IN GESPEK MET: DE AUTO VAN HET JAAR dirigent en organist Aad van der Hoeven „ORANJE" WASAUTOMAAT Johde Heer Toegang tuin Grote Kerk vooit m; cab DE WINKELS OP KONINGINNEDAG DEZE WEEK IN SCHIEDAM Oproep aan alle lezende Nederlanders Een vogel vliegt altijd het nest uit, maar hij keert weer terug naar de oude vertrouwde om geving. Die vogel is in dit geval Aad van der Hoeven, een geboren Schiedammer, die zijn vleugels uitsloeg naar Rotter dam, toen hij in 1961 werd benoemd als organist van de Prinsekerk. Hij heeft in al die jaren hard gewerkt en nu gaat zijn wens in vervulling, want op dinsdag 29 april a.s. geeft Toonkunst zijn derde concert in de drie jaar van zijn bestaan. KAARSENOPSTEKER SCHIEDAM ZEGELS BOEKJE VOL altijd f 5.- contant voor U. UITSTEKEND PROGRAMMA Beleef zélf een proefritj RADIO-UITZENDINGEN Slijterij en Wijnhandel SPAAR KI1AAT1IV ..HF VIKING" Onze Israëlische collectie is een succes HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 8 - VRIJDAG 25 APRIL 1969 Toen men hem in 1966 vroeg dirigent van dit op te richten koor te worden, had hij er niet veel zin in. In Schiedam was zo moeilijk iets te beginnen. Maar hij werd niet teleur gesteld. In september begonnen, gaf men reeds in januari 1967 het eerste concert in de Magnalia Deikerk. In mei vorig jaar in de Grote Kerk. En nu keert men daar weer terug. Reden om hem thuis in zijn gezellige flat aan het Bachplein op te zoeken, waar zijn jonge charmante vrouw een geurig kopje koffie schenkt. En Aad van der Hoeven een nerveuze indruk maakt. Heel gewoon op de vooravond van een groot concert, dat hij gisteravond in De Doelen weer gehad heeft. Daar begeleidde hij Christine Deutekom... Aan Piet Struyk, dirigent van ongeveer tien koren o.a. het West- lands Mannenkoor, heeft deze jonge organist het te danken dat hij in ongeveer anderhalf jaar in tien concerten voor de orgelbegeleiding mocht zoreen. Zelf is hij de laatste leerling van Piet van den Kerkhoff geweest, de organist van de Nieuwe Zuiderkerk in Rotterdam. Acht jaar heeft hij in zijn conservatoriumtijd les van hem gehad en gespeeld op het beroemde Walckerorgel in deze kerk. Die op 27 oktober jl. werd gesloten. Wat er met het beroemde orgel gebeurt weet men nog niet. Aad van der Hoeven heeft het vele jaren bespeeld. Een trieste aangele genheid waarover hij niet graag praat. Sluiting van kerken zijn niet nieuw, maar deze sluiting doet hem wel wat. Fraaie langspeelplaten zijn hier op genomen. Juweeltjes van platen, waarop hij dan ook heel trots is. Overigens: hij is de bezitter van maar liefst 12 grammofoonplaten... Iedere kunstenaar moet eerst hard werken wil hij zijn doel bereiken. Aad van der Hoeven heeft dat ook gedaan. Misschien kunt u zich nog herinneren dat een heel jonge organist het instrument in de Oud- Katholieke kerk op de Dam bespeel de. Daarna in de Protestantenbond op de Westvest. In zijn studietijd was hij een vaste bezoeker van de Matthaus Passion in de Grote Kerk. Hij mocht dan van de koster de kaarsen aansteken. Luisterend en ondertussen zijn Duit se werkwoordjes repeterend beleef de hij dit groot gebeuren. Dat nu ook al drie jaar tot het verleden behoort. Al gloort er in hem de hoop dat dit allemaal weer terug komt. Deze kerk in de Lange Kerkstraat leent er zich uitstekend voor. merk? Welk type?Welke prijs? En waa^krijg ik de hoog9te korting? Al deze vragen worden onpartijdig be antwoord doorgiet Consumenten Voor lichtingsbureau. Vraagade volledige brochure van alle wasautomaten van het Consumenten Voorlichtingsbureau gratis ter inzage. Onderstaande bon invullen en opplak ken op briefkaart of *in gesloten enve loppe zenden aan Consumenten Voorlichtingsbureau (C.V.B.) Postbus 207 Dordrecht - i naam adres pl&ats t '(btokletters s.v.p*.) §CH geven veel meer VRAAG ZE SPAAR ZE voor volgende attracties en Regelmatig doen de N.C.R.V. en de A.V.R.O. een beroep op zijn mede werking voor een concert voor de radio. Vorige week donderdag 17 april was hij des avonds om tien minuten voor tien in de lucht met een programma voor de N.C.R.V. In mei hoort u hem in een uitzending van de A.V.R.O. Hoe het orgel werkt, hoe het in elkaar zit en hoe het goed bespeeld moet worden. In drie cursussen voor de Volks Universiteit in Rotterdam vertelt Aad van der Hoeven er alles Nu dan op dinsdag a.s. zijn derde Toonkunstkoorconcert met mede werking van het Gewestelijk Orkest van Zd. Holland. Zijn verwachtingen zijn hoog gespannen. Dit koor doet het goed. Het heeft een 100 leden. Voor de dames is een ledenstop ingezet. Maar als iemand zich meldt, moet er ook een tenor of een bariton bij zijn! Het programma is met heel veel zorg samengesteld: het Preludium in D dur (orgel) van Joh. Seb. Bach, Kantate 140 van dezelfde compo nist, concert voor clacecimbel in A dur van Karl Ditters von Dittershof en tot besluit het grandiose „Krö- nungsmesse" van W. A. Mozart. Het geheel staat onder leiding van Aad van der Hoeven. De solisten zijn: Willy Smits-van den Hoven, sopraan, Hanneloren Pennink, alt, Marius van Altena, tenor, Rob Holl, bas, Addie de Jong, clavecimbel en Aad van der Hoeven, orgel. Zoals u ziet een uitstekend programma voor muziekminnend Schiedam, waar voor kaarten verkrijgbaar zijn op de bekende adressen. U kunt zich hiervoor ook vervoegen bij mevrouw M. van Haselen-Vlugter, Lange Nieuwstraat 119a, tel. 268270. Alle dagelijkse zorgen gooit onze eerste burger dinsdagavond van zich af als een goed en trouw lid van dit Toonkunstkoor. Burgemeester Roelfsema is, zoals bekend, een groot liefhebber van goede muziek. Hij zong destijds mee in de grote Matthaus Passion in Naarden mee. Toen de Zuiderkerk in oktober gesloten werd, lag de grote leer meester van Aad van der Hoeven, Piet van den Kerkhoff, in een coma. Hij overleed op 31 oktober 1968. Aan hem bewaart de jonge organist daar op het Bachplein de beste herinneringen. Hij heeft gemaakt dat zijn naam als organist in Nederland weerklank gevonden heeft. Doch men kent deze Aad van der Hoeven ook als dirigent van de Prinsekerk en diri gent van het Prinsekerkkoor, dat vorig jaar met het Toonkunstkoor uit Schiedam medewerking verleen de aan een concert in de Nieuwe Zuiderkerk aan de Westzeedijk. Die dan nu geschiedenis geworden is. Op de grammofoonplaten is het Walckerorgel nog te horen. En op oude opnamen voor de radio. Veel succes Toonkunstkoor van Schiedam a.s. dinsdagavond. Schie dam mag dan kléin zijn, het bracht tot nu „groten" in de muziekwereld voort. Denkt u maar eens aan een der grootste sopranen in ons land: Nelly van der Spek, de alt Els Kloos, de hoboiste Joke Meeder en... Aad van de» Hoeven, talentvol organist en dirigent. M.W. S. Twee der solisten nl. Willy Smits-van den Hoven en Hannelore Pennink. 'Prijzen incl. schuifdak 204 7990.- 404 9990.- 504 11990.- Nieuw Mathenesserstraat 11-13 Schiedam,-Telefoon 268350 Aad van der Hoeven achter het beroemde Walckerorgel in de Nieuwe Zuiderkerk, die nu geschiedenis geworden is. ORANJESTRAAT 10-12 TEL. 265997 Door eigerj import COGNAC RANCOURT Franse Brandy eigen import van f 10.75 voor f 7.35 I. De tuin bij de Grote kerk zal met instemming van de kerkvoogdij door de gemeente op eenvoudige wijze worden herschapen tot een tuin, die straks voor het publiek zal worden opengesteld. Er zullen enige banken worden geplaatst en voorts zal een aantal cirkelvormige bloemvakken voor een 1-jarige zomerbeplanting worden aangelegd. Een en ander geschiedt uitdrukkelijk bij wijze van proef. Kerkbestuur en gemeente hopen wandelaars en voetgangers een rustig plekje te bieden, waar men bij gunstig weer een ogenblik kan uitrusten. Op donderdag 8 mei gaan de pupillen van de C.A.B. weer een dag uit. De eerste van het nieuwe seizoen. Dan zal op de Maasboulevard weer de bekende wagen van de firma Hersbach staan. Denken de leden eraan kranten en tijdschriften te sparen en die op 8 mei mee te nemen, leder pakje helpt. En het is voor uw eigen doel. De wedstrijd tussen A.C. Milaan en Manchester Unitad is achter de rug en wilt u wel geloven dat we bij het zien daarvan aan Lau van Ravens hebben gedacht. Daar was nu een scheidsrechter die te laks was in zijn optreden, waardoor de spelers zich durfden te buiten te gaan aan onsportief spel. Toen Lau dat zondag bij Feyenoord—Ajax wilde voorkomen en streng optrad, werd hem later verweten dat hij op wilde vallen en dat hij kennelijk wilde dat iedereen naar hem was komen kijken. Wij zien dat anders en voor ons heeft Lau het zondag beter gedaan dan de Tsjechische scheids rechter, die we woensdagavond op de beeldbuis aan het werk zagen, al was hij juist met zijn beslissing om een Engelsman het veld af te sturen. Intussen zijn we allemaal wel aan de weet gekomen dat het leiden van voetbalwedstrijden een moeilijke zaak blijft en dat we daar nooit lichtvaardig over mogen denken. Hedenavond houdt Excelsior '20 een bingo-avond in het clubhuis De Toekomst, aanvang acht uur. Dit keer niet alleen voor leden, want vrienden en kennissen mogen ook komen. Met andere woorden: u en ik zijn ook welkom, want uiteinde lijk zijn alle voetballiefhebbers vrien den van elkaar en we mogen dus allemaal vanavond naar het oergezel lige clubhuis van Excelsior. Het is de veteranenafdeling die daar die Bin go-avond organiseert, maar we voe len ons vanavond natuurlijk allemaal jong. Er worden zes spelletjes gedaan en er zijn fraaie prijzen te winnen. Ook de dames zijn welkom. Wel is het raadzaam om een potlood of ballpoint mee te nemen. Na afloop is er nog gelegenheid voor een dansje. Ursus houdt op maandag 19 mei de algemene ledenvergadering, aan vang acht uur. Plaats van handeling: de kantine 'op Harga. Sekretaris J. M. C. v.d. Hoeven schrijft in het LJrsus-orgaan, dat de laatste SBLO- vergadering een lachertje was. De werkelijke problemen werden afge schoven op de wethouder van financiën, terwijl men weinig ver wacht van voorzitter Degreef's voor stel om een voorzittersvergadering van de bij de SBLO aangesloten verenigingen te organiseren. Och, beste mensen, moeten we het SBLO-bestuur nu zo wel aanvallen? Zonder ook maar iets kwaads te willen schrijven van vorige SBLO- besturen, mogen we toch wel stellen dat het huidige bestuur getoond heeft vooruitstrevend te willen zijn. We hebben een fraai maandblad gekregen en die voorzittersvergade ring lijkt heus wel nuttig en kan o.i. wel perspectieven openen. Maar voordat we direkt met felle kritiek klaar staan moeten we de SBLO een redelijke kans geven te bewijzen dat ze vooruitstrevend is. Alles kan niet ineens en de „vuile was" die een vorig bestuur ook al door problemen niet heeft kunnen opruimen, kan niet een tijdsbestek van een paar maanSeri aan de kant gezet worden. Dus nog een poosje geduld en dan geloof ik zeker wel dat het SBLO-bestuur geen lachertje maakt van de door haar te behan delen zaken, maar dat ze de belangen van de aangesloten vereni gingen alleen maar wil behartigen. De Schiedamse Handels- en Bedrijfs- raad verzoekt de Winkeliers hun zaken op 30 april a.s. zoveel mogelijk om 13 uur te sluiten. Namens het Winkelpersoneel bij voorbaat dank. Op zondag 27 april a.s. start de Schiedamse modeljacht-vereniging „De Viking" met haar zomerpro- gramm. Deze opening gaat met wedstrijden gepaard. In de eerste plaats voor de jeugd op het program ma. Gevolgd door enige demonstra ties met zelfbestuurbare model- jachten. Aanvang: half elf in de vijver van het Beatrixpark t.o. het theehuis „De Kethel". U komt toch ook kijken? Op het schoolvoetbaltoernooi van de Wijkvereniging Groenoord komen we volgende week nog terug. De dames van Scylla (handbal) zijn kampioen geworden van hun afdeling en we feliciteren de dames daarmee van harte. Bij het bekijken van de standen van de DWS-teams konstateren we met genoegen dat deze teams het goed doen dit seizoen. De nieuwe kompetitie begint voor de hoofd- en overgangsklasse op 31 augustus, voor de adspiranten en pupillen op 6 september en voor de junioren en senioren van de afdeling op 7 september. Morgenavond houdt UVG een contactavond in de eigen kantine. De dames- en herensenioren hebben met de pinksterdagen een toernooi. TSF neemt op Hemelvaartsdag deel aan een toernooi bij Impuls in Gouda, waar een achtkamp wordt gehouden. Op zondag 18 mei gaat TSF naar Rijswijk waar Steeds Hoger/TSB een jubileumtoernooi organiseert. Tot slot veel sportgenoegens in het komende weekeinde en denk erom: bij alles sportiviteit boven aan! uit jaar zal de heer G.A. van Riemsdijk, directeur van de Biblio theek- en Documentatieschool te Amsterdam, de pensioengerechtigde leeftijd bereiken. Deze gebeurtenis vormt een aanlei ding hem te huldigen met de aanbieding van een gedenkboek. De heer Van Riemsdijk was van 1948 tot 1964 directeur van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek in Amsterdam en heeft in zijn werk veel tot stand gebracht. Iedereen, of hij nu lid is van de openbare bibliotheek of niet, wordt uitgenodigd een stuk van ongeveer één pagina te schrijven. Hierin kan men o.a. zijn mening geven over de functie van een boekerij, waarom men al dan niet boeken uit een openbare bibliotheek leest, even tuele wensen, bezwaren e.d. Mocht u bereid zijn een bijdrage aan deze afscheidsbundel te leveren, verzoeken wij u de kopij vóór 20 mei naar de redactie te sturen. Uiteraard zullen wij u dan te zijner tijd een exemplaar van deze uitgave toezenden. Het redactie-adres is: H. Krol, Bilderdijkstraat 23, Amsterdam. o.a. Mantels in Diolen, Trevira en Jersey ook met bijpassende japon. Mantelcostuums gekleed en sportief. Regenmantels exclusief van model'in nieuwe zomerkleuren. Voor betere dameskleding in de maten 34 t.e.m. 50, ook in de goedkopere prijsklasse. MODEHUIS MGR. NOLENSLAAN 426 HOEK PIERSONSTRAAT-TEL.2t157> Vrijdagavond geopend van 7 tot 9 uur.

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 8