Tarieven voor nieuw gemeen te - zie kenhuis n ■zegIR Kraamkliniek mogelijk in het Kinderpaviljoen dibevo Show van eigen creaties in Nieuwland KINDERFEEST SCHIEDAM Ook promotie SVV-jeugd STOOPMAN^^ ONDERBEZETTING KRAAMKLINIEK SCHIEDAM BOEKJE VOL altijd f 5.- contant voor U. WASAUTOMAAT S.V.V. HOUDT DE LEDENVERGADERING J. Salentijn, tandarts GEEN SPREEKUUR J. J. DE KAPER, DIERENARTS GEEN PRAKTIJK De wiekslag van „De Vrijheid" Schiedam heeft zelfklevend wapen Dankwoord van 80- jarige voorzitter HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 11 - VRIJDAG 23 MEI 1969 Onder andere in de aanbiedingsnota bij de begroting voor 1969 werd uiting gegeven aan dë vrees, dat de exploitatie van het nieuwe gemeente-ziekenhuis de eerste tijd door onderbezetting niet sluitend zal zijn. Zekerheid daaromtrent kon eerst verkregen worden, nadat bekend was welke verpleegprijzen mochten worden berekend. De onderhandelingen met de Stichting Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven (C.O.Z.) zijn inmiddels zodanig verlopen, dat in beginsel de werkelijke kosten zijn aanvaard en wat nog belangrijker is de onderbezettings- verliezen mits deze zich niet uitstrekken over een al te groot aantal jaren in de verpleegprijzen mogen worden verdisconteerd. Een en ander heeft geleid tot de navolgende tarifering: zien van het onderbezettingsverlies, (per verpleegdag), volwassenen, kin deren en zieke babies: le klas, f 140,25 all-out; 2e klas, f 102,- all-out, 3e klas, f 86,40 arts-out; 3e klas, f 92,65 all-in, doch exclusief honorarium anaesthesist. (per dag) kraamvrouwen op niet medische indicatie: fle klas, f 140,25 all-out; 2e klas, f 102,— all-out; 3e klas, f 79,05 all-out. (per dag) gezonde babies: le klas, f 39,75; 2e klas, f39,75; 3e klas, f39,75. Het resultaat van de onderhandelin gen met het C.O.Z. laat zich aldus samenvatten, dat in beginsel mag worden gerekend op een sluitende exploitatie, met dien verstande, dat enkele aan de verpleging vreemde kosten (EHBO e.d.) niet via de tarieven mogen worden doorbere kend en de onderbezetting (d.w.z. een bezetting van minder dan 90 pet. van de capaciteit) niet langer dan twee hooguit driejaar duurt. Alzo behoeft tegen bovenstaande verpleegprijzen geen bezwaar te bestaan, ware het niet, dat het kraamtarief 3e klas (in totaal is een bedrag van f 118,80 per verpleegdag voor moeder en baby verschuldigd) in de praktijk op onoverkomenlijke moeilijkheden stuit. Dit tarief be draagt bijna het dubbele van het kraamtarief ad f 40,- (moeder) plus f 20,- (baby) per dag, dat door uw raad, vooruitlopend op de onder handelingen met het C.O.Z., op 27 januari j.l. is vastgesteld. Het relatief hoge kraamtarief van f 118,80 per dag zal onherroepelijk leiden tot een daling van het aantal bevallingen in het gemeente-zieken huis. In de eerste plaats zal het aantal opnamen op grond van niet-medi- sche indicatie teruglopen, omdat men in nabij gelegen ziekenhuizen tegen een veel lager tarief kan worden opgenomen. Maar ook het aantal opnamen op medische indi catie zal afnemen, daar de medische noodzakelijkheid vaak pas blijkt in een later stadium van de zwanger schap. Indien men dan reeds elders een afspraak voor opname heeft gemaakt, bestaat geen binding meer met het gemeente-ziekenhuis, zodat in die gevallen ook de medisch geihdiceerde bevallingen niet in het gemeente-ziekenhuis plaats vinden. Het gevolg van een en ander zal zijn, dat op de kraam- en gynaecologische afdeling blijvend met een onderbe zetting moet worden gerekend. Na het verstrijken van de periode, gedurende welke het C.O.Z. aan loopverliezen aanvaardt, zou dan jaarlijks met een niet-sluitende ex ploitatie moeten worden gewerkt. Hoewel wij hiertegen in beginsel ernstige bezwaren hebben, zou nog kunnen worden gesteld, dat de aanvaardbaarheid van die verliezen moet worden afgewogen tegen de gevolgen van het hanteren van een lager (niet kostendekkend) kraam tarief. Er is evenwel niet alleen of zelfs niet in de eerste plaats sprake van een financieel probleem. Ernstiger zijn namelijk de gevolgen voor de opleiding. Op grond van de gewijzig de wettelijke voorschriften voor de opleiding tot gediplomeerd verpleeg ster moet in tegenstelling tot vroeger iedere leerling-verpleegster tijdens haar opleiding ten minste tien bevallingen bijwonen. B. en W. tot de raad: „Het hanteren van het tarief van f 118,80 per dag zou derhalve tot gevolg hebben, dat slechts een zeer beperkt aantal verpleegsters kan worden opgeleid. Het behoeft geen betoog, dat wij deze consequentie niet kunnen aan vaarden. Onze pogingen het verschil tussen de kostprijs en een betaalbaar kraam tarief te beschouwen als kosten van opleiding, hebben niet tot het gewenste resultaat geleid. De situatie, waarin wij nu verkeren, laat zich als volgt samenvatten: voor een sluitende exploitatie moet het kraamtarief worden bepaald op f 118,80 per dag voor moeder en baby; èn omdat dit bedrag voor velen te hoog zal zijn èn omdat andere ziekenhuizen met een lager tarief werken, zal het aantal beval lingen in het gemeente-ziekenhuis (drastisch) verminderen; nog afge- dat hiervan het gevolg zal zijn, ontstaat daardoor een veel ernstiger probleem,, namelijk het niet kunnen voldoen aan de opleidingseisen." Ondanks deze moeilijkheden zouden B. en W. toch willen vasthouden aan ons aanvankelijk uitgangspunt, dat het ziekenhuis in beginsel met een sluitende exploitatie moet werken. De commissie voor het gemeente ziekenhuis heeft zich inmiddels ernstig beraden op dit probleem. Het is duidelijk, dat op zeer korte térmijn een eventueel voorlopige beslissing moet worden genomen. Ten einde uit de impasse te geraken heeft de commissie geadviseerd het tarief te stellen op f 45,— per dag voor de moeder en op f 25,— per dag voor de gezonde baby, zodat in totaal f 70,— per dag verschuldigd is. Voorts zou de vergoeding voor het gebruik van de verloskamer moeten vervallen. Dit tarief wijkt dan niet of nauwelijks af van de bedragen, verschuldigd bij opname in het Holy-ziekenhuis of de Dr. Nolet- stichting. Uitgaande van 1.800 niet-medisch geïndiceerde verpleegdagen op de kraamafdeling zou deze tariefstelling leiden tot een exploitatieverlies van (maximaal) f90.000,— (1.800 x f 48,80). De commissie voor het gemeente ziekenhuis heeft tevens naar een definitieve oplossing voor de ge schetste moeilijkheden gezocht. Haar zeer voorlopige gedachten gaan daarbij uit naar het stichten van een kraamkliniek in het bestaande kin derpaviljoen van het gemeente-zie kenhuis. De aldaar beschikbare ruimte zou voor dat doel geschikt zijn. De kraamkliniek zou over vele diensten, tegen vergoeding op kort- prijsbasis, van het gemeente-zieken huis kunnen beschikken (voeding, bewassing, verwarming etc.). De leerling-verpleegsters zouden tijdens hun opleiding enkele maanden, tegen betaling van de salariskosten incl. sociale lasten aan de kraamkli niek kunnen worden uitgeleend en zouden in de kliniek aanwezig kunnen zijn bij het voor hun opleiding vereiste aantal bevallingen. geven veel meer VRAAG ZE SPAAR ZE voor volgende attracties en S.V.V. promotie-zenuwen hengelsport... ontspannende... spanning. Wij beschikken over een uitge zocht hengelsport-assortiment. EXTRA AANBIEDING jongens-set f 4,50 werphsngel-set compleet v af 22,50 (2 delig werph.-molen- 100 y. nylon-spinner-wartel e.d.) Ruime sortering hengelsport attributen. Probeer eens ons nylon-merk Eureka. Steeds verse maden en wormen. Kom eens. kijken in de hengelsportafd. ere n I S P f C 1 A L I S „DE PLUIMGRAAF'' Fa. Cor de Vries Groenelaan 97 Tel. 266869 Vele vragen moeten echter nog worden beantwoord, voordat deze oplossing gerealiseerd zou kunnen worden. Voorlopige, doch ongecon troleerde becijferingen wijzen uit, dat de kraamkliniek met een slui tende exploitatie-rekening zou kun nen werken met een tarief van f 60,- a f 65,- per verpleegdag (moeder en baby). Het plan voor een kraamkliniek lijkt B. en W. een reële oplossing. Zij hebben dan ook de commissie voor het gemeente-ziekenhuis verzocht met de studie omtrent de mogelijk heid van een kraamkliniek de nodige voortvarendheid te betrachten. Zo als zij reeds eerder stelden, zal invoering van het lagere kraamtarief ad f 70,— per dag voor moeder en baby, leiden tot een exploitatie verlies van naar schatting f 90.000,- per jaar. De mogelijkheid blijft bestaan, dat het aantal verplegingen op de kraamafdeling op niet-medische in dicatie iets lager zal zijn dan hiervoor als schatting is aangenomen. Dit betekent, dat niet persé een tekort van f 7.500, per maand behoeft te ontstaan. Ook is het niet ondenkbaar, dat het „ver lies" op de kraamafdeling voor een deel wordt gecompenseerd door „meevallers" op de door het C.O.Z. aanvaarde kosten. Het verlies zal mits de periode, gedurende welke dit optreedt, niet al te lang wordt gedekt kunnen worden uit de in de afgelopen jaren gevormde exploitatie-reserve. Om al deze r.edenen lijkt het B. en W. verantwoord om - in afwachting van een definitieve oplossing voor de geschetste moeilijkheden, waarbij zij in de eerste plaats denken aan de stichting van een kraamkliniek een kraamtarief van f70,- per dag te hanteren en het verlies, dat hieruit voortvloeit te zijner tijd te dekken uit de exploitatie-reserve van het gemeente-ziekenhuis. Het ontwerp-besluit tot aanpassing van de begroting van het gemeente ziekenhuis voor 1969 zal de raad binnenkort worden voorgelegd. WeJK merk? Welk type?Weike prijs? En waar/krijg ik de hoogste korting? IS? n O Al deze vragen worden onpart.jdig be antwoord door het Consumenten Voor lichtingsbureau. Vraagt de volledige brochure van alle wasautomaten van het Consumenten Voorlichtingsbureau gratis ter inzage. Onderstaande bon invullen en opplak ken op briefkaart of "in gesloten enve loppe zenden aan Consumenten Voorlichtingsbureau (C.V.B.) Postbus 207 Dordrecht naam. adres plaats (bfokletters s.v.p.) SCH In het clubgebouw „Harga" houdt de Schiedamse Sportvereniging S.V.V. haar jaarlijkse algemene le denvergadering, waarbij na het be handelen van de agenda een be stuursverkiezing plaats heeft. Aftre dend zijn nl. de voorzitter de heer M. Eising, J. Schra, 2e penningmees ter, J. de Groot, 2e secretaris, J. de Haas en A. Meerhof, commissaris sen. Eventuele nieuwe kandidaten moe ten schriftelijk worden voorgesteld, waartoe gelegenheid bestaat tot en met 27 mei 1969 bij het secre tariaat, Jan Steenstraat 63 te Schie dam. Deze vergadering is alleen toegankelijk voor seniorleden, die in het bezit zijn van de contributie- kaart 1969-1970... Aanvang: half acht precies... Er was een deskundige jury... Er waren zesentwintig dames die met heel veel plezier hun zelf vervaardig de garderobe showden. Er was uiteraard een grote opkomst, deze week in de zaal onder de Opstan- dingskerk met als motto „Mode show-Lentefestijn". Dat is het ten- volle voor al deze dames geworden. Waarbij men alle bewondering had voor de vaardigheid met naald en schaar van deze dames. Bij de huisvrouwen verwierven de dames Lenie Holierhoek, Ineke van Kasteren en Cora de Kaper resp. de eerste, tweede en derde prijs. Bij de tieners waren dat Ellen Plaisier, Dineke Nees en Annemieke Schippe- rus. Beoordeeld door leraressen van huishoudscholen t.w. de dames J. Berkman, C. Letharia, G. Jellema en C. M. Geers. Als winnaressen werden door de zaal aangewezen Willy Bekkers en me vrouw Gré Gerrits. Ladyspeaker was mevrouw C. C. Bernard-v.d. Horst, geassisteerd door verschillende leden van de wijkvereniging „Nieuwland", die deze show georganiseerd had. Een bloemenhulde voor hen, als mede de ladyspeaker, terwijl de winnaressen een geurig geschenk ontvingen. Het ligt in de bedoeling na de vakantie een najaarsshow te houden. Bij de foto: Mannequin Marion in gedachten verdiept op weg haar eigen schepping den volke te ver tonen. Woensdag 28 mei om half vier voor alle kinderen van Schiedam in de zaai van het Leger des Heils LANGE HAVEN 27 met o.o. SONGFESTIVAL FILMS TjV. QUIZ enz. enz. DINSDAG 27 MEI Jan Steenstraat 39 A.s. woensdag 28 mei de gehele dag il. BINNENWEG 397 ZWARTJANSTRAAT 85 'ftft ROTTERDAM MGR. NOLENSLAAN 512' SCHIEDAM De Schiedamse Ver. „De Vrijheid" hield een wedvlucht vanuit Tergnier, afstand 264 km. Gelost 11.20.00, eerste duif 15.13.00, laatste 15.47.00. Deelname 520 duiven, eerste 25 prijswinnaars: 1 M. Put ters, 2-6-21 Jan Doejaaren; 3-17 P. Verlinde, 4-15 I. v.d. Tuyn; 5-7-19 J. W. Blom, 8 W. Poort, 9 C. Lems; 10-12 J. v.d. Ent, 13-25 A. Krijgs man; 14 P. Kouwenberg; 16 A. Boes; 18-20 P. Pols, 22 A. Midden dorp; 23 H. v.d. Steen; 24 Jack Doejaaren. We kunnen onze vakantiegasten straks drie specifieke Schiedamse herinneringen mee naar huis geven: de sleutelhanger en de das met het Schiedamse wapen. En nu dan het zelfklevende wapen van Schiedam. Verkrijgbaar bij het bureau van de V.V.V. a f 0,50. De heer B. Kerssen schrijft ons: „Vrijdag 9 mei is een onvergetelijke verjaardag (80 jaar) voor mij gewor den. Het was komen en gaan van de vele vrienden en vriendinnen die mij kwamen feliciteren met mijn ge boortedag. Overweldigend was het aantal poststukken mij toegezonden, laat mij er slechts één noemen; bij de attentie die oud-Wethouder H. Sabel mij deed toekomen was een brief .welks inhoud mij diep ontroer de. Ik zal het bij dit korte verslagje laten en tot slot aan allen die van hun belangstelling blijk gaven, dank, dank! Moge het mij nog enkele- jaren gegeven zijn mijn werk voor de Algemene Bejaardenbond afd. Schie dam voort te zetten, in het belang van onze leden en van de bejaarden in het algemeen. Landelijk zowel plaatselijk is er nog veel te doen". Met dank, w.g. B. Kerssen. Zaterdagmiddag om half 5 speelt het A. 1 -elftal van S.V.V. tegen A.l van Katwijk in de promotiewedstrijd, waarbij de winnaar overgaat naar de geselecteerde Jeugdafdeling. Een spannende strijd, die het aan zien zeker waard zal zijn. Geeft u daarom van uw belangstelling blijk. Het zal deze Rood-Groenen moed geven als ze zien, dat u ook met hen meeleeft.

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 11