IPS GESPREK MET.... molenaar Gerrit Kluit (van „De Walvisch") MODERN GRAFISCH WERK IN WILLEM DE ZWIJGERMAVO HEER H. JANSEN VERLAAT PASSAGE THEATER Orpheus zingt ,DE VRIJHEID OP DE BALIE INWONING STAMBOOM PORSELEIN HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 5 - WOENSDAG 30 APRIL 1969 Vervolg van pagina 1 Of ik boven een kijkje wil nemen? Ik volg deze molenaar uit een roemrijk geslacht op een ijzig dunne ladder en ijzig dunne treedjes. En kijk niet naar beneden. Voor geen goud zou ik tegen deze stoere Gerrit Kluit durven zeggen: „Ik vind dit een griezelige toestand". Dus ik volg hem. Zij het met een bonzend hart en geloken ogen. Die ik na drie minuten en twee seconden weer wagenwijd opensper... Want deze molen is van binnen geweldig. Wat een kolossale ruimte... De omloop wordt slecht. Daar zijn we dan op beland. Men zegt ook weieens balie. Onder ons bevindt zich de Westvest. De wieken zijn niet al te best, vooral het rad werk. Er kan hierdoor op het ogenblik niet gemalen worden. Maar dat is geen ramp, want deze molenaar bezit in Rotterdam-Zuid aan de Kromme Zandweg nog een korenmolen: „De Zandweg", bouw jaar 1723. Hier wordt dus tijdelijk gemalen voor de beide winkels in Rotterdam en Schiedam. De electrische. mengmachine ver werkt bloem, ei- en melkpoeder, bestemd voor de bekende bakpak- ketten. Via eén katrol worden de balen door een luik naar boven gehesen. Drie paar maalstenen met een houten kuip erom heen doen hun werk. De bovenste steen draait, de onderste ligt gewoon stil. Het graan valt in het midden en komt later in de zakken terecht. riet binnenwerk is prima. Alleen daarbuiten... Gerrit Kluit kan met een verlicht hart adem halen. „De Walvisch" wordt straks onder han den genomen. Het wapen van een molenaarsgeslacht draagt hij in een fraaie zegelring. Voor het raam hangt dit wapen gevat in glas. Op 16 juni 1794 legde Anthonius Nolet hier de eerste steen voor. B. W. van Schiedam heeft altijd achter deze unieke molen gestaan. Die op 22 augustus 1892 door een blik seminslag werd getroffen. Op 9 december 1938 paniek in de stad, specifiek in de omgeving van de Westvest. Toen brandde daar vier verdiepingen onder de kap uit. „De Walvisch" trotseerde dit allemaal met een hautaine blik. Maar daar voor is hij dan ook de hoogste windkorenmolen van Nederland, doch ook van Europa. Vandaar die steeds terugkomende subsidie... M. W. -S. Met ingang van 1 mei 1969, dus morgen, is de heer H. Jansen, belast met de bedrijfsleiding van het Passage Theater in diezelfde funktie verbonden aan het grotere Rem brandt Theater te Utrecht. De heer Jansen, een stille werker achter „de schermen" heeft in die zeventien en een half jaar dat hij aan het Passage Theater verbonden was heel veel voor iedereen over gehad. Men kon altijd op zijn medewerking rekenen. Denkt u maar eens aan de goede oude tijd van de eigen Schiedamse revue, de tjokvolle jeugdvoorstellingen enz. Na Rotterdam, het Capitol Theater, nu dan het Rembrandt Theater in Utrecht. We wensen de heer Jansen vanaf deze plaats graag ook daar succes. Met evenveel bedrijvigheid als hier toen in de „goede jaren". Zijn opvolger is de heer H. Berg. Het Koninklijk Schiedams Mannen koor „Orpheus" geeft op vrijdag 2 mei a.s. een concert in de Magnalia Deikerk aan de Albardastraat alhier. Medewerking verlenen het Schie dams Vrouwenkoor o.l.v. Ria Borg- meijer, „The Shepherds" met volks liedjes en een hoornkwartet van de kapel der Koninklijke Marine. Dirigent van „Orpheus" is de heer Chris Verhoog. x Aanvang: 8 uur, kerk open half acht. bond in Schiedam. Thans is de heer Van Otterloo nog lid van de plaatselijke Commissie voor de On georganiseerde Jeugd, uitgaande van de Christelijke Besturenbond. P. D. Sanders, geboren op 7 november 1908 te Schiedam, wo nende te Schiedam aan de Louis Raemaekerstraat 185. Hij is hoofd van de afdeling verkoopadministra tie en is meer dan 40 jaar in dienst bij Hoek-Oxygenium N.V. Ridder in de Orde van Oranje- Nassau: W. C. de Vries, geboren 25 novem ber 1903 te Rotterdam, wonende te Schiedam aan de Sweelincksingel 10.Hij was hoofd van de openbare lagere prof. dr. J. A. Gunningh- school en heeft per 1 december 1968 de dienst ,et pensioen verlaten na een dinsttijd van ruim 46 jaar. met pensioen verlaten na een dienst tijd van ruim 46 jaar. per 1 januari 1969 opgeheven Commissie tot wering van schoolverzuim. Aan de heer C. Dubbeld werd de gouden ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-N assau toege- kent. De heer C. Dubbeld woont aan de Kerkweg 12, en was tot voor enige jaren werkzaam aan de Raad van Arbeid in Schiedam en later op het kantoor in Rotterdam. In de kring van de Geref. Kerk in Kethel is hij een geziene en zeer werkzame kracht. Voorts is hij secretaris van de afdeling Kethel van het G;oene Kruis. Genoemde onderscheiding werd hem gisteren uitgereikt door de Voorzitter van de Raad van Arbeid, de heer M. Verweij, tijdens een speciale vergadering van deze Raad. De Schied. Ver. *De Vrijheid" vloog een wedvlucht met deelname van 500 duiven vanuit Viloorde 114 km. Gelost 8 uur eerste duif 9-13.00. Laatste 9-21.00. Uitslag eerste 25 prijzen. 1, 16, 20 C. Lems; 2, 21 J. Duymel; 3, 4 A. Boes; 5, 13 M. de Roo; 6, 18 M. Putters, 7, 17 J. Doejaren; 8, 10 P. Pols; 11 F. Scholte; 12, 22 J. v.d. Windt; 14 A. Pronk; 15 C. Verhaa- ren; 9 J. v.d. Tuyn; 19 H. v.d. Steen; 23 M. Rink; 24 J. W. Blom; 25 L. Zuidgeest. BIJSTANDSWET EN SCHIEDAM De leden van de Schiedamse ge meenteraad, de dames A. C. M. Blaauw-Rieu en J. H. H. Gerding- Eggink, hebben de volgende vragen gesteld. „Is het het College bekend, dat er vele klachten zijn van hen, die een uitkering krijgen van de algemene bijstandswet, doordat er wijziging is gekomen in het bedrag van diegenen die dieetvoeding nodig hebben? Is het College het met ons eens dat er verschil gemaakt moet worden tussen: a. diëten, waarbij op medische gronden bepaalde voedingsstoffen vervangen moeten worden door andere, meestal duurdere,-voedings stoffen. b. diëten, die erop berekend zijn het aantal calorieën ver boven het gemiddelde op te voeren, zodat er in dergelijke gevallen alleen sprake is van extra toegevoegde voedingsstof fen, waarbij geen andere voedings stoffen vervallen, daarom kostenver hogend zijn, welke kostenverhoging in zijn geheel uitgekeerd dient te worden.. Is het College niet met ons van mening dat het beter zou zijn, elk geval op zichzelf te beoordelen? Is het College niet met ons van mening dat de gemeentelijke sociale dienst te weinig voorlichting heeft gegeven over deze wijziging en dat het op het terrein van deze dienst ligt de mensen voor te lichten op welke wijze zij in beroep kunnen gaan wanneer zij van oordeel zijn dat hun dieetvoeding» onvoldoende vergoed wordt? Momenteel wordt er in de Willem de Zwijgermavo aan de St. Liduina- straat werk geëxposeerd van grafici uit Rotterdam en Schiedam. Deze tentoonstelling is niet bedoeld voor het publiek, maar de leerlingen van de school. De jeugd komt slechts zelden spontaan naar kunst kijken, daarom besloot de heer W. Meinen, leraar aan deze school, de kunst bij de jeugd te brengen. In samenwer king met Diet Wiegman, een bekend Schiedams kunstenaar, werd zo een leuke expositie gemaakt waarop het volgende te zien is: Nico Benschop, Rotterdam (Goua che); Hans Abelman, Rotterdam (ets); Heifra, Schiedam (Gouache); Evert Maliang Kay, Rotterdam (ge wassen tekening); Luuk Scholten, Rotterdam (linoleumdruk); Hans Soeters, Schiedam (litho), Gerrit Wigman, Schiedam tekening); Inald Verschoor, Rotterdam (colla ge); Nico Ferwerda, Gorkum (goua che); Theo Wiegman Schiedam (mo notype); Nico van Bekkum, Rotter dam (gewassen tekening). Al het werk komt uit de particuliere verzameling van Diet Wiegman, die dit welwillend beschikbaar stelde. De exposanten zijn van mening, dat ook de leerlingen het „recht" hebben op echte kunst en niet steeds geconfronteerd moeten wor den met reprodukties. Het is dan ook de bedoeling in de toekomst vaker iets dergelijks te organiseren. „De Walvischmolen" omstreeks de jaren 1900. Toen de Westvest nog een klein beetje anders was. En de paard en wagens nog bij het stadsbeeld behoorden. De gemeente Schiedam heeft een bepaalde voorliefde voor de korenmolen „De Walvisch" op de Westvest, eigendom van de vereniging tot behoud van molens in Nederland „De Hollandse molen". Op het ogenblik kan hij niet draaien, maar dankzij een bijdrage in de kosten van de restauratie zal het Rijk 50 pet., de provincie 15 pet. en het college van B. W. een gemeentelijke subsidie van 30 pet. hieraan toevoegen. Hetgeen neerkomt op een bedrag van f 18.000,—. De totale herstelkosten bedragen f 60.000,—. De windkorenmolen is voorzien van drie koppels 17-ders maalstenen, de motormaalderij eveneens van drie koppels 17-deurs-maalstenen, gedreven door een Deutz-gasmotor van 30 pk met watertank, pomp en drijfwerk, benevens enige machinerieën behorende bij het bedrijf. Deze molen werd in 1927 op de lijst van monumenten-verordering geplaatst. Op de eerste verdieping van „De Walvisch" wonen de schoonouders van de molenaar. Twee bejaarde doch nog uiterst vitale mensen resp. 88 en 78 jaar oud. Die hun levensavond nu in de molen met eigen behuizing slijten. En zich verdienstelijk weten te maken. Arie Kluit geboren. Die de traditie der molenaars wel zal voortzetten. Dat zit er nu al dik in! In het Nederlands patriciaat van 1960 staat deze Leen Arie vermeld. Maar nog veel meer. Allemaal molenaars afkomstig uit de Hoekse Waard. Gerrit Kluit was destijds de jongste van tien kin deren, waarvan er drie het impo nerende molenaarsvak kozen, nl. een in het v.m. Terbregge, nu Hillegers- berg en een in Oldenbroek. Speurend in dit boekje ontdekken we dat de vader van de overgroot vader van de huidige molenaar van „De Walvisch" geen molenaar was. Maar een zeer geziene notaris, schout en secretaris in Mijnsheren- land, Moerkerken en Maasdam. Hij was het echter in die tijd (1758) zeer met de Fransen eens. Hetgeen betekende dat hij na hun terugtocht niet meer meetelde. Ook zijn kinde ren niet. Hij kocht een molen voor zijn zoon, die zich Kornelis van Driel Kruit noemde. Alle „Kluits" bleven in de omgeving van de Hoekse Waard wonen. Gerrit Kluit is de zoon van koren molenaar Arie Kluit, geboren te Heinenoord op 28 juni 1872. Getrouwd te Mijnsherenland op 13 augustus 1896 met Ida de Jong, geboren op 21 december 1875. Deze Arie Kluit werd slechts 60 jaar. Bij hem leerde Gerrit van „De Wal visch" destijds alle kneepjes van het molenaarsvak. Op de bekende molen op het Oostplein, die door brand verwoest werd... Bij zijn huwelijk in krappe woning nood benutte hij deze enorme ruimte en er ontstond een vriende lijke behuizing- voor twee jonge mensen, die graag hun taak op deze molen wilden verrichten. En dat is nóg zo. Corrie laat zich gemakkelijk met een „Kluitje" naar de keuken sturen. En dan bedoel ik een van de „Drie Gruttersbakpakketten", die zich tot ver in de omtrek een bekende klank hebben verworven. Want wie graag zelf allerlei heerlijkheden bakt, haalt zijn ingrediënten in de winkel op de hoek van de Branderssteeg. Op een steenworp van de molen vandaan. Als kenner der verschillende bloem soorten stelt Gerrit Kluit de pak ketten samen. Hoe ziet die molen er van binnen uit? Een vraag waarop je het antwoord weten wil. Dus bel je doodleuk aan. Ergens klinkt een stem en je kijkt vanzelfsprekend omhoog. De stem van Cornelia Maria Kluit, enige dochter van het echtpaar Leendert van der Waal en Elisabeth Ingetje Maaten, geboren in Numansdorp. Sinds 1952 de echtgenote van korenmolenaar Gerrit Kluit kijkt in de omlijsting van een klein vierkant raampje. En... verwijst me naar haar man in de zaak op de hoek van de Branderssteeg. Hij laat de boekhou ding in de steek en volgt me naar zijn molen „De Walvisch", wiens wieken straks weer gaan draaien. Ik drink gezellig een kopje koffie bij dit typische gezin en proef met voorzichtige hapjes van de gevulde speculaas. Deze Corrie Kluit kan er een houtje van. De huiskamer is niet vierkant, doch ook niet rechthoekig. Dat brengt nu eenmaal een molen met zich mee. Maar die kamer ademt een bijzondere sfeer. Want molenaar Kluif houdt van antiek... Een pronkstuk is het dressoir anno 1828, afkomstig uit Mechelen. De kastjes bevatten uit de hand vervaar digd glas. Er staat een fraaie houten kandelaar op. Ook al uit Mechelen. De t.v. ontbreekt niet. Maar daar achter een enorme kast vol kleurige bandjes. Ze lezen graag deze „Kluit jes". In de andere hoek weer eén boekenkast. Doch ook een inge bouwde servieskast met heel broos prachtig porselein. Een hobby van deze molenaar. Je vindt hier Napo leon en zijn gade afgebeeld op heel dunne kleine kopjes. Af en toe kijken we over de Westvest naar de smeulende vlammen in de toren van de St. Liduinakerk die, terwijl we hier gezellig een babbeltje maken, volop in de belangstelling staat. Het verkeer is omgelegd op deze morgen en dat veroorzaakt meer lawaai op deze anders tamelijke rustige West vest. Hoelang woont molenaar Kluit op „De Walvisch"? Mannen éigen moet hij even nadenken, hoe lang hij getrouwd is. Dat wordt op 21 augustus a.s. zeventien jaar. Op 18 augustus 1956 werd hun zoon Leen Molenaar Gerrit Kluit, de man van de voortreffelijke „bakpakket- ten". Doch nog veel meer. Met kennis van alle drie-kleur bloem zaken stelt hij ze samen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 5