w ,.lk zou wel eens willen weten" Wt 5 r mmé ASE VRUCHTBA Leerdam G. PET arts AFWEZIG I Hieronder weer een bloemlezing uit onze vragenrubriek. U weet het, hebt u iets op het hart, waarvan u denkt: daarover zou ik nu wel eens het fijne willen weten, in casu het oordeel van de in het antwoordpanel zittende leden van de Schiedamse gemeenteraad, u pakt gewoon de pen. En u stuurt uw schriftelijke vragen voor het antwoordpanel aan: Stadsbladpostbus 257. Met als motto op de envelop „Ik zou wel eens willen weten". Wij zorgen er dan voor, dat uw envelop ongeopend de betrokken raadsleden (vertegenwoordigers van verschillende fracties) bereikt. Is ons panel van mening, dat een publiek antwoord op z'n plaats is, dan kunt u een en ander weer in de2e kolommen terugvinden. Liggen uw problemen in een meer persoonlijk vlak en verzoekt u daarom met name, dan kunt u een persoonlijke reactie verwachten. Trouwen Links-rechts Eigen watermeter WMF GESCHENKEN brengen sfeer in huis Waterverbruik Koemarktplein In de sahara zijn wij niet geweest, wel heel ver, in binnen- en buitenland om voor MOEDERDAG een grandioze col lectie geschenken samen te stellen. Komt U zich NU reeds oriënteren. Leuke verlangbloc s geven wij gratis aan U. nor» c4rp(rnip OASE anders dan anderen OASE anders dan anderen Dam 2 - Telefoon 260559 A. C. J. SCHEFFERS DAM 35 Begin halte Bussen Brandw HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 3 - VRIJDAG 25 APRIL 1969 Mijnheer N.N. vraagt of het mogelijk is buiten de gemeente Schiedam te trouwen wanneer de domicilie van zowel bruid als bruidegom in Schie dam is. Vragensteller wil een zekere geheim houding van het voorgenomen hu welijk hebben. Antwoord panel. Het antwoord is neen. De huidige gemeentewet laat dit niet toe. Tenzij u trouwt buiten de teritoriale wateren van Nederland. Alsu er dus geen zeereis voor overheeft of niet wil wachten op de nieuwe Gemeen tewet moet u in Schiedam trouwen. Uw naam wordt dan gepubliceerd op het stadhuis. Alleen publicatie in de krant is te voorkomen. Verhuizen naar een andere gemeente is ook een oplossing, maar dat komt bij u niet ter sprake. Mijnheer H.P.B. zond ons een uitgebreide brief die wij ten dele weergeven. Het aantal wielrijders en bromfiet sers neemt nog steeds toe. De laatste jaren ziet men ook veel kinder fietsen en zelfs kleuters wagen zich fietsend op straat. Waar ik nu zo 'n angst over heb is, dat velen de kinderen over het algemeen aan de linkerkant d.w.z. de levensgevaarlijke kant, leren op stappen en afstappen. Men is het op en afstappen aan de linkerkant zo gewoon, dat men het ook aan de kinderen leert. Waarom? Dacht men vroeger misschien, dat het verkeer links zou worden? Wanneer een wielrijder in de knel komt in het verkeer, zal hij in 9 van de 10 gevallen links van zijn fiets afspringen of zijn lichaam naar die kant gooien. Vele dodelijke ongeluk ken zijn hiervan al het gevolg geweest. Antwoord panel: U snijdt hier een probleem aan waar het panel nooit bij stil gestaan heeft en al kan men zowel bij het naar links of rechts van de fiets vallen een ongeluk krijgen, het is duidelijk dat links het meest gevaarlijk is. Bij dit probleem zal wellicht het natuurlijk evenwichtsgevoel van de mens een rol spelen. Het panel heeft de brief door gegeven aan de instantie die te maken heeft met het verkeers- onderwijs. Vroeg geleerd is oud gedaan en dan moet vroeg geleerd worden, welke de juiste manier van het op- en afstijgen van onze vele ijzeren rossen is. Omdat het gebruik van één water meter door meerdere gezinnen nog al eens aanleiding tot moeilijkheden geeft en daarover in verschillende brieven geschreven is, volgt hier een antwoord van de technische bedrij ven. Dit antwoord is verzonden naar aanleiding van een brief, die het panel in een vorige aflevering behan deld heeft. m zoals bijvoorbeeld dit Orchidee-vaasje, vanaf 19, Bewonder de hele collectie bij Uw K.E.S. Juwelier SCHIEDAM TEL 267937 BROERSVEST 93 Naar aanleiding van uw schrijven met bijvoegsel van 8 maart jl. delen wij u het volgende mede. U stellingname „eigen watermeters voor elk huis" willen wij opvatten als te zijn „eigen watermeter voor elk huis". Dit is niet iets nieuws, daar u in de „Verordening houdende bepalingen voor de levering van drinkwater in de Gemeente Schie dam" onder art. 9 kunt lezen: „Als regel wordt aangenomen, dat ieder perceel of woning een afzonderlijke aansluiting aan het buizennet moet hebben, tenzij de directie hiervan wil afwijken". Ten tijde van het bouwen van uw woning heeft de bouwer of de toekomstige eigenaar verzocht aan de directie van de Technische Bedrijven of diens vertegenwoor diger van deze afwijking gebruik te mogen maken, om aldus handelende op aansluitkosten te besparen. Van een appèl, zoals bedoeld in de algemene bepaling van dezelfde verordening omtrent deze beslissing is binnen acht dagen geen gebruik gemaakt. Deze handelwijze zal zijn oorzaak hebben gevonden in het feit, dat de huizen inclusief het waterverbruik werden verhuurd. Het waterverbruik werd afgerekend met de huiseigenaar. In 1953 werd door de Gemeente raad aangenomen, dat het water verbruik in het vervolg zou worden berekend aan de verbruiker van het water, welke maatregel in 1954 van kracht werd. Tevens werden verbrui kers in de gelegenheid gesteld indien mogelijk tot splitsing van de instal latie over te gaan, hetgeen in een aantal gevallen ook is gebeurd. Hierdoor werd wèl het waterver bruik per woning of woninggedeelte apart gemeten, doch feitelijk bleven deze afnemers op één aansluiting aangesloten. Het splitsen van derge lijke installaties kan soms gemak kelijk, maar meerdere malen niet plaatsvinden, omdat de tappunten per etage boven elkaar liggen en op dezelfde stijgleiding zijn aange sloten. Zodoende kunnen er dan evenveel meters nodig zijn, als naar bovengaande leidingen. Daarnaast is de plaats voor de watermeter aan voorschriften van hygiëne, toeganke lijkheid, afleesbaarheid, vorstvrije opstelling enz. gebonden. Indien u nu stelt dat u over een eigen watertoevoer wilt beschikken dan is dit wel mogelijk. U kunt echter de dan noodzakelijke kosten van verandering van de binnen leiding voor een aparte watertoevoer niet afwentelen op de Gemeente, daar u verandering wenst in een bestaande toestand, waarvoor inder tijd op verzoek toestemming is verleend. Daarnaast willen wij u wijzen op het feit, dat men op de binnnenleiding niet willekeurig veel apparatuur kan aansluiten en dat het aansluiten van apparatuur onze toestemming be hoeft. De waterhoeveelheid welke kan worden afgenomen en waar aanvankelijk de installatie naar is berekend, ondergaat in de loop der jaren een automatische vermindering door aangroeiing in de leidingen. Bijplaatsen van apparatuur op de waterleiding maakt dan ook een vergroting van de leidingdiameter nodig en een vergroting van de toevoerdiameter behoort tot het noodzakelijke. Rest ons u mede te delen dat de gemeentelijke aanleg van de water toevoer niet verder naar binnen wordt gebracht dan 0,50 m na de scheiding van gemeentelijke en parti culiere grond. De plaats van de watermeter wordt door ons bepaald. Te uwer oriëntatie delen wij u mede, dat een 12 mm doorsnee aansluiting op de waterleiding heden ten dage f 260,— kost, waarbij voor uw rekening ook komen het hak- en breekwerk alsmede het aanbrengen van een watermeterput, het bijbren gen van de binnenleiding enz. De kosten zullen zeker een veelvoud zijn van de aansluitkosten op de gemeentelijke drinkwaterleiding. Vertrouwende u hiermede voldoen de te hebben ingelicht, hoogachtend, de directeur. De heer B. Scholte in de van Ruysdaellaan heeft bezwaar tegen bijbetaling van geleverd water. Hij meent dat de berekening niet helemaal in orde is. Hij schrijft: ,,Ik heb met de Technische Dienst gecorrespondeerd en daaruit blijkt dat wij van sept '67 tot sept. '68 hebben verbruikt 194 m3 water. Dat betekent voor vier personen, waar onder 1 bejaarde, een verbruik van 0-9 m3 per persoon per week. Waarom niet zoals in Rotterdam? Geen instrumentenmakers, geen wa- teropnemers, geen 'bazen,minder ad ministratie enz. Antwoord panel: De heer Scholte stelt hier twee zaken aan de orde nl. de berekening van het waterverbruik en waarom dit via watermeters gebeurd. Indien het gemeten verbruik niet klopt met het werkelijke verbruik dan kunnen er twee oorzaken zijn. De watermeter functioneert niet goed of er is een lek in de waterleiding na de watermeter. In dien echter alles in orde is, moet het water in het huis van de heer Scholte zijn gebruikt en verlangt de gemeente uiteraard betaling. Waarom via watermeters? Heel eenvoudig. Schiedam koopt water van Rotterdam. Contractueel is Schiedam verplicht overmatig water verbruik tegen te gaan. Toen in het verleden, de water meters werden geplaatst daalde het waterverbruik en bleek dit middel geschikt om aan de verplichting te voldoen. Dat veroorzaakt echter voor Schiedam extra kosten omdat er naast de watermeter zelf een aantal mensen nodig is voor mon teren, repareren, opnemen van de meterstand en berekening van de te betalen prijs. Rotterdam heeft als producent/leverancier van water, die verplichting niet en volgt tot op vandaag een ander systeem. Water is een kostbaar goed gewor den en de heer Scholte heeft onlangs in de krant kunnen lezen dat ook Rotterdam overweegt om water meters te gaan gebruiken. De heer J. Verboom maakte een studie van de verkeerssituatie rond om het Koemarktplein vooral wat betreft de drukte bij het eindpunt van de tram en stelde het volgende voor: Laat lijn 1 en 8 naa: het Emmaplein rijden! Wat nu het beginpunt bij de Koemarkt is wordt dan een halte, waarbij verkeerstechnisch gezien de halte van de Rotterdamsedijk beter naar de Broersvest voor het Passage Theater verplaatst kan worden. De moeilijke situatie bij de Hema (Rotterdamsedijk) verdwijnt dan. Op het Emmaplein staan allerlei doorverbindings bussen naar Spijke- nisse, Vlaardingen Nieuwland en het station. Met het oog op de toekomst als de Singel verdwijnt, kan men deze tramlijn zelfs doortrekken naar het station hetgeen een goede ver binding zal zijn voor het nieuwe stadhuis. Ik hoop, dat ik het zo voldoende heb toegelicht en dat u er eens over zult denken samen met de R.E. T. O IN DE WOESTIJN SCHILDERLES Waarom mijn goede vriend Kees mij aanraadde schilderles te nemen is me niet helemaal duidelijk geworden. Misschien vond hij dat ik talent heb en het „onder leiding" nog eens tot iets groots zou brengen. Het kan ook zijn dat hij mijn gekladder zo zielig vond dat er nodig een vakman bij moest komen. Hoe dan ook: ik ben één keer geweest. Met een stuk of zes andere aankomend-geniën zijn we naar een gediplomeerd artiest gereden. Ik had wat „eigen werk" meegebracht, maar het bleek zelfs niet de moeite om er minzaam over te glimlachen. Er werd een cacao-bus voor mijn neus gezet en of ik die maar es na wilde tekenen. Om de vijf minuten kwam de leraar het een en ander uitstuffen en dan moest er een lijn langer, korter, of rechter worden. Zonder op te scheppen: ik zie best kans om een cacaobus ie tekenen, desnoods schrijf je er in kromme letters „CACAO" op en daarmede is de bedoeling duidelijk (dacht ik), maar die ene speciale bus, het kreng dat vóór me stond, over honderd jaar nog niet. Op het eind van de les zat ik ongeveer tot mijn enkels in het stuf, tot mijn middel in het zweet en tot mijn nek in de ellende. Om mijn verdriet tot het diepste wanhoopspunt op te voeren zat er naast mij een ongezellige man die dezelfde cacaobus tot in de kleinste détails op het papier wist vast te leggen... hij mocht hem nog waterverven ook. Mijn enige venijnige troost is dat ik zachtjes in mezelf zei: op die manier had ie er net zo goed een kleurenfoto van kunnen maken. Dat het in des kunstenaar atelier om te sterven van de kou was, dat we niet eens een kopje thee, laat staan een glaasje bier kregen was voor mij voldoende reden om te besluiten „autodidact" te worden... waaraan ik dan ook al bijna twee jaar bezig ben. SEBASTIAAN BANKETBAKKERIJ Het luiste adres Géén filialen - Tel. 267823 Antwoord panel: Inderdaad zal er in samenwerking met de R.E.T. de beste oplossing gevonden moeten worden. Uw plan heeft aantrekkelijke gedachten en een oplossing zoals u bedoelt is in hoofdlijnen ter sprake geweest. De in het reconstructieplan aange kondigde Metrolijn zal een dus danige route krijgen, dat veel van uw wensen daarin vervuld worden. Gelukkig verlangt u van ons geen pasklaar antwoord, maar wij zullen uw idee in gedachten houden. TOT 5 MEI Waarnemende doktoren: J. van Buren D. Houthuysen P. van Santbrink Boodschappen l el. 206611

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 3