wieg gelegd, want dan rijden ze zo uit Utrecht of Groningen lijnrecht op je toe. Dan ben je linea recta onder bereik, zo gezegd. En dan mogen sommige buiten staanders wat smalend spreken over „die vliegtuighangar van Schiedam", maar dan weet ie wel beter. Directeur Bolmers is de eerste om v 'n dat begrip vliegtuighangar a1 te wdlen komen. Tenslotte is hier een volwassen sporthal gewrocht met kunst- en vliegwerk weliswaar, maar dan in de goede zin van het woord. „Haarlem krijgt er een die net zo groot is, maar die is er nog niet. De Energiehal? Is inderdaad gro ter, maar is geen specifieke sport hal. Er. dat is en blijft de voor sprong die we hebben en die we nu moeten uitbuiten. De opzet was im mers in een zo kort mogelijke tijd een zo groot mogelijke ruimte te bouwen. En dan een hal die overal voor gebruikt moest kunnen wor den, die niet eenzijdig gericht was". Want, bezweert directeur Bolmers heftig: dat heeft de Stichting Sport hal Schiedam altijd voor ogen ge staan, van het prille begin af. Een sporthal waarin je uit de voeten kunt, waarin je allerlei activiteiten kunt ontplooien, met een zo groot mogelijke verbruiksfrekwentie. En niet zomaar twee flinke gymzalen aan elkaar bouwen, zoals je tegen woordig nog al eens als noodoplos sing ziet". Welnu, daar is het dan ook echt niet op uitgedraaid. En natuurlijk noemt de heer Bolmers de S.B.L.O., de Schiedamse Bond voor Lichame lijke Opvoeding, waaruit hij zelf voortkwam, als de grote stimulator. Als penningmeester van die onvol prezen S.B.L.O. wist dit jonge en energieke bestuurslid als de beste waar-em al zolang de schoen wror.g. Juist, de centen, die eerst guldens moeter worden om aan te kunnen zwellen tot een miljoenenstroom, zonder welke je geen ordentelijke sporthal kunt realiseren. En ga daar maar eens aan staan. Schie dam ging ei aan staan, met vereen de krachten. De SBLO telt niet voor niets bijna zeventig aangesloten sportverenigingen en toen de wil er eenmaal was, was het nog „slechts" zaak de juiste weg in te slaan. En wat meer zegt, tot het einde toe te bewandelen. Dat het een soms zwa re gang was, de heer Bolmers zal het niet willen ontkennen, terug ziende op het gedane werk, veelal van organisatorische aard. Doch als vele handen al licht werk maken, zoals we plegen te zeggen, dan hebben we er hier het school voorbeeld van gezien. En het en thousiasme waarmee de actie van start ging, het moet gezegd, werkte dan ook algauw aanstekelijk. Het was alsof de Schiedamse gemeen schap in haar geheel tot in haar vezels ervoer dat het zonder die eendrachtige samenwerking, min der plechtig gezegd, dat het zonder „de schouders er onder zetten" niet zou lukken. En dat anders een we liswaar ambitieus project, zonder welke sportbeoefend Schiedam in z'n bewegingen geremd dreigde te worden grote kans liep af te ketsen. Welaan dan, moeten we het u aan de vooravond van de grootste ope ning van Sporthal Margriet nog in herinnering terug brengen? Eigenlijk wel. Want waar werd ooit een groter stuk zelfwerkzaamheid gewrocht dan juist bij de realise ring van deze machtige sporthal? Directeur Bolmers vertelt er graag van, omdat het tenslotte de glorie van zijn hal uitmaakt. Omdat het eindresultaat, dat zaterdag gezien mag worden, er eigenlijk nog beter door smaakt. Hij weet- nog als de dag van giste ren hoe de bfon o'njfiprohg aan de boezem van de SBLO. Laten we zeg gen, min of meer door een uitda ging van voorzitter De Jong. De wens voor een eigen sporthal was al en oude, een langgekoesterde. Maar telkens weer stuitte men op de financiële konsekwenties. Was het dan een sprong in het duister? Nou niet helemaal, zo meent de heer Bolmers, maar er zo tussen in. Laten we zeggen, een sprong in de schemer. „Om precies te weten wat voor moeilijkheden je bij zo'n plan kan stuiten moet je zelf eerst iets doen", zo waren, volgens de overle vering destijds de woorden van voorzitter De Jong. Men hééft toen het nodige gedaan en zo groeide 1964 uit tot het jaar van de sporthal. Dat pas goed be gon toen de gemeenteraad in het begin van dat jaar het krediet goed keurde en de gemeente Schiedam met een renteloos voorschot van een klein miljoen over de brug kwam. De machine kwam toen op toeren: de Ned. Sportfederatie voorzag in een ton, waarvan de helft als gift en door toto-gelden kwam er via de KNVB nog eens een halve ton binnen. Dit financiële fundament was natuurlijk het halve werk, maar de andere helft? Men heeft er gelukkig niet zwaar aan ge tild, anders werd de Sporthal Mar griet nu niet gedragen door welge teld 581 palen, waarvan op 19 de cember 1965 sportwethouder mr. P. Van Pochhove de eerste sloeg. Men rekende dus op de zelfwerk zaamheid, in welke vorm dan ook. Men heeft zich niet misrekend. Hoeveel Schiedammers hebben er niet mee helpen torsen (de sport halletjes zegelactie van ons blad, al in 1952!) aan de bekende steen tjesactie, de ene actie ontketende de andere, de ene feestgave na de andere donatie stroomde binnen, nu ja er moest wel eens hard voor geploeterd worden, maar ze kregen dan toch maar het financiële lek boven water! Kijk, en dat vervult de heer Bolmers, die al deze dingen nu zo de revue laat passeren, nog steeds met grote eerbied en bewon dering. Want zo is het toch geweest, groot en klein, industrieel en een voudige werknemer bracht offers, in geld, in arbeid, in nimmer verza gende aandacht voor de grote zaak. Ja, het bedrijfsleven stortte vaak aanzienlijke bedragen, maar de kleine man kwam niet minder ro yaal uit de hoek. Met de Schiedam se sportverenigingen natuurlijk in elid. het eerste gelid. En dan wijst direc teur Bolmers graag op die bijdrage van minimaal een gulden per week

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 37