liet nieuwe SCHIEDAM - DORP IN DE DELTA Stef Meeder N.V. HOE ER IN SCHIEDAM WERD „GEËMMERD" Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud-Mathenesse (Rotterdam) Onder deze demigrerende kop stond woensdag 7 mei j.l. een artikel over onze stad in de Nieuwe Rotterdamse Courant. Kennelijk was de dit jaar minder geslaagde lichtstoet de druppel, die de emmer bij de schrijver van het artikel deed overlopen, want na de vermelding van de mislukking van deze optocht ging het klachten over Schiedam regenen. De inwoners zijn door dit artikel landelijk in hun hemd gezet en deze hemden blijken boerenkielen te zijn; vandaar de aanhef dat Schiedam een dorp in de delta is. citaat: STAD ZONDER HART T V. DEFECT bel RADIO „ACTIEF If^lllVllWVVtLVV BOEKHOUDKUNDIGE KRACHT 18e JAARGANG DINSDAG 13 MEI 1969 Redaktie en Advertenties: Broersvest 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-267368 en 263939 Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag tot 6 uur 's avonds. Hoofdredaktie: P. J. Hovingh De „Randstad-edities" geven uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze stedep gelegen dorpen en 'n editie voor geheel Westland en beschikken over een uitgebreid N.I.P.O.-rapport Het is inderdaad diep droevig dat wij na al die jaren nog geen concrete plannen voor onze binnenstad heb ben. De geciteerde schrijver ver onderstelt geldgebrek, maar het is nog veel erger we hebben nog niet eens de plannen klaar en zonder plannen komt zelfs de sanering niet eens op gang. De binnenstad is het hart van de stad en wat wil een stad zonder hart? Op 21 november 1966 werd er in de gemeenteraad gezegd dat de acht buurtwinkels voor Groenoord zo snel mogelijk gebouwd moeten wor den. Er staat sinds enkele maanden Voor wie Schiedam wat beter kent is het niet verwonderlijk dat de lichtstoet een fiasco geworden is. In die stad mislukt namelijk alles. Dat is geen nieuwigheid, het is een kwestie die al tientallen jaren speelt. Geen redelijk hotel kan in Schiedam floreren en de overige horecasector is ook niet om over naar huis te schrijven, uitgezonderd dan mis schien één etablissement dat zo mooi aan de waterweg is gelegen dat men er ook zonder consumptie nog met genoegen zou kunnen zitten. De nieuwe stadswijk Groenoord is belabberd gebouwd. Schoolkinderen vergissen zich daar in de gelijkvor mige huizenblokken en winkels ontbreken er vrijwel geheel. Ouden van dagen die daar in niet te onderschatten aantallen wonen, moeten maar zien dat ze hun boodschappen in huis krijgen. Schiedam telt één bioscoop, die het moeilijk heeft. Schiedam heeft een stokoude bin nenstad die hoognodig gesaneerd moet worden, maar het geld daar voor ontbreekt en de rommel die er staat is nog niet eens afgebroken. Schiedam heeft nauwelijks geld genoeg om zijn wegen behoorlijk te onderhouden. Sphiedam heeft een gordel van molens om zijn oude binnenstad die erbij staan als verrotte knotwilgen. Kortom, Schiedam is als zelfstandige gemeente een mislukking. Het leunt te dicht en te zwaar tegen Rotter dam dan dat het met goed resultaat een gezond zelfstandig leven kan leiden. Alleen de folklore houdt er stand. Om negen uur 's avonds luiden de klokken van de Grote Kerk om er voor te waarschuwen dat de stads poorten dicht gaan, die al een paar eeuwen niet meer bestaan. En op zaterdagavond tegen 12 uur worden de straten in het centrum door de gemeentereiniging geveegd, opdat de kerkgangers zondag ochtends zich niet zullen ergeren. Dat kost dan een slordige cent overwerk. Jammer dat in de jaren dertig de voorstanders van annexatie bij Rot terdam hun zin niet hebben kunnen krijgen, dan was het misschien nog iets geworden met dit dorp in de Delta. Mij is de naam van de schrijver niet bekend, maar het zou me niet verwonderen als blijkt, dat een rasechte Schiedammer het stuk geschreven heeft. Het is zo typisch Schiedams geschreven en volgens mij heeft de schrijver op de conclusie en enkele minder belangrijke punten na nog volkomen gelijk ook. Om het te vervolmaken had er nog bijgekundt: „en dan de Schiedam mer maar zeggen, dat er nooit iets in hun stad gebeurt." Want dat is het punt. De Schiedammer weet dat zijn stad ver achter ligt met een aantal belangrijke zaken, hij spreekt er over maar hij doet er bar weinig aan. De vergelijking van onze stad met Rotterdam en Vlaardingen komt veelvuldig naar voren en alleen een opportunist kan daar voordeel voor Schiedam uithalen. Zo van: wij hebben toch maar het Beatrixpark! slechts één noodwinkel en de zo broodnodige buurtwinkels zullen volgens mij dit jaar beslist niet meer geopend worden. Om het voorlopig bij deze voorbeel den te laten, rijst de vraag wie dit alles nu in Schiedam tegenhoudt. Door wie worden vele goede initia tieven, die er in Schiedam volop bestaan, door wie worden deze plannen afgeremd zo niet dood gedrukt. Ik laat het graag aan de historicus of aan de psychiater over om te constateren, dat de Schiedammers per traditie in meerderheid conser vatief zijn. Conservatief in die zin dat de Schiedammers door de jaren heen alle nieuwe ontwerpen en ideeën goed van alle kanten willen bekij ken. Zo goed, ja zo grondig dat wanneer het op het uitvoeren aankomt wij of de boot gemist hebben of dat wij beter van voren af aan kunnen beginnen omdat de snel veranderde tijd de ideeën verouderd heeft. Het is onjuist alleen de gemeente raad de schuld in de schoenen te schuiven al kan men met recht zeggen dat de raad 4och maar de beslissingen neemt of beter de beslissingen niet neemt. Het lijkt wel of de Schiedamse bevolking in meerderheid niet ge looft in haar toekomst, geen beslis singen durft te nemen. Grondig bestuderen van plannen is iets anders dan voortvarend handelen. Deze twee grootheden gaan maar gedeeltelijk samen en naar mijn mening moet er in Schiedam een klimaat geschapen worden waardoor Schiedam voortvarend wil en kan gaan werken. Wij moeten bij die voortvarendheid het maken van fouten accepteren temeer omdat zoals het nu gaat er ook fouten gemaakt worden. Wie bundelt de vooruitstrevende krachten in Schiedam? Een stad van om en nabij honderd duizend inwoners heeft uit het oogpunt van leefbaarheid recht op een zelfstandig bestaan. Grotere eenheden moeten heden ten dage gevonden worden op alle terreinen, die met economisch handelen te maken hebben. Een samenleving van 100 a 150 duizend mensen is geen economische eenheid maar wel een hoeveelheid mensen groot genoeg om met de nodige voorzieningen aangenaam met elkaar te kunnen samen leven. Wanneer gaan we daar nu eens iets aan doen? W. J. C. Willemse. Telefoon 151604 - 263420 WIJ HELPEN DIRECT Tot 's avonds 11 ucr bereikbaar Corn. Drebbelstr. 7, Schiedam Verkoop en inruil van alle merken Fl nH r3Q Muziek en emmers, die de voorbij- I vJ I cay gangers werden voorgehouden. Het- .li geen vooral op de veemarkt hilariteit ruim V millp verwekte. Om ongeveer drie uur IUIIII Jl IIIIIIC verlieten ze als snelle hazen onze stad om in Maassluis verder te gaan. ledereen had aandacht voor de beeldbuis om te zien wat er in Carré binnenkwam. In het begin zat er niet veel schot in. Het was niet zo leuk als met de aktie „Open het dorp". Toen was alles beter georga niseerd. Nu maakte het soms een rommelige indruk. Iedere marathon uitzending kan niet hetzelfde zijn. Na de bekendmaking van het eerste miljoen steeg de spanning. Er was gegokt op 4,5 miljoen. Een hese Mies Bouwman kwam handen en ogen tekort. Tussen alle 200 prominenten van Nederland ontdekten we ineens Lau van Ravens. Hij moest nog even geduld hebben om met „De Moun- ties" symbolisch het bedrag te kunnen overhandigen. Een bedrag van f2.903,72. Het geld op de banken en in de schoolbussen was nog niet helemaal geteld. Men schatte het op ongeveer 34.000 gulden. Dat is nu iets minder geworden, omdat „De Mounties" Schiedam op de beeldbuis, na enthousiast geëmmer. Links staat Lau van Ravens klaar om verslag te doen van zijn bliksemactie en op de voorgrond de Mounties, die ook een flinke duit in actiezak deden via hun inzameling. geen tijd hadden. Maassluis gaf dus een klein gedeelte van Schiedam erbij. Maar het is allemaal voor leuk vlot jurkje in 'n exclusief streepdessin C van mooie kwaliteit katoen. Laag prijsje. Varnaf maat 92. f 12,95 tS waar ook mamma haar mode koopt. Js BROERSVEST 111 SCHIEDAM - TEL. 86 7410 S Uniek in Schiedam PALINGWORST van tfbft HOLEN St AAN 201-203 2.e(f Muren 1 cAuta huren 4 - 5 - 9 - persoons auto's Telefoon 26 0160* Burg. H. Gretelaan 273 Schiedam hetzelfde doel: gehandicapte kinde ren in Nederland aan een goede behuizing helpen. Hun ouders in hun zorg tegemoet komen. Nederland toonde zijn gulle hart. Inplaats van een 4,5 miljoen ziet het naar uit, dat dit bedrag mogelijk nog verdubbeld wordt. Want men heeft de boodschap verstaan: dit werk moet eindelijk goed van de grond komen. Het aktie-comité in Schie dam bestond uit één persoon: de heer D. J. de Bruin, secretaris van de Oudervereniging „Helpt Elkander". Hij belegde de persconferentie. Hij ging alle instanties af voor de vergunningen. Hij was vrijdag de gehele dag in de weer. Lau van Ravens met de S.V.V., Hermes D.V.S.- en Martinit-junioren hebben zich hiervoor ingezet. Hulde aan Lau met deze jongens. Hulde bovendien aan de heer de Bruin. Wat hij gepresteerd heeft voor deze aktie is geweldig. En dat mag tot slot wel even vermeld worden. De voorbereiding voor de grote tv-aktie van Mies Bouwman is bijna overal in het land te kort geweest. In Schiedam in het bijzonder. Toen Lau van Ravens het telegram van Mies ontving, dacht hij dat alles georganiseerd was. Pas vorige week op het laatste nippertje moest hij zelf nog voor de junioortjes zorgen. Maar vrijdagmorgen om 10 uur was hij met ze present op het Dr. Wibautplein. Via de stem van de coca-colawagen werd op de aktie gewezen en ging Lau met zijn emmer rond. Winkel in, almaar voorbijgangers aanklampend. Om 12 uur arriveerden „De Mounties", Piet Bambergen en René van Vooren. Burgemeester Roelfsema had een blinkende munt in de vorm van zilveren guldens en rijksdaalders, waarvoor de „emmeraars" een brede grijns hadden. Op het bordes zat Gerard Bressers achter een hammondorgel, maar liet ook Petra Tettelaar zich horen. vraagt op korte termijn een Gedacht wordt aan iemand in het bezit van een Mulo diploma, bij voorkeur met diploma boekhouden en M.B.A. (of studerend hiervoor). Zijn werk vereist een grote mate van zelfstandigheid en de ontplooiings-mogelijkheden zijn geheel afhankelijk van eigen initiatief. Belangstellenden in de leeftijd van 20-23 jaar, die menen qua opleiding en ervaring voor deze funktie in aanmerking te komen, nodigen wij uit hun sollicitaties schriftelijk te richten aan de directie van Stef Meeder N.V., 's-Graveland- seweg 620, Schiedam.

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 1