Heel aparte opening van Gemeente Ziekenhuis Geschenken maken" SG-agenda Henk van Vessem houdt van „stunten"..... Nogmaals: „Groot Dennenlust Viering dag van de postzegel FINALE SCHIEDAMSE LEESWEDSTRIJD PATER KAREL KUHLMANN O.P. PLOTSELING OVERLEDEN TE LAT\IGE NaAIVI fcN GEZINSVOORLICHTING SCHIEDAM KRITISCH GELUID Wie mist zijn kunstbeen SCHIEDAM BOEKJE VOL altijd f5.- contant voor U HIT NIEUWE STADSBLAD - PAG. 7 - WOENSDAG 8 OKTOBER 1969 ,"»«3 i' ït%/. "3 J'a ixr.ild r.A Mr. J. Klaasesz in het vuur van zqn betoog. Een pleidooi afstekend voor de mens, die in het Gemeente Ziekenhuis werkt en een enorme verantwoordelijkheid draagt. Vrijdag 3 oktober 1969, precies vijftig jaar nadat het oude toen nog onvoltooide ziekenhuis aan de Nas- saulaan was geopend, had hier de opening plaats. De commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, vergezeld van zijn echt genote, nam deze op zich. Nadat burgemeester H. Roelfsema hun hartelijk met de overige genodigden had begroet en de commissaris enigszins uit zjjn tent lokte met de opmerking: „dat de toespraken van mr. Klaasesz een zekere vermaard heid hebben verworven". Schiedam is vólop aan zijn trekken gekomen! Niet in het minst ont moedigd liet de commissaris zich na deze korte inleiding uit het veld slaan. Al onthulde hij wel enigszins teleurgesteld te zijn als schuchtere bezoeker van dit ziekenhuis. Tussen openingen van een kleuterschool en een Sporthal in Delft dan nu deze van een ziekenhuis. Door architect G. Westerhout van het Haagse architectenbureau Westerhout, Smid en Cramer op 12 september officieel overgedragen. Mensen die in dit ziekenhuis moeten werken: spreker haalde een gezegde van Winston Churchill aan „Give me the tools an I'll do the job". Hoe modern voorzien van de apparaten dit ziekenhuis dan ook mogen zijn, het is nog altijd de jób, die gedaan moet worden. Spr. stond uitvoerig stil bij de grote verantwoordelijkheid, die de mensen in dit ziekenhuis dragen. De chirurg, de medici, de verpleegsters, de technici. Zij mogen nooit een fout maken. Gebeurt dit bij hoge uitzondering, een verpleegster kan bij de gedachte aan haar vriendje verkeerde medi cijnen geven, dan worden hierover onmiddellijk vragen in de Kamer gesteld. Destijds is een prijsvraag uitgeschre ven over een nieuwe naam. Com missaris J. Klaasesz vond deze veel te lang, doch hij had ook geen andere bij zich als openingsge schenk! Wél was hij in de geschie denis van Schiedam gedoken. Hij had gehoopt een St. Anna of een St. Clara te vinden. Het had dan een Jonge Klare of een Oude Klare- ziekenhuis kunnen worden. Maar je moest rekening houden met de afkortingen! Genoemd naar burge meester mr. J. W. Peek kon je dan moeilijk zeggen: „Hij ligt in het Peek". Ik heb een hekel aan het door knippen van een lint of het om draaien van een sleutel. Dat weten ze bij mijn secretariaat. Deze ope ning wordt daarom iets heel aparts". Op dat moment reed een verpleeg ster op een wagentje twee kleine taartjes binnen, die door mr. Klaa sesz met heel veel élan van een chocolade laag werden voorzien en volgespoten met slagroom. Dezelfde traktatie zouden de pa tiënten des avonds worden aan geboden. Burgemeester Roelfsema dankte hem voor zijn toespraak en voor de ceremonie, ondanks zijn zorg voor de bacteriën, waarna dokter J. H. van den Berg een stukje historie 1918-1969 Gemeente Ziekenhuis deed herleven. Twee cijfers halen we hieruit aan: in 1919 had men 19 patiënten, in 1968 4388. Nieuwstraat 12 „STICHTING VOOR HUISHOUDELIJKE- Schiedam Telefoon 26 47 81 De kursus „Geschenken maken" blijft nog ons zorgenkind. We kunnen nog steeds niet beginnen en... het is vlugger Sinterklaas dan u denkt! De kursussen worden dus gegeven op: dinsdagavond en donderdag middag. Komt u dus langs om u op te geven of belt u ons. Onze Stichting is de Stichting voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlich ting. Tot op heden viel de meeste nadruk wel op het eerste; d.w.z. het huishoudelijke. Nu zouden we ook graag eens wat meer aandacht gaan besteden aan de Gezinsvoorlichting. We hadden gedacht een kursus te organiseren van 4 lessen en om dan „gemakkelijk" te beginnen met een serie lezingen over „Baby en Kleu ter". Dat wil dus zeggen, dat zo ongeveer de eerste 4 levensjaren van het kind besproken worden. Het is de bedoe ling, dat u met vragen en problemen komt om dan na een bespreking samen met de lerares en de andere aanwezigen tot een oplossing te komen. Als hier dus belangstelling voor bestaat, laat u het ons dan weten en mocht u liever een ander onderwerp bespreken, ook dat we ten we graag. Het is nl. zó, dat we steeds andere onderwerpen willen gaan behandelen. Laat u ons hier dus eens uw meningen over horen? En om dan weer „huishoudelijk" te eindigen: Vergeet u onze konsumen- ten-informatie niet. Deze is gratis, kan u veel ergernis besparen én veel geld en wordt gegeven op donder dagmorgen van 10-12 uur. We hebben u al gezegd, geschreven dan, dat we een punt zetten achter het artikel „Groot Dennenlust". Ander nieuws zou daardoor in de verdrukking komen! Heel hartelijk dank voor uw reacties en toezending van oude foto's. Waarvan enkelen voorzien van wat toelichting. U krijgt ze deze week allemaal terug. Nogmaals: heel har telijk dank voor alle moeite. Hij eindigde met de woorden: „Moge wij ervoor bespaard blijven na één jaar te moeten constateren, dat wij onder de maat zijn ge bleven". Sprekend namens de medische staf van artsenspecialisten moest dokter B. van der Esch, ondanks vele verbeteringen van dit nieuwe zieken huis nu reeds constateren, dat er een bezwaar aankleeft: de mogelijk heden van harmonische groei. In het bijzonder van de apotheek, labora toria e.d. Visionaire architecten en besturen hadden hier rekening mee kunnen houden. Nog is men gedwongen met het Holy-ziekenhuis in dit opzicht samen te werken. Ondanks dit kritisch geluid bood hij een kleurig bewegend waterwerk aan, dat in het trappenhuis zal worden bevestigd. Mevrouw Van der Lek sprak namens het gehele personeel, dankte voor de boottochten, waarbij men het on gerief van de verhuizing bijna was vergeten en liet haar woorden vergezeld gaan met het aanbieden van een klein beeldje: voorstellende de barmhartige Samaritaan. Heel geestig omschreef dokter L. B. E. Hoogenhuysen, vertegenwoor digend alle Schiedamse huisartsen hun taak: geen leveranciers, geen opdrachtgevers, maar wel af en toe klanten als iemand van hun gezin moest worden opgenomen. Een gekleurde linoleumsnede van Weg- man, de Deltawerken fleurig uitbeel dend, zal hieraan de herinnering zijn. Daarna kreeg men de gelegenheid een dronk op deze fraaie aanwinst uit de brengen en had een rondgang plaats. Interessant nog te vermelden dat sinds de ingebruikneming van dit fraaie Gemeenteziekenhuis het aan tal patiënten met 30 procent is toegenomen. ler gelegenheid van de Dag van de Postzegel 1969 zal in Rotterdam een tentoonstelling worden gehouden. Deze tentoonstelling, onder patro naat van de Nederlandse Bond van Filatelisten Verenigingen en met steun van de stichting Filatelie, wordt georganiseerd door Philatelis- tenclub „Rotterdam", Rotterdam- sche Philatelisten Vereeniging, In tern. Ver. Philatelica, afd. Rotter dam, Ned. ver. van Postzegelverza melaars, afd. Vlaardingen en Rotter damse Ontspanningsver. Shell, afd. Filatelie. De tentoonstelling zal worden ge houden in de hal van het grote Postkantoor aan de Coolsingel te Rotterdam en voor het publiek geopend zijn: vrijdag 10 oktober van 19 tot 22 uur, zaterdag 11 oktober van 10 tot 22 uur en zondag 12 oktober van 10 tot 16 uur. De toegang van de tentoonstelling is gratis. Tijdens de tentoonstelling worden er dia-lezingen gehouden over verschil lende onderwerpen, waaronder een gratis prijsvraag. Op zaterdag 11 oktober is er een postzegelbeurs. Er is dan gelegen heid om een speciale envelop „Dag van de Postzegel 1969" voorzien van de Erasmuspostzegel te kopen. Ook kan men deze envelop naar eigen idee frankeren. SCHIEDAMSE NOTITIES DE GROTE NKV-avond van de plaatselijke cen trale Schiedam wordt gehouden vrijdag a.s. om kwart over acht in de grote zaal van gebouw „Arcade", Lange Haven 71. Verbondsvoorzit ter P. J. J. Mertens komt dan spreken (en discussiëren) over „De miljoenennota en het NKV". Woensdag 8 oktober. Irene, 20.00 uur: Jazz work shop. Irene, 20.00 uur: Ec. opleiding Meyers en de Vette. Irene, 20.00 uur: Verg. van A.R., C.H.U. en K.V.P. Irene, 20.00 uur: Bijeenkomst van de Ned. Bumazending. Arcade, 19.30 uur: Bijeenkomst Ned. Bumazending. Magn. Deikerk, 20.00 uur: Siso bazar. Chr. Soc. Bel., 14.00 uur: Senectute bijeenkomst. Donderdag 8 oktober. Irene," 20.00 uur: Het Schied. Chr. Mannenkoor. Irene, 20.00 uur: Oef. B.B. Chr. Soc. Bel., 20.00 uur: Oef. B.B. (Reddingsbrigade). Magn. Deikerk, 20.00 uur: Siso bazar. Arcade,^ 19.30 uur: Klaverjasver. Ons Genoegen West. Chr. Soc. Bel., 20.00 uur: W.F. koor. Chr. Soc. Bel., 20.00 uur: Retorica: Spreken in 't openbaar. Kerk Ned. Prot. Bond, Westvest 9, 20.00 uur: Gemeente-avond ds. Koek spreekt over zijn werk in Engeland. Vrijdag 10 oktober. Irene, 20.00 uur: Feestavond van de Gem. Techn. Bedrijven. Irene, 20.00 uur: Rep. Schied. Vrouwenkoor. Irene, 20.00 uur: Rep. Vrienden kring. Irene, 20.00 uur: Klaverjasclub Vijf Sluizen. Arcade, 20.00 uur: N.K.V. spreker: de heer Mertens. Magn. Deikerk, 20.00 uur: Siso bazar. Chr. Soc. Bel., 20.00 uur: Klaver 4. Zaterdag 11 oktober. Irene, 20.00 uur: Feestavond van Tennisclub Spieringshoek. Arcade, 20.00 uur: Martin Green. Zondag 12 oktober. Arcade, 20.00 uur: Instuif. Maandag 13 oktober. Irene, 20.00 uur: Herv. Schoolver. verg. Irene, 20.00 uur: Verg. v.d. Soc. Dienst. Irene, 20.00 uur: Aqua fauna. Irene, 20.00 uur: Ec. opl. Meyers en de Pater. Arcade, 20.00 uur: Zangver. Excel sior. Chr. Soc. Bel., 20.00 uur: N.C.G.B. Chr. Soc. Bel., 20.00 uur: Fotoclub. Chr. Soc. Bel., 19.00 uur: Cathe- chpRfltip Chr. Soc. Bel., 20.00 uur: O.S.V. Dinsdag 14 oktober. Irene, 20.00 uur: Jaarverg. Chauf feurs Euro tax. Irene, 20.00 uur: Cursus Bloem schikken K.N.M.T.P. Arcade, 20.00 uur: St. Eloy. Arcade, 19.30 uur: E.H.B.O. Arcade, 20.00 uur: Bond van Vogelliefhebbers. Arcade, 20.00 uur: K.S.M. Orpheus rep. Chr. Soc. Bel., 18.30 uur: Jeugd- toonkunstkoor. Chr. Soc. Bel., 20.00 uur: Toon kunstkoor. Chr. Soc. Bel., 14.00 uur: Bridge club. Chr. Soc. Bel., 10.00-12.00 uur: Huisvrou wengy mnastiek Irene, 20.00 uur: Kerkkoor der N.N. Gemeente. T entoonstellingen Galerie Punt vier: tot 20 oktober Ben Hoezen, schilderijen. Galerie De Graaff: tot 9 oktober Joop Berkelmans, schilderijen. Stedelijk Museum: tot 9 oktober: Kindertekeningen Schiedamse scho len. Weekfilm: Passage Theater: „Viva Django", 18 jaar. Kindermatinee: „Buster Keaton maakt brokken". N.B. Aula van het Stedelijk Mu seum: 8 oktober a.s. om 19.30 uur finale v.d. Schiedamse Leeswedstrijd „Kinderen lezen voor uit hun lievelingsboek". Woensdagavond 8 oktober a.s. heeft in de aula van het Stedelijk Museum de Schiedamse finale van de lees wedstrijd plaats „Kinderen lezen voor uit hun lievelingsboek". Deze feestelijke finale zal plaats vinden tussen tien kinderen, die bij de voor-selectiewedstrijden uit 61 Schiedamse lagere schoolkinderen gekozen werden. Wie wordt woensdagavond de win naar? Wie gaat naar de tv.-uit- zending? Aanvang: half acht. De politie vond in het Julianapark (tegen een boom gezet) een kunst been compleet met sok en schoen. Hij wacht nu bij de gevonden voorwerpen, totdat zijn eigenaar hem afhaalt aan het politiebureau... Henk van Vessem. Hij is 27 jaar... getrouwd. Vader van tweejarige dochter Astrid en baby Eric van twee maanden. Allemaal heel gewoon. Maar het wordt een beetje anders als u hoort dat Henk van Vessem iets wil doen voor een amateurvereniging. Een stunt uit halen om ze te helpen. Heel veel bestuurders van vereni gingen zullen even opkijken als ze dit lezen. Benieuwd zijn of dit menens is. Henk heeft al heel wat gezien in de wereld na zijn diensttijd. In drie ënhalf jaar verschillende landen bezocht. In Wenen gevoetbald en aan volleybal gedaan. Hij heeft in Rotterdam de voetbalvereniging „De Roef" van de R.V.B. het nodige duwtje gegeven in de goede richting. Hij zou daarvoor ook in Schiedam de kans willen hebben. Het geeft niet welke vereniging het is. In militaire dienst verwierf hij het diploma van sport-instructeur. Dat diploma zou hij graag willen benut ten. Zijn adres: 's-Gravezandestraat 38. Waar hij elke dag thuis is na zes uur. geven veel meer jVRAAG ZE SPAAR ZE voor volgende attracties en Op de leeftijd van 55 jaar overleed maandagavond in de Dr. Nolet- stichting, waarheen hij met spoed was overgebracht omdat hij onwel werd, pater Karei Kuhlmann. Sinds 1965 verbonden aan de kerk van St. Jan de Doper aan de Mgr. Nolens- laan 99. Pater Kuhlmann heeft zich speciaal voor het bejaardenwerk in de parochie ingezet en gaf daarnaast catechisatieles aan de St. Catharina- school. Sinds december was hij gepensio neerd vlootaalmoezenier bij de Ko ninklijke Marine. Hij werd in Leeu warden geboren, stond vele jaren in Amsterdam, Alkmaar en Utrecht. Donderdagavond om 7 uur heeft een gezongen eucharistie-viering in zijn parochiekerk aan de Mgr. Nolens- laan 99 plaats. Waarna men na afloop de gelegenheid krijgt de condoleancelijst te tekenen, of pas toor en paters persoonlijk te condo leren. De plechtige uitvaart heeft op vrijdag 10 oktober om 11 uur in genoemde kerk plaats. Waarna de begrafenis zal plaats hebben op het kerkhof van het Albertinum aan de Heyendaalseweg 121 te Nijmegen. Vooral de bejaarden verliezen in pater Kuhlmann een goede vriend. SCHIEDAMSE NOTITIES „GRUNO'V is de welluidende naam waaronder oud-Groningers, zeggen we „Gro ningse Schiedammers" zich verenig den. Zaterdagavond hadden ze een zeer geslaagde toneelavond in ge bouw „Irene". Maar wat we hier kwijt willen, is de aankondiging dat „Gruno Schiedam" op 13 december haar 45-jarig bestaan viert met een grote cabaret-avond, te verzorgen door een Drents-Gronings cabaret gezelschap „De Bekketrekkers". En dat zal ook weer een pracht-avond worden, zo zegt de „Sikt" van Gruno.

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 7