B. en W. de boer op in kritisch Aiemvlaiid Met Cultura en T.S.F een avondje geztdlig uit MOEITE VOOR NIETS D '66 GING 148 WONINGEN IN EN UIT Rijnmondband in 't zonnetje WITTE HUIZEN BAL NA 48 WW-WONINGEN OP DE HELLING HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 7 - WOENSDAG 23 APRIL 1969 .TA'. -:v jeugdband brengt hulde aan het jubilerende Rijnmondband- bestuur. En dat werd, hoe kan het anders, een klinkende muzikale hulde. Schiedam stadsbestuurders, gaan, het is bekend, steeds frekwenter de boer op. Noem het hearings, noemen het contactavonden, geef het beestje maar een naam. Feit is, dat de regelrechte, ja welhaast lijfelijke ontmoeting tussen bestuurders en bestuurden wijksgewijs het nodige losmaakt. In positieve zowel als negatieve zin. Teveel van het negatieve element trad naar onze smaak naar buiten op de contactavond in Nieuwlands Wijkcentrum aan het Dr. Wibaut- plein. Waar een wat heetgebakerde voorzitter van de wijkvereniging „Nieuwland", de heer J. H. Bernard een wat onbekookte uitval deed naar het stadsbestuur. Met als inzet de speeltuin en het wijkgebouw dat maar niet van de grond wil komen. Het hete hangijzer was tevoren gesmeed in een verhit artikel in het eigen orgaan Nieuwland klanken". Men verweet, zo begrepen we, de gemeentelijke instanties gevlucht te zijn in wat men als bureaucratie pleegt te omschrijven. Een geladen bestuur verliet maandagavond na eerst de nodige stoom afgeblazen te hebben gekwetst de zaal, maar niet nadat burgemeester Roelfsema ge wezen had op z.i. tal van onwaar heden i.e. onjuistheden die in het bewuste artikel voorkwamen. Een beetje verdrietig allemaal, dit gebrek aan communicatie, zeg maar gewoon: onderling begrip voor el- kaars standpunten. Gelukkig verliep de rest van de avond in een heel wat prettiger sfeer en wederzijdse ver standhouding. de „Gouwe Geit" niet recht ge maakt kon worden. Spr. wees meteen op het feit dat in de Kerstvakantie een 2500-2700 kinderen van alle gezindten in de recreatie-ruimte aan de Mgr. Nolens- laan 99 zijn beziggehouden en dat men dit blijft doen. Men blijft het betreuren dat de wijkvereniging „Nieuwland" geen toenadering wenst. Hierop inhakend wees wet houder mevrouw G. D. de Graaff op het bestaan van „De Jeugdhaven" en zij zou het bijzonder op prijs stellen, als men met elkaar nog meer voor de Nieuwlandjeugd zou kunnen doen. De heer J. de Jong, (tweede voorzitter wijkver. „Nieuwland") was het hier niet mee eens. Men wilde strikt neutraal blijven als vereniging. Dat kan niet als men in een lokaal van een kerk komt, meende hij. Als bewoner van een Dura-Coignet- woning wees hij op de vochtigheid van het pand M. C. M. de Groot straat 11. Waarnaar een onderzoek ingesteld zal worden. De heer P. J. Drentj noteerde alles. Ook anti- of prohek ten aanzien van de gras gazons aan de Burg. van Haarenlaan. Burgemeester H. Roelfsema dankte alle aanwezigen voor hun komst en Een der bewoners van de „Witte huizen" vol gebreken, hetgeen be kend is, overhandigde burgemeester Roelfsema een lijst vol namen en grieven. Met de vraag of er nu eindelijk eens iets gedaan kon worden aan al die lekkages etc. Er was een afvaardiging van huisvrou wen, die dit allemaal op hun beurt wel wilden onderstrepen. Tenslotte worden zij er dagelijks mee gecon fronteerd. Het was hun tegengeval len dat hier de huurverhoging nog was doorgegaan... Mr. M. J. M. van Kinderen had volledig begrip voor deze situatie. Die huizen zijn vlak na de oorlog in een zeer moeilijke tijd gebouwd. Met stenen van diverse soort. Het oplossen van dit moeilijke en ur gente vraagstuk is niet zo eenvoudig als men denkt. Er wordt beslist aan gewerkt. Het College van B. W. staat hier volledig achter. Men heeft al van alles geprobeerd. Men heeft een beroep gedaan op de bemiddeling van het T.N.O. in Delft. Zandbestraling maakten de geverfde muren nog poreuzer. Deze „witte huizen" hebben onze volledige aan dacht, benadrukte mr. Van Kin deren als wethouder van de Woning- dienst en de Technische bedrijven. Men bleef nog even bij deze huizen verwijlen. Ondanks alle ongemak hiervan betreurde een bewoner het, dat er nu ook nog vier bomen weggehaald waren. Die eiste hij toch wel terug. Niet dezelfde zullen het straks zijn. Maar ze komen er... Een vraag van een gepensioneerde over het grasgazon op de hoek van de Parkweg en de Burg. Van Haarenlaan. Altijd rommel in de struiken. Het bekende hondevuil. Minder struiken en meer gazons, zo adviseerde hij. Met bijval van het „Witte Huizenvrouwenkoor". Wat bloemversieringen langs de weg naar het Beatrixpark. Of een klok hier niet aangebracht kan worden... Brommers en vrachtauto's die over last bezorgen. Het werd allemaal genoteerd. De heer Van Dongen pleitte voor een beveiliging op het kruispunt Parkweg-Burg. van Hon- nerlage Gretelaan en of de straat bij Juist op het moment dat het bestuur van „Cultura" dacht „iets hier in Schiedam brengen n gaat niet meer", kwam men in contact met bestuursleden van „The Smashing Fellows". De alombekende tafeltennisvereni ging in Schiedam met een 400 leden. Een bloeiende vereniging, waarvan de leden net als die van Cultura recht hebben op een goed verzorgd „avondje uit". In Schiedam. T.S.F. bleek de laatste strohalm waaraan Cultura zich nog kon vastklampen. Door hun enthousias me bezield durfden ze het aan gezamenlijk een cabaretavond te organiseren. Om Schiedam te bewij zen, dat zolang dat zalencentrum er nog niet is, men toch door moet gaan. Omdat stilstaan nu eenmaal achteruitgaan betekent... Op zaterdag, 10 mei a.s. krijgt u het eerste bewijs van dit samengaan: dan komt het cabaretgezelschap „Lu- relei" met Adéle Bloemendaal, Ge rard Cox, Frans Halsema en Boude- wijn Leeuwenberg naar Musis Sa crum. Dan kunt u genieten van een kostelijke cabaretavond met moge lijk als toepasselijke naam voor dit samengaan van de algemene Schie- damse Kunstkring „Cultura" en T.S.F. „Met blijdschap geven we kennis..." Moge daaruit straks de mededeling aan toegevoegd worden: van een succesvolle samenwerking. Het zit er wel in. Kaarten voor deze unieke avond kunt u bestellen bij het secretariaat van „Cultura" Schimmelpenninck- straat 3, Schiedam, tel. 264182 of 261294. Doet u dat vanavond nog, want het is maar kórt dag. Leden van „Cultura" - T.S.F. betalen f 5,50 p.p., niet-leden f 6,50. Het gironummer van Cultura is 578630 t.n.v. de penningmeester. Zet u wel op het strookje: „cabaret avond". voor hun deelname aan de discussie. De bedoeling is deze contact avonden te herhalen. Zij het dan na de vakanties. M.W. S. Het is een bedrijvig weekend voor de H.H. Inbrekers geweest. Bij de Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roe- lants verschafte men zich toegang door indrukking van een ruit in de Elzensteeg. De deur werd geforceerd en alles doorzocht. Voor zover valt na te gaan wordt niets vermist. De expeditiemaatschappij N.V. Zöl- ner aan de BokeTveg werd in de nacht ook niet vergeten met een bezoek. Via een ingeslagen ruit naar binnen, alles doorzocht, niets ver mist... De behuizing van het domein van Vrouwe Justitia aan de Lange Haven 65 wilde iemand in het holst van de nacht eens bekijken. Een ruit werd daarbij eerst voor de toegang in het sousterrain vernield. Niets vermist... Een avondje helemaal uit betekent ook, dat u graag de benen strekt op de dansvloer. Daar 'heeft men aan gedacht. Er komt een bal na tot 3 uur, omlijst door het kwartet van Jack Redler. Vooral voor jongeren goed nieuws. En...het kweekt een band. Het ligt in de bedoeling meer avonden op dit niveau te organiseren in Schiedam. Een streep voorgoed achter het gezegde, dat men nooit iets heeft in Schiedam. Voor deze beide verenigingen, die elkaar op wonderlijke wijze gevon den hebben, zou het de kroon op hun „doordouwen" zijn, als zater- dagvond, 10 mei a.s. Musis Sacrum geheel uitverkocht is. Het kan allemaal. Als u de gedachte maar eens laat varen in een andere stad uw vertier te zoeken of gewoon passief te blijven. Hier gebeurt immers nooit wat? Als het dan wél het geval is, toon dan uw goede hart. Sta achter deze beide verenigingen die het culturele leven in Schiedam nieuw bloed willen geven. Er was hier niets meer. U heeft gelijk. Na 10 mei behoeft u dat niet meer te zeggen. Cultura en T.S.F. zitten boordevol plannen. Is Musis Sacrum op die avond uitverkocht, dan put men hier nieuwe moed uit. Dan blijft men gezamenlijk of mogelijk met een andere vereniging doorgaan op dit terrein. De toneelavonden van Cultura blij ven voorlopig met V.K.C. in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen. Totdat men... U ként de grote wens. Bereikbaar als u allemaal „Schie- damzegels" vraagt en ernaar blijft vragen. „Schiedam is trots op de Rijnmond band. Dit succes heeft men te danken aan het feit dat men over een goed en gedisplineerd korps beschikt, waarop de V.N.F.G. nog nimmer een vergeefs beroep heeft gedaan..." De woorden van de heer J. v.d. Griend als voorzitter van de V.N.F.G. en als eerste spreker op de druk bezochte receptie van de Rijnmondband zaterdagmiddag in gebouw „Irene". Een receptie met veel bloemstuk ken. Doch ook verrassende geschen ken. Op deze middag ging immers de grote wens van het bestuur in vervulling: een tweede souzafoon voor de band. Aangeboden door Peter Roedoe en Siem Aleman. Een geschenk ter waarde van f2600, Klokslag drie uur arriveerde het burgemeestersechtpaar gelijktijdig met de wethouder van Onderwijs en Culturele Zaken, mevrouw G. D. de Graaff. Zij wenste het aktieve bestuur nog heel veel geluk. Muziek op straat. Een serenade van de eigen Jeugdband. Later gevolgd door „De Pijpers" uit Vlaardingen. In hun nieuwe uniformen. Ook zij bestaan 40 jaar. Zij boden voor elk jaar een gulden aan als hun ge schenk. De heer v.d. Griend had de gebruikelijke enveloppe overhan digd. Hetgeen later ook de voorzit ter van de wijkvereniging „Het Singelkwartier", de heer J. H. F. Fredriks deed. Veel sprekers, veel goede wensen. Het speet de secretaris van de Harmonie W.F., de heer W. Rissema, dat de burgemeester net was wegge gaan. Hij had anders een beroep gedaan op een betere repetitie ruimte. Vooral nu de gemeente over wat ruimer geld beschikt. Maar vervolgde hij: „Ondanks de slechte behuizing hebben de inspiraties daaronder niet te lijden gehad..." De heer J. Sonneveld, als een der eersten uit de oprichtingstijd, haalde wat herinneringen op en bracht de Rijnmondband alle hulde voor de prestaties vooral van de laatste jaren. De dames van de leden hebben zich kranig geweerd. Hun geschenken bestonden uit nieuwe pluimen op de kolbakken en een fraai stel nieuwe bekkens. Lovende woorden tenslotte van de heer C. Landsbergen, afgevaardigde van de sectie muziek S.G. Waarna voorzitter G. J. van Aalten voor de laatste maal naar voren trad om ook deze spreker persoonlijk namens het bestuur te bedanken. Als slot van deze middag een gezamenlijke koffiemaaltijd gezellig in de grote zaal geserveerd. Al dit feestelijke werd besloten met een uitstekend verzorgde feest avond. De Rijnmondband kan vol vertrouwen de toekomst tegemoet zien. Want op de jubileumdag is wel gebleken hoe groot de plaats is, die zij in geheel Schiedam inneemt... Het zou verschrikkelijk leuk zijn als men begrip voor dit initiatief van deze beide verenigingen op geheel ander gebied had. Heel nieuw en heel apart. Maar een haalbare kaart. Zelfs in Schiedam...! De vereniging Volkshuisvesting wil overgaan tot renovatie van 40 woningen, gelegen aan de Heenvliet- sestraat, Brielsestraat, Geervlietse- straat en Voornesestraat, aangeduid als blok C. De renovatie omvat het uitvoeren van normaal onderhoud, het ophef fen van achterstallig onderhoud, alsmede het verbeteren van de woningen. De verbeteringen bestaan in hoofdzaak uit het vergroten van de keuken, het aanbrengen van een nieuwe keukeninrichting, het maken van een douchegelegenheid en een nieuwe berging en uitbreiding van de elektrische installatie. Wegens deze verbeteringen zal de huur met f 5,40 per woning per week worden verhoogd. DUIK IN LANGE HAVEN Voor pand 25 aan de Lange Haven reed de 18-jarige loswerkman N. Langendoen op zijn bromfiets en geraakte daarbij de geparkeerde auto van de heer J.S., die daar woont. De bromfietser verloor daarbij de macht over het stuur en nam gemotoriseerd een onvrijwillige duik in de groezelige Lange Haven. Voorbijgangers hielpen hem op het droge, waarna hij op het bureau van politie van droge kleren werd voorzien. Zijn bromfiets lag toen nog op de bodem. Van de Lange Haven. De werkgroep Gemeentepolitiek van D'66 afdeling Schiedam rapporteren Burgemeester en Wethouders het volgende in onderstaand schrijven: „In de „wens-in" van D'66 afdeling Schiedam, gehouden in het wijk centrum Nieuwland op 7 februari 1969 bereikten ons ernstige klach ten over een deel van de woningen in Nièuwland, te weten de „Dura- Coignet" woningen aan de Parkweg, de M. C. M. de Grootstraat, de J. C. Markenstraat en de Ch. Th. Stork- straat. Deze woningen zouden zeer vochtig zijn en de bewoners, behalve veel verdriet, ook extra kosten veroor zaken in de vorm van vernieuwen van beschimmelde vloerbedekking, enz. Naar aanleiding van deze klachten bezochten enige leden van de werkgroep Gemeentepolitiek van D'66 afdeling Schiedam 195 wonin gen aan de M. C. M. de Grootstraat, de J. C. van Markenstraat, en de Ch. Th. Storkstraat om een onderzoek in te stellen naar de toestand van deze woningen. We hebben ons beperkt tot de klachten over vocht. Het verslag van dit onderzoek doen we u hierbij toekomen. Uit dit verslag blijkt in het algemeen een grote tevredenheid over de wijze waarop de klachten van de bewoners behandeld worden. Maar evenzeer blijkt uit het verslag dat bij een deel van de bewoners de klachten blijven bestaan, en dat het voortdurend moeten ventileren door veel bewo ners als een bezwaar gevoeld wordt. Hoewel we begrip hebben voor de moeilijkheden, zowel in technisch als in financieel opzicht, om deze klachten op te lossen, en hoewel we ons bewust zijn van het feit, dat in kleine woningen meer geventileerd moet worden dan in ruime wonin gen, zijn we toch van mening dat een huurder de mogelijkheid moet hebben om, wanneer hij dat wenst, zijn gehele woning gedurende het gehele jaar te gebruiken op de manier, die hem goed dunkt. Dit is niet mogelijk, wanneer 's win ters de bovenlichten van slaap kamers) en keuken steeds open moeten staan, terwijl er geen moge lijkheid is om in deze vertrekken te stoken. Daarom verzoeken wij u het volgen de in overweging te willen nemen: 1. Wij weten niet of de mogelijkheid om van gemeentewege tegen een huurverhoging centrale verwarming per woning aan te leggen inderdaad bestaat. Zo dit het geval is, is dit o.i. toch te weinig bekend, en zou het aanbeveling verdienen de bewoners hiervan op de hoogte te stellen. Wanneer deze mogelijkheid niet bestaat, zou overwogen kunnen worden deze te scheppen. 2. In principe is het mogelijk om extra stookplaatsen te maken, wan neer de bewoners dit zouden wen sen. Het aanzien van de buitengevels zou hierdoor niet verfraaid worden; het woongenot lijkt ons echter belangrijker dan het aanzien van de wijk. Bovendien is de kans groot dat, wanneer geen voorzieningen getroffen worden, de buurt sterk achteruit gaat. Ook dit zou uiteinde lijk het aanzien van de wijk niet ten goede komert. 3. Naar aanleiding van de klachten over het niet absorberen van vocht door de wanden van de douchecel, en klacht die 64 maal (meer dan 50 pet.) geuit werd, vragen wij'ons af, of het financieel mogelijk is deze wanden van een goed absorberende laag te voorzien; men zou ook ieder jaar een deel van de huizen kunnen bewerken. 4. Om te komen tot een grondige vergelijkjng van deze woningen in Nieuwland met nieuwere versies van dit soort woningen in andere ge meenten lijkt het ons raadzaam, dat de commissie voor de gemeentelijke woningdienst inlichtingen inwint bij andere gemeenten, waar dit soort woningen geplaatst zijn. We nemen aan dat uit zulk een vergelijking interessante conclusies kunnen wor den getrokken. Juist waar terecht zoveel vertrouwen in en waardering voor de gemeen telijke instantie, die deze kwestie behandelt, bestaat, is het van belang dit vertrouwen en deze waardering te behouden. De hoop uitsprekend dat u opnieuw aandacht zult willen besteden, zoals ook in het verleden reeds gebeurde, aan de woonproblemen van dit deel van de wijk Nieuwland, tekenen we namens de werkgroep Gemeente politiek met de meeste hoog achting," (get.) Dr. B. M. S. van Praag (voorzitter) (get.) Mr. M. J. Spier-Walraven (secretaresse).

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 7