Voor ruim 12 mille verkocht op exposities Stedelijk Museum Schiedams groene longen urgerlijke tand ZEEPKISTENRACE BURG. VERVEENSCHOOL BEZOEK DE VERZAMELING HISTORISCHE AFDELING HISTORISCHE VOORWERPEN HET NATIONAAL GEDIS TILLEERD MUSEUM ARCHEOLOGISCH ONDERZOEK ONDERHOUD VERZAMELING VERKOPEN HET EDUCATIEVE WERK BUITENLANDS CONTACT PARKWACHTER? HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 11 - WOENSDAG 8 OKTOBER 1969 Welke plaats neemt het Stedelijk Museum Schiedam in. Je kunt daar hele verhandelingen over houden of museumdirecteur Paalman op zijn praatstoel zetten. Je kunt ook, dood- en broodnuchter, het jaar verslag raadplegen en je aan de hand van het obligate jaarverslag jargon je toch een beeld vormen van het wel en wee, het gaan en staan in en om Schiedams Ste delijk. Dit laatste doen we dan maar, aan de hand van het zojuist verschenen museumverslag over 1968. Laten we verder hieronder de „jaarverslaggever" aan het woord, dan lezen en geworden we het volgende: In 1968 is het bezoek aan het museum bevredigend geweest n.l. 24.701 tegen 27.752 personen in 1967. Het museum was het eerste halfjaar op woensdagavond en het tweede halfjaar op vrijdagavond op proef gratis toegankelijk voor pu bliek. In tegenstelling tot de woens dagavond bleek de vrijdagavond een succes te zijn. De openstelling op vrijdagavond is dan ook gecon tinueerd. De Commissie voor het Stedelijk Museum te Schiedam veranderde dit jaar van samenstelling. De heer H. W. Meihuizen gaf in verband met verhuizing naar Haren (Gr.) de wens te kennen af te treden als lid van de commissie'. In zijn plaats werd per 27 mei 1968 door de Raad der Gemeente Schiedam benoemd de heer G. A. Verweij. De heer Meihuizen heeft 30 jaar als lid van de Commissie het museum en de commissie met raad en daad bijgestaan, waarvoor hem hier gaar ne dank wordt gebracht. De heer Verweij was sinds de oprichting lid van het bestuur van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum te Schiedam, waarvan van 1960 tot en met 1968 voorzitter. De verzameling werd ook dit jaar weer door schenkingen en aankopen uitgebreid. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het kantoor Schiedam van Mees Hope schonk de directie ons museum het schil derij „Circuit Zandvoort" van Kees van Bohemen. Prof. Mr. P. Sanders te Schiedam schonk dit jaar een plastiek van Karei Appel uit 1947 en het schilderij „Zeele", 1964 van de schilder Bogaert aan het museum. De kunstenaar Otto Verhagen schonk na afloop van zijn tentoon stelling een conté-tekening. Antonio Calderara schonk het museum een serie van 6 blinddrukken uit 1966. Aan het museum werd door tussen komst van notaris F. P. A. M. Seelen te Venlo door mevrouw L. A. M. Müller-Pichot te Venlo gelegateerd het portret van Daniël Pichot oud-burgemeester van Schiedam 1787-1791. De commissie besloot gezien de historische waarde van het schilderij - de heer Hans Vermolen te 's-Gravenhage opdracht te geven het schilderij te restaureren. Het bestuur van de Koninklijke Mannen Zangvereniging „Orpheus" schonk een vaandel met toebehoren van het „Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus". Door be middeling van het Gemeentearchief Schiedam ontving men van de Gemeente-secretarie van Schiedam een pennenbakje en een cachet met 6 lakstempels, terwijl het Gemeente archief zelf ons een goede 60 stempels bezorgde. „Nogmaals willen wij onderstrepen dat bij het aanvaarden van veel van deze schenkingen het conserverende element prevaleert boven het ex positie-element", zo wordt van mu seumzijde gesteld. Gevestigd in de rechterkelder van het Stedelijk Museum werd in dit verslagjaar uitgebreid met de recon structie van de kuiperij van A. H. Ris, welke kuiperij voorheen ge vestigd was in de Elzensteeg. Tot de reconstructie van deze kuiperij heeft de heer Chr. de Roo werkmeester bij het Stedelijk Museum, veel werk verzet. Waardevolle adviezen werden ingewonnen bij kuiper E. Wenink. De in het jaarverslag van 1967 aangekondigde catalogus verscheen op 1 april 1968 en oogstte aller wegen succes. Ook dit jaar bezoch ten weer vele bezoekers van het museum tevens het Nationaal Ge distilleerd Museum. Er werden 13 groepen voor een speciale rond leiding in het Nationaal Gedistilleerd Museum ontvangen. In het opspuitingsgebied Kethel werden de restanten van oude woonplaatsen ontdekt, n.l. 1 vind plaats uit de late ijzertijd (ca. 150 jaar v. Chr.), 3 vindplaatsen uit de le en 2e eeuw, en 4 plaatsen uit de 1 le eeuw. Een groot aantal scherven kon worden geborgen. Een terpje nabij de Kerkweg werd in samenstelling met de heer C. Hoek te Rotterdam onderzocht. Behalve scherven werd in de woon laag een benen weefkam, een ver sierd heft, een slijpsteen en een lodenring gevonden. In samenwerking met de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek te Amersfoort, de Geologische dienst te Haarlem en de Stichting Bodemkartering te Wageningen, werd in bovengenoemd gebied een groot aantal grondboringen verricht. Een aantal bodemvondsten werd onderzocht en gerestaureerd, pré- historisch hout werd geconserveerd met polyclycol en ook het gereed schap voor de kuiperij werd ontroest en geconserveerd. Mej. M. A. de Jong van het Costuum Museum te Den Haag determineerde kledingstukken uit de museum verzameling. Om meer bergruimte te verkrijgen werden op de bestaande depots stalen rekken aangebracht. Hierdoor kon een aanvang gemaakt worden met het inrichten van een donkere kamer. Ook op de zolder van de linker vleugel werden rekken geplaatst ter uitbreiding van het schilderijen-depot. Van de subsidieregeling van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, voor aan kopen door particulieren, werd een dankbaar en veelvuldig gebruik ge maakt. In dit verslagjaar werd in het kader van deze regeling verkocht tot een bedrag van f 4.523,90. Buiten de subsidieregeling van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk werd ver kocht tot een bedrag van f 8.600, Totaal werd er dus voor een bedrag van f 12.123,90 aan derden ver kocht. werd in dit verslagjaar verzorgd door mej. E. W. G. van Maanen, assistente van het museum en twee stagiaires van de Academie voor Sociale Wetenschappen te Rotterdam te weten Mej. D. Wagemakers en Mej. A. Mol. In dit verslagjaar werden 113 mu- seumlessen gegeven, die bezocht werden door 2892 leerlingen. Er werden 15 groepen ontvangen voor een rondleiding of lezing. Een onbekende gever waarvan de naam bij het College van Burge meester en Wethouders bekend is - schonk het museum een compleet 16 mm geluidsfilm projectie apparaat. Commissie en direkteur zijn bijzonder verheugd over deze schenking, waardoor het educatieve werk onder volwassenen en kinderen verder uitgebreid kan worden. Ook de kunstklassen, onder leiding van mejuffrouw Trees Suringh en de heer Joop van Meel behoren tot het educatieve werk. Deze klassen trok ken ook dit jaar weer belangstelling. In totaal werden dit jaar 7 klassen gehouden met ieder maximaal 20 deelnemers, terwijl 25 personen op de wachtlijst stonden. Naast de gebruikelijke contacten zoals uitwisseling van publicaties en catalogi en het uitlenen van kunst werken was het voor de direkteur van groot belang, dat hij weer kon deelnemen aan het ICOM-congres 1968 te Keulen en München. Na afloop van het congres bezocht de direkteur Praag, waar hij naast het bezoek aan twee jubilerende musea, contacten legde voor het organiseren van een expositie van Kerstgroepen uit het Nationale Museum en het grafische werk van 4 Tsjechische kunstenaars. Door omstandigheden konden deze tentoonstellingen nog niet dit jaar gerealiseerd worden. De vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum telde per 31 december 1968 ca. 550 leden en organiseerde dit jaar in samen werking met het museum 5 con certen, 1 filmavond en 1 poppen spel. Zaterdagmorgen heeft de burge meester Verveenschool in Kethel voor de leerlingen een „zeepkisten race" gehouden. Vele weken van te voren waren de kinderen al druk in de weer met timmeren, schilderen e.d. om hun „kar" zo mooi mogelijk te maken. Zaterdagmorgen konden ze dan eindelijk hun „kar" in het openbaar vertonen. Hoewel het moeilijk bleek aan voldoende wielen te komen, was toch een flink aantal „zeepkisten" aanwezig. Op verbluffende wijze bleken de kinderen (al of niet gassisteerd door hun ouders) het oude onderstel van de kinderwagen (waar ze misschien zelf eens in hadden gelegen) tot een fraaie „kar" omgetoverd te hebben. Er waren .juweeltjes" bij. Nadat de wagens in „optocht" een ereronde hadden gemaakt begon de wedstrijd. Hierbij werd niet alleen de vaardigheid van bestuurders en duwers getest, maar waren er nog diverse andere moeilijkheden te overwinnen. Zo moest een stuk ontbijtkoek van een touw (dat juist op mondhoogte hing) worden ge hapt, een onderwijzeres stelde een aantal vragen over het op school geleerde, er moest een spijker in een balk worden getimmerd en er was een ballegooierstent. Deze hinder nissen bleken soms een groot strui kelblok te zijn. Komische taferelen speelden zich af bij het koekhappen, terwijl het ballengooien voor velen een zeer moeilijke zaak bleek te zijn. De kinderen uit de le en 2e klas moesten hun „step" of „skelter" versieren. In de pauze gingen zij in optocht rond de school, waarbij een jury de versieringen beoordeelde. Ook van het versieren van de steppen en skelters was zeer veel werk gemaakt. De „parade der versierde steppen" was dan ook een lust voor het oog. Na afloop reikte de heer G. J. van Amerongen, hoofd van de Burgemeester Verveenschool met enkele toepasselijke woorden voor elk kind de diverse prijzen uit. Door de grote belangstelling van de zijde van de ouders en anderen (wij troffen onder de belangstellenden 0.m. wethouder mej. G. D. de Graaff aan) en de plezierige wijze waarop de gehele „zeepkistenrace" verliep, heerste er rond de Burge meester Verveenschool een zeer gezellige stemming. Oudercommissie en personeel van de Burgemeester Verveenschool kun nen dan ook weer op een zeer geslaagde manifestatie terugzien. Tenslotte volgt hier de gedetailleer de uitslag: Versierde steppen: le prijzen: Eline v. Gent, Eveline Paulussen, Cocky Ooms, allen 9 punten. 2e prijzen: Hanneke v.d. Ende, Erik van Zanten, Carina Jungst, Gerard Burger, André Rit- man, allen 8 punten. Makers van de zeepkisten: 1. Maurice Smits, 2. Robert Slaven burg, 3. Robert Rijntalder, 4. Erik Reinders, 5. Peter Jongeneel, 6. Riks Ozinga, 7. Frans v. Buitenen, 8. Ronnie Vane, 9. Piet de Bruin, 10. Peter Neve, 11. René Schoenmaker, 12. Robert Siegersma. Speciale extra prijs voor de enige meisjes die „een zeepkist" hadden gemaakt: Marjolijn Paulussen en Els Kramer. Zeepkistenrace: le klas: 1. Michael v. Alphen-Frans Brouwer, 7 min. 5 sec.; 2. Sylvia Ozinga-John Schell, 7 min. 30 sec. 2e klas: 1. Rik Ozinga-Ronald v. Halm, 9 min. 25 sec. 3e klas: 1. Martin v. Dijk-Michel Vreugdenhil, 7 min. 15 sec.; 2. Hans 'v.d. Bos-Robert Kriek, 8 min. 12 sec. 4e klas: 1. Henk Jan Overheul-Erik Mookhoek, 5 min. 15 sec.; 2. Carry v. Zon-Jacqueline Vroegop, 8 min. 15 sec. 5e klas: 1. Ronnie Vane-Marie Schell, 8 min. 0 sec. 6e klas: 1. Nannie v.d. Post-Ineke Overakker, 9 min. 5 sec. 'Een „zeepkissie" helemaal be plakt. Veel mensen om je heen. Hoe voel je je dan als je aan een speciale race deelneemt... Met veldheersblik overziet dit jon getje het terrein. Of hij een van de prijswinnaars geworden is, weten we niet. Wel dat alle kinderen enorm veel plezier gehad hebben zaterdag middag. Over het onderwerp groenvoorzie ningen merken B en W in hun begrotingsverslag het volgende op: „Wij hebben waardering voor de wijze, waarop de afdeling plantsoe nen van de dienst gemeentewerken zorgt voor onze plantsoenen, parken en groenstroken. De uitvoering van het plan tot algehele restauratie van het Volkspark kon ter hand worden genomen en heeft goede voortgang gemaakt. De heraanleg van het gedeelte van dit park tussen de Adm. de Ruyterstraat en de Vlaar- dingerdijk is voltooid. De afwerking van de paden zal nog dit jaar plaatsvinden. In het overige gedeelte is een begin gemaakt met het dunnen van de houtopstand. Op de hierdoor vrijgekomen plaatsen zijn nieuwe heesters geplant. Voor zover op dit ogenblik valt te bezien, zullen de nieuw aangelegde gazonsin 1970 voor gebruik kunnen worden vrij gegeven. De lange periode van droogte in deze zomer heeft een enigszins ongunstige invloed gehad op „het aanslaan" van de geplante bomen en heesters. In het kader van de jaarlijkse herstelwerken is wederom een ge deelte van het Prinses Beatrixpark opnieuw gedraineerd. Een begin is voorts gemaakt met het herstel van een deel der schoeiingen langs de vijvers. Aangezien ongelijke zak kingen van de grond de gazons slecht maaibaar maken, is ook begonnen met het herstellen van de grasmat. Daar dit park in een veengebied ligt, vraagt het onder houd van de beplantingen de gazons en de beschoeiingen jaarlijks veel extra werk. Daar komt nog bij, dat het park ook voor een wijdere omgeving belang rijk is geworden. Het intensieve gebruik en de ligging in het veen gebied vragen om beschermende maatregelen. Wij hebben hierbij het oog op het op enigerlei wijze paal en perk stellen aan het „Kamperen", dat om verschillende redenen min der gewenst is. Wij beraden ons over de wijze, waarop een en ander zou kunnen worden geregeld zonder al te drastische maatregelen. Wellicht zal kunnen worden volstaan met het gedurende de nacht blijven kam peren te verbieden. In het algemeen zou het aanbeveling verdienen voor het Beatrixpark een aantal parkwachters aan te stellen, omdat het blijkbaar onmogelijk is, alle gebruikers van het fraaie wan delpark in te scherpen, dat vernie lingen het aanzien van het park schaden en het herstel veel geld kost. Uit financiële overwegingen lieten wij de aanstelling van park wachters nog achterwege. Of dit op de duur toch niet moet geschieden, is een vraag, die zich telkens weer aandient. De boombeplanting in onze stad geeft de laatste tijd nogal wat zorg. Verscheidene bomen zijn dood ge gaan. Mogelijk moet de oorzaak worden toegeschreven aan de aan wezigheid van aardgas in de grond. Dit punt blijft de bijzondere aan dacht houden. Getracht wordt door snelle maatregelen de schade zoveel mogelijk te beperken. Een firma, welke zich bezig houdt met boom chirurgie, is ingeshakeld teneinde het behoud van oudere bomen te bevorderen. De kennis op dit gebied heeft zich in korte tijd snel ontwik keld, zodat het thans mogelijk is aantastingen van velerlei aard te herstellen en te voorkomen. Perso neelsleden van de afdeling plant soenen zijn inmiddels op dit gebied geschoold, zodat ook zij u in de praktijk toepasselijk werk kunnen verrichten." GEBOREN Astrid d.v. C. J. L. Hermans en A. A. M. Miltenburg; Jacobus J. H. z.v. J. J. H. Jacobs en J. M. M. Kop; Yuri z.v. P. Boomert em J. A. Brinckmann; Annette d.v. E. Klein en J. M. Kort; Liedeweijde C. H. d.v. J. M. Veenbrink en W. B. M. Cunnewegh. ONDERTROUW) E. J. Abresch, 17 jr. en S. 1. Kroezen, 16 jr.; P. F. H. Baartmans, 25 jr. en J. A. L. Scholte, 24 jr.; J. G. J. Bertels, 25 jr. en A. G. M. Janse, 22 jr.; B. G. J. Breedijk, 22jr. en W. van Dalen, 21 jr.; G. W. Flaes, 23 jr. en M. C. Bout, 19 jr.; J. T. van Klink, 32 jr. en M. M. Poolman, 23 jr.; J. H. Luijendijk, 26jr.;enM.W. Heubel, 25 jr.; M. van Marsbergen, 32 jr. en T. Verwaal, 22 jr.; M. C. J. van Meurs, 26 jr. en T. de Vries, 22 jr.; E. Mulder, 22 jr. en H. M. G. van der Meer, 21 jr.; H. J. Niks, 20 jr. en J. E. Brussé, 20 jr.; J. M. Ouwer- kerk, 22 jr. en J. Duijves, 18 jr.; G. J. de Regt, 21 jr. en C. V. Verspaget, 16 jr.; R. J. de Vries, 20 jr. en H. C. Bezemer, 22 jr.; R. Wijzenbroek, 21 jr. en S. J. E. Jansen, 20 jr.; F. Zoeteman, 23 jr. en A. G. van der Stigchel, 21 jr. GEHUWD C. M. van den Berg, 22 jr. en C. A. Roest, 21 jr.; A. van der Slot, 31 jr. en L. J. van Ochten, 24 jr.; B. H. van Oordt, 21 jr. en A. Peek, 17 jr.; B. C. van Pelt, 25 jr. en C. van Heest, 24 jr.; D. van der Hoeven, 23 jr. en A. E, van Otterloo, 24 jr.; J. J. Vis, 22 jr. en M. Steiginga, 20 jr.; S. J. M. Bruijnzeels, 19 jr. en J. M. Nieuwen- huizen, 17 jr.; J. Florusse, 25 jr. en J. van Roon, 23 jr.; W. J. Goeden- dorp, 22 jr. en E. Meulendijk, 20 jr.; C. M. van Maurik, 20 jr. en D. J. van Duikeren, 19 jr.; P. J. van Zundert, 23 jr. en T. Voerman, 19 jr.; L. Kalden, 24 jr. en C. M. Ouwerkerk, 23 jr., J. T. Capitein, 23 jr. en C. Verwiel, 22 jr.; A. A. M. Koning, 24 jr. en J. Breddels, 20 jr,; J. F. Cordemann, 21 jr. en M. C'. Greatbanks, 18 jr., A. B. Huis in 't Veld, 36 jr, en J. Gerrets, 38 jr.; K. J. den Hartog, 20 jr. en I. Ververs, 21 jr.; P. J. Wasserval, 26 jr. en J. E. B. Heinsbroek, 23 jr. OVERLEDEN J. H. de Bruin, 62 jr., echtgen. van J. E. Vermeer; L. H. de Roos, 69 jr.

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 11