Geschiedenis v. d. banaan BOOT CO. ADVERTEREN VOORDEEL!!!! Occasion-show in Ahoy'-hal «Ifl f DRENTE (Gem. Vledder-Doldersum) BAARLE-NASSAU SPANJE-S'AGARO (Costa Brava) SPANJE—SALOU (Tarragona) Regelmaat m brengt ook U HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 12 - WOENSDAG 23 APRIL 1969 De maandagavond in de Ahoy'-hal geopende occasion-show van Hoo- genboom's Automobielbedrijven, biedt meer dan alleen auto's in vele prijsklassen. Natuurlijk voert de verkoop van automobielen de bo ventoon, maar daarnaast zijn er zoveel interessante zaken samenge bracht, dat men bijna van een „beurs" kan spreken. Tot zaterdag 26 april a.s. kan de autominnende bezoeker van de show zijn hart ophalen aan Volks wagen en andere merken auto's welke door inruil verkregen zijn. Hoogenboom en Autosupermarkt Centrum N. V. tonen meer dan zeventig auto's die allen voorzien zijn van het vertrouwde V-teken, een garantie voor een goede occa sion. Elke dag wordt de collectie aangevuld, zodat er constant een ruime sortering aanwezig is. Uniek op deze occasion-show is de directe verkoop aan particulieren. Op elke auto-show kunt u natuurlijk kopen, maar op deze tentoonstelling bestaat de mogelijkheid om de wagen waarmee u naar de Ahoy'-hal bent gekomen ter plaatse te laten taxeren en met een andere auto weer naar huis te gaan..! Alle formaliteiten, zoals verzekering en eventueel financiering worden a la minuut gerealiseerd. Voor de automobilist die niet direct van plan is zijn wagen in te ruilen of een occasion te kopen, is de auto-show toch interessant. Want naast het feit dat hij of zij zich kan oriënteren op hetgeen de vertrouw de handel op dit moment biedt, bestaat de gelegenheid tot de aan koop van bijvoorbeeld accessoires. Een gebied van verfraaiing van uw voertuig of vervanging van defecte onderdelen. Voor autobezitters die van plan zijn met hun wagen op vakantie te gaan, kan de show een unieke mogelijk heid zijn om op gemakkelijke wijze aan een uitgewerkte routebeschrij ving te komen. Hierop komen zelfs de adressen van hotels voor, welke bijzonder geschikt zijn voor even tueel overnachtigingen. Een service van Automobielbedrijf Hoogen boom! Verder biedt de occasion-show een stand van Continental-banden en een ogentest van Chevron. Op deze laatste stand kan iedere bezoeker zijn ogen laten testen, wat voor de veiligheid op de weg van groot belang is. De occasion-show is tot zaterdag 26 april elke dag geopend van 10.00 tot 22.00 uur. Men aanvaardt het als vanzelfsprekend dat een kam bananen op de fruitschaal ligt. Niemand realiseert zich dat achter deze goudgelevrucht een lang verhaal schuil gaat „Waar komt de edele banaan vandaan en hoe oud is zij". Dit zijn slechts twee van de vele vragen waarmee men zich bezighoudt. Er bestaat een theorie, dat deze dele vrucht stamt uit het Himalaya gebergte. Andere vermoedens wijzen in de richting, als zou ze vanuit haar Aziatische vaderland verhuisd zijn naar Afrika, vanwaar de vrucht via Guinea tenslotte terecht is gekomen op de Canarische eilanden, waar zij nog op grote schaal verbouwd wordt. Dat de banaan reeds van hoge ouderdom is blijkt uit overleveringen waarin wordt verhaald dat de beroem de Macedonische Keizer-veldheer Alexander de Grote op een van zijn tochten naar Indië'— plm. 327 v. Chr. de banaan ontwaarde. De vraag rijst natuurlijk, of de naam en het begrip „banaan" 2000 jaar geleden reeds duidelijke begrip pen waren, dat er aan zo'n verhaal enige waarde gehecht kan worden. De naam is naar alle waarschijnlijkheid ontleend aan het Portugese „banan", hetgeen in het Nederlands „vinger" betekent. Geloofwaardiger klinkt de hypothese, dat deze uitgesproken tropische vrucht uit het warme, zuidelijke gedeelte van Azië voornamelijk Borneo stam. Deze bewering kan men staven op een recent verricht archeologisch onderzoek. Ook is het mogelijk, dat de vrucht omstreeks 650 v. Chr. door Arabieren naar Egypte gebracht is. Interessant in dit kader zijn twee opgravingen die werden verricht in Ninive, een stad die onder Koning Sanherib omstreeks 700 voor Chr. tot grote bloei kwam (deze toenmalige wereldstad werd in 612 v. Chr. door de Meden verwoest) en in de tempeltuinen van Boroboedor op Java, die in 8 na Chr. door Boedhisten werden aangelegd. Hier vonden archeolo gen steengroeven die opvallend veel gelijkenis vertoonden met gestileerde bananen. Wat de waarheid van deze verhalen ook moge zijn, met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan worden aangenomen, dat de banaan reeds in prehistorische tijden bestond en verbreid werd. Dit blijkt wel uit het aantal bestaande soorten bananen ongeveer honderd dat over alle tropische gebieden in de gehele wereld verspreid is. Deze bijzonderheden is des te opmerkelijker, daar bananen d.m.v. zaadgoed, dat gemakkelijk te transporteren is, niet geteeld kunnen worden. Dit kan slechts door het overbrengen van de wortelstok. Gesteld kan dus worden, dat de verbreiding van de vrucht grotendeels te- danken is aan de creatieve geest van menig ontdekkingsreiziger, handelaar en leden van scheeps bemanningen, die zich destijds veel moeite getroost ten om merkwaardige dingen mee te brengen uit verre landen naar hun vaderland. De grootste verdienste ligt echter in de banaan zelf. Teneerste door haar verrukkelijke smaak en grote voedingswaarde en ten tweede door de grote kiemkracht van de uitgegraven wortels, die zelfs langdurige uitdroging kan weerstaan en daarna weer nieuw leven voortbrengt, wanneer ze Jn een geschikte bodem wordt geplaatst, die aan de eisen van vochtigheid en warmte voldoet. Een van de meest interessante vragen uit de gehele wereld omvattende geschiedenis van de banaan, is hoe zij in de hedendaagse hoofdverbouwings landen van bananen verzeild is geraakt. Aan het begin van de zestiende eeuw, slechts 24 jaar na de ontdekking van Amerika door Columbus, nam Thomas von Berlage, een veel bereisde Fransman uit het toenmaals zeer rijke Portugal, enige bananen- wortels van de Canarische eilanden mee naar San Domingo. De Dominicaanse Republiek op het eiland Haiti was dus eigenlijk het eerste land van alle zeven hoofdverbouwingslanden Columbia, Costa Rica, Ecuador, Guatamala, Honduras en Panama. Het tweede gedeelte van de wereldgescheidenis betreft de invoer en opslag van bananen in landen die liggen in de gematigde zóne, zoals Amerika en Europa. Deze gebieden zijn voor de teelt volkomen ongeschikt, maar voor de invoer van dit produkt bijzonder geïnteresseerd. Het transport van bananen, dat plaatsvindt over zee en over land, is zeer moeilijk, omdat de banaan erg temperatuurgevoelig is. Zij rijpt niet in de tropen, doch alleen in een speciaal geconstrueerde koelcel. Zon, dus licht en warmte, alsmede een bepaalde vochtigheidsgraad van de lucht zijn klimatologische omstandigheden, die zij niet nodig heeft om te rijpen. Ze bereikt haar optimale rijpheid in haar schil waar een hoeveelheid sap aanwezig is. Ook moet zij voor een te grote koude behoed worden, minder dan 12 graden celcius wordt schadelijk geacht. De koudetechniek, die wordt toegepast bij het systeem van de rijpingscellen, draagt er zorg voor, dat de temperatuur in de cellen constant een temperatuur heeft van 12 graden celcius. Ook de bananenboten zijn uitgerust met dergelijke koelcellen. Mede door dit geweldige systeem bereikte de banenenwereldhandel in 1960 een omzet van 4 miljoen ton. Op het ogenblik bestaat de vloot van United Fruit Company uit 41 eigen en 20 gecharterde schepen. Te koop aangeboden in: Zomerbungalow met inventaris, 1000 m- bos grond. Woon-, eetkamer, 3 slaapkamers etc., oppervlakte 64 m-. Prijs 30.000,k.k. Hypo theek kan gegeven worden. 2 Dubbelwandige houten bungalows, compleet ingericht. Prijs ƒ19.500,en ƒ20.500,k.k. Pachtgrond 365,per jaar. Luxe appartement, volledig ingericht voor 7 personen. Prijs ƒ40.000,k.k. D.M.S. III appartement, volledig ingericht. Prijs ƒ20.000 k.k. Voor inlichtingen: de Vriesstraat 74, Delft, ook 's avonds (na acht uur) en zaterdags.Tel. 01730 21493. MAAGD (24 augustus tot 24 september) In deze periode leeft u enigszins in onvrede met uzelf. U mist de moed daar drastische verandering in te brengen. Toch zult u uzelf eens ernstig onder de loep moeten nemen en zorgvuldig na moeten gaan welke toestanden hetzelfde en welke veranderd dienen te worden. Tracht dienaangaande besluitvaardig te zijn. WEEGSCHAAL (24 september tot 24 oktober) U bent vol actie in deze tijd. Ken echter uw begrenzingen. Neem op tijd ontspanning in de natuur, waar momenteel al veel te genieten valt. U hebt nog wel eens de neiging om belangrijke besluiten uit te stellen. Doe dat nu beslist niet. U zou daar later veel spijt van kunnen krijgen. Financieel hebt u het moeilijk, doch daar komt spoedig verbetering in. SCHORPIOEN (24 oktober tot 23 november) In het brandpunt van uw belangstelling staat uw werk. Laat u niet door wissewasjes afleiden, waar uw omgeving een handje van heeft. De tijd is gunstig voor het maken en uitwerken van nieuwe plannen. Tracht daartoe wel de medewerking te verkrijgen van uw collega's of relaties. BOOGSCHUTTER (23 november tot 22 december) De toekomst ziet er zonnig uit, als u tenminste van de gunstige omstandigheden gebruik weet te maken. Zakelijk kunt u gunstige resultaten bereiken. Ook op sociaal vlak hebt u het beslist naar uw zin. Doe in deze tijd reserve op voor eventueel moeilijker tijden in de toekomst. Let echter wel op uw gezondheid en neem op tijd onïspanning. STEENBOK (22 december tot 21 januari) In zakelijke aangelegenheden dient u met grote voorzichtigheid te werk te gaan. Uw naaste medewerkers zijn nogal wantrouwend wat uw plannen aangaat. Tact is dus het parool. Finacieel dient u ook op uw tellen te passen. Transacties op dat gebied kunt u beter even uitstellen. Op het gebied van liefde en vriendschap lacht de toekomst u tegen. WA TERMAN (21 januari tot 20 februari) Tracht eens contacten te leggen buiten uw kleine kringetje. Het werkt op u bijzonder verkwikkend om met andere interessante mensen om te gaan, die u werkelijk iets te zeggen hebben. Ga gerust op uw intuïtie af, die blijkt een goede graadmeter te zijn. Tracht in deze periode uw werkzaamheden te coördineren en te stabiliseren alvorens nieuwe plannen te lanceren. VISSEN (20 februari tot 21 maart) Financiële aangelegenheden vragen uw volle aandacht. Ga met veel overleg te werk en doe vooral niets overhaast. Men doet ook nog wel eens een aanslag op uw beurs voor liefdadige doeleinden. Bedenk altijd dat het beter te geven is dan te ontvangen, doch ga wel na of het juist besteed wordt. RAM (21 maart tot 21 april) U bent enigszins geneigd om uw gezondheid niet serieus te nemen. Bedenk echter wel dat alle activiteiten voor het geldelijk gewin waardeloos zijn voor uzelf en gezin als het ten koste gaat van uw gezondheid. De tijd is bijzonder gunstig voor het maken van vakantieplannen, die voor uitvoerbaarheid vatbaar zijn. Financieel hebt u beslist geen klagen. STIER (21 april tot 21 mei) U bent in deze periode een beetje gemakzuchtig en laat het liever aan anderen over om handelend op te treden. Beslist niet laakbaar, alles op zijn tijd. Tracht nu liever eens actiever te worden in de creatieve sector, zowel voor uzelf als voor uw naaste omgeving. Daar zal iedereen wel bij varen. TWEELINGEN (21 mei tot 22 juni) U bent geneigd uw activiteiten te richten op te veel zaken van uiteenlopende aard. Deze worden dan te oppervlakkig behandeld wat de kwaliteit zeker niet ten goede kpmt. Ga systematisch te werk en beperk u liever waar noodzakelijk is. Schakel uw collega's in om zodoende tot een efficiëntere werkwijze te komen. KREEFT (22 juni tot 23 juli) Op het emotionele vlak zijn er nogal wat spanningen op privéterrein. Als u met tact tracht op te treden zal het allemaal nog wel meevallen. Tracht de betrekkelijkheid van de zaken wat meer in te zien en val niet over kleinigheden. Op zakelijk vlak dient u geen risico's te nemen. Daar is de tijd niet gunstig voor. LEEUW (23 juli tot 24 augustus) U kunt nu veilig nieuwe verplichtingen aangaan. Op het organisatorische vlak hebt u beslist talenten. Maak er dan ook gebruik van. Uw medewerkers maken een vruchtbaar gebruik van uw adviezen. Ook op het gebied van financiële aangelegenheden werken de invloeden ten gunste vqn U. Verwaarloos uw vrienden niet. jtl A

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 12