Vissen met Kouwenhoven in IVieu w-Zee land S. S. Klein afwezig E van aCevuiven INKOOP VESTER SG-agenda ANSlfflj D foavANiÉWEH LAUNCH PIED PIPER llNt VISKLEDING KOSTBAAR MATERIAAL TERUG EIND NOVEMBER Op 17 oktober a.s. zit het er voor stadgenoot D. Kouwenhoven met zijn echtgenote weer op. Dan zijn ze een jaar bij hun kinderen en kleinkinderen in Nieuw-Zeeland geweest. Overigens voor de tweede maal in hun leven. Voor de derde maal geven we een van de visbelevenissen van de heer Kouwenhoven weer. Het zal de liefhebbers van deze sport stellig interesseren. U ziet tevens afbeeldingen van deze spannende tocht. En de vangst van de bekende t.v. quizwinnaar destijds in het programma van Theo Eerdmans... We laten voor de laatste maal de heer Kouwenhoven zelf aan het woord en wensen hem namens de vele vrienden en bekenden hier in Schiedam nog een paar prettige maanden in Nieuw-Zeeland toe en graag tot ziens in eigen stad omstreeks eind november, zoals hij schrijft. Voor het gemak vindt u hun adres onder dit visrelaas. HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 5 - WOENSDAG 9 JULI 1969 Vrouwenarts tot 29 Juli Voor waarneming Telef. 260080 Voor al Uw speciale vakantie levensmiddelen MÖfl NOL EN SLA AN 201-203 Goud, Zilver, Diamant, Antieke klokken, enz. enz. Hoogstraat 9 Telef. 268615 Schiedam Dit is de vis en dat is de man, D. Kouwenhoven uit Schiedam, die hem na een opwindend avontuur in Nieuw-Zeeland wist te verschalken. Doet u het hem na. maar soms verspeelde je in één ruk weer wat je had opgewonden. De lijn is berekend op 30 pond breking, dus zit er een „slip" op, dat bij abnormale rukken de lijn niet breekt. Het was net of ik een bouvier aan de lijn had, die een kat zag voorbijgaan en er achterop wilde. Meest merkwaardig vond de schipper het dat ik mijn sigaar gedurende het hele evenement bran dend hield! (foto 3). Dan na 25 minuten is de vis uitgeput en wordt door de schipper geënterd. Daarna hebben we nog een uur gevist. Tussendoor hadden we de koude lunch die was meegebracht verorberd en waren om 5 uur voor de wal. Aan boord ik ik de diverse hengels geïnspecteerd. Er waren erbij met een waarde van f 1000,—. Ook met 80 en 120 ponds breking indige voor de nog grotere soorten. Sport is echter een vis van bijna het dubbele gewicht van de lijn te bemachtigen. Aan wal gekomen hebben we ons verkleed, gedineerd en toen naar „de Pub". Het was net „Coronation- street! leder kende iedereen. De heren dronken meest bier. De dames whisky met limonade. Overal aan de wanden de foto's van de grote vissen, die daar in de loop der jaren waren buitgemaakt. Ook een opge zette zaagvis van wel 1000 pond. Het opzetten van een dergelijk dier kost, na ik gei'nformeerd heb, wel f 800,-. We zijn niet laat naar bed gegaan om de andere dag weer fit te zijn voor de tweede tocht. Ik was toen het eerst aan de beurt en ving een Kingfish van 31 pond. Mij oudste zoon van 37 pond, de collega weer een 50 ponder en mijn jongste zoon eerst niets. Gedurende het rond varen trachtte ik met een kleine werphengel en lichte lijn nog wat te verschalken en ving een paar mooie snappers. Toch had mijn jongste zoon nog geluk. Ook met een lichte lijn vissend, ving hij een snapper van 13 pond (foto 6). Om 5 uur waren we weer aan de steiger, waar de fotograaf wachtte, om officieel de vangst te fotogra feren. De vele vissen die we hadden die van de vorige dag waren in de vrieskast gelegd) hebben we meege nomen en mijn jongste zoon heeft ze in de viswinkel schoongemaakt. Ze bleken een voortreffelijke smaak te hebben. Net lamsvlees. Dubbel en dwars tevreden zijn we toen om 6 uur weer naar huis gegaan. Onderweg tracteerde ik de heren op een uitgebreide warme hap en waren om kwart over elven thuis, riet werd „een latertje", omdat we al ons wedervaren moesten uitleg gen. We hadden mooi weer gehad, veel vis gevangen. Wat wil je meer? Dinsdags daarop kreeg ik met de post een kaart van de Korte Haven rechts de Beurs-links drukkerij Roelants en op de achtergrond de molen van Kouwenhoven (ja dat is zo). Een verre oom van me was jarenlang eigenaar. Bij het aanschou wen van de Beurs dacht ik aan de minder prettige jaren, dat je bij seizoenswerkloosheid daar je stem peltje moest halen. Dankbaar ben ik te weten, dat mijn 5 kinderen een goede positie in de maatschappij hebben en ik na de oorlog steeds prettig heb kunnen werken in Schiedam en omgeving. Ook dank ik voor de vele kaarten of brieven die ik van bekenden (en vaak onbekenden) heb mogen ont vangen. De 17e oktober gaan we weer aan boord van de „Australis via de Fidji eilanden-Acapulco-Los An gelos Miami Panama Southampton naar Rotterdam, waar we ongeveer 20 november arriveren. Dan zijn we precies een jaar weg geweest". Ons adres is: D. Kouwenhoven, 40 Puriri Road, Manurewa near Auck land, N. Zeeland. Weekagenda van 9 juli t/m 16 juli: 9 juli Irene, 20.00 uur: Rep. Jazz groep Van Overdijk; 11 juli Irene, 20.00 uur. Schiedams Vrou wenkoor. 12 juli Sportfondsenbad, 19.00 uur: Diplo- mazwemmen A en B. 13 juli Wijkcentrum, 14.00 uur. Bijeen komst Jehova's getuigen. 14 juli Irene, 20.00 uur: Bridge Schiedam '59; Irene, 20.00 uur: Ec. opleiding Meyers en de Pater. 15 juli Wijkcentrum, 19.30 uur: Bijeen komst Jehova's getuigen. Weekfilm: Passage Theater: Wie 't laatst lacht - a.l. Tentoonstellingen: Stedelijk Museum: 14 juni-21 juli: Hedendaagse Franse Grafiek. 19 juni-13 juli: Stand v. Gedistil leerd Museum Utrecht. 7 juni-16 juli: Stapelingen en situa ties van Ben d'Armagnac en Gerrit Dekker. Sportfondsenbad: Tijdens zomervakantie van de scho len vrij zwemmen van 7.00-13.00 uur en 13.30-16.00 uur a f 1;15. „Eindelijk was het zover. Waar reeds jarenlang over was gecorrespon deerd! Als ik in Nieuw-Zeeland was zouden we gaan vissen op haaien, tonijnen of zaagvissen... Regelmatig zie je in het seizoen afbeeldingen van de monsters van 200 tot 500 pond. Nu is het hierbij niet zo van maar „even" in de wagen stappen. Naar de kust gaan en dan in een van de vele boten te gaan die speciaal voor dit doel beschikbaar zijn. In het volle seizoen is er zoveel animo voor deze sport, dat je er nauwelijks tussen komt. Bovendien moet een dergelijke tocht met 4 man gemaakt worden en zijn de plaatsen waar het kan gebeuren een slordige honderd mijl of meer ver weg gelegen. Mijn beide zoons moesten dit arrangeren met hun werk en een vierde man werd ook gevonden. De mooiste visplekken vindt men in Russell en daarvan was de bekendste booteigenaar Rex Semmens met de „Pied Piper", die de mooiste vang sten en records op zijn naam heeft. De schoonvader van bovengenoemde was weer een kennis van mijn oudste zoon en zo kwamen we door diens bemiddeling bij hem terecht. Hij had ons al telefonisch medege deeld, at de kans op haai of zaagvis heel klein was. Omdat deze al naar warmer kusten trok. Maar diepzee- speervissers hadden al gemeld, dat er scholen Kingfish waren gesignaleerd. Deze grote van 30 tot 60 pond zware vechtjassen schuwen het koele klimaat niet. De reis naar Russell (140 mijl) j begon op een zaterdagavond. Het I regende lekker, toen we weggingen j maar ik zei: „Jongens, dat is een j buitje voor het stof. Als je met mij j op stap gaat, heb je mooi weer." Mijn profetie bleek nog waarheid ook. Normaal duurt deze tocht 5 uur, als je de goede motorweg kunt benutten. Echter de veerpont van 10 uur konden we niet meer halen. Dus moesten voorbij Wangerei de hoofd weg verlaten en de rimboe in. In Wangarei namen we nog snel een kopje koffie. Langs metershoge varenplanten en struiken arriveerden we om 12 uur 's nachts in Russell. We kwamen in een zeer luxe hotel terecht. Tegen de „late seizoenprijs" toch nog dragelijk en toen gingen de heren koffie zetten en spiegeleieren met ham bakken. Daarna een heerlijke douche om wat te beko men. De kamers waren prachtig ingericht met radio en televisie. Buiten een eigen zwembad en zelfs kon je een Saunabad nemen! 's Morgens vroeg uit de veren en ontbeten. In het luxe hotel vond men ons in de „viskleding" een normaal verschijnsel, 's Avonds zon der das en boord, wordt de toegang echter geweigerd. Eerst moest voor dat de aanlegstei ger werd opgezocht, een band van de wagen worden weggebracht. De lange tocht over de keislag had toch een lek veroorzaakt. Daarna naar de boot, waar de eigenaar ons al wachtte. De 40 voet lange boot heette de „Pied Piper" (fluitspeler te voet) of zoals de schipper ons verklaarde een soort „Rattenvanger van Hameln". Hij had deze naam expres gekozen omdat deze zo makkelijk in de mond lag voor evtl. klanten. Een ruime kajuit met zitbanken en een daarachter gelegen ruimte met bedden (als je soms zeeziek wordt). Een flinke ruimte met twee draag bare zgn. scheerstoelen. Middenop de zitting een houder (als bij een vlaggestok), waar de werphengel in wordt vastgezet als een vis gebeten heeft. Het eerste wat de schipper zei was: „We zullen zien wat aasvis te bemachtigen". Ik vond dit wel vreemd op de „bonne-fooi" weg te gaan en dacht misschien heeft hij wel een soort net. Maar nee, het bleek anders te gaan. De tocht was 18 mijl uit de baai weg. Overal uitstekende rotsformaties (foto 1). Bij een dergelijke rots gekomen, minderde de schipper de vaart van d(j*l$ppt. Gaf twee van ons een lijn met een plastic rose aasvisje. Beide lijnen sleepten op een 20 meter afstand tijdens het cirkelen om de rots. Dan bijna gelijktijdig een felle ruk. Een vis had gehapt. Er kwamen twee vissen binnen van 40 cm een zgn. ,,Kawei". Toen we al draaiende er een stuk of zeven hadden, vond de schipper het genoeg. Weer ging de tocht verder. Op een gegeven moment zei de schipper: ,,Hier moeten we zijn. Links van ons zagen we honderden meeuwen en een enorme school vis. Dat zijn Trevallies, die met de meeuwen op plankton en kleine scholen vis azen. Daaronder zit de Kingfish. (foto 2.) Mijn oudste zoon was eerst aan de beurt. Ik maakte foto's. Na een uur rondvaren, ving mijn oudste zoon de eerste Kingfish. Het was een gevecht van 22 minuten. Daarna kwam mijn jongste zoon aan de beurt, die een nog grotere vis ving van 46 pond. Daarna kwam mijn jongste zoon, die het meest gelukkig was met een vis van 46 pond. Dit duurde wel 28 minuten. Toen was ik na diverse opnamen te hebben gemaakt aan de beurt. Ze schenen onderling al te hebben afgesproken: „Pa moet in het harnas". Dus werd ik in pen lederen harnas gezet, vastgesnoerd in de stoel en toen kwam het grote moment. Een vis had gebeten en de grote aasvis opgeslokt. Het werd zakken-halen-zakken-halen. Onder het zakken moest je de rol draaien

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 5