Feest voor bejaarden in „Huize Frankeland" Dominee is helemaal gek van die SISO-bazaar.... S.V.V.-TELSTAR MET VOORWEDSTRIJD Burgemeester verricht morgen de officiële opening deze week in Schiedam WASAUTOMAAT Voor de grote strijd a.s. zondag op Harga zullen de pupillen van SVV en VDL uit Maassluis een voorwedstrijdje ten beste geven. Aanvang van dit voorspel 12.45 uur. Het SVV-elftal heeft tegen Telstar een wijziging ondergaan. Op de linksbuitenplaats maakt Arie Verboon zijn come-back in het eerste team van SVV. Voor de rood groenen wordt het zondag een prestige-slag om voor eigen publiek zich te revancheren vqor de nederlaag van 11. zondag tegen DWS. Ongetwijfeld wordt het zondag op Harga weer een spannend en fel duel. ÉK*. 4H Dagblad Telegraaf Agent bezorger HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 7 - VRIJDAG 3 OKTOBER 1969 SPORT VVWwWWVWWVVWWVWVWWWVWVVWVVWWVl <WkiVvtw»V.vnV«tM Eredivisiedebutant SVV zal weer wat punten moeten gaan verzamelen om niet te dicht bij de twee plaatsen onder de streep te komen. Tegenstander van a.s. zondag op Harga, Jan Rab's Telstar moet tenminste een punt afhandig gemaakt worden. De reserves van SVV, die afgelopen zaterdag zo verrassend van Ajax wonnen, treden zaterdag a.s. op Harga aan tegen het b-team van AZ'67. Het heeft wel lang geduurd, maar zaterdagmorgen om 11 uur opent burgemeester H. Roelfsema het prachtige bejaardencentrum aan de St. Liduinastraat. Dat met de nieuwbouw meteen van de afschu welijke naam „gesticht" afkwam. Stukje voor stukje is in de loop der jaren gebouwd. Het sluit nu aan bij „Huize Liduina" dat van 1932 dateert, gemoderniseerd is, maar verder gehandhaafd blijft. Begin augustus 1968 kwamen de eerste bewoners. Half september was alles bezet. Het personeel bestaat uit ongeveer 110 personen, w.o. 32 religieuzen en enkele part-time da mes. Wie het oude gesticht aan de Nieuwe Haven gekend heeft, vindt hier maar een klein stukje van terug. Het is de oude héren-afdeling. Nu in gebruik voor werkplaats. Een klein stukje herinnering aan een tijd, die gelukkig tot het verleden behoort. Men is in dat jaar aan dit moderne huis gewend. Men loopt bij elkaar binnen of maakt een praatje op de afdeling. Of in de grote conversatie kamer. Met de fraaie gekleurde banen in fris oranje, grijs en beige op het toneel. De gemiddelde leeftijd bedraagt hier 80,9. De jongsten zijn van 60-70 jaar. In totaal 15. Verder 111 tussen de 70 en 80, 151 tussen de 80 en 9C en 27 boven de 90 jaar. De oudste inwoonster is op het ogenblik mevrouw E. Klatten-Meuwissen, 98 jaar. Stukje geschiedenis Het St. Liduina Gesticht, ten doel hebbende de verpleging van bejaar den, begon zijn werk op 1 november 1850 in een pand, gelegen aan de Korte Kerkstraat. In augustus 1862 werd het gesticht verplaatst naar de Nieuwe Haven, waar het het vorige jaar gesloopt werd nadat de nieuwbouw gereed was. Aanvankelijk werden in het Gesticht alleen vrouwelijke bejaarden ver pleegd, maar na het in gebruik nemen van de eerste uitbreiding (op 10 februari 1908) konden ook mannelijke bejaarden ter verpleging worden opgenomen, terwijl bij het in gebruik stellen (op 17 oktober 1929) van een 20-tal nieuw ge bouwde zit/slaapkamers, de moge lijkheid werd geopend ook bejaarde echtparen ter verpleging op te nemen. Tenslotte werd op 19 juli 1932 het gebouwen-complex, bekend als Hui ze „St. Liduina" (w.o., kapel, het zusterhuis en dienstruimten-keuken) in gebruik genomen. Sindsdien schommelde het aantal bejaarden, dat in het complex verpleegd werd om de 210. Nieuwbouw Huize Frankeland De aan architecten verstrekte op dracht tot het maken van een saneringsplan dateert reeds van 1956. Uitgegaan werd van de vernieuwing van het oudste gedeelte (het Sint- Liduinagesticht aan de Nieuwe Ha ven) en het huisvestingsgedeelte, hieraan grenzend, dat in 1929 en 1932 was gebouwd. De van 1932 daterende gebouwen, zoals Huize St. Liduina, het kloos ter, de kapel en enkele dienst afdelingen, waren van dien aard, dat deze met enkele wijzigingen behou den konden blijven en in het totaalplan dienden te worden op genomen. In 1957 kwam het schetsplan van het totale project gereed, dat een aantal nieuwe bouwdelen omvatte, die in een fase-indeling gerealiseerd dienden te worden. De realisatie van de fasen was als volgt: Bouw huisvesting zelfstandige be jaarden van november 1960 tot november 1961. Bouw verzorgstershuis en ketelhuis, december 1961 tot december 1962. Middenbouw voor huisvesting be jaarden, waarin tevens de hoofd toegang is opgenomen en de nieuwe verbinding met bestaande bouw en het mortuarium van januari 1963 tot juni 1965. Hoogbouw huisvesting, september 1966 tot juli 1968. Verbindingsgang langs kapel, april '68 tot juli '68. Eetzaal verzorgsters en tuinaanleg van februari '69 tot september 1969. Het totale complex omvat een bejaardenhuisvesting van 390 bejaar den. In Huize Liduina: 30 twee-persoons kamers, 60 personen. In het Liduina Hof: 34 woningen voor zelfstandige bejaarden (68 personen). In Huize Frankeland: 176 één persoonskamers (154 in de hoog bouw en 22 tussenbouw) 176 personen; 20 twee-persoonskamers (14 in de hoogbouw en 6 tussen bouw) 40 personen; 46 bedden in de verpleegafdelingen (46 personen). In totaal 262. De één-persoonskamers (oppervlakte 12 m2) zijn elk voorzien van een voorruimte met eigen toilet en kitchinette. Elke kamer is voorzien van aanslui tingen voor radio, telefoon en t.v., terwijl voorts een oproep voor een zuster aanwezig is. Dit oproep systeem, gecombineerd in een zus- teroproep en personenzoekinstal- latie, is voor het gehele complex doorgewerkt. Voorts zijn in het complex opge nomen: Een grote recreatiezaal die tevens voor toneeluitvoeringen kan worden gebruikt. Kleinere recreatieruimten, knutsel- kamers, bibliotheek, biljartkamers, alsmede enkele logeerkamers. De ziekenafdelingen zijn volledig geoutilleerd met kamers van 4 bedden en aparte zitruimten, was- en spoelruimten, isoleerkamers en onderzoek. Het gebouw voor huisvesting heeft eveneens 4 woonlagen waarop 45 verzorgsters gehuisvest kunnen wor den. Op de begane grond is hier een ruime recreatiezaal en een eetzaal. Architecten: Architectenbureau Margry en Jacobs te Rotterdam. A. Th. J. Margry, architect B.N.A.; A. J. M. Jacobs, architect H.B.O. Adviseur constructies: Adviesbureau J. J. Petersen N.V. te Rotterdam. Hoofdaannemer: N.V. Aannemings maatschappij Gebr. v.d. Luitgaarden te Rotterdam. net nog ietwat vreemd tegen de eerste plaats aankijkende Hennes DVS en daarom niet helemaal overtuigd van eigen kunnen, gaat zondag naar Utrecht. Velox is de tegenstander, een ploeg die ook al met het zelfvertrouwen heeft te kampen. Het b-team van Hermes DVS, dat zaterdag zo ongelukkig van EDO verloor, gaat naar NOAD om zich daar te herstellen. Amateurs Het ontbreekt DHS nog altijd aan een afronder. Ook in de wedstrijd tegen Zwijndrecht afgelopen zondag kwam dit weer overduidelijk tot uiting. De uitwedstrijd tegen Spar taan '20 zal dan ook weer dezelfde problemen opleveren. SVDPW, vorige week vrij, zal het in de uitwedstrijd tegen Kranenburg bijzonder lastig krijgen, evenals Schiedam dat naar Vredenburch gaat. Excelsior '20 speelt in een uit wedstrijd tegen het Vlaardingse Hollandiaan, de ploeg van ex-Excel- sior-trainer Jaap Molendijk. Het jeugdige, nog ongeslagen Mar- tinit ontvangt op Harga NRC, terwijl Wilton als gastheer zal optreden voor Dilettant. Rodelantaarndrager Demos trekt naar SVDP om te proberen van de onderste plaats af te komen. SFC, dat door onderschatting vorige week verloor, is te gast bij RDM. Schiedamse Boys, de snel groeiende -club in de tweede klas (na enkele weken 176 leden rijker) is nog steeds zonder puntenverlies. Indus '67 zal op Harga op een warm onthaal kunnen rekenen. DRZ, dat afgelopen zondag het eerste winstpunt veroverde, ont vangt het Rotterdamse Steeds Hoo- ger. Zaterdagvoetbal HBSS, dat zaterdag in Sassenheim het nog ongeslagen Ter Leede een gelijkspel afdwong, ontvangt zater dag op Harga Noordwijk. Het steeds beter draaiende PPSC gaat opnieuw een moeilijke uit wedstrijd tegemoet. Tegenstander is Jodan Boys. GTB treedt zaterdag op Harga als gastheer op voor Goudswaardse Boys, terwijl GSS in een uit wedstrijd CCO krijgt te bestrijden. Tafeltennis Na de ruime 7-3 zege van vorige week tegen TOV in de Korenbeurs, trekt TSF zaterdag naar Den Haag om de ex-vereniging van Henny Stolk te gaan bestrijden, Wibats 3. In de Korenbeurs, zaterdag aanvang vijf uur, speelt NOAD tegen de debutant in de overgangsklasse Di- veko, dat in tegenstelling tot NOAD de eerste wedstrijd van de nieuwe competitie verloor. Mevrouw Schuring tovert ineens ergens een oude voorzittershamer vandaan. Laat een heel oude tabaksdoos zien. Herdenkingsboeken van Schiedam en Rotterdam. Het Sterrebos, plastiekjes... Bijzonder origineel de dubbelgebrande in de vorm van een ketel, waarin het toekomstige kerkcentrum van Kethel gevestigd is. Daarvoor wordt deze bazar zo groots, zo origineel opgezet. KOSTEN ONGEVEER f 7U0.UUU - Het noodkerkje ,,De Ark" in Kethel heeft dubbele diensten. Men kan niet .kerken" elders, want zowel de St. Martinuskerk als de dorpskerk zijn overbezet. Er is een nieuwe Gereformeerde kerk nodig in Kethel, die tevens als centrum dienst kan doen. Het Bouwfonds beschikt over een be drag van f 55.000, Het benodig de geld voor dit kerkcentrum is ongeveer f700.000, Overheids subsidie wordt slechts tot eind 1970 verstrekt. Ziet u, daarom getroosten ds. Schuring en zijn vrouw zich zoveel moeite om van deze Siso-bazar dit jaar iets aparts te maken. Daar zullen ze beslist in slagen volgende week. Dit wordt iets geweldigs in de Magnalia Deikerk. Met ook nog een kleine exclusieve antiekstand, een postzegelbeurs. Het domineeshuis aan de Nassau- laan gaat een klein beetje op een pakhuis lijken. De bewoners geven daar niets om. Woensdagmorgen 9 oktober a.s. om half elf precies zal de heer J. Vijfwinkel, lid commissie beheer van de Gereformeerde kerk deze bazar openen. Wandel er eens rond. Koop iets leuks. Dénk aan het goede doel. Laat ds. Schuring ook volgende week van ons hier in Schiedam nog zeggen, dat we zulke léuke mensen zijn... Dat gebeurt beslist niet elke dag. M. W. -S. Welk merk? Welk type?Welke prijs? En waar krijg ik de hoogste korting? Al deze vragen worden onpartijdig be antwoord door het Consumenten Voor lichtingsbureau. Vraag de volledige brochure van alle wasautomaten van het Consumenten Voorlichtingsbureau gratis ler inzage. Onderstaande bon invullen en opplak ken op briefkaart of in gesloten enve loppe zenden aan Consumenten Voorlichtingsbureau (C.V.B.) Postbus 207 Dordrecht naam adres plaats (blokletters s.v.p.) SCH Illllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllinillinnilllllllllllllllllllllüllllllllllllllllllllllllllllllllllll III Met lange passen beent hij ineens door de kamer. Laat een fraai vergrote foto zien van de fel omstreden Brandersbuurt destijds, waar ik op slag mijn hart aan verlies; aan die-foto dan. Maar die niet kopen kan vóór woensdag 9 oktober a.s. Dan komt er ineens een grote bak met kaarten. Boordevol verruk kelijke oude ansichtkaarten van onze eigen stad, van Rotterdam. Van zijn éigen stad Groningen. Dat zal burgemeester Roelfsema deugd doen! En de „sikt" van de old Grunnegers. Want ds. K. H. Schu ring en zijn vrouw komen uit Groningen. Oude Nederlandse munten, keurig opgeplakt en geprijsd. Piepkleine uit Engeland. De beruchte zinken uit de laatste wereldoorlog. Och, ze zijn met de handwerken, de levensmiddelen, het textiel en de oliebollen straks trekpleisters op de groots opgezette jaarlijkse S.I.S.O.-bazar, een afkorting van „Samen inspannen, samen ont spannen". Die op woensdag 8, donderdag 9 en vrijdag 10 oktober a.s. in de Magnalia Deikerk zal worden gehouden. „Kom eens even langs", zo heeft deze predikant per telefoon ge zegd. Je belt dus bij hem aan in de Nassaulaan 40, waar zijn vrouw meteen koffie serveert. En dan luister je naar deze beweeglijke dominee, die zo graag deze Siso-bazar 1969 tot een groot succes zou willen maken. Dat kan! Dat gebeurt! Want het wordt beslist geen gewone bazar. Maar één, waarover men nog jaren zal praten, zegt hij. Doodgewoon omdat ds. Schuring met niet te vergeten zijn echt genote, presidente van deze bazar, de leden van de Gereformeerde Kerk op gang bracht door een speciale oproep. Nu zijn ze allemaal enthousiast geworden. Nu wordt er dagelijks aan dat gastvrije predikantenhuis gebeld en stapelen de voorwerpen er zich op. Terwijl ik met de dominee praat, rinkelt de telefoon, maar ook de huisbel. Zodat ik de hand schud van de heer Goedendorp, even enthousiast als zijn dominee en meteen maar even een oude statenbijbel aanreikt. Zonder slot, maar wél voorzien van een fraaie geweven bladwijzer, waarop de naam Magnalia Deikerk voorkomt. Ik krijg ook een hand van kleuter leidster Anneke v.d. Ree van de Dr. Kuyperschool, die eveneens oude boeken bij zich heeft. TEAMWERK Dominee Schuring bladert er on middellijk in. Zijn charmante blon de en heel slanke vrouw, moeder van vijf kinderen, maar daarnaast trouwe hulp en toeverlaat van haar man, omdat je het werk voor de kerk fijn samen kunt doen, blijft ons laven. Ik kijk naar de stapels ansichten. Ik denk even aan de archivaris. En dan weer aan onze burgemeester. Want wat zijn er mooie kaarten van Groningen! Op borden zijn ook ansichten geprikt. Van heel oude toestanden in onze stad. Met vlak daarnaast de moderne. Prachtige vergrote foto 's, zoals ik u al zei. jwv ■vVèsf - Gemeente Schiedam SPREEKUUR VAN DE CONTACT-AMBTENAAR Medegedeeld wordt, dat het spreekuur van de contact ambtenaar volgende week zal wórden gehouden voor de be woners van; OOST: op maandag 6 oktober a.s., in een kamer van de Prof. dr. Kohnstammschool, Fahren- heitstraat 4, des avonds van 7-8 uur. Schiedam, 2 oktober 1969. zoekt voor Groenoord en Kethel. Interessante bijverdienste. Inlichtingen: C. L. Rissema, Beierlandsestraat 7, Tel. 264302 Ds. K. H. Schuuring en zijn vrouw bij al die oude ansichtkaarten van Schiedam. Met daarnaast atbeeidmgen van dezelfde plaats. Maar dan anno 1969. De bazar wordt woensdagmorgén geopend. Bezoekuren op woensdag, donderdag en vrijdag van half 3 tot 5 uur en 's avonds van half 8 tot 10 uur. U komt toch ook?

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 7