Auto-Testimonium in één slag het achtercompartiment tot volslagen laadruimte voor koffers, kampeertent, kinderbedje Siiiic*a 1000 Automobielbedrijf VAN DES? ENDE De wegliggmg De motor k; tv- t Het interieur Technische Conclusie De remmen gegevens A Chassis en carosserie Ma hu en gen i<j:/c «d 1 Mgr. Noiensiuaii 430 - lelcroon Olü-262238 De naam SIMCA, afkorting van Sociétè Industrielle de Mecanique et Carosserie Automobile, is de jongste Franse Automobielfabriek die in 1934, dus nu 32 jaar geleden, begon met de assemblage van FIAT automobielen. Deze geassembleerde Fiats werden onder de naam Simca in de handel gebracht en wel in 2 types, de Simca 5 en 8, die ook na de 2e Wereldoorlog nog in de productie bleven. In 1951 werden de contacten en de licentiebouw met de Italiaanse fabriek beëindigd en introduceerde Simca het Aronde-model, waarvan er in de loop der jaren vele honderdduizenden gefabriceerd zijn. Een bizonder groot verkoopsucces en daarmede de kwaliteit bevesti gend was het record dat een nor male Simca Aronde vestigde op het circuit van Monthlery door zon der vervanging van essentiële on derdelen ruim 100.000 km. af te leg gen in 38 dagen en nachten. Gestopt werd alleen om van rijder te wis selen en om benzine en olie bij te tanken. In 1954 werd de Franse Ford fabriek door Simca overgeno men en werden diverse bestaande Ford modellen van uitvoering ge wijzigd en met het Simca merkte ken in de handel gebracht, o.a. de Chambord en Beaulieu beide met 8-cilinder motoren. Het enig over gebleven model dat nog aan de Fordtijd herinnert, is de Ariane uit gerust met de door en door be proefde Rush motor. De Simca 1000, waaraan deze test gewijd is, kwam in het najaar van 1961 voor het voetlicht en heeft in de 5 jaren van haar bestaan hoe genaamd geen wijzigingen onder gaan, waaruit blijkt dat zowel mo del als technische uitrusting nog steeds up-to-date zijn. Het construeren van een compacte aantrekkelijke automobiel is geen sinecure. In de loop der jaren heb ben vele producten het levenslicht aanschouwd, maar verdwenen de een na de ander binnen korte tijd van het toneel omdat aan vele be langrijke kopereisen geen of te weinig aandacht besteed was. Vele consepties waren te klein of te pri mitief van opzet zodat weinigen zich hieraan gewaagd zullen hebben Belangrijk is wat er voor de prijs geboden wordt aan ruimte, com fort, benzineverbruik, service, on derhoud en uiterlijk aanzicht. Al deze punten die voor de levens vatbaarheid van het product van belang zijn, heeft Simca onder liet oog gezien en heeft daar haar type 1000 op afgestemd. Op vele punten geeft deze auto aanmerkelijk meer. Op een van de afgebeelde foto's ziet men een prototype die wij foto grafeerden tegen een rotswand als achtergrond op een Alpenpas in het najaar van 1961, toen nog maar zeer weinigen afwisten van het bestaan van de Simca 1000' Met deze en nog enkele andere wa gens was men bezig het testpro gramma af te werken van vele hon derdduizenden kilometers die ver reden werden onder barre weers omstandigheden van Lapland tot in Afrika toe, voordat met de produc tie een aanvang gemaakt kon wor den. duur belangrijk te goede komt, wordt meer en meer toegepast. Het centrifugaal oliefilter dat voorop de krukas gemonteerd zit, filtert alle ongerechtigheden door de snelle draaing van het filterelement uit en alle circulerende olie komt volko men schoon bij de draaiende en be wegende delen. Met beide techni sche details is Simca een van de pioniers geweest. Enkele andere technische bizonderheden zijn de plaatsing van het in- en uitlaat spruitstuk aan weerszijden van de cilinderkop, de helling van 15 gra den waaronder de motor gemon teerd zit en de door het koelwater verwarmde inlaatspruitstuk. De versnellingsbak, die tezamen met de aandrijvingsorganen in één huis ondergebracht zijn, is voorzien van een Porsche-svnchronisering, waarvan Simca exclusief voor Frankrijk de licentierechten heeft verworven. Het schakelen met deze volledige gesynchroniseerde versnellingsbak is een van de fijnste hoedanighe den. Kenners weten dat versnel lingsbakken uitgerust met Porsche- ringsynchronisering de beste ter wereld zijn Het benzine verbruik gemeten over een traject van ca. 1100 km., het aantal kilometers dat wij met de Simca reden, was bizon der laag. Autobaantrajecten gereden met een snelheid van ruim 110 km per uur leverden een verbruik op van 15,5 km. per liter benzine. Met stadsverkeer mee was hel gemid delde verbruik ongeveer 14 km. per uur. De krachtbron die een vermogen heeft van 52 p.k. met een max. toe rental van 5200 omw./min. is een tot 944 cc. verkleinde uitvoering van de Rush-motor, die als een der eer sten uitgerust werd met een 5 x ge lagerde krukas en een centrifugaal oliefilter. Vele motoren waren vroe ger (ca. 30 jaar geleden) maar 2 x gelagerd, d.w.z. aan beide uiteinden was een lagering aangebracht, ter wijl in het midden geen enkele on dersteuning de krukas behoedde op de duur krukasbreuk als gevolg. Geleidelijk ging men er toe over ook in het midden een hoofdlager aan te brengen, doch bij het hoger worden van de toerentallen en de compressie gingen de constructeurs de behoefte voelen de krukassen te voorzien van 5 hoofdlagers. Deze duurdere constructie, die de levens- so Het instrumentenpaneel dat eenvou dig uitgevoerd is, ligt zeer goed in het gezichtsveld van de bestuurder en geeft door de matte zwarte kleur een hinderlijke reflecties, die voor al bij avond en slecht weer verwar rend kunnen zijn. Het uitzicht naar alle zijden is door het grote glasoppervlak voortreffe lijk. De aparte voorzittingen en de achterbank geven aan alle inziten- den een geriefelijke zitpositie, ter wijl de ruime verstelmogelijkheid van de stoeltjes het ook aan lange mensen mogelijk maakt de juiste zitpositie achter het stuur te kiezen. De bekleding is van een uiterst sterke stof gemaakt die afwasbaar is, de luxere uitvoering heeft een uitvoering van Skai-leder. Het aan tal instrumenten is niet overdadig en blijft beperkt tot een kilometer teller, snelheidsmeter, watertempe ratuur- en benzinemeter ruiter- sproeiers en zonnekleppen behoren tot de standaarduitrusting. De oagageruimte is voor een auto mobiel met achterin geplaatste motor behoorlijk groot. Vele attri buten als accu, benzinetank zijn in de motorruimte ondergebracht, zo dat op het reservewiel na, de gehe le ruimte voor bagage te gebruiken is. Tegen een redelijke meerprijs kan men bijpassende koffers en tas sen kopen. De verwarming die tot de standaarduitrusting behoort, werkt uitstekend. Wanneer de mo tor achterin zit is het moeilijk om d.m.v. een ventilator en warme lucht een goede verwarming van de vooruit te bewerkstelligen. Simca heeft als eerste er voor gezorgd dat de aan de voorzijde aangevoerde lucht goed verwarmd in het inte rieur en bij de ruit langs gevoerd wordt. schappen en de keurige uitrusting en afwerking een interessante, auto mobiel voor" een acceptabele' prijs. Gezien de vele technische bizonder heden, de uitmuntende rij-eigen De gedragingen op de weg, dit geldt ook voor slechte weggedeelten, zijn uitstekend. Een bezwaar is bij ho ge snelheid de zijwindgevoeligheid, dit is echter niet een euvel waaraan alleen automobielen met achterin geplaatse motoren lijden. De staartlastigheid, wel een bezwaar van de achterin geplaatste motor, heeft Simca volledig ondervangen. De draagarmen van de onafhanke lijke achterwielophanging zijn zo danig geplaatst, onder een hoek van 40 graden ten opzichte van de lengteas van de wagen, dat deze technische onvolkomendheid volko men bevredigend opgelost is. Aan de voorzijde wordt als verend ele ment een dwarse bladveer gebruikt met aan de bovenzijde driehoeks- draagarmen en telescopische schok- brekers. Het remsysteem, dat uit normale trommelrèmmen bestaat, is ruim schoots voor z'n taak berekend. Bij de lichtere automobielen zijn ruim bemeten trommelremmen, ondanks de steeds vaker gebruikte en ge propageerde schijfremmen, nog lang niet verdrongen. Aangezien bij schijfremmen de benodigde pedaal- druk hoger is, wordt bij dit systeem meestal een rembekrachtiger ge monteerd, die weer op de prijs van invloed is. De gewichtsverdeling bij de Simca is zodanig dat het groot ste percentage op de achterwielen rust; hierdoor zal blokkeren van de achterremmen bij plotseling heftig remmen niet voorkomen en blijven de remmen onder alle omstandig heden goed doceerbaar. Motor: viertakt, 4 cilinder waterge- koeld, achterin gemonteerd, boring en slag 68 x 65, cil. inhoud 944 cc., compressie 9,2 1, vermogen 52 p.k. bij 5200 toeren per minuut. Solex valstroomcarburateur. Electrische installatie 12 volts accu, 42 amp./u, vermogen dynamo 240 watt. Trans missie: droge enkelvoudige plaat koppeling, 4 versnellingen vooruit, alle versnellingen gesynchroniseerd, vloerversnelling zelfdragend, onafhankelijke vering, voor met dwarse bladveer, achter met schroefverenrondom hydrau lische telescopische schokbrekers.. Hydraulische remmen, handrem op de achterwielen, mechanisch wel kend, stuurinrichting worm en rol. Grootste lengte 3.80 m., wielbasis 2.22 m., spoorbreedte voor 1.25 m., achter 1.23 m., gewicht rijklaar 720 kg., bandenmaat 560 x 12. '1 SUrnduxurnuiJ simcaiDDo

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 46