VLAMMEND PROTEST TEGEN BULDERBAAN De grote dag van Cees Elderkamp Schrijver Schiedam is Service 14.90 rn BULDERBAAN qeRANK Schiedammers pikken het niet langer m 'iH'Mi Rotterdam rommel! maar au 1 Li i,1)A0 AVÖNH I ïlljilu' Op of omstreeks 14 oktober zal het college van Burgemeester en Wethouders van Rotterdam uitkomen met een beleidsnota over het vliegveld Zestienhoven. In deze nota zal ook eindelijk het antwoord komen op de vraag of de startbaan van het vliegveld zal worden verlengd, dus of de bulderbaan er wel komt. Na al de protesten lijkt dit erg onwaarschijnlijk. Gisteravond vond er in het gebouw „De Rank" in Kethel weer zo'n protestbijeenkomst plaats waar alle gramschap zich ontlaadde op het hoofd van de Rotterdamse Wethouder voor verkeer Polak, die een groot voorstander is van het aanleggen van deze bulderbaan. Hij wil van het vliegveld Zestienhoven de tweede nationale luchthaven maken, hetgeen betekent dat er dus ook grote lijnvliegtuigen zoals in de toekomst de DC 10 zal moeten landen.,. De geluidsoverlast die deze vliegtuigen veroor zaken is zo enorm, dat het wonen in de omgeving van het vliegveld ondragelijk wordt. Tot deze omgeving wordt o.a. ook gerekend de wijk Groenoord Kethel, die precies in de aanvliegroute van het vliegveld ligt. J. H. STAALMAN AFWEZIG Wij staan altijd voor U klaar..! (altijd is elke dag en elk uur. behalve zondagmiddag want dan gaan wij naar het voetballen). RHEUMALON DEKEN Nylon Velours GORDIJN Ruime parkeer gelegenheid ÜB vlak voor onze zaak Broersvest 68 - Schiedam Tel. 010-264136 (overdag) 01899-57521 aunnfici 010-267129 (s avonds) HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 3 - WOENSDAG 1 OKTOBER 1969 Het voorlopig comité „Aktie Bulderbaan" dat gisteravond tot definitief comité gekozen werd. Al behoeft dit comité aanvulling... De protestbijeenkomst die gisteravond plaats vond stond onder leiding van mr. W. M. Th. Adriaansens lid van de Rijnmondraad en zelf woonachtig in Kethel. Daarnaast waren veel inwoners van de wijk Groenoord/Kethel naar „De Rank" gekomen om van hun ongerust- en boosheid te getuigen. Verder waren er nog vertegenwoordigers van andere protestgroepen uit de omliggende gemeenten zoals Berkel en Roderijs, Bergschehoek en Overschie. OOK GEVAAR In zijn toelichting op het protest vertelde mr. Adriaansens iets over de beweegreden die hem en zijn mede actiecomitéleden hadden genood zaakt tot het voeren van de actie. Naast de geluidshinder moet men namelijk ook het gevaar niet uit vlakken, zo verklaarde de heer Adriaansens. Indien een vliegtuig maar even zijn koers mist en te laag komt, dat botst hij onherroepelijk tegen een flat op het Bachplein en wat dan de gevolgen zijn laat zich makkelijk raden. Hij ging verder in op de verstoring van het woongenot in de nieuwe wijken van Schiedam Woudhoek en Spaland, die overigens nog gebouwd moeten worden. Hier komen 14 a 15000 nieuwe woningen, waar plaats is voor drie eenvierde per soon. Hij vroeg zich af of de belangen van de bevolking wel goed genoeg zijn afgewogen. Verder stel de hij dat er bij de bevolking grote onrust is gekweekt, maar wenste wel enkele opmerkingen te maken. De actie draagt namelijk een duidelijk a-politiek karakter en men moet dit zien als een actie van verontruste burgers. Ook stelde hij duidelijk dat men deze actie niet moet zien als een hetze tegen Rotterdam en dat het niet aanleggen van een verlengde start (bulder) baan niet moet wor den gezien als een verzwakking van het economisch beleid van Rotter dam en de Rijnmond. VERWIJT Hij verweet de Rotterdamse wet houder Polak verder kortzichtigheid als hij zegt dat hij niets te maken heeft met de inwoners van de omliggende randgemeente van Rot terdam maar uitsluitend met de gemeentebesturen. „Hij vergeet", aldus de heer Adriaansens dat een groot gedeelte van de werkers van Rotterdam in de randgemeente wonen". Verder ging hij uitvoerig in op de stichting van een tweede nationale luchthaven en vond het bepaald onnodig dat deze luchthaven in Rotterdam moet komen. De heer Adriaansens had verder kritiek op het Rotterdams gemeen tebestuur. „Dit gemeentebestuur heeft name lijk een bureau aangezocht om een onderzoek in te stellen naar de geluidshinder, maar het gemeente bestuur wenst niet te zeggen wie dit bureau is. Als de baan er is, dan zitten we met de geluidshinder en dat willen we juist voorkomen. Een duidelijk voorbeeld hiervan is de Rotterdamse woonwijk Hoogvliet, die men ook maar is gaan bouwen zonder eerst een behoorlijk onder zoek in te stellen en nu zitten we met de gebakken peren", aldus de heer Adriaansens. „Als de Rotterdamse wethouder Polak zegt dat hij de protesten voorbarig vindt, laat hij dan maar eerst alle papieren op tafel gooien, zodat we er een goed inzicht in kunnen krijgen. Aan prestige doel einden hebben we niets en als de papieren éénmaal op tafel komen dan kan ongetwijfeld worden gecon- culdeerd dat men er net als een ballon door heen kan prikken". Hij stelde ook voor, twee leden van het actiecomité plaats te laten nemen in het gezamenlijke actie comité van alle randgemeenten. Zij zullen dan in een gezamenlijke vergadering het Rotterdamse college onder druk kunnen zetten. „Schie- dam-Noord ontwaakt", riep hij tenslotte uit, „anders doet u in de toekomst geen oog meer dicht". De tweede spreker op deze bijeen komst was de heer J. H. E. Swarte uit Berkel en Roderijs, die zelf in de directe omgeving van het vliegveld woont en de protesten in zijn gemeente heeft gebundeld. Hij stel de dat het bij een nieuwe luchthaven om een oppervlakte van 30 a 40 vierkante kilometers gaat, terwijl Schiphol de beschikking heeft over 17 km2. Deze nieuwe luchthaven moet een outillage krijgen van 120 starts en landingen per uur, terwijl de kosten ongeveer zijn begroot op één mil jard. Waar de luchthaven ook mag komen, beslist niet in Rotterdam, zo riep de heer Swarte uit. SPROOKJES Ook ging hij in op de geluidshinder van de grotere vliegtuigen die Schiphol aandoen. Daar werd in 1964 gezegd dat de huizen tot ver in de omtrek pas in 1975 last zouden krijgen van de geluidshinder; in 1968 klaagde iedereen daar al steen en been. Rotterdam heeft overigens oogarts VRIJDAG 3 OKTOBER na 12.00 uur Bij Schiecarton Verpakking vierde de heer C. Elderkamp gisteren het feit, dat hij 40 jaar geleden op 21-jarige leeftijd als hulp bij de Kartonnagefabriek in dienst kwam. Hij stond daar aan een rollensnij- machientje en kwam twee jaar later in de expeditie terecht. Met een handwagen voorzag hij de bode die dagelijks langs kwam voor bestellingen, van vrachten. Maar in 1935 kwam de eerste vrachtwagen in het bedrijf. Nu zijn het er zes. Cees Elderkamp heeft van 1935 tot 1947 alle gordel- en planodozen met de hand afgeteld. Het waren er heel wat die toen bij de Schiedamse Cartonnagefabriek vervaardigd wer den. Daarna werd Cees stoker van de oude fabriek: „het saunabad". Van wege alle zweetdruppels! Dit be hoorde tot het verleden toen men naar de huidige fabriek van nü verhuisde. Waar zijn huidige werk zaamheden bestaan uit het plannen van de route der vrachtwagens, het toezicht houden op het laden en verzorgen van de afleveringsbonnen. Aldus in kort bestek 40 jaar houw en trouw bij de Schiedamse Carton- nage. Nu dan Schiecarton Verpak king. Bij dit bedrijf geeft men altijd sfeer aan een grote dag in het leven van een werknemer. Cees Elderkamp werd met vrouw, kinderen en kleinkinderen allerhartelijkst be groet in de kantine door de directie, zijn eigen mensen en de gepensio neerden. Doch ook door de genodig den. Muzikaal werd dit alles omlijst door Herman Frensdorff. Het was de heer C. Brunt, die namens de burgemeester als chef van zijn Kabinet het eerst het woord tot hem richtte. „U bent de laatste dagen misschien weieens rustig in uw stoel gaan zitten om de herinne ringen van al die veertig jaar aan uw geest voorbij te laten gaanaldus spreker. „Men zegt het zo gemak kelijk: die en die viert zijn jubileum. Maar als we erbij stil staan, duizelt het. U zal blijde en droeve dagen in uw leven gekend hebben. Maar ook teleurstellingen. De heer Brunt haalde het begin van zijn loopbaan aan. Het aantal inwoners in die dagen, doch ook het aantal huizen. De stadsuitbreiding, openbare gebouwen, de recreatie, o.a. het Beatrixpark tot stand zien komen. „U hebt dit allemaal zien gebeuren. De tweede wereldoorlog die zo ontzettend veel leed heeft gebracht en die u aan den lijve heeft ondervonden. Na de oorlog, heeft u zich steeds aan de veranderingen in het bedrijf kunnen aanpassen. En wel op zódanige wijze, dat de directie Lv.m. uw jubileum deze verdiensten aan de burgemeester heeft kenbaar gemaakt. Die ze op zijn beurt weer doorgaf aan H.M. de Koningin." Vandaar dat de heer Brunt de eer te beurt viel Cees Elderkamp de ere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op te spelden. Waarbij hij hem van harte geluk wenste. De directeur van dit bedrijf de heer A. F. J. Duynstee onderstreepte dit alies nog eens hartelijk in zijn toespraak en overhandigde hem een cadeau onder couvert. Namens de Maatschappij voor Han del en Nijverheid was er uit handen van de heer H. Troost, hoofd Personeelszaken de oorkonde met bijpassende medaille. Waarna de heer J. H. Steinbach, hoofd Bedrijfs bureau kort maar krachtig zijn gelukwens vergezeld liet gaan met geschenken namens het gehele per soneel. Een gelukwens van de heer H. de Raay, voorman-chauffeur sprekende namens de expeditie en tot slot vriendelijke woorden gericht aan de penningmeester van de plaatselijke Algemene Grafische Bond. Uitgesproken door de heer De Niet. Daarna haastte een ieder zich de jubilarissen de hand te drukken en werd een feestdronk op hem uit gebracht. altijd al gesukkeld met zijn vliegveld en zal dit ook altijd blijven doen, want in deze dichtbevolkte plaats is geen ruimte voor zo'n gigant". De heer Swarte was verder niet gerust over een uitlating van de minister van Verkeer en Waterstaat Bakker die heeft gezegd dat er bij geluids hinder geen luchthaven van grotere omvang in Rotterdam komt. Minis* ter Schut zei op zijn beurt dat er eerft intensieve studie van gemaakt zou worden. Dat kunnen zij nu wel zeggen aldus de heer Swarte, maar een volgende minister denkt daar misschien wel anders over. Op het ogenblik zijn er al drie commissies aan het bestu deren waar de tweede nationale luchthaven komt, maar ik zou wel eens willen weten of er al enige conclusies zijn te trekken. Ook had hij kritiek op wethouder Polak. Die verklaarde onlangs dat er in Rotterdam slechts 80.000 mensen indirect of direct met de geluids hinder te maken hebben. Hij ver geet, aldus de heer Swarte, erbij te zeggen djjt er in het hele gebied 300.000 mensen direct of indirect met deze geluidshinder te maken hebben. Ook viel hij het argument van wethouder Polak aan, die zei dat het bedrijfsleven deze tweede nationale luchthaven in Rotterdam wenst. „Als mdit werkelijk zo is, laat dan ditzelfde bedrijfsleven de beoogde 16 miljoen op tafel leggenn" Uit de discussie die na de pauze werd gevoerd, kwamen nog enkele suggesties naar voren die door het actiecomité zullen worden bekeken. Zo wil men een plakplaatjesactie achter op autoruiten in de vorm van een protest en wil men het hele gebied in het teken van de actie plaatsen. Overigens waren niet alle aanwezigen het roerend eens met het actiecomité. Een oud vlieger Ed. den Brabander had het over de hoogte die vliegtuigen moeten vlie gen. Men wil en dat was ook een suggestie de vliegtuigen hoger laten vliegen, hetgeen bij neerkomen ge varen geeft, maar de geluidshinder zal beperken. „We zijn bang voor de bliksem, maar we vergeten het vuur", riep hij uit. De volgende stap van het actie comité zal zijn nader contact te zoeken met andere comités. Daarna gaat men eendrachtig het gewraakte plan van wethouder Po lak, de tweede nationale luchthaven va n Nederland op Zestienhoven verder bestrijden. De ere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau: de onderscheiding voor 40 jaar trouwe dienst voor Cees Elderkamp, hem opgespeld door de heer C. Brunt. heerlijk warm, cognac, blauw, rose, 150 x 220 (170 cm. br. 21.90 190 cm. br. 24.^ prachtig rib dessin 120 cm. breed

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 3