Op toertocht door toeristiek Spanje i^ïVli.1. GAUDI KOFFERS ZOEK BEROEMDE MEESTERS KABELBAAN KLEIN VISSERSPLAATSJE advertentie shopping reuze HET NIj^Wf STAPSfiLAD - PAG.-^Wül&fi J OP TOER TOCHT Mijn motto was dit jaar weer: vee/. zien, zwemmen in de Middellandse zee en zalig zonnen. Ditmaal een nachtvlucht gemaakt. Met vertrek precies om 12 uur van Schiphol, om per snelle Coronado nog geen twee uur later in Barcelona te landen. Dat er veel tijd verloren ging met het „opvis sen" van onze koffers op die band? Wat gaf het allemaal. De vakantie nam een aanvang. Reisleidster Thelma voerde ons per bus naar het hartje van Barcelona. Waar toen alleen belangrijk was een verfrissend bad en een zachte landing in bed. Om enkele uren daarna deze geweldige stad, brui send van energie, te verkennen. Je te verbazen over alle auto's, die hier plompverloren op hoeken van straten geparkeerd staan. Alles raast hier zomaar langs je heen... Voorzichtigheidshalve blijf je maar in de buurt van het hotel. Je kijkt op een terrasje naar de immens hoge gebouwen. Overal volop bloembakken en gewone potten met bloemen op de balkons. Moesten we hier eigenlijk ook allemaal maar gaan doen. Een taak voor de K.N.M.T.P. om dit deze winter extra weer eens te propa- ganderen. Na de lunch maken we eigenlijk pas kennis met elkaar. Het blijkt nu, dat 20 personen aan deze rondreis deel zullen gaan nemen. Daarbij is een bruidspaar van 66 en 68 jaar uit Amsterdam. Die hebben we nogal eens een serenade ge bracht! Pas een dag daarna hoor ik, dat er nog twee Schiedamse dames zijn: nl. mevrouw J. van Enk-Nonier van het Frans Hals plein en H. C. de Waal-Bras uit de Van Dijckstraat. Wat is de wereld toch klein. We maken een uitgebreide rondrit door Barcelona. Witgehelmde guar- da Civil regelen het verkeer. Taxi's, er zijn er 2700, rijden overal. Soms is er ineens een opstopping. Veel lawaai en gebaren. Dan rijdt men weer verder. Geweldig de Rambla, een einde loze boulevard boordevol winkels, estaurants, maar ook met bloemen, vissen- en vogelmarkt. Alles leeft hier. Je komt ogen tekort. Van een bijzondere schoonheid de kerk van de H. Familie. Het gehele leven van Christus is hierin uitge beeld door de architect Gaudi, die helaas verongelukte. Het wondere hiervan is, dat deze bouw nog niet voltooid is en dat men er jaarlijks nog duizenden peseta's -voor op brengt. Wél een verschil met Nederland, waar men kerken af breekt of leeg laat staan. Dit zal in dit land vermoedelijk wel nooit gebeuren. Duiven vind je voor de kathedraal van Barcelona. Eveneens een mach tig bouwwerk. Catelaanse gotiek, gebouwd in de 13de eeuw. Ver schillende altaren. De doopvont is van zuiver marmer, afkomstig uit Italië. Een kathedraal met een bewogen geschiedenis. Op de plaats waar de bisschoppenin het koor van deze kerk plaats nemen, zitten wij nu. We vervolgen onze tocht langs nauwe straatjes. We kopen souve- niers en ansichtkaarten. Op de heuvel Monjuich zie je Barcelona in al zijn schoonheid in de diepte liggen. Ik, voor de kathedraal van Toledo. De andere morgen maken we een rondrit door de stad. Lunchen in Vinaroz in hotel Biarritz. Het is niet zo heel erg warm, zodat er maar twee zijn, die een duik in het zwembad nemen. Dan gaat het op Valencia aan. Even paniek in het hotel. De koffers van mijn stadgenoten zijn in Barcelona achtergebleven. Thel- ma's gezicht betrekt. Er wordt druk getelefoneerd. De andere morgen rijden we naar het vlieg veld, turen naar een vliegtuig. Kijken gespannen naar een blauwe en een grijze koffer met gele labels eraan. Die even later in de bus geplaatst worden. We hebben er een hoeraatje voor gegeven, want wat begin je zonder je bagage? In de omgeving van Montilla houdt de chauffeur even zijn vaart in. Dwars over de weg een eenvoudige begrafenisstoet, waarbij de naaste familieleden en buren met de priesters achter de baar lopen. Volop sinaasappelen in de bomen. Je laat ze hangen. Madrid boeit. Maar nog boeiender is zijn Prado, het nationale mu seum, waar Goya en de Velasquez alle aandacht krijgen. Rondleiding in alle talen. De vierde dag wordt ingezet met een dagexcursie naar het schilderachtige Toledo. De kathedraal is prachtig van stijl. Het hindert de kerkgangers niet, dat we rondkijken. Dat doen we ook in de moskee, waarvan het plafond van hout is, de wanden met zijde bekleed. Er is een grote stadsmuur met het wapen van Karei de Vijfde erop, een militaire academie, een arena, een schilderachtig marktplein. Dit moet u echt zelf zien. Toledo is bekend om zijn goud. We bezoe ken een werkplaats, waar sieraden e.d. met de hand met gouddraad worden bewerkt. We bezoeken de exclusieve zaak van Maria Diaz, waar elf verkoopsters in rode jasschorten ons van dienst zijn. Want natuurlijk gaan de beurzen open. Toledo is ook de stad van de schilder Greco, die als enige ter wereld de verslagenheid van Petrus weergegeven heeft na zijn ver raad... We rijden verder naar Saragossa, overnachten daar. Rijden vervol gens naar Lerida, waar geluncht wordt en brengen dan een bezoek aan het beroemde klooster van Montserrat. Op 1041 meter hoog te. N Beklemmend is hier het uitzicht. De rotsachtige wanden, waar aan de andere kant een kabelbaan is. Niemand die zich hierin waagt. Enorm groot is deze kathedraal. Boven in het altaar is het beeld van de Zwarte Madonna geplaatst. Niemand weet waarom dit beeld zo zwart is. Maar deze bedevaart plaats trekt jaarlijks duizenden bezoekers. Overal vandaan. In de onmiddellijke omgeving een restau rant en een souvenierszaak. We rijden nu terug naar Barcelona. We kijken voor het laatst naar soms grillerige landschappen. Heel in de diepte een herder met zijn kudde schapen. Vee zie je hier niet. Wel levensgrote reclameborden en afbeeldingen van de Osborne stier in de meest verlaten gebieden. Spanje is een gewéldig land. De mensen zijn er hoffelijk en het leven is er goedkoop. In het kleine vissersplaatsje Pineda de Mar strijken we nu voor een week neer. Het strand is in de onmiddellijke omgeving van het hotel. We maken uitstapjes naar het drukkere Calella met meer winkels. Zwemmen of waterfietsen. Drin ken koffie op het gezellige markt plein in de avonduren. Maar gaan ook naar de exclusieve nachtclub „La Masia" in Lloret de Mar. Drinken bruisende champagne bij wervelende flamingodansen. Tot slot een koude lunch in een oude Spaanse boerderij. Een heerlijke vakantie. De aller eerste gecombineerde, die het reisbureau „Bel Air" dit jaar gepland heeft. Met nog kleine schoonheidsfoutjes, maar die onge twijfeld volgend jaar verholpen zullen zijn. Vermoeiend misschien door het getrek de eerste week. Het verwer ken van al die indrukken. Het slapen in steeds andere hotels. Een reis waarbij u echter ontzettend veel te zien krijgt. En als u daarvan houdt, vólop aan uw trekken komt. Tenslotte is met vakantie gaan de wereld ontdekken. Elk op zijn éigen manier! Leuk dat een Schiedams meisje, Alma Zuidgeest, ons uitgeleide deed. M. W.-S. Een straat in Madrid, met op de hoek geparkeerde auto's. Gezicht op de basiliek del Pilar in Zaragoza, onder de eeuwenoude brug stroomt de Ebro. Het beroemde Prado, waarvoor je eigenlijk twee dagen uit moet trekken om het helemaal in je op te kunnen nemen. De kerk van de H. Familie in Barcelona, zeer curieus.

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 5