m FREE VILLAGE di meester. DUTCH CROSS NIEUWS VAN DE POPSCENE de B.B.K. n\ m STRIPFIGUURTJE NIEUW SOORT POPMANIFESTATIE Filmmuziek mal waldron THIS WAY BROWN en de mersedus met chroom Het bij vele vakantiegangers goed bekend staande, prachtig gelegen Eerbeek (Gelderland) zal dit jaar een evenement rijker worden. Afgaand op vorige, soortgelijke gebeurtenissen en ons tevens bewustzijnde van de grote waarde van dergelijke manifestaties, zal op 13/14 september a.s. het dorp Eerbeek worden omgetoverd tot een „Free Village". De bevolking alsmede de plaatselijke autoriteiten staan zeer welwillend tegenover de initiatieven welke hebben geleid tot de organisatie van het volgende evenement: van ÊtkiA „Free Village" wil zeggen een plaats waar iedereen een dag vrij kan zijn, zich vrij kan voelen, die vrijheid kan beleven. Daartoe stellen wij ons voor het dorp om te bouwen tot een aktiviteiten gebied waarin de betrok kenheid bij wat er gebeurt centraal staat, terwijl de bezoekers tot deelname aan kreatieve processen uitgedaagd worden. Wij richten ons daarbij op jongeren die gevoelig zijn voor de ontwikke ling van het ludieke en kreatieve element in de mens. Dit tegen de achtergrond van een zich steeds verder uitbreidende „vrije tijd" en de behoefte om waarden en normen uit de gemecha niseerde maatschappij te herwaar deren. In het dorp zullen een paar gebou wen omgetoverd worden tot centra waarin of waar omheen dit alles plaats zal vinden. In een tent, een grote, (40-100 mt.) waar ook overdag in gewerkt wordt, komen tegen het eind van de dag de deelnemers bijeen, om vervolgens nonstop tot de ochtend door te gaan. De voornaamste overweging voor een 24 uurs programma is, dat de De in duitsland wonende amerikaan- se pianist mal waldron, die momen teel ook in nederland steeds popu lairder wordt, gezien zijn vele konserten in ons land de afgelopen twee maanden, is op zeer veel platen te beluisteren. Dat is eigenlijk wel bij iedere jazzfan bekend, mal was een van de meest gevraagde begelei ders voor plaat en klupsessions in zijn amerikaanse periode. Zo staat hij in de groeven als begeleider van billy holiday, mingus en vooral eric dolphy. Laten we nu zeer toevallig een gloednieuwe impulseplaat met mingusachtige filmmuziek gekompo- neerd en gespeeld door mal waldron tegenkomen, van de film 'sweet, love bitter' met in de hoofdrol dick gregory (weetjewei, de bekende amerikaanse negerkomiek en presi dentskandidaat, die onder meer stelde het witte huis zwart te verven als hij tot president verkozen zou worden). Van die film hadden we i nog nooit gehoord, en die plaat bleek uit duitsland te komen, maar gezien de muzikale topprestatie die de plaat is en het feit dat bovema weer meer aan jazz wil gaan doen, geloven we dat het niet lang meer kan duren of hij ligt ook hier in de rekken. Behalve de tiepies op filmwerk gerichte stukken staat er een keihard swingend pianosolo met zeer sterke beat op, dat de hele plaat al de moeite van het de oren van het hoofd van je platenhandelaar zeuren voor een buitenlandse bestelling waard maakt. Impulse A9142. organisatoren menen een program ma niet af te mogen breken als er geen reis-mogelijkheden meer zijn en we daardoor zo'n grote groep deelnemers aan hun lot over moeten laten. In Amerika, Engeland en ook in ons land (Amsterdam en Utrecht) is gebleken dat dergelijke manifestaties op bijzonder fijne en vreedzame manier zijn verlopen. Dit geeft het vertrouwen dat over heid, organisatoren en Publiek bij „Free Village" tot eenzelfde soort samenwerking kunnen komen. Het programma wordt opgebouwd uit de volgende elementen: muziek (soul, jazz, pop, avant garde, under ground), dans/theater poëzie, films, pick-nick met macro-bioties voedsel in relakste omgeving, lichtsjoos, werkplaats beeldende kunst, infor- maasie markt, werkplaats pop kle ding, witte korner met muurkrant, etc., met de verdere mogelijkheid dat groepen spontaan programma elementen inbrengen. Het dorp wordt versierd met kol- lages en verlichting voor de uiterlijke uitbundigheid. Weer eens wat anders dan die Flights. In PUIST 5 plaatsten wij een artikel over de kunstenaar Stanley Brouwn. Brouwn heeft momenteel een this way brouwn eksposietsie in art project, in amsterdam. Ter gelegenheid daarvan diende hij een verzoek in aan de gemeente amsterdam hetwelk wij degenen die dat artikel gelezen hebben niet willen onthouden. Brouwn heeft bericht ontvangen dat zijn verzoek in behandeling is. gemeente amsterdam, afdeling publieke werken dienst belastingen, kamerl. onneslaan 3 amsterdam voorstel betreffende aanleg this way brouwn-pad in het plantsoen, dat wordt begrensd door de adm. de ruyterweg, de willem de zwijgerlaan en de geuzenstraat. amsterdam, 12-5-1969 m.h., in verband met het plan bovengenoemd plantsoen een ander aanzien te geven het volgende voorstel: in het kader van mijn activiteiten als avantgardist ontstaan sinds 1962 mijn this way brouwn 's (de uitleg op papier, van willekeurige voorbijgangers hoe ik van punt x in de stad naar punt y moet lopen), een van de vele this way brouwn-projecten zijn de t.w.b.-paden: a. natuurlijk ontstane paden door grasvelden, weilanden enz. b. kunstmatig" door mij aangelegde paden (bijv. het t.w.b.-pad in de tuin van art project, richard wagnerstr. 8, amsterdam) in het plantsoen zou ook in punt a genoemd pad kunnen ontstaan. alle sierplanten, struiken enz. dienen daartoe uit het plantsoen in de tegenwoordige staat worden verwijderd. de tegels van het pad dat het plantsoen doorsnijdt en de tegels tussen het plantsoen en de trottoirrand moeten eveneens verdwijnen, er ontstaat aldus een zandvlakte welke zich uitstrekt van trottoirrand tot trottoirrand. deze zandvlakte wordt met gras bezaaid. het plantsoen is nu gereed voor het this way brouwn-pad. hiertoe worden bij de wiegbrug en op het gedeelte van het plantsoen op de hoek willem de zwijgerlaan-adm. de ruyterweg tekstborden aangebracht waarbij het publiek wordt uitgenodigd een pad te laten ontstaan. ook eenmanspaden kunnen worden aangelegd. de this way brouwn-paden door het plantsoen zullen dan spoedig een feit zijn. ik hoop u met dit voorstel van dienst te zijn geweest en een spoedig bericht van u te mogen ontvangen. s. brouwn Een aantal progressieve leerlingen, leraren en anderen die bij het onderwijs betrokken zijn hebben een opiniërend krantje over al dan niet noodzakelijk door te voeren wijzigingen in ons onderwijssysteem als diskussiestuk het licht doen zien onder de naam „ha die meester". We hebben het gelezen en vinden dat er, naast een hoop flauwekulbladvuller- tjes, een paar artikelen in staan waar heel goed over te diskussiëren valt, zowel in de klas als op het schoolplein. De zaak valt samen te vatten onder de gesiteerde stelling: „kritiek op ons onderwijssysteem betekent kritiek op onze maatschap- pijstruktuur. De wil tot verandering van ons onderwijs houdt in de wil tot verandering van onze maatschappij". We vermoeden dat het aantal school- direkteuren dat het blaadje meende te moeten weigeren om te distri bueren onder het leerlingenvee dit eerder deed vanwege de revolutio naire inhoud dan vanwege de op gegeven flutreden: advertenties van nvsh en coc. Blijft dat het tegen houden van informatie om welke reden dan ook, indruist tegen een van de regels van de ongeschreven grondwet: iedere burger heeft on geacht zijn leeftijd recht op zoveel mogelijk informatie. „Kwaad" kan het trouwens toch nooit zolang nog zo'n 95 pet. van alle scholieren slaafs het autoritaire gezag erkent. Een positievere methode dan krant- jes weigeren lijkt ons het uitgeven van een tegenkrantje, informatie van de andere kant, waarmee dan meteen de hoognodige diskussie op gang zou zijn. Toen marja ooster- man's „kiss" werd geweigerd werd de sbo opgericht. Van de sbowijn de scherpe kantjes nu wel afgesleten om zoveel mogelijk scholieren te bevredigen. We zijn benieuwd wat de weigering van „ha die meester" in het leven gaat roepen. de kater van de buren heeft ook een wauw-wauw apparaat. zetterjes-toer: autorariteiten. „doorloop'm jong" knauwde de marrechauche (Quevarra). dus liet ik mijn pilsje staan en verliet haastig het zonnige terras. zoef de haas, gevolmachtigd minister, heeft bor de wolf voor vijf jaar het aktieve en passieve kiesrecht ontnomen, wegens belediging van hare majesteit juffrouw oojevaar. zoef laat bij het vonnis aan tekenen dat bij een voorbeeld wilde stellen en dat alle kiesgerechtigden bij op- of tegenspraak bor's vonnis te wachten staat, wijl dit hem en juffrouw oojevaar het regeren aan zienlijk zal vergemakkelijken. ajax heeft nu toch maar eindelijk nieuwe voetbalschoenen gekocht. transfernieuws: de puist-redak- teuren zijn onbetaalbaar, puist kunt u niet missen, geen dag. bor de wolf heeft een regering in ballingschap gevormd (Associated Press). Een van Engelands meest dwaze, dolle groepen komt in september naar Nederland. Het is de Bonzo Dog Doo Dah Band, of ook wel gewoon de Bonzo Dog Band. Op de Flait 2 vielen deze multi-instrumentalisten al op met een perfekte sjoo. Noteer maar alvast: 19, 20, 21 september en niet in Paradiso of zo maar in onze eigen zuidelijke randstad te weten Rotterdam en Delft. De laatste der mohikaan-avant garde groepen 1850 is uit elkaar. Jongens, bedankt. Jullie plaatsen zullen ingenomen worden, evenals die van Dragon Fly, Circus, etc. De scene staat niet stil, zij swingt. Hieronder de Tielse pluimvee-formaatsie Dream. Slimme stuntmakers schoppen het snel ver, blijven is de kunst, dat hangt namelijk van de muzieli af, we zullen zien. De beroepsvereniging van beeldende kunstenaars, bbk, voert aksie door het verbranden van schilderijen en minder spektakulaire toestanden. De aksie is gericht tegen het kultuur- beleid van onze regering en is begonnen door een aangekondigde verandering in de kontraprestasie- regeling, de druppel die de emmer deed overlopen. Het verwarrende van de aksie is dat de meeste mensen niet goed begrijpen waar het om gaat, en dat verzwakt zo'n aksie. Een van de oorzaken lijkt ons de frustrasie die ontstaat doordat voor de vele jongeren die door de akademies uitgepompt worden nau welijks emplooi te vinden is. In nederland koop je immers pas kunst als je helemaal niet meer weet wat je met je geld moet doen, met andere woorden, als je net je mersedus zonder chroom hebt ingeruild voor een mersedus met chroom (voor duizend piek meer) en je hebt nog wat over wat je beslist uit moet geven om geen mot met de fiskus te krijgen, en dan nog alleen als je al een kleurenteevee hebt. En daar is dan een op de hele wereld unieke oplossing voor gevonden: de kontraprestasie, hetgeen wil zeggen dat het rijk dan maar wat koopt voor de ministeriekelders of voor de muren van de werkkamers van met goede smaak gezegende ambtenaren. Het absurde van de regeling is dat soosjale zaken de poen uitkeert, waarmee de kunstenaar behalve tot minimumlijder ook nog tot bedelaar gereduseerd wordt. En dat alles omdat we nog steeds schuldgevoel hebben dat we van gogh hebben laten kreperen, en vooral omdat we het risiko niet willen lopen dat nog eens te doen zonder er iets aan te verdienen. Hoe onduidelijk de aksie dan ook zijn mag, het werd hoog tijd dat deze zaak eens ter diskussie gesteld werd.

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 12