Het nieuwe n^icmJsLid-oMte dIP VLERK Excursie naar de V.W.- fabrieken in Wolfsburg 5 I PONTIAC 5* Ze leven er op de Christelijke Technische School aan de Damlaan al naar toe..... 1 euk i*V sportief én apart! 7mk5 MORRIS Orarijebal bij „De Vonk" S V 'U I CULTUREEL CENTRUM T V. DEFECT bel RADIO „ACTIEF" I s PORTRET VAN EEN DIREC TEUR Naar hartelust „sleutelen" aan een D.A.F. in de autoklas... nagezien mag worden, terwijl hij op muziekles zit. Daar is geen bezwaar tegen. Neen, een geboren Schiedammer is hij niet. Maar hij woont hier al vanaf 1939, toen hij als leraar vaktheorie metaalbewerking werd aangesteld op de ambachtsschool goen in de St. Liduinastraat. Automobielbedrijf Van Possum Co. v. Beverenstr. 5 Schiedam Tel. 266561, privé 156723 Leerlingen van de derde en vierde klas Motorvoertuigentechniek van de Chr. Technische school aan de Damlaan te Schiedam zullen op 12, 13 en 14 mei a.s. een bezoek brengen aan de Volkswagenfabrieken te Wolfsburg in Duitsland. Vergezeld van de leraren W. de Roiy en A. van Dam. Zij zullen dan worden gehuisvest in een tot conferentie-oord omgebouwd kasteel. Het bezoek aan die fabriek is natuurlijk de hoofdschotel. Maar daarnaast zullen zij ook technische scholen bezoeken, foto's maken. En proberen tot een uitwisselingsprogramma te komen. Reden dus om eens van gedachten te wisselen met de directeur van deze school, de heer H. van der Waal. Sinds september 1958. Toen was het prille begin in een noodgebouw met vier klassen aan de Gedempte Baansloot. Met een leerlingenaantal van 102. Nu uitgegroeid tot onge veer 370. Een normale dagschool met 30 partime leerlingen in de Motorvoertuigklassen. Zij komen halve dagen op school, hebben twee avonden in de week theorie als aanvulling op het theore tisch onderwijs. Maar hun praktijk doen ze op in de garages. Zeker in deze tijd een vak met toekomst mogelijkheden. Oorspronkelijk was deze school een „streekschool". Nu niet meer, sinds aan de Laanslootseweg te Rotter dam een Chr. technische school verrees en in Vlaardingen de open bare en de chr. technische scholen een fusie hebben aangegaan. Het geen beslist ook weer niet wil zeggen dat er geen Vlaardingers op deze school zitten. Integendeel zelfs. Hier zijn de godsdienstlessen in het rooster opgenomen. In Vlaardingen geschiedt dit facultief, dus op basis van vrijwilligheid. Iets waar de heer Van der Waal zich moeilijk mee kan verenigen. Al verandert er nog zoveel om hen heen, dit lesuur houdt hij gehandhaafd. Bij de openbare lessen op 19 en 20 maart jl. kregen de ouders van de toekomstige leerlingen in het school jaar 1969-1970 een boekje uitge reikt waar in het kort staat vermeld wat het leerplan van deze school inhoudt. Het eerste jaar bevat de „brugklas" alle bekende vakken zoals rekenen en taal, maar ook handvaardigheidsvakken in metaal- bewerken, timmeren en schilderen. Nieuw zijn studielessen wiskunde, Engelse taal en tekenen. Verder geschiedenis, aardrijkskunde en ken nis der natuur. Aan het einde van die klas wordt bepaald welke vakrichting gekozen wordt. Weet de jongen het niet helemaal zeker, dan kan de leraar hem de weg wel wijzen. Want hij heeft als klasseleraar in dat jaar wel gezien welke talenten in hem schui len. Na het tweede leerjaar wordt er opnieuw keus gemaakt. Nu in elektrotechniek of autoher stellen. Een beetje een ouderwets woord geworden. Want men spreekt nu over motorvoertuigen-techniek. Op deze school kent men twee „stromen". De „P" en de ,,T" stroom. De ,,P" stroom is de praktijkstroom. Heeft de jongen zijn diploma behaald, dan verleent de schoolbemiddeling bij het te werk stellen op een goed bekend staand bedrijf en kan hij verder leren voor de vakdiploma's. De „T" stroom of theoriestroom is bedoeld voor jongens, die interesse hebben voor de theoretische vakken. Na het einddiploma kunnen ze verder gaan met hun studie op de M.T.S. (middelbaar Technische school). En nog verder. Mogelijk heden genoeg, als men maar wil. Voorheen was de heer Van der Waal tien jaar constructie-tekenaar bij de firma Frans Smulders in de om geving van Utrecht. Hij bekwaamde zich in de avonduren op de M.T.S. en werd toen leraar in Zeist en Woerden met resp. drie en twee avondlesuren in Zeist en Woerden. In 1939 naar Schiedam tot 1952. Daarna benoemd tot directeur van een compromisschool in Leerdam. Begonnen in een noodgebouw, maar een jaar later in een gloednieuwe school. De geschiedenis heeft zich in 1958 dus herhaald! Op 2 december a.s. hoopt de heer Van der Waal 65 jaar te worden. Hetgeen je hem beslist niet geeft. Zijn grootste wens is, dat hij tot 1970 aan mag blijven. Als dan iets, wat zijn gehele hart heeft, góed van start gaat: die Ito-cursus. Bijzonder gelukkig is de heer Van der Waal met de ITO of „C" stroom. Er zijn immers jongens die op de lagere school helemaal niet mee kunnen. Met heel veel moeite „doen" ze de vijfde klas. Deze jongens, die het eigenlijk alleen maar in hun handen hebben, kunnen op deze afdeling terecht. Van gemeentewege is toestemming verleend, maar men wacht nu nog op het Koninklijk Besluit om straks vanaf 1 augustus 1970 deze C- stroom om te buigen in Individueel Technisch Onderwijs met alle moge lijkheden vandien. In klassen van slechts 16 leerlingen zullen deze jongens persoonlijk begeleid wor den. Aan de praktijklessen worden de meeste tijd aan gegeven. De leraren bereiden zich hier reeds op voor door het volgen van een applicatie-cursus. We maken met de heer Van der Waal een rondgang door deze school. We bewonderen de enorme prijzen- kasten van deze jongens. Prijzen vooral behaald met wandelmarsen o.l.v. de sportieve conciërge de heer C. P. O. den Boer. Er zijn nog 11 marsen te „vertippelen" voor 22 november. Dus voetenwerk genoeg! Iedere dinsdagavond wordt er in de kantine geschaakt. Al ongeveer drie jaar nemen de jongens aan het schoolkamp deel. Voor het eerst maken de elektriciens straks een excursie naar Eindhoven. En naar welke fabriek zou dat zijn? De tweedejaars van de timmercursus zijn druk bezig aan een groot obstakel, dat u straks kunt bewon deren in de Lichtstoet op 3 mei a.s. Waarbij de aandacht heel attractief wordt gevestigd op het culturele centrum, dat dankzij de verkoop van de speciale „Schiedam-zegels" ver wezenlijkt kan worden. De leiding hiervan heeft de heer J. van Deursen. In het autolokaal sleutelen oudere jongens met veel animo aan een blauwe D.A.F., een geschenk van de politie. De heer W. de Rooy, hun leraar, wijst ze op de verschillende onderdelen. De wagen heeft twee jaar langs de weg gestaan, is aan de onderkant nog heel goed, maar zwaar verroest. De beste onderdelen worden eruit gehaald en hiervan vervaardigt men een ,,lesplank De motorvoertuig-techniek is hele maal ,,in". Vooral nu het bezit van een eigen wagen geen luxe meer is. Straks ook niet voor deze jongens. Die dan niet met twee linkse handen achter het stuur zitten. Telefoon 151604 - 263420 WIJ HELPEN DIRECT Tot 's avonds 11 uur bereikbaar Corn. Drebbelstr. 7, Schiedam Verkoop en inruil van alle merken Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud-Mathenesse (Rotterdam) Redaktie en Advertenties: Broersvest 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-267368 en 263939 Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag tot 6 uur 's avonds. Hoofdredaktie: P. J. Hovingh De „Randstad-edities" geven uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n editie voor geheel Westland en beschikken over een uitgebreid N.I.P.O.-rappórt rond, duidelijk afleesbaar De rand is met diamant ge sneden, goud met stalen bodem f 138, andere modellen v a. f 116, 2 jaar verzekerd tegen ver lies, diefstal en schade. Juwelier- edelsteenkundige ROTTERDAMSEDIJK 268 SCHIEDAMj Woensdag 30 april a.s. viert heel Nederland de 60ste verjaardag van H. M. Koningin Juliana. De C.J.V. Sociëteit „De Vonk" geeft voor haar leden ter gelegenheid van dit heuglijke feit op de verjaar dag van de Koningin een Oranjebal. De zaal zal vanzelfsprekend op passende wijze worden versierd en één van de deskundige disc-jockeys van „De Vonk" zullen voor de muziek zorgdragen die weer gekozen is uit de „top-40". De leden hebben gratis toegang op vertoon van hun lidmaatschapskaart, terwijl aan introducé's tegen be taling van f 2, een weekendkaart zal worden verstrekt. Kom daarom op woensdag 30 april a.s. 's avonds om 8 uur naar het C.J.V. Gebouw „Jeugdhaven", waar sociëteit „De Vonk" op feestelijke wijze voor een gezellig „Oranjebal" zal zorgen. 18e JAARGANG VRIJDAG 25 APRIL 1969 4' (.Zon origineel Fins import» jurkje bijvoorbeeld. In heel aparte kleurstellin gen. Vanaf maat 128 18.25 WJ/J&I BROERSVEST 111 f///yj SCHIEDAM ff MM TEL. 86 7416 ■^^waar óók mamma haarj^ mode koopt. H De heer H. van der Waal is een heel bescheiden man. Sinds 24 februari jl. raadslid van de C.H.U. Als we even napraten vraagt een jongen of zijn brommer door een leraar 30 april: Koninginnedag, maar ook de jaardag van mr. Pieter van Vollenhoven, die woensdag zijn 30-ste verjaardag viert. Vandaar deze „verjaarsfoto" van Max Koot. De man die helemaal achter de ITO-cursus staat: H. van der Waal, directeur van de Chr. Technische school aan de Nieuwe Damlaan in Schiedam.

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 1