St. Rosakleuterschool viert gouden feest BÖ0T Raadslid wil meer weten over die S-bocht VERGEET HET MAAR Zet voor zet STIJLMEUBELEN (OOK UW STIJL?) P. MEIJER Alleen voor de kinderen op 16 oktober pret Aan de Lange Singelstraat hoek Singeldwarsstraat is vijftig jaar geleden een kleuterschool gebouwd. Het begin hiervan lag reeds in 1918, maar men had te kampen met de aflevering van bouwmaterialen. De totale oppervlakte van het bouwterrein bedroeg 1500 m2, waarvan 1000 m2 voor de school en 500 m2 voor de speelplaats. Dit alles vonden we tijdens een speurtocht in het Gemeente Archief. Doch nog veel meer! Misschien wel leuk voor de ouderen onder u, te weten dat het eerste hoofd van die school mej. W. M. Kemperman was. Geassisteerd door vier onderwijzeressen, nl. de dames W. J. P. Goedhart uit Delft en A. H. van Duivenbode, F. van Lith en M. Pieters. Van de Tuinlaan 27. Vermoedelijk het klooster van de zusters Dominicanessen toen? Die zusters hadden daar de leiding van. MEER BIJZONDERHEDEN VAN 5-6 JAAR JUWELIER f 2295.- HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 3 - VRIJDAG 10 OKTOBER 1969 JUaQDtO 0ï £ACk'*V - 5 OM - <2*J&ü*Vé mi/m TiH De St. Rosa-kleuterschool, waar men op 16 oktober het vijftigjarig bestaan met de kinderen viert. Tevens een aardig kijkje op het Marconiplein met de speelweide en de visvijver. Op de achtergrond het silhouet van de Singelkerk. Helpsters in dat eerste jaar waren Margaretha Hersbach (4.9.05), Oos terstraat 100, Johanna Wijzenbroek (16.11.05), Polderstraat 10, Geer- truida Etman (9.12.05), Achter singel 48, Bertha van Noort (19.3.06), Rott.dijk 186 en Fran- cina Kreuger (13.5.05), Spinhuispad 11. De opening van de school had voor genodigden plaats op 9 oktober 1919 om half elf. In een der lokalen werd een H. Mis opgedragen, met als celebrant deken Verhoeven, terwijl als diaken fungeerde pastoor War- nink. Het Gemeentebestuur was vertegen- VERGEET U AL DIE GOEDE RAAD MAAR, KIES GEWOON DE RING VAN UW HART dan kiest U vanzelf EEN CONSTANT RING EEN BETERE KEUS KUNT U NIET DOEN Vraag een gratis folder en bezichtig alle modellen bij Uw K.E.S.-juwelier SCHIEDAM TEL. 267937 BROERSVEST 93 woordigd door wethouder P. de Bruin, die hulde bracht aan de heren Goslinga en van Westendorp, grond leggers van het „bewaarschool"- onderwijs in Schiedam. Vervolgens voerden het woord dok ter Vermaas namens de commissie van toezicht op het bewaarschool- onderwijs en de heer van Westen dorp namens het bestuur van de St. Willibrordusstichting. Enige raadsleden, zoals de dames Nolet-Kreijns en Koeten-Ooms, als mede ir. v.d. Berg, directeur van het Bouw- en Woningtoezicht gaven van hun belangstelling blijk. Architect van deze school was de heer A. P. P. Rovers. Uitvoerder van het werk de heer S. Bijlaard te Den Haag. Het schilderwerk werd uit gevoerd door het bedrijf van de heer Hoogendam. Het loodgieters- en leidekkerswerk door de firma Meijer Stegmann. De houtgranieten vloe ren in de lokalen werden geleverd door de firma van Woerkom, de waterleidingen waren van de firma A. van Woerkom. Het smeedijzeren hek van de firma Gebr. Vincent. Het electrisch licht werd aangelegd door de firma de Goede en de Mol. De schoolbanken waren van ge vernist Amerikaans grenenhout. De trap met treden van Peiersel graniet. Om het de allerkleinsten gemak kelijker te maken werd een derde leuning aangebracht. Centrale ver warming. Tóen al... De kinderen betaalden een kwartje per week schoolgeld. Twee kinderen uit één gezin twintig cent ieder. Minvermogenden 12,5 cent, twee of meer kinderen uit één gezin tien cent per week. In dat eerste schooljaar van I februari 1919 tot 1 februari 1920 namen in totaal 130 meisjes en 140 jongens aan dit kleuteronderwijs deel. Gesplitst in drie leeftijden: nl. van 5-6 jaar, van 4-5 jaar en van 3-4 jaar. Er is dus in die vijftig jaar wel iets veranderd. Ook wat het rooster betreft. Leest u maar... Op maandagmorgen van 9.15-9.30 godsdienst, van 9.30-10.15 bouwen, van 10.15 tot 10.25 pauze. Spelen van 10.25-10.50, versjes verklaren van 10.50 tot 11.20 en van 11.20 tot 11.30 aankleden. Op dinsdag zelfde tijden: gods dienst, papierwerk, pauze, spelen, vertellen, aankleden. Op woensdag: godsdienst, boetseren, pauze, spelen, beeldschrift, aankleden. Op donder dag: godsdienst, vouwen, knippen, plakken, pauze, spelen, zingen en aankleden. Op vrijdag: godsdienst, boetseren, pauze, spelen, 'vlecht- latten en aankleden. In de middag uren van 2.15-3 uur tekenen, van 3-3.10 pauze, van 3.10-3.40 spelen, van 3.40-3.50 godsdienst en van 3.50 tot 4 uur aankleden. Dito op dezelfde uren op dinsdag: mozaiek of ringen, pauze, spelen, godsdienst en aankleden. Op woensdag: bou wen, pauze, spelen, godsdienst en aankleden. Op donderdag: tekenen, pauze, spelen, godsdienst en aan kleden en op vrijdag: knippen, pauze, spelen, godsdienst en aan kleden. De rest van het rooster zullen we u besparen. Alleen nog dit: de kin deren van 4-5 jaar leerden versjes verklaren, zingen, boetseren en ver tellen. Beeldschrift... Maar ook pa pierwerk. De allerkleinsten ook versjes ver klaren, zingen, kralen rijgen, plaatjes kijken, godsdienst niet te vergeten en mozaiek op stokjes. Opmerkelijk dat hier de vrije zater dag al was ingevoerd! Zr. Stephana was toen het hoofd van de school. Nü zr. Ansberta als opvolgster van zr. Sigberta, die velen uwer zich allemaal ongetwijfeld kunt herinneren en die heel veel werk voor deze kleuterschool verzet heeft. Zij verblijft nu in een tehuis in Rotterdam en geniet van een welverdiende rust. Zr. Ansberta wordt bijgestaan door zr. Hedwig en de onderwijzeressen C. Volk, J. Legen en J. Sonder- meijer. Vooral de eerste heeft er al heel wat jaartjes op zitten. Krijgt alweer jaren de kleuters van de moeders destijds terug in haar klas. Donderdag 16 oktober a.s. is het voor alle kleuters van deze „gou den" bewaarschool de gehele dag feest. Dan zullen ze blij en trots die kroontjes mogen dragen, waarop met grote cijfers het aantal „50" is aangebracht. Eens zo leuk om f gekroond en wel naar de poppen- voorstellingen te kijken en te smik kelen van de traktaties. Nog heel veel góede jaren, leiding van deze overbekende kleuterschool in de Singelwijk. Menige gedachte zal dezer dagen naar de jaren van tóen uitgaan... Het lid van de Gemeenteraad, de heer P. J. Beekman, heeft de volgende vragen gesteld: „In dank uw antwoord op mijn vragen betreffende de S-bocht in de Schiedamseweg (v/m Kethel) ont vangen. Toch ben ik niet geheel tevreden gesteld. Ik meen, dat uw antwoord op vele punten aanvechtbaar is en dat de werkelijke reden(en) waarom er geen éénrichtingverkeer wordt ingesteld verzwegen wordt. Ik ben zo vrij u nogmaals te verzoeken enkele vragen te beant woorden". Die vragen zijn: 1. „Kunnen B. en W. mij mededelen op welke manier het verkeer in de S-bocht te Kethel (Schiedamseweg ter hoogte van no. 19) ontlast wordt door: 1. een stopverbod voor de noord zijde van de Kerklaan vanaf pand 17 tot aan de Schiedamseweg; b. een stopverbod voor de westzijde van de Meeuwensingel tussen de •Kerklaan en de Dr. Sauerstraat. richting Delft" (Verz. Raadsstukken nr. 249-1969, bladz. 2) niet geleid kan worden door de Laan van Spaland - Lindeijerstraat (6 m breed met aan weerszijden een trottoir resp. 2 m—2,75 m en 1,75 m breed, met voor elke woning een „verzonken" trottoir met oprijlaan om de eigen auto te stallen) en blijkbaar wel door het met tweerichtingverkeer belaste Noord einde en de Schiedamseweg. (resp. 5,20 m en 5,30 m breed, geen trottoir of voetpad en bovendien een gevaarlijke S-bocht. 3. Willen B. en W. mij mededelen, waarom het wel verantwoord is om in het Noordeinde tweerichting verkeer toe te laten (óók nog „In de zomermaanden het vrij drukke ver keer uit de richting Delft") en het „ernstige bezwaren met zich mee brengt om het Noordeinde" bij éénrichtingverkeer extra te be lasten met het verkeer bestemming Laan van Spaland". (verkeer richting Lindeijerstraat - 4 huisnummers - kan gebruik maken van de Vlaar- dingseweg) (Zie Verz. Raadsstukken nr. 249 - 1968, bladz. 2). 4a Is mjjn indruk juist, dat B. en W. het treffen van verkeersmaatregelen een zeer moeilijke opgave vinden? („nog afgezien van de alsdan te treffen verkeersmaatregelen; par keerverboden, voorrangskruisingen". Verz. Raadsstukken nr. 249 - 1969, blz. 2). b. Zijn B. en W. met mij van mening, dat geen moeite en kosten teveel mogen zijn om de verkeersveiligheid te bevorderen? Zo ja, wat is dan de functie van de aangehaalde zin? 5. Het verkeer komende uit de Lindeijerstraat richting Schiedamse weg moet nu rekening houden met verkeer uit beide richtingen. Bij éénrichtingverkeer in de S-bocht behoeft men alléén te letten op rijdend verkeer van rechts. Het uitzicht naar rechts is zéér ruim, daar het winkelpand (rechts) enkele meters achteruit gebouwd is. (trot toirbreedte resp. 5 m en 7 m. Zijn B. en W. met mij van mening dat de haakse kruising Lindemeijer- straat Schiedamseweg door het in stellen van éénrichtingverkeer in de S-bocht veiliger wordt? 6. De bushalte nabij de kruising (zie vraag 5) zou inderdaad verplaatst moeten worden. Het beginpunt van de Kethelse bus is in de loop der jaren al dikwijls verplaatst. Wat denken B. en W. om het beginpunt van de bus te verleggen naar de Vlaardingseweg tegenover de Chr. School? (braakliggend terrein). 7. Is: komend van Delft over de Harreweg de rijrichting naar de Laan van Spaland niet méér vanzelf sprekend (rechts aanhouden) dan linksaanhoudend de gevaarlijke bocht naar het Noordeinde in te rijden? Wel moet de inrit naar rechts verbreed worden, hetgeen gemakke lijk kan. (Zie situatie aldaar). 8a. Zijn B. en W. zich bewust van het gevaar dat winkelende moeders (dikwijls met kinderwagen), lopende en fietsende kleuters en scholieren lopen in straten zonder trottoir of voetpad belast met tweerichting verkeer? (ook de bus naar het eindpunt rijdt in beide richtingen door de S-bocht, breedte 5,30 m). (Door het Noordeinde gaat in beide richtingen ook het vrachtverkeer, breedte 5,20 m). b. Zo ja, zijn B. en W. met mij van mening, dat éénrichtingverkeer ze ker 50 procent meer verkeersveilig heid geeft in deze straten? c. Zo ja, waarom wordt dit dan niet ingesteld nu er een mogelijkheid is? 9. Hebben B. en W. kennisgenomen van het ernstige verkeersongeluk in de S-bocht op 6 september j.l.? Zo ja, moeten we dan niet trachten herhaling te voorkomen? 10. Hebben B. en W. kennis genomen van een foto, verschenen in „Het Vrije Volk" van 20 september jl.? Zo ja, wat is dan de conclusie van B. en W. bij een dergelijke verkeers situatie? 11. Is de Laan van Spaland niet meer een straat in boogvorm dan een „bochtige straat"? Onder „bochtige straat" zou men b.v. de Schiedamseweg kunnen re kenen (kronkelend). Zijn B. en W. dat met mij eens? Mare anti Dr. Wibairtplein 15 Telefoon 26 69 05 Geen parkeerbelemmeringen Vanavond reeds zal het eerste team van Schiedam in een uitwedstrijd tegen Overschie de vuurdoop ingaan. Vertrek van spelers en een daardoor gewijzigde opstelling maken de krachtsverhoudingen weinig zicht baar. Als de eerste klap een daalder waard moet zijn, zal Schiedam met de winst thuis moeten komen. De andere teams in de promotie klasse van de R.S.B. zjjn H.V.O., kampioen van het vorig seizoen, dat de boot naar de landelijke com petitie van de K.N.S.B. miste. Het Westen-Regina, Europoort 3 en Schiebroek, de laatste twee debu teren in deze klasse, Rotterdam 3 en De Zwarte Dame. Het tweede team van Schiedam, dat zich in het afgelopen seizoen kon handhaven speelt in de 2e klasse van R.S.B. Dit team moet op 24 oktober naar Charlois 4. Tegenstanders zullen verder zijn: Gambiet, Het Houten Paard, Stok vis, Spijkenisse, Overschie 2 en De Zwarte Dame 2. Steeds meer mensen schaffen stijl meubelen aan. Geen wonder, het jachtige moderne leven van alledag roept verlangens op naar de sfeervolle stijl van het verleden. Stijlmeubelen brengen die rustgevende woonsfeer weer bij U thuis, of U nu in een flat, woonark of modern herenhuis woont. Veel mensen verwarren stijlmeubelen nog al eens met "antiek". Ten on rechte, want stijlmeubelen worden vervaardigd door hedendaagse meester- meubelmakers met veel vakmanschap en veel gevoel voor schoonheid en stijl. Vast ook Uw stijl Bezoek ons eens. uiteraard geheel vrijblijvend. "GEORGIAN STYLE" (1714-1800) Deze meubelstijl is genoemd naar de verschillende Georges uit het Hannoverse huis. die toen in Engeland regeerden. De Georgian periode, de glorietijd van de Engelse meubelmakers geïnspireerd op de Romeinse stijl en de Franse Quinze. Seize. Regence en Empire stijlen. De voornaamste meubelmakers waren Thomas Chippendale, de 4 gebroeders Adam. George Hepp/ewhite en Thomas Sheraton. Complete Interieurverzorging Dam 12. Schiedam Tel. (010) 26 31 44

Het Nieuwe Stadsblad | 1969 | | pagina 3