Vrijwilligers vóór, en zij kwamen vóór PORTRETTENGALERIJ VAN HET WERKLEGER DER NAAMLOZEN! w x Koppetjes Zij die het niet zo erg zakelijk bekeken m Burgemeester over de hal ■i 15 Klinknagelfabriek V. d. Bor Kleinekoort Glasfabriek Hoek Veveo Het zijn een kleine dertig „koppen" geworden; het hadden er voor hetzelfde geld en goede zestig kunnen zijn, mannen en vrouwen die veelal werden gerecruteerd uit de vele sportverenigingen die Schiedam telt en die (terecht) alle heil verwachten van dit mooie gebouw met z'n vele mogelijk heden. Ze stammen maar volledig zullen we wellicht niet helemaal zijn uit verenigingen als D.W.S.-HandbalExcelsior-GymnastiekSchiedam Voetbal- en Korfbalclub; P.P.S.C.-Voetbalver. THOR-Gymnastiekver.U.V.G.-HandbalT.S.F. Tennisclub en W. F. Handbal. Zomaar wat namen van op de voorgrond tredende verenigingen die belangrijke hand- en spandiensten verrichten via de zelfwerkzaamheid van hun leden via avondwerk en vrije zaterdagen. Hulde, hulde, hulde; ook aan degenen die we mogelijkheidshalve hebben overgeslagen. Maar daar is 't dan ook het leger-der-naam- lozen voor. De helft van dit leger Sporthal-werkbijen ziet u hieronder afgebeeld. Zij horen er bij, van daag in deze Sporthalkrant en zeker zaterdag en volgende dagen bij de openingsfestiviteiten. De Sporthal „Margriet" een Doe-het-zelf-hal. U komt dit thema in deze Stadsblad-bijlage in verschil lende variaties tegen. En dan bedoelen we er zeker niets denigrerends mee, zo dit mogelijk zou zijn. Integendeel. Er spreek „slechts" eerbied en waardering uit voor hetgeen zovelen (met zo weinig vrije tijd) voor de realisering van deze bouwprestatie hebben gedaan. Op vrijwillige basis. Met inzet van aile krachten en talenten. Zonder welke inzet men een dergelijke enorme hal zeker in die recordtijd en met zulke betrekkelijk bescheiden middelen uit de grond had kunnen stampen. Hiernaast treil u zomaar wat zakelijke medewerking aan, van tal van bedrijven die dikwijls veel (zo niet alles) op hun prijzen hebben laten vallen. Ook een vorm van onschatbare medewerking. Maar hier, in het hart van deze pagina, willen we zeker niet voorbij gaan aan wat we even het „werkleger der naam lozen" zouden willen noemen. We hebben daarvoor (met veel moeite), deze medewerkers aan het eerste en het laatste Sporthal-uur, waarin ontelbare werkuren zijn gaan zitten uit de schaduw van het grote Sporthalgeheel gehaaldze hebben het verdiend. A. de Jong Kuypers Simon Krayema De Sporthal in de gemeente Schiedam is voltooid. Zaterdag, 23 april a.s. zal zij wor den geopend en in gebruik geno men. Deze inleidende woorden zijn nuchtere feiten, maar achter de feiten zie ik de enorme krachts inspanning, die nodig is geweest om het sportpark te verwezen lijken. Zeer velen hebben enkele jaren lang hun beste krachten aan de uitwerking der plannen en de bouw van de hal gegeven. Zij hebben dit gedaan in de over tuiging, dat de jeugd een over dekte plaats behoeft, waar ge speeld kan worden en aan sport kan worden gedaan. Onze mo derne samenleving is zonder spel en sport nauwelijks of niet meer denkbaar. De jonge mens zoekt naar wegen, die hem de moge lijkheid bieden zijn lichamelijke kracht en zijn drang tot bewe ging uit te leven in de sport- groep. Dit laatste is ook zeer be langrijk omdat de sportgroep mecle tegemoet komt aan de be hoefte tot deelneming aan geza menlijk optreden en het werken in team-verband. Het is geloof ik goed om op te merken, dat de grote, nieuwe Sporthal nimmer tot stand zou zijn gekomen indien de gemeen te niet bereid was geweest en in staat was gesteld de financiële grondslag voor de bouw te leve ren. Tenslotte is een sporthal geen zaak van guldens maar van tonnen. Na de 23e april zal de Sporthal zoemen van alle mogelijke sport en spel-activiteiten. Ik spreek de verwachting uit, dat de hal een centrum moge worden van geestdriftige en ple zierige sport-gebeurtenissen, niet alleen voor Schiedam zelf, maar voor een wijde omgeving. Het ligt immers in de lijn der ver wachtingen, dat onze nieuwe Sporthal wedstrijden naar zich toe zal trekken, die belangstel ling van elders doen verwachten. Ik wens Bestuur en Directie veel succes toe bij de exploitatie van de Sporthal, die het zij ter loops opgemerkt bij alle goe de hoedanigheden ook nog op een unieke plaats kon worden gebouwd. H. Roelfsema, Burgemeester van Schiedam WOENSDAG 00 a pp li 1966 HET NIEUWE STADSBLAD De Schiedamse Klinknagelfabriek heeft zijn steentje aan de sporthal bijgedragen in de vorm van een groot aantal bouten. Deze bouten werden gebruikt in de fun dering, maar ook in het spantwerk. De sporthal vergde een groot aantal bouten. Het aantal wordt geschat op 5 a 6 dui zend stuks. De klinknagelfabriek reageer de op het verzoek van de sporthal-com missie met graagte, gewoon om de bur gerzin te tonen, volgens de directie. De fabriek, die in de nationale produktie van schroeven en moeren een belang rijke plaats inneemt, levert ook veel aan het buitenland. Circa 40% van de pro duktie vertrekt naar het buitenland. On der deze verre afnemers treffen we landen aan als België en de Philipijnen. Via de Schiedamse fabriek komen de bouten, die in grootte variëren van 3 mm. tot 4 cm., en de naam van Schiedam tot ver van hier uitdragen. Een bedrijf waarop bijna nooit tever geefs een beroep wordt gedaan, is de firma V.d. Bor. De heer V.d. Bor, direc teur van het bedrijf, wees ons in de eerste plaats op het schildersbedrijf Bakker, dat ver voordat de bouw be gonnen was, reeds een groot bord op het werkterrein plaatste, waarop de na men stonden van ieder bedrijf dat mee werkte aan de hal. Volgens de heer V.d. Bor is dit voor vele een stimulans ge weest ook in te haken. De firma V.d. Bor zelf leverde geheel gratis de complete kantine. Ook personeelsleden van de apparaten-fabriek offerden menig vrije uurtje op voor de hal. Tevens kreeg de directeur van de sporthal de beschikking over de trailer van het bedrijf om de staalconstructie naar het werkterrein te vervoeren. Op deze veelzijdige manier leverde de firma V.d. Bor zijn steun aan de hal. De firma Kleinekoort, Poot Baade ver zorgde het gehele grondwerk rond en onder de sporthal. Er werden sleuven gegraven voor de fundering en voorts werd de gehele ruimte rond de hal be straat. Tot vlak voor de opening zal de firma nog bezig zijn aan de omgeving van de sporthal, daar de finishing touch ook door dit bedrijf zal worden verricht. Het nomale transportwerk gaat echter naast alle werkzaamheden gewoon door. Dagelijks denderen circa 40 combinaties, trailers en enkele wagens over de Ne derlandse wegen. Echter ook buiten Ne derland rijden de wagens van Kleine koort, Poot Baade. Het aannemings bedrijf Kleinekoort, dat naast de expedi tie-afdeling bestaat, levert veel werk voor verschillende gemeenten. De Verenigde Glasfabriek schonk de sporthal een complete geluidsinstallatie, bestaande uit versterker, microfoon en luidsprekers. Deze gave ligt wel erg ver verwijderd van de produkten die dit be drijf in grote getalen uit onze stad ver voert. Het bedrijf produceert voorname lijk verpakkingsglas, in alle mogelijke soorten. Om maar wat te noemen: sla saus-flessen, melkflessen, bruine bier flessen, jampotten, poederkoffie-flesjes en haringpotten. Wanneer we echter iedere soort fles of pot zouden moeten vermelden dan zou het einde zoek zijn. De produktie betaat uit enkele miljoenen stuks verpakkingsglazen. De export van het bedrijf gaat voornamelijk naar Afri kaanse landen, maar ook de Hollandse afzet is niet gering te noemen. Het dissous- en zuurstofgas voor de sporthal werd geleverd door de firma Hoek. Het gas werd gebruikt voor het lassen van de hele staalconstructie en voor de kantine. De firma Hoek vervaar digt naast het gas ook compressoren voor o.a. schepen, en verder apparatuur voor autogene metaalbewerking. De zuurstoffabriek levert zuurstof, stik stof en dissousgas. Ook de medische zuurstof vinden we in vele Nederlandse ziekenhuizen terug. Voor de chemische industrie wordt vloeibare zuur- en stik stof vervaardigd. In geheel Nederland heeft het bedrijf circa tien fabrieken en 100 depóts. Ongeveer 550 werknemers zijn over heel Nederland werkzaam bij de firma Hoek. De firma Veveo leverde voor al het schilderwerk aan de hal de benodigde verf. Verf, die het bedrijf overigens in grote hoeveelheden produceert. Op verf- gebied wordt bij de firma Veveo een on gekend aantal produkten vervaardigd. De verf wordt gebruikt in bijna alle bedrijfs takken, of het nu meubelindustrie, of me taalbewerking is. Ook de doe-het-zelvers vinden bij de Veveo alles wat hun hartje begeert. In speciale doe-het-zelf-pakket- ten wordt een heel assortiment doe-het- zelf artikelen op de markt gebracht, De •«port noemt ook een belangrijk deel v»n de totale produktie in. lp® «W* De firma De Jong leverde voor de sport hal een serie luchtverwarmers. De ver- warmers staan in aparte gebouwtjes op gesteld naast de hal en leveren geza menlijk circa een miljoen calorieën warm te. Ook voor de bijgebouwen is een spe ciale verwarming opgesteld, "s Zomers kunnen da kachels ook koele lucht in de hal spuiten. De firma De Jong is speciaal gespecialiseerd op verwarming. Grote oliestook-installaties worden o.a. ge plaatst op schepen, terwijl ook grote, reuzenbedrijven installaties van De Jong aanschaffen. De gehele bouw van de hal (hetgeen een bedrag vergde van circa 700.000 gulden) werd verzorgd door de firma Kuypers. Naast deze belangrijke op dracht, verzorgde deze Schiedamse fir ma ook de bouw van de nieuwe fabriek van de firma Duchateau, de bouw van de Schiedamse melkzuurfabriek, de bouw van de bakkerijen van Van de Meer Schoep en de onderbouw van het ge meente ziekenhuis te Schiedam. Naast deze werkzaamheden heeft de firma ook veel contact met de gemeente Schie dam, waarvoor geregeld werk wordt ver richt. De palen en de fundering voor de hal werden vervaardigd door de firma Si mon. Tevens werden in de hal enkele banken aangelegd. Dit bedrijf is gespe cialiseerd in waterbouwkundige werken. In Schiedam werden o.a. verwezenlijkt de Brandersbrug, het herstel van de ka demuren en de fundering voor het Schie damse station. Het bedrijf is naast Schie dam ook veel werkzaam in het Botlek- gebied en in onze buurstad Rotterdam. Toen het zwaar geroeste geraamte van de Sporthal in Schiedam aankwam werd het gehele gevaarte opgeslagen op het terrein van de fima Krayema aan de Strickledeweg. Circa 1 jaar heeft het karkas daar gelegen. Om het staal een beter aanzicht te geven werden alle onderdelen grondig gezandstraald, zodat er van roest weinig meer te zien was. Als laatste bewerking werd toen nog een laag verf aangebracht. De firma Krayema is voor Schiedam en omgeving ten bekende naam. Zelfs in Brabant staat deze Schiedamse firma bekend om zijn prima werk. Naast het zandstralen van oud staal, worden ook nieuwe on derdelen voor constructies .in Schiedam bewerkt.

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 39