DE „MORTIERENCLUB": Vrouwenvereniging van „Het Leger" 30 jaar komt men geregeld bij elkaar: een eehte ouwe hap dus Lekkere hapjes INKOOP VESTER urgerlijke tand De diensttijd kan ook een prettige keerzijde van de medaille hebben. Die van de mobilisatie in 1939 in het bijzonder. Dertig jaar geleden, toen duizenden jonge militairen opgeroepen warden, ontmoetten bij het 28ste regiment Infanterie le Sectie afdeling Mortieren verschillende Schiedammers elkaar. Zij stonden onder leiding van luitenant Paling. Daar werd toen tussen deze Schiedammers een vriendschapsband gesmeed, die bestendigd is gebleven. Door alle jaren heen. LOPENDE BAND „WEEKEND-VERSIERDERS" VOLTREFFER LIEF EN LEED STICHTING VOOR HUISHOUDELIJKE- EN GËZINSVOORLICHTING SCHIEDAM" MOSSELAVOND VAN KINDSAF SCHIEDAM ZEGELS BOEKJE VOL altijd f5.- contant voor U INTREDE Ds. B. A. KOEK NIEUW SPREEKUUR ADRES VOOR „RAYMUNDUS" HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 5 - WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1969 T Bram Donkers, Wim Gosselaar, Freek Droge, Jaap v.d. Knaap, Toon Kreischer, Piet Schoonenberg en later Leo Sens sloten zich daar als stadgenoten bij elkaar aan. In een geheel verwarde situatie in Nieuwer- sluis. Waar men al spoedig overge plaatst werd naar Houten (Juthfaas). In een schuur kwam men daar terecht van boer Verhoeven. Geen ideale post. Mat slaapplaatsen in niet al te fris stro. Er was geen toilet. Zodat men een honderd meter verder een latrine groef. Hooiluizen meldden zich... Ontsmet ting was daarop het antwoord. Naar huis gaan was er niet bij. Want de oorlog tussen Duitsland en Engeland was inmiddels uitgebroken. Op hun post dus. De verloofden namen contact met elkaar op en reisden gezamenlijk naar Juthfaas. Waar ze uit de militaire keuken mee aten. En des avonds een roerend afscheid plaats vond. Met vaak dikke tranen. Want het zag er allemaal zo somber uit. Zou Nederland de dans ontsprin gen? Overplaatsing volgde naar de appe lenzolder van boer van Zijl. Daar werden de grote plannen gesmeed. Want die f 2,09 soldij per week bood weinig perspectief. Huwelijks plannen werden gesmeed. En uitge voerd Wim Gosselaar met Bep Swart vormden het eerste bruidspaar van de Schiedamse „Mortieren". Dra gevolgd door die anderen. Al die huwelijksfeesten, werden op die beruchte zolder uitbundig ge vierd. Piet Bremer, de dokter, die voor het gemak maar drie kiezen trok bij een van hen en daardoor snelle promotie maakte, zorgde voor de bruidsfoto's. Lopende handwerk in die tijd Meer dan ooit hoorden ze nu bij elkaar. En zouden dit blijven. Al beseften zij dat op het ogenblik niet... In de Kromhout-kazerne in Utrecht beland, wisten ze het daar altijd wel zo te versieren, dat ze het weekend thuis waren. Verlof of geen verlof! Andere collegaas meldden hun wel present bij de wacht. Per trein of liftend op de fiets wisten ze altijd hun doel wel te bereiken. Men had vooral in die dagen wat over voor elkaar. Aan luitenant Paling, nü Gemeente-arts in Amsterdam, hadden ze veel te danken. De donkere wolken boven ons land bezorgden hen nu op het land van boer Smit in Strijen-Sas een nieuw onderdak. Langs het Hollands Diep met de contouren van de Moerdijk- brug in de verte, stonden de bunkers en stellingen ter verdediging van de Moerdijk. Verder naar Maasdam, waar deze soldaten om 4 uur in de morgen 10 mei 1940 uit hun slaap gewekt werden. In nachtkledij renden ze op het geluid van schoten veroorzaakt door luchtgevechten in paniek de dijk op. Waar ratelende mitrailleurs hun vernielend werk verrichtten. De tweede Wereldoorlog was een féit... Vliegensvlug in de kleren. De wegen afgezet en op zoek naar de eventueel gelande parachutisten. Met de mortieren moesten de invallers van ons kleine land wegge vaagd worden. Ze hadden zich verscholen op de Mookhoek boven Wieldrecht. Grote verslagenheid toen luitenant Paling door een voltreffer zwaar gewond werd. De boerderij (hun dekking) en de munitie-auto gingen in vlammen op. Er zat niets anders op dan terug te trekken. Nu onder leiding van sergeant Roel Haak. In 's Gravendeel stond men nu voor een nieuwe taak. Vier dagen lang hebben deze jon gens, net als elders in ons land, hun uiterste best gedaan om stand te houden. Twee zware bombardemen ten en mitraileurvuren van de overvallers werden getrotseerd. Ze beleefde daar de hachelijkste avon turen van hun leven. Maar daar werd ook de basis gelegd voor een vriendschap, die nooit meer verloren zou gaan. Na deze zeer ongelijke strijd werd de nieuwe standplaats die bij boer Stoof in Zuidland. Daar vroeg een jonge vrouw op de fiets naar Wim Gosselaar, toen ze een groepje soldaten zag. Die éne Wim sprong op en sloot zijn Bep in zijn armen. Iedereen deelde in die vreugde. Waarna ze rap terugkeerde om de andere vrouwen in Schiedam te waarschuwen. Ze hadden deze hel doorstaan. Onnodig te zeggen dat ze op de fiets via de Spijkenisserbrug naar hun mannen reden. Gejaagd door het bonzen van hun hart. Nu zijn ze dertig jaar verder. Ze, hebben allemaal hun zilveren brui loft achter de rug, deze leden van „De Mortierenclub" zoals ze zich zelf noemen. Zo om de zes weken komen ze, behalve in de vakantiemaanden, bij elkaar. Dan praten ze gezellig met elkaar en leggen de mannen daarna meestal een kaartje. Zaterdagavond was dit weer het geval. Nu bij Wim en Bep Gosselaar in hun gloednieu we flat aan de Dillenhurgsingel 336 in Vlaardingen. Bram Donkers was met zijn vrouw overgekomen uit Cuyk, Jaap v.d. Knaap was met zijn vrouw verhin derd. Zij wonen nu in Eindhoven. Leo Sens ligt op het ogenblik in het Zuiderziekenhuis, waar hij vorige week een operatie heeft ondergaan. Maar natuurlijk hadden ze zaterdag avond even telefonisch contact met hem. Ze hebben in al die jaren heel wat lief en leed trouwhartig met elkaar gedeeld. De geboorte van de kinde ren. Hun wel en wee. Hun trouwda gen. Nu dan de kleinkinderen, waar alles om draait. Het was zaterdag na afloop moeilijk om te bepalen wanneer de volgende bijeenkomst weer plaats vindt. Ten slotte hopen ze volgende maand hun dertigjarig huwelijk te vieren. Zo maar gezellig met de kinderen en kleinkinderen. Maar van de „Mortierenclub" zal er bij ieder van hen een bloemstuk als extra groet die dag opfleuren. Want hoe feestelijk of het ook zij: een groet van de Mortierenclub hoort erbij... Houdt deze vriendschap vast, Mor- tierders! Vriendschap betekent ten slotte zo ongelooflijk veel in het leven. Je kan erop bouwen. Dat is bij jullie wel bewezen... M.W.-S. Nieuwstraat 12 Schiedam Telefoon 26 47 81 U kijkt ongetwijfeld allemaal naar de „Fabeltjeskrant" en dan hebt u kennis gemaakt met Lowieke de Vos. Van hem hebt u dan geleerd hoe belangrijk lekkere hapjes zijn en niet te vergeten het smikkelen en smul len! Als u nu ook van die lekkere hapjes wilt leren klaarmaken voor uw gezin en uw familieleden wilt laten smullen, komt u dan eens op onze kookcursussen. Komt u van de week even langs bij ons kantoor om u op te geven. De cursussen zijn: dinsdagavond voor beginners en woensdagavond voor gevorderden. De kosten zijn voor 8 lessen f 10,— en f 10,— ingrediëntengeld voor de lekkere hapjes! We beginnen zo spoedig mogelijk; u hoeft dus niet lang te wachten. Op onze cursus „Gast en Gast- vrouw" op woensdagavond zijn ook nog plaatsen beschikbaar. Denkt u ook eens aan de inlichtin gen, die u op donderdagmorgen van onze concumenteninformatrice kunt krijgen? En vergeet u vooral onze cursus „Geschenken maken" niet? Het is vlugger Sint en Kerst dan u denkt. Bij voldoende deelname kan er ook nog een cursus op donderdagmiddag gegeven worden, dus 2 cursussen: 1 op dinsdagavond èn 1 op donderdag middag. Op de cursus „Uiterlijke Verzor ging" op donderdagavond zijn ook nog enkele plaatsen vrij Komt u vlug eens langs en betaalt u dan meteen uw cursusgeld? Des te vlugger start uw cursus. Mosselseizoen geopend Iedere WOENSDAGAVOND van 17-22 uur in Restaurant in Schiedam - „Europoort" tel. 26.46.25 Als de buitendeur van het gebouw van het Leger des Heils op maandagmiddag uitnodigend open staat, stap je er zomaar naar binnen. Geef je de leidster van de Vrouwenvereniging, majoor J. H. C. Zuidema-Willems en haar staf kwiek een hand. En dan kijk en luister je. Mevrouw G. Zwaans-van Buren is sinds zes jaar heilsoldate. Op dat ogenblik je buurvrouw. Maandagavond heeft ze met onge veer 25 geloofsgenoten zingend de boodschap van het Leger uitgedra gen en zijn verschillende „Strijd kreten" verkocht. In de omgeving van het Fabriplein. Vrijdagavond vervullen zij die taak in de Nieuwe Maasstraat. In heel Schiedam hebben ze hun werkter rein. Daarbij zijn ook Kethel en Groenoord inbegrepen. Op deze warme middag is de opkomst niet zo erg groot, maar toch altijd nog een 30 dames van de ruim 80 leden. Majoor Zuidema opent deze mid dag en wijst op de betekenis van twee liederen. Van hoeveel waarde Goud, Zilver, Diamant, Antieke klokken enz. enz. Hoogstraat 9 Telef. 268615 Schiedam GEBOREN Cynthia i d.v. C. Kroon en M. Uijttenbroek; Monique A. d.v. A. L. van Dooren en A. Huigen; Francisca d.v. G. A. Slavenburg en N. Pil; Marcelus G. M. z.v. G. J. van der Spek en H. M. M. van Zuijlen; Wilhelmina E. J. d.v. J. M. C. den Brinker en C. J. de Kievith; Jeroen H. R. z.v. H. C. M. Langedijk en C. M. Degenaar; Stefanus C. z.v. H. C. van Waalwijk van Doorn en U. E. Poot; John J. K. z.v. C. W. van Keulen en H. M. Klos; Helma M. S. d.v. T. Meervoort en M. H. Koppers; Apolonia J. d.v. A. J. L. Verkroost en A. C. C. Remmig. ONDERTROUWD J. M. van Binsbergen, 23 jr. en J. D. de Groot, 19 jr.; P. Brand, Ï21 jr. en M. M. Lowes, 20 jr.; H. W. van Buren, 19 jr. en L. M. Scheep bouwer, 17 jr.; P. Groenewegen, 26 jr. en W. M. T. Lieven, 24 jr.; D. Hamakers, 22 jr. en H. J. Midden dorp, 18 jr.; C. J. van den Heuvel, 23 jr. en C. Ruseier, 23 jr.; A. A. van den Hon;el, 23 jr. en A. M. van Leeuwen, 16 jr.; L. J. Hortensius, 23 jr. en J. Noordijk, 22 jr.; A. de Keijzer, 28 jr. en N. J. Ruseler, 22 jr.; A. Louis, 21 jr. en A. van Rossen, 20 jr.; C. M. van Maurik, 20 jr. en D. J. van Duikeren, 19 jr.; J. van de Merwe, 24 jr. en C. M. Reijnierse, 23 jr.; J. B. M. Meij- ninger, 23 jr. en J. M. L. Blom, 20 jr.; K. van Oosterom, 30 jr. en N. E. de Stigter, 21 jr.; A. Schulze, 27 jr. en A. P. M. Olivier, 23 jr.; H. G. Siaila, 32 jr. en J. C. A. Kuhnen, 18 jr.; L. T. Slingerland, 22 jr. en B. J. Krikke, 18 jr.; J. Vis, 22 jr. en E. J. Otten, 21 jr.; F. W. van der Wal, 22 jr. en E. G. M. van Adrichem, 19 jr.; H. W. Willemse, 23 jr. en J. M. M. Meeder, 22 jr. GEHUWD A. van Bochove, 23 jr. en J. Sijrier, 21 jr.; A. van der Spek, 25 jr. en E. Post, 21 jr.; A. Huigen, 23 jr. en E. A. J. Seegers, 21 jr.; L. Smits, 24 jr. en B. Gaal, 21 jr.; H. van Munster, 20 jr. en N. van der Heiden, 19 jr.; L. van der Marei, 23 jr. en C. M. E. Hazewinkel, 19 jr.; G. Voetelink, 20 jr. en R. W. M. Ouwens, 21 jr.; F. van der Burg, 21 jr. en G. J. M. F. Nieuwenhuizen, 19 jr.; H. L. Kleiss, 22 jr. en W. C. van Stigchel, 19 jr.; J. van Leeuwen, 33 jr. en L. A. C. Herentrey, 26 jr.; C. Crow, 47 jr. en K. de Jong, 49 jr.; H. W. Beukelaar, 21 jr. en I. B. Montfoort, 21 jr.; P. A. M. Muijselaar, 23 jr. en J. A. J. Kloos, 22 jr.; P. P. Kooper, 22 jr. en P. J. Verhagen, 23 jr.; F. T. A. Ingenkamp, 22 jr. en E. Saarloos, 20 jr.; T. F. van der Raaf, 21 jr. en S. van den Berg, 17 jr.; W. L. van Deurzen, 23 jr. en M. E. A. Ooms, 21 jr.; L. Vrijdag, 25 jr. en E. T. Vleeskens, 22 jr.; C. P. Damen, 20 jr. en D. C. Dal, 19 jr. OVERLEDEN J. Schouten, 66 jr., wed. van W. Groenendijk; J. van Kralingen, 74 jr.; M. F. Landsbergen, 66 jr.; C. A. Gordijn, 69 jr., wed. van M. J. Scholte; P. Schults, 70 jr., wed. van W. de Haas. het is als je liefde voor iedereen gevoelt. En men vragen kan om de juiste weg in het leven te vinden. Zingen, declameren en voorlezen. Majoor Zuidema weet haar gehoor te boeien met het gedicht van mevrouw v.d. Roest, doch ook met een schets Het grote moment". Geschreven door ds. M. E. Voila; het gaat daarin over de begeleiding van een bezoek van koningin Juliana elders. Waarbij het met de rondleiding misliep. Marie Buitenhek-van Dijk (85) is van kindsaf aangesloten geweest bij het Leger des Heils, dat volgend jaar zijn tachtigjarig bestaan viert. Het andere oudste lid op deze middag is Bastiaantje Balvers- Kraak (77). Zij genieten net als andere „Zusters" van deze bijeen komst, waarnaar ze elke week toeleven. Want er is geen vakantie stop. Behalve de leiding van deze mid dag, assisteert majoor Zuidema haar man met de diensten op zondag. Daarbij heeft ze op woens dagavond ook de Jongerenbijeen komst van 16 jaar en ouder. En die van de officieren tot 40 jaar. Er is altijd een verjaardagspotje bestemd voor fruit en bloemen voor de zieken. Doch ook bruids paren worden beslist niet vergeten, Deze week het echtpaar Peters, in de „koperen dagen". Terwijl de traktatie deze middag komt van hét bruidspaar Loch, 40 jaar getrouwd. Daarbij is ook inbegre pen de bijdrage van zuster de Boer, uit dankbaarheid dat zij weer beter is. Straks gaan de leden van deze Vrouwenvereniging zich verdien stelijk maken met het aankleden van verschillende opgeknapte pop pen. Bestemd voor het St. Nico- laasfeest. Mocht u ergens in een van uw kasten nog oude poppen hebben, die geen dienst meer doen? Hier krijgen ze straks een fijne bestem ming. Het adres van majoor Zuidema is Tuinlaan 30, tel. 269744. geven veel meer /VRAAG ZE SPAAR ZE voor volgende attracties en Op zondag 21 september a.s. zal de bevestiging en intrede plaatsvinden van ds. B. A. Koek, remonstrants predikant, tot voorganger van de Nederlandse Protestanten Bond Af deling Schiedam en tot predikant met bijzondere opdracht vanwege de Remonstrantse- en Doopsgezinde Gemeenten van Rotterdam. Ds. Koek is geboren op 31 oktober 1940 te Heerenveen en voltooide zijn theologische studie aan de universiteit van Bristol met als bijvak politieke wetenschappen. Na zijn studie heeft hij enkele jaren gewerkt in het East-End van Londen in de Congregational Church. Omdat Schiedam steeds met nieuwe wijken wordt uitgebreid zal het werkterrein van ds. Koek liggen in Kethel en de wijk Groenoord, waarbij de aan dacht speciaal gericht zal zijn op de jeugd en de jongere gezinnen. De bevestigingsdienst zal aanvangen om 15.00 uur in het kerkgebouw van de Nederlandse Protestanten Bond, Schiedam aan de Westvest nr. 90. Via deze weg kondigt Raymurtdus, de Vereniging voor Gezinsvoogdij en Patronage, met enige vreugde aan dat zij er in geslaagd is om een nieuw spreekuuradres te vinden. Opnieuw is namelijk het bestuur van het Wit-Gele-Kruis afd. Schiedam bereidgevonden om elke donderdag van 2 tot 3 uur een ruimte binnen hun nieuwe behuizing aan de Wes terkade t.o. no. 24 beschikbaar te stellen voor dit doel. De heer Westerwoudt, maatschappelijk wer ker, zal van deze zijde op dit spreekuur aanwezig zijn. Men hoopt dat dit spreekuur aan de toch wel aanwezige behoefte tot gesprek rond de opvoeding e.d. tegemoet zal komen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 5