Teleurstellende response op enquête De politie meldt MEVROUW A. VERHOEV-POOT STOPT ER MEE De Trekvogels op stap „Lurelei" vond geestdriftige ontvangst urgerlijke tand VETERANEN HERMES- DVS VIEREN 85-JARIG BESTAAN BEHOEFTEPEILING SCHIEDAMS STEDELIJK MUSEUM HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 13 - DINSDAG 13 MEI 1969 Zo zal het zaterdagmiddag weer rond het Stadhuis zijn: marcherende deelnemers aai» de K.W.-mars en burgemeester en andere notabelen op het bordes van het stadhuis. U doet toch ook mee? Het orgaan „Museum-nieuws" van december 1968, dat werd uitgezonden naar relaties in de museum-wereld en naar de leden van de Vereniging van Vrienden van het Stedelijk Museum, bevatte een enquête, waarin een onderzoek werd ingesteld naar de belangstelling voor de aktiviteiten en de te organiseren evenementen van het Stedelijk Museum te Schiedam. Het museum ontving van de 1500 verzonden formulieren 58 terug, waarvan 40 inzendingen van leden van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum, 8 van jeugdleden van deze vereniging en 10 inzendingen van niet-leden. Bij de antwoorden op de vragen naar lezingen, te houden in het museum, bleek de belangstelling voor verschil lende onderwerpen ongeveer gelijk gericht te zijn: oude kunst - 65 pet. archeologie - 58 pet. eigentijdse kunst - 67 pet. bouwkunst - 62 pet. kunstnijverheid - 56 pet. Verder waren er suggesties om lezingen te houden over antiek, godsdiensten, kunst in de samen leving, eigen creatieve ontwikkeling, stadsontwikkeling, planologie en futurologie in de kunst. Voor andere aktiviteiten bleek belangstelling als volgt: fil/navonden - 72 pet. concerten oude muziek - 69 pet. concerten eigentijdse muziek - pet. cabaret - 60 pet. solo-toneel - 47 pet. een-acters - 58 pet. interesse voor uitgifte van grafisch werk - 60 pet. de 47 sionale tapijten van de Poolse weefster Magdalena A bakanowicz tentoongesteld. De Poolse weef kunst heeft de laatste jaren een belangrijke ontwikkeling ondergaan en wist op de internationale ten toonstellingen in Lausanne de aan dacht op zich te vestigen. Magdalena Abakanowicz was de eerste, die na haar opleiding aan de Academie voor Schone Kunsten te Warschau, niet-conventionele mate rialen in de weefkunst ging gebrui ken. Haar tapijten worden uit verschillende materialen samenge steld, als sisal, wol, touw, paarde- haar, enz. Verschillende structuren in het materiaal geven een boeiend oppervlak, waar soms „wortels" of grotè tentakels uitsteken. Revolutio nair zijn vooral haar drie-dimensio nale weefsels, waarmee zij de ruimte verovert, indrukwekkend tevens, door de enorme afmetingen, waar de mens als een klein nietig wezen omheen loopt, als om een sculptuur, om de rijkdom aan vormen te ontdekken. Is men in deze tijd al afgestapt van het wandtapijt als een copie van een schilderij met een regelmatig glas weefsel en is men er in ons land ook al toe overgegaan een wandtapijt een abstracte voorstelling te geven met een geheel eigen structuur van onregelmatige schering- en inslag draden, daardoor het weefsel een boeiend plastisch oppervlak krijgt. Abakanowicz gaat nog een stapje verder. In haar wandkleden is zij ook niet altijd meer gebonden aan de rechthoek, in haar drie-dimensio nale weefsels, die zoals ze zelf zegt - eigenlijk langzaam rond zouden moeten draaien in een langzaam spel van bewegingen verlaat zij helemaal de regelmatige vorm. Men kan zich voorstellen hoe boeiend bijvoorbeeld een drie dimensionaal weefsel van Abaka nowicz kan zijn in een modern interieur: een warme afscheidswand temidden van een koele zakelijke wereld van glas en staal. SUGGESTIES EN OPMER KINGEN Op het gebied van de aktiviteiten van de Vereniging: samenwerking met de Schiedamse filmkring; meer goede kindervoorstellingen (bijv. poppentheater); kans geven aan toonkunst uit eigen gemeente; jongerenbijeenkomsten (discussie groepen, creatief bezig zijn); toelichting bij concert of toneel voorstelling; ook avant-garde muziek in de aula. Op het gebied van tentoonstellingen en educatieve dienst: Educatieve tentoonstellingen, vooral over moderne kunst grafiekmanifes tatie (tentoonstelling, demonstratie, etc.) deze heeft inmiddels in februari 1969 plaatsgevonden, eigentijdse kunst afwisselen met oude kunst; meer kunstnijverheidsexposities; meer informatie bij openingsredes tot de tentoonstelling, tijdens ten toonstellingen, rondleidingen of klankbeeld. Een organisatorisch punt: Bij plannen van aktiviteiten rekening houden met de t.v., met gebeurte nissen in Rotterdam, etc. Bij de kritiek op het museum waren er meningen over te weinig afwisse ling in de evenementen, te veel eigentijdse kunst. Een museum moet meer een veelzijdig kunstcentrum worden. Zelfwerkzaamheid van de jeugd moet bevorderd worden. Opmerking van inzender: „bij mijn bezoek aan Amerika bleek dat daar maar twee Hollandse moderne mu sea bekend waren: het Stedelijk Museum in Amsterdam en het Stedelijk in Schiedam." Het museum-nieuws zal zeker voort gezet moeten worden. Exacte gegevens over deze enquête zijn ter inzage bij de afdeling educatieve dienst van het Stedelijk Museum. WANDTAPIJTEN Nog tot 19 mei worden in het museum de twee- en drie-dimen- A1 jaren is mevrouw A. Verhoev- Poot bekend door haar akties. Door weer en wind op pad met haar fiets en enorme zijtassen om oud papier te vergaren in het begin. Toen dit een enorme omvang aannam, stelde zij haar huis aan de Stadhouderslaan 33 hiervoor beschikbaar. Met de verkoop van dit oud papier kon zij anderen goed doen. Vooral de patiënten van „Het Zonnehuis", nu dan in Vlaardingen gevestigd, weten hiervan mee te praten. Een zilveren avondmaalservies was haar geschenk bij de in gebruikname van het fraaie tehuis in Vlaardingen. De ppupillen van de C.A.B. werden elk jaar verrast. Na vorige week tijdens het eerste uitstapje naar de bollenvelden, schonk zij een bedrag van f 500,— afkomstig uit de ver koop van die oude kranten. Verheugend vond zij het dat haar voorbeeld navolging vond. Mevrouw Meerman uit de „Poseidonflat" overhandigde een bedrag van f 100,— en mevrouw Cordemansvan het Sem Dresdenplein een bedrag van f 110,—. Allemaal verkregen door de verkoop van die oude kranten. Mevrouw Verhoev moet het nu wat rustiger aan doen. Die pakken met kranten kan zij de keldertrap niet meer afdragen. Daar om vraagt zij door te gaan met verzamelen voor de C.A.B. en als u een grote voorraad heeft, de heer Hersbach te waarschuwen. Hij zorgt er dan wel voor dat dit papier verrekend wordt voor de pupillen van de C.A.B. Het voorbeeld van deze drie dames kunnen flatbewoners overnemen. Als één zich hier mede belast en die kranten in haar kelder verzamelt, daarna de heer Hersbach belt, telefoon 268312, dan kan de C.A.B. verzekerd zijn van uw gedurige steun. Dan kunnen de zieken en invaliden van hun autotochtjes blij ven genieten. Dan is hun feest middag in december mogelijk nog uitgebreider. Praat u hierover in eigen kring. Verzamelt u kranten voor de pupil len van de C.A.B. Mevrouw Verhoev is ermee begonnen. Laten we alle maal dit vasthouden. Een kleine moeite als u veel tijd hebt en... gezond bent. Ongeveer 15 jaar geleden trok mevrouw Verhoev er met haar fiets op uit. De basis werd gelegd op steun aan verenigingen, die dit behoefden. Anderen nemen haar taak nu over. Al blijft zij de C.A.B. en „Het Zonnehuis" trouw. Nu achter de telefoon... Zaterdag namen de senioren van de wandelsportvereniging De Trek vogels met veel plezier deelgenomen aan tochten in Hoek van Holland. Het leuke voor allen was, dat een oproep in „de Blarenexpres", maandblad van de Trekvogels, om ook de nestors onder de leden en ouders van junioren eens aan het trimmen te krijgen, een verheugend resultaat boekte. De jongste van de groep was 15 maar de oudste telde 62 jaar. De groep, 23 man, trok dan ook wel de aandacht en kreeg een aplaus van de jury. Na een schitterende wandeling door de duinen, het kasgebïed van 's-Gra- venzande en over het strand terug naar de Hoekse haven, keerden allen tevreden huiswaarts. Zaterdag a.s. gaan de adspirantjes naar Wassenaar, 17 mei de junioren naar de K.W.-mars en 31 mei de senioren naar Berkel. Op 15 mei is er weer voor iedereen „dauwtrappen" d.w.z. dat iedere Schiedammer die op Hemelvaartsdag vroeg uit de veren is mee kan doen. Zeer vroeg zelfs, de zon komt op om 04.32 en op dat moment gaat men starten, voor zo maar een wandeling in de immers stille morgen. U moet het meegemaakt hebben om te kunnen vertellen hoe machtig dat is. Het kost niets, u krijgt er ook niets voor, het is alleen maar fijn. Gestart wordt vanaf het Dr. Wibaut- plein, om half vijf dus. De veteranen van Hermes DVS ontvingen van de veteranen- commissie het volgende schrijven: „Zondag, 25 mei, le Pinksterdag, is het zover. Het 85-jarig Hermes D.V.S. organiseert dan die dag een groot Veteranentournooi op het Harga-Sportcomplex te Schiedam. De deelnemers die dag zullen zijn: D.F.C.-Dordrecht; Sparta-Rotterdam; Wilhelmina-'s-Hertogenbosch Hermes D.V.S.-Schiedam. U wordt uitgenodigd met Uw dames om 9.30 uur aanwezig te zijn om gezamenlijk een kopje koffie te drinken, waarna om 10.00 uur de wedstrijden een aanvang zullen ne men onder leiding van een scheids rechterlijk trio, J. Lansbergen, R. Cameron, M. Vis, die als scheids rechter hun sporen meer dan ver diend hebben. Het programmma is als volgt samen gesteld 10.00 11.15 uur Hermes D.V.S.-Sparta; 11.15 12.30 uur D.F.C.-Wilhel- mina. Pauze, waarin U door Hermes D.V.S. een lunch wordt aangeboden. 12.30 13.30 uur Hermes D.V.S. pupillen van 8-9 jaar in een onder linge wedstrijd. 13.30 14.45 uur Verliezersronde; 14.45 16.00 uur Winqparsronde. Na afloop van deze wedstrijden wordt U met nadruk verzocht niet direkt weg te gaan, maar te blijven voor een gezellig samenzijn, waar naast de prijsuitreiking eveneens de opgelopen stramme benen kunnen worden gemasseerd door het maken van een dansje op de tonen van de muziek van het „OXTAIL—TRIO" onder leiding van Louis Wiesebron, waarbij tevens de dorst kan worden gelest met de vele gekoelde drankjes U geserveerd door de medewerkers van onze kantine". De drie van het kabaret, die zaterdagvond in Musis Sacrum voor een gezellig maar kruidig avondje-uit zorgden. Adéle, Gerard Cox en Frans Halsema. In het voorwoord van het program ma schrijft men dat Gerard Cox het Lurelei Theater had en Frans Adé le... Een fusie werd aangegaan, zodat men nu vrijelijk zowel over Adèle als het Lurelei-theater kan beschikken. „Cultura" ging geen fusie aan met „The Smashing Fellow". Maar te zamen trokken ze zaterdagavond ondanks het cultuurarme leven in Schiedam een volle zaal. Ondanks de regenhoos ook van de gehele dag, waarmede alleen „Eurotax" gediend was. Burgemeester Roelfsema en zijn echtgenote bevonden zich onder de genodigden. Mevrouw Roelfsema kreeg een fraaie boeket anjers aangeboden. Maar ook Adèle. Voor de pauze was dit cabaret op zijn best. In een razendsnel tempo werd het nodige de zaal ingeslingerd. Vlijmscherp zoals de engel in Brand punt. Met als slot: „Dit was Brandpunt, goede vrijdag"... Modern cabaret vraagt dit. Wie zich hieraan ergert, blijve liever thuis. Men heeft zich, getuige het lach salvo, kostelijk geamuseerd. Knap hoe Toon Hermans ten tonele gevoerd werd. Nou ja, gevoerd? Er waren mensen in de zaal die sneldichter Willy Alfredo in de uitzending van Mies Bouwman een avond tevoren gezien hadden. Daar om riepen ze de onderwerpen. Voor de eerste maal reageerde Alfredo niet. Dit programma was „getimed". Zowel de besturen van „Cultura" als T.S.F. waren bijzonder tevreden over deze avond. Het opent pers pectieven voor „Cultura" om in eigen stad met andere verenigingen een „avond-fusie" aan te gaan. Men wil graag een „avondje uit" in Schiedam. Maar de kans is er niet. Toen die er wel was, greep men die niet. Maar zaterdagavond bleek overduidelijk dat dit de oplossing is. Leden van een vereniging hebben eens iets anders, „Cultura" krijgt de kans dit te bieden. In onderlinge samenwerking. Waarvan we, om in de stijl van dit cabaret te blijven, met blijdschap kennis geven... VIA RUIT NAAR BINNEN De asbest fabriek „Fortuna" aan de Noordvestsingel kreeg ongewenst bezoek via een ruit. Alles hebben ze ondersteboven gekeerd, maar voor zover men na kan gaan, wordt er niets vermist. ONGELUKJE DOOR JONG TALENT Mevrouw H.C. van W.-van S. kwam door een bal op de rijweg te vallen, toen ontluikend jong voetbaltalent zich in de Peter Anrooylaan be kwaamde. Met een lichte hersen schudding werd het slachtoffer van deze tuimeling naar het Gemeente ziekenhuis vervoerd, alwaar zij na behandeling naar huis kon terug keren. SLIPPEND DE POLDERVAART IN De 26-jarige kapper J.P.B. reed ter hoogte van de Schiekade pardoes de Poldervaart in, toen zijn wagen slipte op het natte wegdek. Gelukkig voor hem bleef de wagen met een wiel op de walkant hangen. Schrik voor de bestuurder en een nat pak, werk voor een takelbedrijf... BIJ EEN POGING tot inbraak werden aangehouden de 24-jarige monteur A.H.K., de 26- jarige chauffeur H.v.d.L. en de 21-jarige bankwerker H.H. uit Rot terdam, die de volgende inbraken in onze stad hebben gepleegd. Een poging daartoe op het Dr. Wibaut- plein op 6 maart bij een slagerij, bij de firma C. Jamin aan de Mgr. Nolenslaan op 8 maart, eveneens in het filiaal aan de Boerhaavelaan, op 14 maart bij de Co-Op op het Dr. Wibautplein en weer bij de firma C. Jamin, P. de Gruyter en nogmaals de firma C.J. op het Dr. Wibautplein. Op 30 maart tenslotte werd een bedrag van ongeveer f 7.000, mee genomen bij de firma P. de Gruyter aan het Dr. Wibautplein. In totaal werd hiervoor een bedrag van f 7.500,- meegenomen. Waarbij de schade van de inbraken niet is inbegrepen. CITROEN E.H. 90-15 De 30-jarige winkelbediende S.E. plaatste zondagmiddag in goed ver trouwen zijn blauwe Citroen Ami Brake, kenteken E.H. 90-15 op het terrein van Hermes D.V.S. Een ander rijdt er nu in... GEBOREN Johannes A. z.v. D. Otten en N. P. C. van den Akker; Odette N. d.v. P. van der Linden en N. L. Carrière; Caroline J. M. d.v. J. G. M. van Ditzhuijzen en M. J. I. T. de Rooij; Ellen d.v. P. Nolen en J. S. Böhne; Rogier P. J. z.v. P. J. M. Taverne en K. M. van der Linden; Richard G. z.v. G. C. M. van den Wittenboer en A. M. Stax; Johan M. B. z.v. A. T. Bené en M. C. Gouka; Patrick z.v. A. de Bruin en E. van Roijen; Sjoerd P. N. z.v. E. G. Brouwer en M. W. Sitton; Hendrikus L. N. z.v. A. J. van Helden en G. W. van den Driesschen; Pytrik L. G. d.v. G. N. M. Aalsma en L. M. Ruigrok; Miranda d.v. J. P. K. van der Ven en A. Prook; Sandra d.v. T. L. Breddels en J. J. M. T. Collée; Irene A. d.v. F. Hof en C. J. Moolenaar; Helena B. J. d.v. J. P. Haaijkens en B. A. H. W. Boelen; Birgit K. d.v. J. H. de Wolff en Z. C. Arends; Panagiotis P. z.v. A. Bintevinos en C. A. Krommenhoek; Esther d.v. A. M. Lucas en J. Vijfvinkel, Karin d.v. A. van der Most en B. C. Bouwman; Johannes I. M. z.v. J. H. Kreuger en J. M. Jutte; Annemieke d.v. J. J. A. Feelders en E. M. T. Oomen. Paul G. z.v. P. J. Veraart en M. A. Oomen; Ertugril z.v. H. Uyar en G. Ozdil; Angelique C. A. d.v. W. Bazen en A. C. van Oudheusden; Nicolaas H. z.v. H. van den Bosch en J. Bosman; Geertruida J. H. d.v. A. J. van der Geest en T. J. H. M. de Jong; Johanna d.v. D. van Wieringen en G. Winkelman; Hubrecht U. z.v. J. Vroegop en K. Groenhorst: Marcus F. z.v. F. van der Geer en A. E. van Otterloo; Petro D. L. ziv. D. P. L. Mastenbroek en G. van der Hul. OVERLEDEN C. A. Bosman, 79 jr. wed. H. van Moorselaar; D. A. van Thiel, 77 jr.; A. Schulze, 70 jr.; B. K. F. M. Heggelman, 22 jr.; A. A. van der Tuijn, 78 jr.; M. M. H. Koning, 73 jr. echtg. van S. van Eijk; J. M. van Ooyen, 72 jr.

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 13